SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Koronavírus: Na Slovensku potvrdili ďalšie tri prípady variantu omikron (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 16 129 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

19:51 SVET - Riaditeľ Regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge varoval pred "ďalšou blížiacou sa búrkou" v súvislosti s nárastom počtu prípadov variantu omikron v Európe.

"V prípade omikronu máme stále veľa nezodpovedaných otázok, avšak už teraz vieme, že tento variant sa stáva dominantným v krajinách ako Dánsko či Portugalsko. V Británii sa už stal dominantným. Vidíme prichádzať ďalšiu búrku," povedal regionálny riaditeľ WHO po pracovnom stretnutí s rakúskym ministrom zdravotníctva Wolfgangom Mücksteinom vo Viedni.

V priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov sa podľa Klugeho stane nový variant dominantným vo viacerých krajinách Európy a ešte viac zaťaží národné systémy zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Veľký objem nových infekcií by mohol viesť k väčšiemu počtu hospitalizácií a k rozsiahlemu narušeniu zdravotných systémov a iných kritických služieb," dodal regionálny šéf WHO.

19:11 SVET - Nemecko sprísni pre šírenie omikronu opatrenia aj pre očkovaných. Najneskôr od 28. decembra sa bude môcť v súkromí stretnúť maximálne desať očkovaných osôb.

Dnes sa na tom dohodol nemecký kancelár Olaf Scholz s premiérmi spolkových krajín. Tvrdé obmedzenia pre neočkovaných zostávajú v platnosti bez zmeny. Diskotéky a kluby budú naďalej zatvorené.

"Nie je vhodný čas na oslavy," povedal Scholz na tlačovej konferencii. Dodal, že opatrenia mieria predovšetkým na silvestrovské oslavy.

18:13 SVET - V New Yorku už dominuje omikron. Nový, infekčnejší variant v oblasti zodpovedá za deväť z desiatich nových prípadov nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

Omikron s celkovo päťdesiatimi mutáciami sa však rozšíril už v celých Spojených štátoch. Zo všetkých prípadov, ktoré v USA zaznamenali za posledný týždeň, predstavuje tento variant až 73 percent. Za uplynulé dva týždne zodpovedá za 19 percent zo všetkých prípadov.

Prvé úmrtie na tento variant hlási aj štát Texas, informuje agentúra Reuters. Ide o 51-ročného muža, ktorý nebol proti covidu-19 zaočkovaný.

Na Slovensku oznámili v utorok ďalšie tri prípady omikronu, celkový počet preukázaných prípadov je sedem. Hygienici však odhadujú, že ich je oveľa viac, pretože jeden z nakazených nemal cestovateľskú anamnézu.

Viac sa dočítate v článku Niny Sobotovičovej >>>

Súvisiaci článok Omikron už ovládol New York, Dánsko varuje pred najhoršou fázou pandémie Čítajte 

17:55 SLOVENSKO - Polícia na svojom konte Hoaxy a podvody - Polícia SR zameranom na boj proti dezinformáciám upozornila na stránku Cesta za zdravím, kde česká homeopatka šíri hoaxy o pandémii koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

17:50 SVET - Spojené štáty zaznamenali za rok do tohtoročného júla najmenší populačný rast od svojho založenia.

Podľa agentúry AP to vyplýva z nových údajov zverejnených americkým štatistickým úradom, podľa ktorého sa do štatistík výrazne premietla pandémia koronavírusu.

Celková populácia USA sa v sledovanom období zväčšila o 0,1 percenta, teda 398 665 ľudí. Prvýkrát v histórii pritom pribudlo viac osôb v USA v dôsledku migrácie ako prirodzeným prírastkom.

16:55 SLOVENSKO - V Košiciach presiahla zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov úroveň 65 percent. Pre obyvateľov krajského mesta tak majú po skončení lockdownu platiť mäkšie protipandemické pravidlá.

"Košice sa stali prvým okresom v Košickom kraji, ktorý získal žolíka a v COVID automate sa tak natrvalo vyhne čiernej farbe. Podľa údajov z korona.gov.sk je k dnešnému dňu v Košiciach I až IV zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov 65,14 percenta. Veľmi nás teší, že k takému výsledku mohla prispieť práve župa," povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

SkryťVypnúť reklamu

16:48 SVET - Švédske úrady vyzvali zamestnancov, aby pracovali z domu, ak im to výkon povolania umožňuje. Zároveň sa od štvrtka sprísnia opatrenia týkajúce sa obmedzenia kontaktov.

