SME

Ranný brífing: Slovensko zostarlo, dôchodkový systém dostáva zabrať

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Prvé výsledky sčítania obyvateľov potvrdili, že Slovensko starne. Menej ľudí pracuje, viac si ich užíva dôchodok. Napriek jasnému trendu sa ani terajšia koalícia stále nevie dohodnúť na dôchodkovej reforme, ktorá by zásadne zvýšila dlhodobú udržateľnosť systému.

Johnny Depp, Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Ethan Hawke, Juliette Binoche či Catherine Denevue. S nimi a mnohými ďalšími svetovými hviezdami, herečkami a hercami, režisérkami a režisérmi sa počas svojej novinárskej kariéry rozprávala redaktorka denníka SME Kristína Kúdelová. Zákulisie takýchto rozhovorov vám teraz poodhalí v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:

  • Sčítanie potvrdilo, že Slovensko zostarlo. No je aj podstatne vzdelanejšie
  • Prokuratúra sa v kauze pytliactva odvolala na právny nezmysel. Nehovorila pravdu
  • Za skenerom pre daniarov vyskakuje tajomný Pán X, ktorý je na úteku
  • Kim krajinu neotvoril, s Trumpom nedohodol nič, ale splnil si basketbalový sen
  • Vlhová zvíťazila v ankete Športovec roka 2021. Aký bol jej životný rok?
  • Takmer všetky psie plemená sú silne prekrížené. A čo váš pes?

Denník SME s knihou Interview: Opäť sme pre vás pripravili špeciálne vydanie novín spolu s knihou. Jana Sunderman vám spolu s redaktorkou denníka SME Kristínou Kúdelovou v knihe Interview odhalia, aké sú v skutočnosti filmové celebrity.


Sčítanie potvrdilo, že Slovensko zostarlo. No je aj podstatne vzdelanejšie

Na Slovensku žije 5 449 270 obyvateľov, čo je asi o 50-tisíc viac ako pred desiatimi rokmi. Za týmto nárastom je viac narodených detí, ale aj to, že ľudia sa dožívajú viac rokov. Slovensko zostarlo, no je aj podstatne vzdelanejšie, než bolo pred desiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Byty a domy vyzerajú v lepšom stave než pred desaťročím, no stále máme desiatky tisíc obydlí, ktoré sú v nevyhovujúcom stave. Štatistický úrad zverejnil prvé údaje z tohtoročného sčítania.

Približne pol roka trvalo úradníkom, než spracovali výsledky. Zatiaľ však zverejnili len niektoré základné údaje o obyvateľoch, bytoch a domoch. Tie najočakávanejšie, napríklad o vierovyznaní či národnosti si nechávajú na zverejnenie až po Novom roku.

Cudzincov je na Slovensku v porovnaní s inými krajinami stále relatívne málo, len necelých 60-tisíc.

Celkovo je populácia oveľa viac prestarnutá, než bola pred desiatimi rokmi. Menej ľudí pracuje, viac si ich užíva dôchodok. V produktívnom veku je ich o 230-tisíc menej než v roku 2011, v poproduktívnom (nad 65 rokov) zase o 250-tisíc viac.

SkryťVypnúť reklamu

To je trend, pred ktorým už dlho varujú demografovia a ekonómovia. Problémom totiž je, že dôchodkový systém je z veľkej časti založený na priebežnom financovaní, čiže dôchodky sa vyplácajú z odvodov, ktoré odvedie produktívne obyvateľstvo.

Napriek týmto varovaniam sa ani terajšia koalícia stále nevie dohodnúť na dôchodkovej reforme, ktorá by zásadne zvýšila dlhodobú udržateľnosť systému.

Prokuratúra sa v kauze pytliactva odvolala na právny nezmysel. Nehovorila pravdu

Nezákonný postup polície bol podľa prokurátora dôvodom na stopnutie vyšetrovania údajného pytliactva v revíri oligarchu Miroslava Bödöra pri Nitre.

Vyšetrovanie viedlo až k nasadeniu skrytej kamery do poľovníckej chaty, kde nahrali aj schôdzky Bödöra s Robertom Ficom či Robertom Kaliňákom. Záznamy následne unikli do médií.

