Tibora Gašpara a ďalšie špičky polície vyšetrovali rok, teraz sa kauza Očistec presúva na súd. Rozhodovať však bude sudca Michal Truban, ktorý odmietol obžalobu na Dušana Kováčika.
Na omšu treba počas sviatkov covid pas, neočkovaní sa do kostolov nemajú dostať. Za porušenie nariadení hrozí farnosti pokuta do 20-tisíc eur.
Ako prežívajú sviatky redaktori SME? Kolegovia z redakcie sa v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno rozprávali o tom, ako vyzerá ich Štedrý deň, aké tradície dodržiavajú a ako sa snažia cez sviatky skutočne oddychovať.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Gašparov a Bödörov prípad smeruje na súd. V Očistci obžalovali 11 osôb
- Do kostola len s kartičkou, spovedať budú aj vonku. Farnosti sa pripravujú na Vianoce
- Z víťaza odpadlík roka. Fond druhého piliera stratil vyše 12 percent
- Reportáž z východnej Ukrajiny: V noci sypú separatisti míny, rána sú veľmi zradné
- Vlhová medzi kolami zmenila rituál. Dávam si veľký pozor, tvrdí
- Covid jej vzal mamu aj otca. Ako prežiť prvé Vianoce bez milovaných ľudí
Investujte do vzdelávania: Aj v roku 2022 sme pre vás pripravili špeciálne balíčky účastníckych vstupov na naše konferencie. Máte tak jedinečnú možnosť urobiť si svoj vlastný mix vstupov na odborné akcie. Investujte do vzdelávania vašich zamestnancov a ponúknite im účasť na SME konferenciách 2022 ako zmysluplný benefit.
Gašparov a Bödörov prípad smeruje na súd. V Očistci obžalovali 11 osôb

Jedna z najsledovanejších káuz, v ktorej policajti stíhajú vlastných nadriadených z minulosti, sa len po približne ročnom vyšetrovaní presúva na súd.
Špeciálna prokuratúra podala obžalobu v kauze Očistec. Zapletení sú v nej oligarcha Norbert Bödör, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf NAKA Peter Hraško aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky Robert Krajmer.
Obvinení sú z toho, že vytvorili organizovanú skupinu, ktorá zhora riadila celý policajný zbor. Všetci vinu odmietajú. „Obžaloba bola podaná na 11 obvinených osôb, a to celkovo pre 20 skutkov,“ zhrnula špeciálna prokuratúra.
Kauza Očistec je pritom obsiahlejšia a celkovo sa dotýka až 21 obvinených. Desiati z nich však boli vylúčení na samostatné konanie. Ide napríklad o bývalých policajtov Pavla Vorobjovova či Martina Fleischera. Obaja začali spolupracovať, čím sa im podarilo vyjednať dohodu o vine.
Obžalobu v kauze Očistec pridelili disciplinárne stíhanému sudcovi Michalovi Trubanovi. Ten nedávno odmietol obžalobu voči bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Najvyšší súd mu ju však vrátil.
- Pozrite sa na lavicu obžalovaných: Matovičova koalícia sa nám môže nepáčiť. Kto to však s ňou už nevie vydržať, mal by sa pozrieť na lavicu obžalovaných, na ktorú zasadne kompletné vedenie Fico-Kaliňákovskej polície, píše Peter Schutz.
Do kostola len s kartičkou, spovedať budú aj vonku. Farnosti sa pripravujú na Vianoce

PCR testy odhalili 3 683 nakazených, laboratóriá celkovo vyhodnotili 14 742 testov. Počet hospitalizovaných klesol o dvoch, v nemocniciach aktuálne leží 2 967 pacientov. Pribudlo aj 61 obetí ochorenia Covid-19. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali 3 750 ľudí.
Aj kostolov, bohoslužieb a farností sa počas Vianoc dotknú opatrenia proti koronavírusu. Veriaci si na bohoslužby majú nosiť covid pasy, v ktorých majú informáciu o očkovaní alebo potvrdenie o prekonaní Covidu-19.
Niektoré farnosti, ktoré Denník SME oslovil, budú počet veriacich v kostoloch kontrolovať podľa pripravených kartičiek, inde plánujú poveriť kostolníka alebo dobrovoľníkov, aby rátali veriacich a skontrolovali potrebné dokumenty.
Podľa platných pravidiel môže byť aj počas vianočných sviatkov v kostole v jednej chvíli iba obmedzený počet veriacich. Farnosti si môžu vybrať, či uplatnia pravidlo najviac 30 ľudí dohromady, alebo jeden veriaci na každých 25 štvorcových metrov priestoru.
Bohoslužby sú povolené len pre zaočkovaných ľudí a tých, ktorí prekonali covid. Neočkovaní sa tam nemajú dostať ani s negatívnym testom.
- Ďalšie prípady omikronu: Na Slovensku potvrdili ďalšie tri prípady omikron variantu nového koronavírusu. Dve osoby boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny proti ochoreniu Covid-19, jedna nezaočkovaná. Celkovo je ich sedem.
- Protilátky u neočkovaných: Viac ako polovica ľudí neočkovaných proti Covidu-19 nie je chránená protilátkami, ukázala štúdia realizovaná vo viacerých lokalitách Slovenska s takmer 4-tisíc účastníkmi. Zároveň pri polovici ľudí, ktorá protilátky mala, boli iba nízkej hodnoty.
- Ako prežiť pokojné Vianoce: Variant omikron sa vo svete veľmi rýchlo šíri a čoskoro uvidíme podobný nárast aj u nás. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch sa môžeme infikovať takmer všetci vrátane tých, ktorí sú očkovaní, a tých, ktorí ochorenie Covid-19 už prekonali. Tomu už nedokážeme zabrániť. Je však v našich silách výrazne zmierniť následky týmito krokmi.
- Dumka o covide a opatreniach: Jediný prienik, ktorý s osvietenejším svetom má Slovensko, je povinné očkovanie. Pol koalície na čele s Hegerom – a pridala sa aj prezidentka – vyfukuje balóniky, aby otestovalo, koľko percent im povinnosť uberie vo Focuse a koľko v AKO, píše Peter Schutz.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Matovič tvrdí, že odmena zaberá: Po tom, ako niektorí predstavitelia vlády oznámili úmysel finančne motivovať starších ľudí vo veku 60 a viac rokov k očkovaniu proti ochoreniu Covid-19, očkovanosť prvou dávkou v tejto skupine vzrástla v porovnaní s mladšou vekovou kategóriou 50 - 59 rokov, tvrdí minister financií Igor Matovič.
- Pytliactvo posunuli Žilinkovi: Nadácia Zastavme korupciu podáva na Generálnu prokuratúru podnet, aby „opravila“ postup krajského prokurátora v Nitre, ktorý zrušil rozhodnutie o začatí trestného stíhania vo veci pytliactva. Nadácia skonštatovala, že o prípade rozhodovala krajská prokuratúra, ktorej niektorí predstavitelia sa verejnosti nemusia javiť ako nestranní.
- Macejková končí na Najvyššom súde: Bývalá šéfka Ústavného súdu Ivetta Macejková končí ako sudkyňa Najvyššieho súdu. Macejková požiadala ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú o prerušenie výkonu funkcie sudkyne k 31. decembru 2021.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
? Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
? Výber rozhovorov raz týždenne. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Z víťaza odpadlík roka. Fond druhého piliera stratil vyše 12 percent

V dôchodkových fondoch druhého piliera to v roku 2021 po dlhom čase konečne nebola nuda. Predovšetkým dôchodkové správcovské spoločnosti sa chopili príležitostí, ktoré im ponúkal rastúci akciový trh, a začali investovať o niečo rizikovejšie. Od začiatku roka 2021 sa zastúpenie akcií v ich portfóliu zvýšilo zo 75 na 81 percent.
Ďalšou zmenou bolo odlíšenie stratégií investovania. Nožnice medzi výnosmi u sporiteľov, ktorí investujú do akciových a indexových (teda negarantovaných) fondov, sa tak budú rozširovať.
V uplynulých rokoch sa od seba odlišovali len minimálne, ale vlani sa niektoré správcovské spoločnosti odhodlali investovať aj do rizikovejších startupov alebo do fondov, ktoré podporujú environmentálne a spoločensky zodpovedné spoločností.
Tretím prekvapením bol extrémny prepad vlani najlepšieho fondu druhého piliera. Z víťaza roku 2020 sa stal odpadlík roku 2021.
V skratke ďalšie správy z ekonomiky:
- Po Zornici ide banka: Keď v marci roku 2020 Slovensko ochromil strach z nového koronavírusu, niektoré firmy akoby chytili druhý dych. Medzi nimi bol aj textilný podnik Zornica Banko Fashion v Bánovciach nad Bebravou. Firma teraz rieši finančné problémy a hrozí jej, že príde o časť svojich nehnuteľností.
- Manažérske tipy na knihu pod stromček: Kniha je klasický vianočný darček. Pre niektorých prvá voľba, pre iných - pri všetkej úcte - z núdze cnosť. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, prinášame vám niekoľko tipov na zaujímavé a inšpiratívne tituly.
- Rusi zavreli plynovod Jamal: Ceny plynu v Európe vystúpili na rekord po správe, že sa zastavili dodávky ruského plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Jamal. Podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu teraz hrozia Európe blackouty.
Reportáž z východnej Ukrajiny: V noci sypú separatisti míny, rána sú veľmi zradné

