Bratislava 1. júla (TASR) - Štyri firmy s majetkovou účasťou poslancov zastupiteľstva v Banskej Bystrici a ďalší poslanci dodávali mestu služby alebo tovar, pričom v priebehu rokov 2002 až 2004 im z mestského rozpočtu vyplatili takmer 200 miliónov korún. Informácie dnes zverejnila Aliancia Fair-play.
Väčšinu peňazí získali subjekty dvoch poslancov. Milan Smädo z klubu ľavicových poslancov dostal zákazku za 112 miliónov korún na stavebnú údržbu komunikácií a Igor Cmarka v súčasnosti z klubu Smer zase za takmer 84 miliónov korún na odpadové hospodárstvo. Firmy oboch poslancov majú navyše na časť z týchto dodávok s mestom podpísané dlhodobé zmluvy bez časového obdobia.
Ďalšie menšie zákazky od mesta získali poslanec za Smer a živnostník Ľubomír Motyčka, zamestnávateľ poslanca za KDH Jozefa Hašku a firmy viceprimátora mesta Máriusa Miku, tiež z KDH. Poslanec Smädo má pritom podľa zistení Aliancie Fair-play nedoplatky ku koncu roka 2003 na rôznych typoch daní 1,394 milióna korún. Okrem toho mu mesto odpustilo daň z nehnuteľnosti za vyše 14 tisíc korún. Aliancia tiež upozornila, že v rokoch 2003 a 2004 rekonštruoval komunikácie vo svojom volebnom obvode v rámci malých investičných akcií.
"Za najväčšie riziko považujeme to, že poslanci, ktorí majú nadštandardný vzťah k samotnému úradu, majú nadštandardný prístup k informáciám o finančných stratégiách mesta a iných plánoch mesta, získavajú zákazky," uviedla dnes pred novinármi výkonná riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. Existuje tu podľa nej veľké riziko, že ich mohli získať práve na základe tohto nadštandardného vzťahu. Dodala, že tieto prípady nedokladujú porušenie zákona, ale hovoria o nedokonalosti zákonov, napríklad o verejnom obstarávaní. "Proces, na základe ktorého tieto zákazky získali, je nedostatočne transparentný a preto nemôžeme povedať, či išlo o zneužite informácie, ktoré tieto osoby mali" vysvetlila Wienk. Situácia je podľa nej o to znepokojujúcejšia, že sa môže týkať aj ďalších miest na Slovenska.
Aliancia Fair-play sa preto pokúsi osloviť poslancov parlamentu, aby zákonom obmedzili uzatváranie dlhodobých alebo časovo neobmedzených zmlúv. Rizikom je podľa Wienk, že v takýchto prípadoch nemá mesto možnosť skúmať situáciu na trhu a vyberať výhodnejšie a lacnejšie ponuky. Ak boli uzavreté bez verejnej súťaže, ako v prípade poslanca Smäda, je tu tiež riziko, že sú nevýhodné, a dochádza tak k plytvaniu verejnými zdrojmi, dodala. Tie zmluvy, ktoré boli podpísané ešte pred existenciou právnych predpisov zabezpečujúcich transparentnosť, efektivitu a súťaž, by mali byť podľa aliancie zase zrušené. Osloviť chcú tiež predstaviteľov miestnej samosprávy, Združenie miest a obcí Slovenska, Úniu miest Slovenska, aby zabezpečili v rámci výberových konaní rovnosť šancí pre všetkých podnikateľov, transparentnosť celého výberového procesu a podrobnejšie informácie pre všetkých občanov.