SkryťVypnúť reklamu

Bödörovci si za posledné roky v oblasti Nitry vybudovali silný vplyv. Vyšetrovanie pytliactva zrušila nitrianska prokuratúra v polovici novembra. Hlavným dôvodom malo byť, že vyšetrovateľ účelovo nadhodnotil právnu kvalifikáciu skutku, aby mal dôvod nasadiť skrytú kameru.

Pri pytliactve totiž podľa prokuratúry nemožno použiť sprísnený paragraf, ktorý hovorí o útoku so zbraňou. Ten vraj platí len pri útoku na človeka. „Páchateľ loví zver alebo ryby, spravidla so zbraňou, ktorou môže byť poľovnícka puška,“ konštatoval krajský prokurátor Ivan Mandalov.

SME však zistilo, že vyšetrovateľ použil len ten istý paragraf, na základe ktorého súdy v minulosti už pytliakov postihovali.

  • Spravodlivosť po slovensky: Ficovi priaznivci budú upozorňovať na pochybné odpočúvanie a únik záberov, kritici zasa na spôsob, akým chce vec prokuratúra upratať – a obe strany budú mať trochu pravdu. Z hľadiska výkonu spravodlivosti to nie je optimálne, ale čo chcete v krajine, kde skorumpovaného šéfa policajnej inšpekcie vytrestajú zhabaním televízora? Pýta sa Peter Tkačenko.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 224 nakazených, laboratóriá celkovo vyhodnotili 4 713 testov. Počet hospitalizovaných klesol o dvoch, v nemocniciach tak aktuálne leží 2 984 pacientov. Pribudlo 54 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 969 ľudí.
  • Zrušili stíhanie Kováča mladšieho: Po rokoch sa podarilo definitívne uzavrieť prípad Michala Kováča mladšieho. Syna prvého prezidenta obvinili v kauze Technopol ešte v roku 1995. Dialo sa tak za vlády HZDS, ktoré sa ho pokúšalo diskreditovať. Po zrušení amnestií v roku 2017 sa však obnovilo aj stíhanie Kováča mladšieho. Očistiť svoje meno sa mu podarilo až nedávno.
  • Hamran sa vyjadril k obvineniu Fica: Dočasný prezident Policajného zboru Štefan Hamran odmietol akúkoľvek politizáciu v súvislosti s trestným stíhaním poslanca Roberta Fica. Expremiér a líder Smeru čelí obvineniu z trestného činu podnecovania podľa paragrafu 337. Hamran uviedol, že obvinený Fico nebol zadržaný pri konaní trestného činu.


Za skenerom pre daniarov vyskakuje tajomný Pán X, ktorý je na úteku

V septembri spustila Finančná správa slávnostne do prevádzky nový skener na slovensko-ukrajinskej hranici. Ide o zariadenie v obrovskej hale, ktoré má urýchliť kontrolu áut a zabrániť pašovaniu tovarov na jednom z najvyťaženejších hraničných priechodov vo Vyšnom Nemeckom.

SkryťVypnúť reklamu

Skener daniari vysúťažili ešte na jar od bratislavskej firmy, ktorá krátko predtým vymenila štatutárov aj adresu. Za firmou sa vynára podnikateľ Peter Košč, známy aj ako Pán X. Ten je od jari tohto roka stíhaný pre korupciu, je na úteku a je na neho vyhlásený medzinárodný zatykač.

Keď pred rokom v decembri do čela daniarov a colníkov nastúpil nový prezident Jiří Žežulka, na úrade už bola rozbehnutá súťaž na nový skener pre hranicu s Ukrajinou. Zákazku odštartovali na FS ešte vlani v októbri, uchádzačov a podmienky posudzovala komisia zložená z funkcionárov daniarov.

