Bratislava 1. júla (TASR) - Prijímať dostatočné množstvo tekutín a dodržiavať správny pitný režim v súvislosti s letnými horúčavami odporúča obyvateľom hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Pri vysokej teplote vzduchu totiž dochádza k dehydratácii organizmu, zahusťuje sa krv, čo má za následok možné poruchy funkcie prakticky všetkých telesných orgánov. Tým sa zvyšuje riziko srdcových i mozgových cievnych príhod.
Neodporúčajú sa piť minerálne vody s vysokým obsahom sodíka (Na). Za vhodné nápoje sa okrem čistej vody považujú ovocné a bylinkové čaje, citronáda z čerstvého citróna a nesladené ovocné šťavy, najmä z čerstvého ovocia. Kupované džúsy je vhodné riediť čerstvou vodou.
V letnom období človek stráca potením, močom, stolicou a dýchaním približne tri litre vody denne z organizmu, ktorú treba doplniť správnym pitným režimom. K jeho zásadám patrí vypiť denne minimálne tri litre tekutín, pričom tekutiny treba dopĺňať najmä konzumáciou nesladených, respektíve málo sladených nealkoholických nápojov. Vhodnejšie je piť priebežne menšie množstvá tekutín ako nárazovo väčšie množstvá, nemajú sa piť veľmi studené nápoje. Ľudia by mali obmedziť pitie kávy, ktorá má dehydratačný účinok, prípadne ju konzumovať s nealkoholickým nápojom, aby sa strata tekutín spôsobená diuretickým účinkom kávy kompenzovala. Obmedziť treba aj pitie alkoholických nápojov. Pri výbere minerálnych vôd na základe zloženia je potrebné zohľadniť prípadnú diagnózu a priebežne minerálne vody obmieňať. Pitie ovocných nápojov (džúsov, nektárov) vo veľkom množstve nie je vhodné pre pomerne vysoký obsah jednoduchých cukrov, čo jednak zvyšuje ich kalorickú hodnotu a tiež vylučovanie vody z organizmu.
Osobitný dôraz na pitný režim treba klásť u detí, nakoľko u nich oveľa ľahšie vznikne dehydratácia. Pri starších ľuďoch treba vziať do úvahy vekom potlačený pocit smädu, z čoho vyplýva, že starší ľudia musia cielene myslieť na dostatočný príjem tekutín, pretože aj mierna dehydratácia organizmu môže skomplikovať iné chronické ochorenie.
K zásadám pre stravovanie a výber potravín v lete patrí, že celkovo má byť strava ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok. Zložením má byť vyvážená a pestrá s dostatkom celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín. Odporúča sa jesť menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy, strava by mala obsahovať dostatok ovocia a zeleniny (najmä sezónneho), ktoré okrem tekutín obsahujú množstvo cenných výživových zložiek, ako sú vitamíny a minerály, enzýmy, vlákninu. V lete je priebežné dopĺňanie vitamínov a minerálnych látok stravou potrebné, pretože slnečné žiarenie spotrebúva antioxidanty v organizme, a to najmä pri opaľovaní a masívne pri opaľovaní spojenom s fajčením. Pri spracúvaní potravín sa má uprednostniť varenie, dusenie a pečenie pred vyprážaním a fritovaním. TASR o tom dnes informoval Úrad verejného zdravotníctva SR.