Na brehu rieky Kalmius v ukrajinskom Donbase ležia pri blatistej ceste domy poškodené delostreleckými granátmi. Menej ako poldruha kilometra od druhého brehu sú hory, v ktorých sa schovávajú jednotky podporované Ruskom.
Na ceste je občas počuť vzdialené výbuchy, ukrajinský vojak ich opisuje ako pozdrav od nepriateľa. Toto je každodenná realita na Donbase. Takmer osem rokov tam trvá konflikt medzi vládou v Kyjeve a proruskými separatistami.
Konflikt pokračuje aj napriek tomu, že obe strany dosiahli v roku 2015 prímerie. Zomrelo pri ňom takmer 14-tisíc ľudí a v posledných mesiacoch sa navyše hovorí, že boje vstúpia do novej fázy a Rusko pripravuje ofenzívu.
V meste Hranitné na rieke Kalmius na vypuknutie bojov však čakať nemusia, odohrávajú sa už teraz. Roky to pritom bolo pomerne pokojné mesto na fronte, ale v októbri bombardovanie poškodilo niekoľko domov. Ukrajinské jednotky na to zareagovali tak, že zaútočili dronmi.
Sedemdesiatročná Svetlana Hajtulovová plače, keď opisuje, ako sa jej zrútila stena v spálni, kým bola vnútri. Dieru teraz zakrýva len biela plachta, ktorá aspoň trochu zadržiava chlad z vonku. „Ako tu bude žiť môj syn so ženou ďalších 45 rokov?“ hovorí. „Toto sa nikdy neskončí.“
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Koniec neoliberalizmu v Čile: Gabriel Boric patrí ku generácii študentských lídrov, ktorí sú odhodlaní ukončiť dedičstvo Augusta Pinocheta v Čile. Boric má 35 rokov a v čase, keď do krajiny prichádzali neoliberálni ekonómovia, ešte nežil. Teraz však sľubuje, že tento systém položí a keďže vyhral prezidentské voľby, od marca budúceho roka bude mať na to príležitosť.
- Omikron spustil novú vlnu: Omikron s celkovo päťdesiatimi mutáciami sa rozšíril už v celých Spojených štátoch. Zo všetkých prípadov, ktoré v USA zaznamenali za posledný týždeň, predstavuje tento variant až 73 percent. Za uplynulé dva týždne zodpovedá za 19 percent zo všetkých prípadov. Nový variant sa šíri mimoriadne rýchlo aj v Európe.
- Pasažieri letu MH17 nemali šancu: Holandská prokuratúra začala čítať záverečnú reč v súdnom procese súvisiacom s nehodou letu MH17. V súvislosti so zostrelením lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, na ktorého palube sa nachádzalo 298 ľudí, sú obvinení traja Rusi a jeden Ukrajinec. Ani jeden z nich sa však na súdnom procese nezúčastnil. Prokuratúra vo svojej záverečnej reči uviedla, že lietadlo bolo zostrelené raketou ruskej výroby.
Zo zahraničných webov:
- BBC: Krajiny, kde je dávanie darčekov lepšie pre planétu
- Reuters: Zlomený obor: Zápas Etiópie o vybudovanie národa
- The Guardian: Ako Shein porazil Amazon v jeho vlastnej hre – a znovu objavil rýchlu módu
Vlhová medzi kolami zmenila rituál. Dávam si veľký pozor, tvrdí

Po prvej jazde si búchala rukou po prilbe, čím ukázala nespokojnosť. Po druhom kole rukou pumpovala vo vzduchu na znak spokojnosti.
Rezultát? Slovenskej lyžiarke Petre Vlhovej to v obrovskom slalome Svetového pohára v Courcheveli stačilo na nepopulárne štvrté miesto.
„Bohužiaľ, niekto musí byť štvrtý a teraz som to ja. Všetko som si prehrala v prvom kole,“ načrtla Vlhová v rozhovore pre JOJ Šport.
Vôbec prvýkrát v aktuálnej sezóne nebola na stupni víťazov. V Levi zvíťazila dva razy v slalome, v Killingtone skončila v slalome druhá a v Söldene v obrovskom slalome tretia.
V Courcheveli zvíťazila Mikaela Shiffrinová, na ktorú Vlhová stratila 1,44 sekundy. Druhá skončila Sarah Hectorová a tretia Michelle Gisinovú, za ktorou Slovenka zaostala o 0,36 sekundy.
Ďalšie športové správy
⚽️ Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Covid jej vzal mamu aj otca. Ako prežiť prvé Vianoce bez milovaných ľudí