Zo šiestich už štyria na FS nepracujú, čo súvisí aj s personálnymi zmenami po nástupe nového vedenia. Niektorí z úradu odišli potom, čo sa ich meno objavilo v súvislosti s vyšetrovaním kauzy Mýtnik.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

  • Pelikán o spôsobe výberu kongresového centra: J&T Real Estate bolo jedným z troch finalistov, z ktorých občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum vyberalo najvhodnejšieho adepta. Jeho projekt Nové Lido nakoniec skončil na druhom mieste. Už pred vyhlásením výsledkov však výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán neskrýval pochybnosti o transparentnosti celého výberu. Aj o tom porozprával v rozhovore pre INDEX.
  • Zneužívanie pandemickej pomoci: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny podalo už 37 trestných oznámení v súvislosti s možným zneužívaním štátnej pandemickej pomoci. Celková odhadovaná škoda môže byť do 20 miliónov eur. Medzi trestnými oznámeniami sa nachádza aj jedno na základe podnetu od Transparency International Slovensko o firme Brigádnici, ktorá je podľa zistení organizácie len schránkovou firmou, pričom na pomoci dostala 3,44 milióna eur.
  • Podvody s agrodotáciami: Pôdohospodárska platobná agentúra prijala protikorupčné opatrenia, ktoré zabezpečujú transparentný proces spracovávania žiadostí, krížové kontroly a overovanie údajov. V tomto roku podala Pôdohospodárska platobná agentúra pre podozrenia z podvodu na Generálnu prokuratúru a Európsku prokuratúru spolu 36 podnetov, pričom ide celkovo o 59 právnických alebo fyzických osôb.

Kim krajinu neotvoril, s Trumpom nedohodol nič, ale splnil si basketbalový sen

Keď začal Kim Čong-un okolo roku 2008 stúpať v hierarchii severokórejského režimu, vedelo sa o ňom veľmi málo. Médiá nepoznali ani len jeho vek a ako fotografiu najmladšieho syna diktátora Kim Čong-ila používali záber, na ktorom mal asi desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

O tri roky neskôr, 17. decembra 2011 zomrel Kim Čong-il na infarkt. Napriek tomu, že o jeho zlom zdravotnom stave sa špekulovalo už dlhšie, mnohých vo svete to aj tak prekvapilo. Nástupca bol síce určený, no nemal ani tridsať rokov a čakal ho mocenský súboj o skutočné prebratie moci.

„Po smrti svojho lídra Kim Čong-ila, ktorá prišla pre režim v osobitne nevhodnom čase, nebude režim schopný udržať sa pokope, či už padne v najbližších týždňoch, alebo o niekoľko mesiacov,“ napísal vtedy Victor Cha, ktorý mal v minulosti na starosti ázijskú sekciu politického oddelenia v Bielom dome.

Iní zas očakávali, že Kim Čong-un preberie moc a krajinu viac otvorí. A tiež to, že sa môže inšpirovať Čínou alebo Vietnamom, kde si komunisti zachovávajú moc, no ekonomiku otvorili, vďaka čomu stúpla životná úroveň.

SkryťVypnúť reklamu

Režim však nepadol a ani sa neotvoril. Desať rokov od smrti Kim Čong-ila je jeho syn pevne pri moci. Severná Kórea je tak stále hrozbou pre 24 miliónov svojich obyvateľov, ale aj pre celý svet.

V skratke ďalšie správy zo sveta:

  • Fialova vláda sa spolieha na zodpovednosť občanov: S nástupom novej vlády mení Česko aj stratégiu boja s pandémiou. Kabinet Petra Fialu síce nepožiada o predĺženie núdzového stavu, premiér však zdôrazňuje, že nejde o uvoľňovanie súčasných opatrení. Prezident Českej lekárskej komory Milan Kubek považuje nepredĺženie núdzového stavu za zbytočné riziko.
  • Poľsko môže ochromiť kritickú televíziu: Poľská vláda schválila zákon, ktorý môže obmedziť fungovanie kritickej televízie TVN na poľskom trhu. Tretiu najsledovanejšiu televíziu vlastní americká spoločnosť Discovery Inc., nový zákon chce však obmedziť zahraničné vlastníctvo poľských médií. Analytici aj novinári sa obávajú, že vládna strana Právo a spravodlivosť chce zákonom len zlikvidovať kritické médiá pred voľbami.
  • Pedofília v španielskej cirkvi: Vatikán začal interné vyšetrovanie v prípade 251 údajných pedofilov v španielskej katolíckej cirkvi, o ktorých uplynulých rokoch písal španielsky denník El País. Vatikán začal podozrenia vyšetrovať po tom, ako mu bola doručená správa s podrobne zachytenými obvineniami a výpoveďami svedkov týkajúcich sa prípadov z rokov 1943 až 2018.