Agentúra Reuters uvádza, že počty nových prípadov nákazy v posledných týždňoch rastú. Situácia na jeseň pritom bola pokojná a väčšina obmedzení bola zrušená.

V nemocniciach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti je v prepočte na obyvateľa najmenej pacientov v Európe, ale aj ich pribúda.

16:35 SVET - Európska agentúra pre lieky nezistila súvislosť medzi zmenami v menštruačnom cykle a očkovaním proti chorobe Covid-19.

Agentúra tak tvrdí v reakcii na závery nórskej štúdie, ktorá naznačovala, že niektoré ženy po očkovaní silnejšie krvácajú. Podľa agentúry boli navyše všetky zmeny v menštruačných cykloch len dočasné.

SkryťVypnúť reklamu

V dnes zverejnenej štúdii Nórskeho inštitútu verejného zdravia sa takmer 6 000 žien vo veku 18 až 30 rokov pýtali na ich menštruačné cykly a krvácanie pred očkovaním a po ňom.

"Na komplexné overenie prípadnej súvislosti budú potrebné ďalšie štúdie, kde budeme merať hladiny hormónov a podobne," uviedol Georgy Genov, vedúci oddelenia Európskej agentúr pre lieky, ktoré sleduje bezpečnosť liekov.

16:25 SVET - Zatiaľ neexistuje odpoveď na to, či výrobcovia vakcín budú musieť prispôsobiť svoje očkovacie látky proti variantu omikron, uviedla dnes riaditeľka Európskej agentúry pre lieky Emer Cookeová, ktorú citovala agentúra AFP.

Prvé údaje ukazujú, že vysoko zmutovaný variant môže byť nákazlivejší a prípadne aj viac odolávať vakcínam ako predchádzajúce kmene.

SkryťVypnúť reklamu

Je potrebné mať k dispozícií viac údajov o vplyve variantu na účinnosť schválených vakcín proti koronavírusu, ako aj zhromaždiť ďalšie dôkazy, doplnila Cookeová.

16:05 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva vyzýva všetkých, ktorí sa vracajú zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Dánska a Nórska, vrátane plne zaočkovaných, aby sa prihlásili na bezplatné PCR testovanie.

Dôvodom je omikron variant nového koronavírusu, ktorý sa vo Veľkej Británii stal dominantným a výrazne zhoršuje situáciu v Dánsku aj v Nórsku.

16:00 SLOVENSKO - Vyskytli sa potvrdené ďalšie tri prípady omikron variantu nového koronavírusu.

Dve osoby boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19, jedna nezaočkovaná. Celkovo je ich sedem, informoval Úrad verejného zdravotníctva SR.

SkryťVypnúť reklamu

15:50 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva pripomína, že očkovanie proti koronavírusu je vhodné počas tehotenstva aj pri plánovaní počatia.

Zaočkovaná budúca matka protilátkami chráni svoje dieťa priamo cez placentu, protilátkami, ktoré sa dostávajú do materského mlieka, ako aj špecifickými látkami, ktoré sa v mlieku nachádzajú a bránia množeniu všetkých vírusov na slizniciach dieťaťa, uvádza v statuse na sociálnej sieti Úrad verejného zdravotníctva.

15:45 SVET - Napriek obavám z koronavírusového variantu omikron sa americkí turisti vracajú do Paríža.

Načítavam video...

15:18 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič na tlačovej konferencii uviedol, že odmena 300 eur pomohla podržať záujem o očkovanie proti covidu v kategórií obyvateľov nad 60 rokov.

Súvisiaci článok Očkovanosť prvou dávkou ľudí nad 60 rokov vzrástla po ohlásení odmeny Čítajte 

Argumentoval štatistikami v porovnaní s kategóriou medzi 50 a 60 rokov. Zatiaľ čo záujem o prvú dávku vakcíny v týchto kategóriách bol približne rovnaký a klesal, po vyhlásení finančnej motivácie je rozdiel päťnásobný v prospech skupiny 60 rokov a viac. Vyčíslil to na 395-percentný nárast záujmu.

