BRATISLAVA. Pandémia aj vianočné sviatky v násilnej domácnosti znamenajú menej možností, keď je obeť sama a môže sa na krízovú linku obrátiť. Keď je rodina stále spolu, násilník ju má stále pod kontrolou.
Počet telefonátov na krízovú linku sa však aj tento rok zvýšil. Častejšie volajú tretí ľudia, susedia či rodina, ktorí sú svedkami násilia v cudzích domácnostiach.
Ako linka fungovala počas Štedrého dňa, hovorí MÁRIA VÍTEKOVÁ, ktorá na ministerstve práce vedie Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie.
Rodiny sa počas vianočných sviatkov navštevujú. Čo si všímať?
Domáce násilie je spoločnosťou spochybňované, pretože aj násilníci sa pred návštevou tvária ako dobrí, slušní muži, ktorí sú všímaví k okoliu. Za zatvorenými dverami sa však správajú úplne inak. Návšteva tak nemusí odhaliť, čo sa v domácnosti deje.
Očividné prípady sú také, keď žena klame, že viditeľné zranenie je dôsledkom pádu zo schodov, lebo sa bojí povedať, čo sa stalo. Ak sa však obeť zdôverí, je dôležité ju nespochybňovať.

Vyhnúť sa frázam ako „on na to predsa vôbec nevyzerá“ a poskytnúť radšej podporu?
Môžete poskytnúť oporu, poskytnúť kontakt, kam sa žena má obrátiť, či poskytnúť obeti telefón. Násilníci často ženám kontrolujú aj zoznam hovorov.
Zaznamenali ste počas sviatkov nárast počtu telefonátov?
Čo sa týka Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie, neevidujeme zvýšený počet kontaktov, pretože počas sviatkov, keď sú ženy pod neustálou kontrolou násilníkov, nemajú možnosť nás kontaktovať.
Kedy obeť domáceho násilia linku kontaktuje?