Zo zahraničných webov:


Vlhová zvíťazila v ankete Športovec roka 2021. Aký bol jej životný rok?

Keď Petra Vlhová v marci získala veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári, bolo jasné, že sa v roku 2021 stane najlepšou športovkyňou Slovenska. Predbehnúť ju mohol azda len cyklista Peter Sagan, keby vyhral Tour de France či futbalista Milan Škriniar, keby získal Zlatú loptu.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký glóbus je v lyžiarskom svete absolútnym vrcholom. To, že dievča zo Slovenska zdolalo pretekárky z alpských krajín, je fenomenálne. „Vždy, keď sa pozriem na veľký glóbus, zjaví sa mi všetko, čo som preň musela obetovať. Spomeniem si na bolesť, plač i na radosť,“ priznala Vlhová vo svojej autobiografii.

Dvadsaťšesťročná Liptáčka dosiahla nielen svoje kariérne maximum, ale aj najväčší individuálny úspech v histórii slovenského športu. Už tretíkrát v sérii sa stala víťazkou ankety Športovec roka.


Takmer všetky psie plemená sú silne prekrížené. A čo váš pes?

Krátke nohy jazvečíkov, vráskavá tvár buldočkov a čierne fľaky dalmatínca. Všetky tieto znaky sú výsledkom dlhoročného príbuzenského kríženia psov. Mnohé psie plemená sú dnes veľmi prekrížené, čo môže vplývať na ich zdravie. Niektoré až natoľko, že ich genetika pripomína výsledok párenia súrodencov.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci teraz preskúmali, ako kríženie rôznych psích plemien ovplyvnilo ich zdravie. Odhalili tiež najzdravšie plemená. Výsledky publikovali vo vedeckom časopise Canine Medicine and Genetics.

Plemená s vysokými hodnotami inbrídingu navštevovali veterinára najčastejšie. Psy veľkého plemena s vysokým inbrídingom mali tiež vyššiu úmrtnosť ako napríklad malé plemená, ktoré boli menej prekrížené.

Nie je prekvapujúce, že veterinára tiež častejšie navštevovali plemená s drobnými lebkami, ktoré boli výsledkom kríženia. Ide o psy ši-cu, mopslíky či francúzske buldočky. Naopak najzdravším plemenom sa ukázal byť dánsko-švédsky farmársky pes, známy tiež ako kvik-hund. Je to menší pes podobný jack-russel teriérovi.

V skratke ďalšie správy z vedy a techniky:

  • Objavili úplne prvú tisícnôžku: Austrália sa môže pýšiť novým prazvláštnym zvieraťom. V západnej časti krajiny objavili vedci mnohonôžku, ktorá má viac ako tisíctristo nôh. Ide o vôbec prvú známu "tisícnôžku". Doterajší rekord bol 750 nôh.
  • Ako to, že sonda nezhorela: Slnečná sonda Parker sa na pár hodín vnorila do atmosféry Slnka, ktorej teplota dosahuje až milión stupňov. Napriek tomu sa stroj neroztavil. Ďalej pokračuje vo svojej misii a k Slnku sa ešte niekoľkokrát priblíži. Za svoju odolnosť vďačí celkom jednoduchej fyzike a špeciálnemu zostrojeniu.
  • Najlepšie smartfóny na trhu: Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších mobilov na súčasnom trhu. Zoradili sme ich podľa ceny, no cenový strop sme si nestanovili.

Rozhovory ZKH

Ako sa majú deti po tom, čo ich vláda po tretí raz za dva roky zatvorila? Ako teraz funguje hokejová škola? Čo by sa malo zmeniť v manažmente pandémie? A ako je na tom podpora mládežníckeho športu na Slovensku? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s bývalým hokejistom Michalom Handzušom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Nielen fantasticky vyzerajú, ale aj výborne chutia. Pripravte si medovníky na zjedenie.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 786
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 280
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 082
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 029
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 713
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 418
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 466
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu