Žilina 1. júla (TASR) - Záujem o liečbu drogových závislostí na Slovensku klesá. Kým v roku 2000 žiadalo o liečbu 2300 ľudí, v súčasnosti je to iba 1700 ľudí. Počas odborného seminára pri príležitosti prvého výročia Centra pre liečbu drogových závislostí v Žiline to skonštatoval jeho riaditeľ Ivan Chaban.
Podľa Chabana, ktorý je zároveň predsedom Odbornej spoločnosti pre závislosti od psychoaktívnych látok, sa ale rapídne zvyšuje počet závislých od alkoholu. "Máme desaťročný prieskum medzi stredoškolskou mládežou, ktorý ukázal veľmi zlý trend vo všetkých parametroch. Napríklad len parameter zneužívania alkoholu spolu s tabletkami - u 15 až 16-ročných sme sa dostali z 12. na 2. miesto v Európe," uviedol Chaban.
Na Slovensku sa podľa Chabana na problém alkoholizmu "dosť zabudlo a všetky preventívne aktivity sa minuli účinku". Spresnil, že pozornosť tomuto problému začal venovať aj podpredseda vlády Pál Csáky a pred dvoma týždňami vznikol konzultačný zbor, ktorého úlohou je vypracovať tézy na riešenie alkoholizmu - jeho liečbu a resocializáciu. "Kladieme si úlohy, ako v štáte organizovať starostlivosť, sprehľadniť, kto všetko sa jej venuje, vydefinovať personálne, kto ju môže robiť a sprehľadniť aj toky peňazí. Kde štát dáva podporné fondy, ako sa míňajú a aké majú účinky," povedal Chaban.
Ako príklad uviedol Centrum pre liečbu drogových závislostí v Žiline, v ktorom sa za rok liečilo 225 pacientov. Pomer žien a mužov bol 3 ku 1 a asi 3 ku 1 bol pomer alkoholovej závislosti a iných závislostí, teda drog a gemblerstva. "Zo závislosti od alkoholu sa liečili pacienti v strednom veku, priemer u drogovo závislých bol 22 až 26 rokov. Ale všeobecný trend je taký, že vekový priemer závislých od tvrdých drog sa posunul z kategórie 18 - 20 rokov do kategórie okolo 24 rokov," dodal Chaban.