SkryťVypnúť reklamu

15:10 SLOVENSKO - Včera sa vo fakultnej nemocnici Nitra stretli zástupcovia nemocníc z Topoľčian, Levíc, Zlatých Moraviec, aby o ďalšom postupe rokovali so župným lekárom a vedúcim operátorom Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Nitra.

Súvisiaci článok Ak narastie počet pacientov s covidom, nitrianska nemocnica zriadi triážny stan Čítajte 

Jedným zo záverov je, že v prípade potreby zriadi fakultná nemocniva Nitra triážny stan. Urobí tak, ak sa zvýši pred sviatkami nápor pacientov. Očakáva sa to najmä v súvislosti s príchodom ľudí z krajín, kde dominuje variant Omikron.

15:00 SVET - Britská vláda poskytne miliardu libier (1,17 miliardy eur) prevažne malým a stredným podnikom, na ktoré najviac doliehajú dopady pandémie po nástupe variantu omikron. Oznámilo to dnes britské ministerstvo financií.

Pomoc bude vo forme grantov a pôžičiek a zameria sa na pohostinský sektor, kde je kvôli zhoršeniu pandémie v stávke prežitie mnohých firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Firmy v pohostinskom a zábavnom sektore v Anglicku budú mať každá nárok na jednorazový grant až 6 000 libier (približne 7 041 eur).

Ďalších celkom 100 miliónov libier (117, 36 milióna eur) dostanú miestne vlády na podporu firiem vo svojej oblasti.

14:48 SVET - Variant omikron už prevažuje v prípadoch nových infekcií aj v Dánsku.

Podľa agentúry Reuters to dnes na twitteri napísal dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke s odvolaním sa na miestny úrad pre kontrolu infekčných chorôb.

V krajine s takmer šiestimi miliónmi obyvateľov teraz infikovaných pribúda najrýchlejšie od začiatku pandémie. Za posledných 24 hodín bolo odhalených rekordných 13 558 prípadov.

14:40 SVET - Európska komisia schválila nariadenie, ktorým sa skracuje platnosť tzv. covidpasov na deväť mesiacov od podania druhej dávky vakcíny.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenie, ktoré má podporiť očkovanie treťou podpornou dávkou, by malo vstúpiť do platnosti od 1. februára 2022, informovala agentúra Reuters.

Do platnosti by nariadenie nevstúpilo len v prípade, ak by s ním nesúhlasila väčšina členských štátov alebo poslancov Európskeho parlamentu. Podľa agentúry Reuters má však tento návrh v rámci EÚ dostatočnú podporu.

13:55 SVET - Demonštranti v Bukurešti sa v reakcii pokúsili preniknúť do budovy parlamentu, zablokovali dopravu a zdemolovali niektoré autá v snahe zabrániť zákonodarcom v zavedení povinných covidových pasov pre zamestnancov. Protest zvolala krajná pravica, informovala agentúra Reuters.

Polícia bola zaskočená, keď stovky protestujúcich vnikli bránou na nádvorie parlamentu, posprejovali autá a donútili pracovníkov ochranku zablokovať vchody do budovy. Protestujúci neskôr sami odišli, polícia nebola nútená použiť silu.

SkryťVypnúť reklamu

Rumunsko má podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb druhú najnižšiu zaočkovanosť v Európskej únii, pričom len 39,6 percenta z jeho 19,3 milióna obyvateľov je úplne zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19.

Priemer 31 krajín EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru je na úrovni 67,3 percenta.

13:50 SLOVENSKO - Matematik Richard Kollár, ktorý spolupracuje s ďalšími vedcami na vyhodnocovaní a prognózach pandémie koronavírusu, upozornil, že variant omikron sa vo svete veľmi rýchlo šíri a čoskoro uvidíme podobný nárast aj u nás.

Richard Kollár predstavil päť krokov, ktorými sa dá účinne chrániť pred infekciou.

Súvisiaci článok Odborníci radia, ako prežiť pokojné Vianoce a zvládnuť omikron Čítajte 

13:42 SVET - Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus odporučil ľuďom, aby zrušili stretnutia počas sviatkov, keďže variant koronavírusu omikron sa naďalej šíri.

SkryťVypnúť reklamu

Na tlačovej konferencii v Ženeve vyhlásil, že „zrušené podujatie je lepšie ako zrušený život“. Informuje o tom spravodajský portál Euronews.

Údaje naznačujú, že komunitné šírenie variantu koronavírusu omikron sa zdvojnásobuje za 1,5 až 3 dni.