Začiatok roka 2021 sa pre Hanu Poliačikovú niesol v duchu ťažkých chvíľ. Obaja jej rodičia sa len niekoľko dní predtým nakazili covidom a skončili v nemocnici, keďže očkovanie v tom čase ešte nebolo k dispozícii.
Hoci jej mamu napokon z umelého spánku prebrali, covid jej nezničil len pľúca, ale aj mozog, ktorý mala v stave ako po ťažkej mŕtvici. Zomrela ako 66-ročná len niekoľko dní po svojom manželovi.
Prvé Vianoce bez rodičov pre ňu budú podľa jej slov utrpením. „Vianoce som milovala. Začala som 1. decembra a skončila 6. januára. Výzdoba, pečenie, svetielka, hudba, rodina – všetko muselo byť. No teraz budem predstierať Vianoce kvôli deťom. Tešiť sa budem, až keď už bude po všetkom a ja zas zapadnem do svojej bežnej rutiny,“ priznáva.
Hana Poliačiková patrí k tisíckam ľudí na Slovensku, ktorí budú tento rok čeliť prvým sviatkom bez milovaných osôb. Psychológovia hovoria, že ide o zaťažkávacie obdobie, ktoré môže u pozostalých viesť k prehĺbeniu depresie či osamelosti.
Ponúkajú tiež nespočetné množstvo tipov, ako s touto záťažou naložiť, najmä vtedy, ak ju človek zažíva prvýkrát. Každému z nás sú vlastné iné spôsoby, ako získať nadhľad nad stratou.
V skratke ďalšie správy o rodine a vzťahoch:
- Ako žiť s maniodepresiou: Najhoršie stavy depresie opisuje Nina Zibolenová ako pocity absolútnej ničoty. Nekonečné chvíle, keď katatonicky ležala na posteli, nejedla a nepila. Samovraždu plánovala niekoľkokrát. Stavy mánie, ktoré nastúpia po depresii, sú naopak plné nekontrolovateľnej energie. Kým v depresii nechce robiť nič, v mánii chce robiť všetko. Oba stavy sa vymykajú bežnému fungovaniu. Duševná choroba môže byť aj dar, hoci pekelný, hovorí jedna z respondentiek.
- Vzťahy si ničíme sami: Slová majú neuveriteľnú silu, často väčšiu než činy. Tak ako môžu uzdraviť a povzbudiť, môžu aj ublížiť a ničiť. Možno si to ani neuvedomujeme, ale malé slová a frázy, ktoré partnerovi hovoríme každý deň, môžu ovplyvniť celkové zdravie nášho vzťahu.
- Ako reagovať pri nevhodnom prístupe rodiča k dieťaťu: Všetci sme už boli aspoň raz svedkami toho, ako rodičia karhajú svoje deti či na nich kričia. Horšie je, ak sa neštítia chrliť aj nadávky a používajú slovník, ako by sa rozprávali so seberovnými. Často nemôžeme, ako náhodní očití svedkovia, preniknúť do podstaty podobných scén. Nerozumieme tomu, čo sa pred nami odohráva a nevieme, či máme vôbec reagovať. A ak áno, ako?
Rozhovory ZKH

Ako trávia Vianoce Vietnamci na Slovensku? V čom je iná druhá generácia Vietnamcov, ktorí sa už na Slovensku, na rozdiel od ich rodičov, narodili? A čo zažíva človek, ktorý je Slovák, ale vyzerá inak? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s fotografkou a umelkyňou Kvet Ngyuen.
Podcasty SME
- Všesvet: Taiwan je aj ostrov vodopádov. Dajte si však pozor na makaky aj tajfúny
- Pravidelná dávka: Nietzscheho otázka: Môžu byť Vianoce bez Boha?
- Gyncast: Primár Kaščák: Cisársky rez je niekedy jediná alternatíva bezpečného pôrodu
Karikatúra

Recept dňa

Desať receptov na klasické aj menej tradičné sladké košíčky na vianočný stôl.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