Hlavná vedkyňa organizácie Soumya Swaminathanová zároveň upozornila, že je príliš skoro robiť závery, že priebeh ochorenia po nákaze variantom omikron je miernejší.

Načítavam video...

13:36 SVET - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že zorganizuje stretnutie so svojimi kolegami z iných krajín, aby skoordinovali medzinárodnú reakciu na nový variant koronavírusu, ktorý sa už stal dominantným v USA. Informovala o tom agentúra AFP.

13:28 SLOVENSKO - Spolu tri desiatky ľudí sa prihlásili na dobrovoľnícku prácu na pomoc na COVID oddeleniach do Fakultnej nemocnice Trnava.

SkryťVypnúť reklamu

Zariadenie zverejnilo pred časom výzvu a podľa hovorcu Mateja Martoviča sa ozvali ľudia rôznych vekových kategórií i povolaní.

13:20 SLOVENSKO - Premiér Eduard Heger reagoval na výsledky prieskumu o povinnom očkovaní.

Heger pripomenul, že viac ako 83 percent z hospitalizovaných pacientov v nemocniciach nie je plne zaočkovaných.

"Túto skutočnosť si uvedomuje aj časť verejnosti na Slovensku. Potvrdzuje to aktuálny prieskum verejnej mienky, podľa ktorého narastá podpora povinného očkovania vybraných skupín obyvateľstva. Zatiaľ čo v júli súhlasilo s povinným očkovaním vybraných skupín približne 42,3 percenta, decembrové čísla už hovoria o 46-percentnej podpore, " napísal predseda vlády na sociálnej sieti.

13:15 SVET - V texaskom okrese Harris včera zaznamenali prvé úmrtie súvisiace s variantom omikron. Zomrel neočkovaný muž starší ako 50 rokov, informovala agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladá sa, že ide o prvé známe zaznamenané úmrtie na omikron v USA.

Tento variant koronavírusu sa objavuje už pri 73 percentách nových infekcií koronavírusom v USA na základe výsledkov týždenného sekvenovania vzoriek.

13:10 SVET - Stredočínske mesto Si-an začalo v utorok hromadne testovať na prítomnosť koronavírusu milióny obyvateľov.

Súvisiaci článok V čínskom Si-an preventívne testujú na covid milióny ľudí Čítajte 

Dôvodom sú obavy zo šírenia nákazy počas obdobia zvýšenej mobility a cestovania pred februárovými zimnými olympijskými hrami v Pekingu a čínskym Novým rokom. Informovala o tom agentúra AFP.

13:00 SLOVENSKO - Aliancia slovenskej gastronómie vyhlásila, že pripúšťa, že prevádzky sa otvoria aj napriek zákazu.

Súvisiaci článok Gastro milujeme. Pustite aspoň očkovaných, DPH 10 percent je základ Čítajte 

Gastrosektor mal ako jediný najdlhší zákaz činnosti už počas prvých dvoch vĺn pandémie nového koronavírusu. Nič sa nezmenilo ani s príchodom tretej vlny. Zákazy trvajú, kompenzácie neprichádzajú.

Podľa Veroniky Šiklovej, členky prezídia Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska, pomoc vlády by mala prichádzať tak rýchlo, ako dokáže zatvárať gastroprevádzky.

12:15 SLOVENSKO - Vedci informovali o výsledkoch štúdie hladiny protilátok proti koronavírusu v jednotlivých regiónoch.

Negatívny výsledok, teda absencia protilátok, sa ukázala vo väčšine vzoriek. Zároveň zhruba polovica účastníkov štúdie má nízku úroveň protilátok. Zároveň ich imunizácia postupom času klesá.

Vzorky poskytlo 3 789 dobrovoľných neočkovaných účastníkov vo veku od 12 rokov z Bratislavy, Košíc a okresov Čadca, Považská Bystrica, Komárno, Kežmarok a Lučenec v novembri a začiatkom decembra.

Súvisiaci článok Vyše polovica neočkovaných nemá podľa štúdie protilátky proti covidu Čítajte 

Účastníci odovzdali na analýzu krv a poskytli informácie o priebehu infekcie, informovala dnes na tlačovej konferencii epidemiologička Alexandra Bražinová, ktorá doplnila, že viac ako tretina z účastníkov štúdie s miernym priebehom infekcie nemala po prekonaní vytvorené protilátky.

Alexandra Bražinová dodala, že aj výsledky štúdie potvrdzujú, že jedinou účinnou ochranou proti koronavírusu je vakcína.

Načítavam video...

12:05 SVET - Vedci z Juhoafrickej republiky, ktorí detekovali variant omikron, v súčasnosti skúmajú, či môže mať vznik nových variantov súvislosť napríklad s neliečenými prípadmi vírusu HIV.

Podľa niektorých odborníkov by totiž organizmus jedincov s oslabeným imunitným systémom mohol predstavovať vhodné prostredie na to, aby vírus mutoval, informovala britská spravodajská stanica BBC.

Vedci už skôr zaznamenali, že vírus spôsobujúci ochorenie Covid-19 môže pretrvávať v organizme pacientov s vírusom HIV bez potrebnej liečby niekoľko mesiacov.

V Juhoafrickej republike žije s vírusom HIV takmer osem miliónov ľudí. Asi tretina z nich neberie antivirotiká, ktoré dokážu zaistiť obnovu imunitného systému a znížiť množstvo vírusu v tele natoľko, že HIV pozitívny človek nie je infekčný.

11:55 SLOVENSKO - Situácia na COVID oddeleniach v Ľubovnianskej nemocnici sa pred vianočnými sviatkami zlepšila, oznámil riaditeľ Peter Bizovský.

Hospitalizovaných s ochorením COVID-19 tam majú dokopy pätnásť, z toho trinásť leží na kyslíkových lôžkach, jeden je napojený na high flow ventiláciu a dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. Ešte v úvode decembra tam pritom mali s koronavírusom 27 hospitalizovaných.

Od pondelka tiež nemocnica neeviduje žiadneho pozitívneho zamestnanca.

11:35 SLOVENSKO - V nemocnici v košickej Šaci pokračuje nepriaznivá epidemiologická situácia, zariadenie aktuálne prijalo ďalších pacientov chorých na Covid-19.

"Po pomerne pokojnom víkende, keď sme mali tri príjmy, bolo v priebehu posledných 24 hodín na covidové oddelenie hospitalizovaných osem nových pacientov. Šiesti z nich neboli očkovaní. Zdravotnú starostlivosť aktuálne poskytujeme 28 pacientom s diagnózou COVID-19," informoval riaditeľ nemocnice Pavol Rusnák.

11:30 SVET - Nemecký kancelár Olaf Scholz a premiéri 16 spolkových krajín budú dnes diskutovať o sprísnení opatrení, aby sa spomalilo šírenie variantu omikron.

V plánoch, ktoré začnú platiť po Vianociach, sa zatiaľ neobjavuje lockdown na celoštátnej úrovni.

S najväčšou pravdepodobnosťou budú zatvorené nočné kluby, a to bez ohľadu na lokálnu mieru infekcie. Obmedzenia sa zrejme dotknú i počtu osôb na veľkých verejných podujatiach. Očakáva sa, že zaočkovaná skupinka ľudí sa bude môcť stretnúť v maximálnom počte 10 osôb.

11:25 SVET - Thajsko opäť zavádza povinnú karanténu pre návštevníkov zo zahraničia. Dôvodom sú obavy zo šírenia omikronu.

"Po 21. decembri už nebudú prijímané nové registrácie do programu Test and Go, bude možná iba karanténa alebo návšteva ostrova Phuket," oznámila hovorkyňa thajskej vlády.

11:15 SVET - Nárast infekcií koronavírusom v Austrálii je v súčasnosti na rekordných úrovniach.

V utorok ohlásili približne 4 600 prípadov nákazy, čím sa prekonalo doterajšie maximum 4 100 z víkendu.

Nový Južný Wales, v ktorom sa nachádza veľkomesto Sydney, sa stal prvým štátom s najvyšším počtom s vyše 3 000 nakazenými denne, zatiaľ čo susedná Viktória zaznamenala 1 245 prípadov.

Premiér Scott Morrison však už nie je za zavedenie plošného lockdownu v najviac zasiahnutých oblastiach. Vyzval obyvateľov, aby proti šíreniu vírusu bojovali osobnou zodpovednosti.

"Musíme ukončiť tvrdú ruku vlády a správať sa k Austrálčanom ako k dospelým," povedal Morrison novinárom a vyzval úrady, aby upustili od "kultúry zákazov a povinností", cituje predsedu austrálskej vlády agentúra Reuters.

O to viac je dôležité udržiavať sociálny dištanc a chrániť sa respirátormi. "Nevrátime sa do lockdownov. Budeme žiť s týmto vírusom so zdravým rozumom a zodpovednosťou," povedal austrálsky premiér.

Načítavam video...

11:12 SVET - India zaznamenala 200 prípadov variantu koronavírusu omikron v 12 štátoch, väčšinou v západnom štáte Maháráštra a hlavnom meste Naí Dillí, uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Počet prípadov s omikronom v krajine sa za týždeň takmer zdvojnásobil, no zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia, informovala agentúra Reuters.

Údaje ukázali, že v menej ako 40 percentách prípadoch sa pacienti buď úplne zotavili, alebo boli prepustení do domácej liečby.

India zrýchľuje svoju očkovaciu kampaň v dôsledku obáv z potenciálneho nárastu infekcií, pričom aspoň jedna dávka bola podaná 87 percentám z 944 miliónov dospelých.

11:00 SLOVENSKO - Podpora povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 mierne rastie. Tých, ktorí schvaľujú povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva, je približne rovnako ako tých, ktorí toto opatrenie odmietajú. Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?

Za povinné očkovanie pre všetkých, ktorým to umožňuje zdravotný stav, je 38,9 percenta respondentov. Odmieta ho 52,1 percenta z nich. Deväť percent opýtaných nevie túto otázku posúdiť. Podpora takéhoto všeobecného povinného očkovania mierne narástla z júlových 31,2 percenta na decembrových 38,9 percenta.

10:20 SVET - Ruské ministerstvo zdravotníctva aktualizovalo kalendár preventívnych očkovaní pre epidemické indikácie, vrátane očkovania proti koronavírusovej infekcii u dospievajúcich vo veku od 12 do 17 rokov. Informovala o tom utorok agentúra Interfax.

Toto očkovanie "je dobrovoľné a vykonáva sa na základe písomnej žiadosti jedného z rodičov alebo iného zákonného zástupcu," píše sa v dokumente ministerstva zdravotníctva.

Tínedžeri sú zaradení do tretieho stupňa priority pri očkovaní proti covidu spolu so štátnymi zamestnancami, vysokoškolákmi a brancami. Prioritou prvého stupňa je očkovanie ľudí nad 60 rokov.

10:03 SLOVENSKO - V priebehu včerajška sa nechalo zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu 3 750 osôb, počet ľudí s aspoň jednou dávkou vakcíny stúpol na 2 725 050.

Druhé očkovanie absolvovalo 2 647 osôb. Plne zaočkovaných je tak 2 532 299 ľudí.

Tretiu dávku vakcíny dostalo včera 33 471 osôb, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 3 683 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 14 742 vzoriek (pozitivita 24,98 percenta).

Viac ako 70 percent z nich nebolo zaočkovaných, oznámila Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Pozitívny antigénový test malo 986 osôb z 35 900 testovaných (pozitivita 2,75 percenta), takmer 74 percent z nich nebolo zaočkovaných.

V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 61 osôb, od začiatku pandémie vzrástol počet obetí na 16 129, uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa s koronavírusom nachádza 2 967 pacientov, o 17 menej ako v predchádzajúcom dni. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny leží 512 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 258 osôb.

Viac ako 83 percent z pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (563), naopak najmenej v Prešovskom (371). V Trnavskom kraji odhalili 438 pozitívnych, v Nitrianskom 407, Trenčianskom 488, Bratislavskom 528, Banskobystrickom 424 a Košickom 464.

Je medzi nimi 1 847 mužov a 1 836 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 386 477 a žien 424 545.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 4 982 142 PCR testov, z toho 811 022 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 41 005 619, z toho 521 176 vykázalo pozitivitu.

9:26 SLOVENSKO O návrate žiakov do škôl bude ministerstvo informovať po vianočných sviatkoch.

"Vrátime sa k fungovaniu takzvaného 'školského semaforu', avšak o jednotlivých podrobnostiach návratu do škôl budeme ešte informovať pred návratom do škôl po sviatkoch," povedal v rozhovore pre TASR minister školstva Gröhling.

Zároveň pripustil, že momentálne ešte prebiehajú stretnutia v rámci ministerstva zdravotníctva a verí, že od 10. januára 2022 sa vrátia k školskému semaforu.

9:09 SVET Stredočínske mesto Si-an dnes začalo hromadne testovať na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 milióny svojich obyvateľov.

Dôvodom sú obavy zo šírenia nákazy počas obdobia zvýšenej mobility a cestovania pred zimnými olympijskými hrami v Pekingu a čínskym Novým rokom.

8:48 SVET V Rakúsku podľa očakávaní predĺžili lockdown pre nezaočkovaných o ďalších desať dní až do konca roka.

8:43 SVET Americký prezident Joe Biden prišiel do blízkeho kontaktu so zamestnancom Bieleho domu, u ktorého sa neskôr potvrdila nákaza koronavírusom a ktorý má aj príznaky covidu. Zamestnanec mal pozitívny výsledok testu v pondelok a s prezidentom sa stretol v piatok. Bidena pravidelne testujú, pričom od nedele sa podrobil už dvom testom s negatívnym výsledkom.

8:00 SVET V Česku pribudlo za pondelok 8 586 infikovaných novým koronavírusom. Je to o 3 302 menej ako pred týždňom. V českých nemocniciach leží 4 801 pacientov, v ťažkom stave je 840 z nich. Covidu podľahlo v pondelok 32 ľudí.

Súvisiaci článok Zbytočný hazard. Nová česká vláda nechce predĺžiť núdzový stav Čítajte 

7:17 SVET Americká Národná hokejová liga sa rozhodla začať vianočnú prestávku o trochu skôr. Väčšina zostávajúcich zápasov už bola odložená.

Posledné duely sa mali odohrať 23. decembra. Pre preplnené covidové listiny prijalo vedenie súťaže rozhodnutie, že sa posledné stretnutia uskutočnia v utorok 21. decembra.

Súvisiaci článok Vianoce prídu skôr. NHL pre covid predlžuje vianočnú prestávku Čítajte 

7:05 SVET Vláda na Novom Zélande brzdí kvôli variantu omikron svoje plány na rušenie cestovných obmedzení, ktoré patria k najprísnejším na svete. Možnosť pricestovať do krajiny bez povinnej karantény kabinet posunul z polovice januára na koniec februára. Austrália naopak kvôli omikronu nové opatrenia zavádzať nechce.

6:40 SVET Brazília obmedzila príchody cudzincov na svoje územie - vstup majú povolený tí, ktorí sú zaočkovaní proti koronavírusu alebo prekonali ochorenie Covid-19.

6:20 SVET Veľká oslava Nového roka v Londýne je zrušená, oznámil v pondelok večer starosta britského hlavného mesta Sadiq Khan. Ako dôvod uviedol obavy z vlny nákazy novým koronavírusovým variantom omikron.

Súvisiaci článok Omikron ruší masovú oslavu Nového roka v Londýne Čítajte 

6:00 SVET Rýchlo sa šíriaci omikron je v USA už prevládajúcim koronavírusovým variantom a minulý týždeň, za ktorý sú údaje dostupné, tvoril 73,2 percenta nových prípadov nákazy.

Počas predchádzajúceho týždňa tvoril omikron v USA len 12,6 percenta prípadov infekcie.

00:00 SVET - Nemecký úrad pre prevenciu a kontrolu liečiv pre variant omikron zvýšil hodnotenie rizika pre zdravie obyvateľov. Inštitút Roberta Kocha varuje, že rýchlo šíriaci sa variant môže náhle zvýšiť počty nakazených a preťažiť zdravotnícky systém.

Nemeckí odborníci predpokladajú, že omikron ohrozuje aj ľudí zaočkovaných dvoma dávkami. Riziko nákazy u ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní, je podľa nemeckých odborníkov vysoké, u tých, ktorí sú zaočkovaní troma dávkami, je stredne vysoké, a u nezaočkovaných je riziko nákazy veľmi vysoké.

Súvisiaci článok Nemeckí odborníci varujú pred rýchlym nárastom infikovaných Čítajte 

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 3. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Do Prešova prišli e-kolobežky TIER
 2. Cvičenie po prekonaní ochorenia COVID-19
 3. Aké sú mýty a pravdy o našom zraku v letných mesiacoch?
 4. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 5. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 6. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 7. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 8. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 619
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 15 932
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 767
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 125
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 683
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 971
 7. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 4 885
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 283
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu