SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Koronavírus na Slovensku: Seniori dostali viac času na očkovanie za odmenu (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 838-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 16 598 obetí. Platí nočný zákaz vychádzania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:40 SLOVENSKO Pošta už začala s rozposielaním 300-eurových poukazov pre seniorov ako sľúbenej štátnej odmeny za očkovanie. Do skupiny zaočkovaných troma dávkami sa dostalo 493-tisíc osôb nad 60 rokov.

Sto- až 130-tisíc najstarších z nich šek s finančnou odmenou môže očakávať do 10. januára, sľubuje rezort financií.

Aj napriek štvrtkovej zmene pravidiel, vláda zatiaľ nezmenila pravidlá pre tých, ktorí sa zaočkovali do 30. júna druhou dávkou a potom sa nakazili covidom. Naďalej nemajú na finančnú odmenu nárok.

19:44 SVET Izraelské úrady schválili podávanie štvrtej dávky vakcíny proti covidu osobám, u ktorých by v prípade nákazy hrozil ťažší priebeh ochorenia.

Súvisiaci článok Izrael začne očkovať proti covidu štvrtou dávkou vakcíny Čítajte 

18:40 SVET Taliansko tretíkrát v rade prekonalo rekord v počte nových prípadov. Za 24 hodín ich v krajine zaznamenali ďalších 126 888, deň predtým to bolo 98 030.

SkryťVypnúť reklamu

18:39 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva robí všetko preto, aby ľudia na Slovensku boli čo najskôr zaočkovaní.

"Ešte pred sviatkami sme rokovali so samosprávnymi krajmi o zvýšení kapacít na očkovanie aj v medzisviatočnom období, čo sa aj udialo a očkuje sa," uviedla v stanovisku hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Dodala, že rovnako sa očkuje napríklad prostredníctvom mobilných očkovacích tímov.

18:23 SVET Pápež František zrušil svoju tradičnú silvestrovskú návštevu betlehema na vatikánskom Námestí svätého Petra pre obavy zo šírenia koronavírusu medzi zhromaždenými veriacimi.

18:02 SLOVENSKO Trnavský samosprávny kraj očkoval v troch veľkokapacitných očkovacích centrách aj v období medzi sviatkami. Počas posledných očkovacích dní v roku 2021, ktorými boli 28. a 29. december, dostalo vakcínu od Pfizer/BioNTech 9 785 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo bolo od začiatku roka podaných vo veľkokapacitných centrách spolu vyše 356-tisíc dávok vakcín.

18:00 SVET Rusko sa dostalo na druhú priečku v celkovom počte úmrtí na covid. Po zverejnení novembrovej bilancie predbehlo Brazíliu, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské vládne štatistiky aj svoje vlastné prepočty.

Ruský štatistický úrad dnes uviedol, že v novembri zomrelo na následky koronavírusovej infekcie 87 527 ľudí, čo je najviac za jeden kalendárny mesiac od začiatku pandémie.

Podľa prepočtov Reuters, ktoré odrážajú aktualizované dáta Rosstatu aj decembrové údaje vládneho operatívneho štábu, celkový počet úmrtí v súvislosti s Covidom-19 dosiahol v Rusku 658 634.

Najviac zosnulých po nákaze koronavírusom majú naďalej USA.

17:35 SVET Prvýkrát od začiatku pandémie koronavírusu presiahol celosvetový denný prírastok nových infekcií milión.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z prepočtov agentúry AFP, ktorá vychádzala z priemerného prírastku za uplynulých sedem dní.

17:25 SVET Silvestrovské a novoročné oslavy na námestí Times Square v New Yorku sa budú konať podľa plánu - aj napriek rekordným prírastkom osôb nakazených koronavírusom. Oznámil to newyorský starosta Bill de Blasio.

"Chceme ukázať, že ideme vpred, a chceme ukázať svetu, že mesto New York sa cez to (pandémiu) dokáže prebojovať," povedal de Blasio v relácii Today americkej televízie NBC.

Piatok bude pre de Blasia posledným dňom v úrade starostu.

Načítavam video...

17:10 SVET Obmedzenie platnosti certifikátov o očkovaní proti covidu na deväť mesiacov v Českej republike začne platiť až od februára. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Po deviatich mesiacoch od dokončeného očkovania bude potrebné ísť na preočkovanie ďalšou dávkou vakcíny.

SkryťVypnúť reklamu

„Posunutím skrátenia platnosti očkovacích certifikátov z januára na február získame čas, ktorý využijeme na podanie posilňujúcej dávky čo najväčšiemu počtu osôb,“ hovorca ministerstva zdravotníctva Ondřej Jakob.

17:00 SVET V Rakúsku sa predĺži lockdown pre nezaočkovaných a ľudí, ktorí neprekonali ochorenie Covid-19, predbežne do 10. januára.

Súvisiaci článok Rakúsko predlžuje lockdown pre neočkovaných do 10. januára Čítajte 

Miernejšie proticovidové opatrenia platia na Silvestra a na Nový rok. Od 2. januára však budú mať opäť sťažené podmienky pri nákupoch, v práci či vo voľnočasových aktivitách ľudia, ktorí nespĺňajú podmienky režimu 2G (ekvivalent slovenského OP). Obmedzenia neplatia pre deti do 12 rokov.

16:30 SLOVENSKO Mimoparlamentná strana Hlas vyzvala predsedu vlády Eduarda Hegera, aby vyvodil politickú zodpovednosť voči ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému, ktorý odletel na dovolenku do Ománu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Hlasu dnes minister financií Igor Matovič potvrdil, že Ministerstvo zdravotníctva a vláda zlyhávajú pri pri ochrane najzraniteľnejších skupín obyvateľstva v súvislosti s očkovaním proti covidu, píše sa v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková.

16:25 SVET Rusko sa pripravuje na ďalšiu vlnu pandémie začiatkom budúceho roka, vyvolanú najmä šírením variantu omikron. Má súvisieť s návratom ruských občanov zo zahraničných dovoleniek.

"Očakáva sa nová vlna v januári až februári," cituje agentúra Reuters zdroj blízky Kremľu a dodal, že denne sa môže nakaziť viac ako 50 000 ľudí.

"Pozeráme sa na omikron a zatiaľ sme pochopili, že je miernejší ako variant delta," uviedol zdroj blízky Kremľu a dodal, že práve prebieha zabezpečenie kapacity nemocničných lôžok.

SkryťVypnúť reklamu

Kolektívna imunita, ktorú vládna pracovná skupina pre koronavírus meria pomocou údajov o očkovaní a nových prípadoch, bola k 30. decembru na úrovni 61,8 percenta.

15:45 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii kritizoval organizáciu očkovania seniorov nad 60 rokov. Preto v rámci odmeňovania za očkovanie predĺžil termíny na registrácie.

Súvisiaci článok Vláda predĺžila termín registrácie o finančný príspevok za očkovanie pre seniorov Čítajte 

Pôvodný termín registrácie na očkovanie predĺžil z 31. decembra do 15. januára a termín zaočkovania sa z 15. do 31. januára. Z 1. do do 15. marca je predĺžená možnosť preočkovania sa jednodávkovou vakcínou Janssen.

Matovič oznámil, že viac ako 49-tisíc seniorov nad 60 rokov čaká na pridelenie termínu na očkovanie, ďalších 54-tisíc pridelený termín už má.

Podľa ministra financií ide nezvládnutie situácie zo strany Ministerstva zdravotníctva a žiadal, aby sa seniori pri prideľovaní termínov uprednostnili pri prideľovaní termínov aj v samotných očkovacích centrách.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič podrobil kritike aj ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského za dovolenku v Ománe v aktuálnej pandemickej situácii. "Hanbil by som sa teraz ukazovať sa niekde na pláži a tváriť sa, že všetko je v poriadku,“ vyhlásil Matovič.

Načítavam video...

15:25 SLOVENSKO Národné centrum zdravotníckych informácií dnes omylom odoslalo 700 sms správ s nesprávnou informáciou k očkovaniu detí od 5 do 11 rokov.

V správach sa objavila veta, že na očkovanie detí je potrebné aj odporúčanie lekára/špecialistu. Centrum na sociálnej sieti oznámilo, že to nie je potrebné a za mylnú informáciu sa ospravedlnilo.

14:55 SVET Neočkovaní cestujúci po novom nemôžu vstúpiť na územie Tuniska. Zaočkované osoby staršie ako šesť rokov sa musia preukázať negatívnym výsledkom PCR testu a potvrdením o ukončení vakcinácie.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z nových podmienok vstupu do krajiny. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí o tom informuje na webe.

PCR test pritom nesmie byť starší ako 48 hodín. Vakcinácia musí byť v prípade vakcíny od Pfizer/BioNTech, AstraZeneca alebo Moderna ukončená minimálne dva týždne, v prípade vakcíny Janssen minimálne 28 dní.

14:50 SVET Niektorí izraelskí odborníci sa domnievajú, že šírenie omikronu sa skončí len vtedy, keď sa ním nakazia celé masy, píše denník The Jerusalem Post.

"Piata vlna sa môže skončiť vtedy, keď sa nakazí veľký počet ľudí. Len vďaka prirodzenému vystaveniu sa (vírusu) za ochrany vakcínami sa tento vírus stane endemickým," povedal profesor Cyrille Cohen, vedúci imunologického laboratória na Bar-Ilanovej univerzite.

SkryťVypnúť reklamu

14:40 SVET Turecko začalo vo štvrtok podávať vakcínu proti covidu s názvom Turkovac vyvinutú v Turecku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Turecký regulačný úrad udelil vakcínu Turkovac na tzv. núdzové použitie schválil minulý týždeň. Táto vakcína vstúpila v júni do tretej fázy klinického testovania, na ktorom sa zúčastnilo 40 800 ľudí z Turecka. Oficiálne údaje o jej účinnosti neboli dosiaľ zverejnené.

V krajine už podali viac ako 130 miliónov dávok vakcín od čínskej spoločnosti Sinovac a konzorcia Pfizer/BioNtech. Takisto začali očkovať aj posilňujúcou dávkou.

14:25 SVET Rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg dnes v Prahe rokoval so šéfom českej diplomacie Janom Lipavským o spolupráci v čase pandémie.

"Vvymieňame si informácie, aby nevznikali problémy pri prijímaní nových opatrení pre pendlerov, pre turistov a pre študentov. Regionálna spolupráca je v tomto ohľade kľúčová a nikto si neželá, aby sa opäť zatvárali hranice," povedal Lipavský.

SkryťVypnúť reklamu

"Situácia, ktorú sme zažili na jar 2020, sa už nesmie opakovať. Hermetické uzavretie hraníc nechceme," dodal Schallenberg.

14:08 SLOVENSKO Podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Hlas Zuzana Dolinková považuje za minimálne nezodpovedné, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odišiel dovolenkovať do Ománu.

Ide o disproporciu medzi tým, čo od ľudí žiadajú vládni predstavitelia a tým, ako sami konajú, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

"Pred valiacim sa omikronom musí byť pre ministra zdravotníctva prioritou mať na stole konečne jasný plán, ako s ním ideme bojovať. Ako ideme zvýšiť počet prvoočkovaných, najmä vo vekovej kategórii ľudí nad 60 rokov, a nielen počet poddaných tretích dávok," uviedla Zuzana Dolinková.

SkryťVypnúť reklamu

14:00 SVET Čínski predstavitelia sľúbili stabilné dodávky potravín obyvateľom Si-anu.

V približne 13-miliónovom meste pred Vianocami úplne obmedzili pohyb obyvateľstva po tom, ako tam zaznamenali niekoľko stoviek prípadov variantu koronavírusu omikron.

Takýto prísny lockdown bol v niektorom z čínskych miest naposledy ešte vlani na začiatku pandémie vo Wu-chane, odkiaľ sa koronavírus rozšíril do celého sveta.

Čínske ministerstvo obchodu preto kontaktovalo okolité provincie, aby pomohli zabezpečiť dostatočné zásoby každodenných potrieb pre ľudí v Si-ane.

13:48 SVET Podpaľači zapálili garáž poslancov z francúzskej vládnucej strany a počmárali priľahlý múr. Z útoku úrady podozrievajú odporcov očkovania proti Covidu-19, informovala dnes agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Terčom útoku, ktorý sa stal v noci z utorka na stredu v obci Chambly severne od Paríža, bola rezidencia poslanca Pascala Boisa z vládnucej strany prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe. Podpaľači zapálili jeho auto a garáž a počmárali priľahlú stenu.

13:40 SLOVENSKO Lídra mimoparlamentného Hlasu a nezaradeného poslanca Petra Pellegriniho mrzí, že sa časť opozície "vrhla na antivaxerskú vlnu".

Vládnej koalícii vyčíta, že chaos a zlá komunikácia pri ich opatreniach znížili dôveryhodnosť samotného kabinetu i nariadení.

Súvisiaci článok Pellegriniho mrzí, že sa časť opozície vrhla na antivaxerskú vlnu Čítajte 

Tvrdí, že jeho strana od začiatku pandémie vyzývala na dodržiavanie opatrení a na očkovanie.

Priznal, že obmedzenia pre neočkovaných na nich možno majú väčší efekt než kampaň, no nestotožňuje sa s nimi.

13:32 SLOVENSKO Na pracoviskách budú môcť byť aj naďalej len zamestnanci, ktorí sú zaočkovaní, prekonali ochorenie COVID–19 alebo sú otestovaní. Platnosť tohto opatrenia sa predlžuje zatiaľ do 31. januára 2022. Rozhodol o tom na online rokovaní vládny kabinet.

SkryťVypnúť reklamu

13:30 SLOVENSKO Hotely, reštaurácie v nich aj lyžiarske strediská budú môcť zostať otvorené aj po 9. januári 2022 v rovnakom režime, v akom fungujú v súčasnosti.

Súvisiaci článok Hotely a reštaurácie môžu byť otvorené aj po deviatom januári, povedal Doležal Čítajte 

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) o tom informoval s tým, že takýto prísľub dostal rezort z ministerstva zdravotníctva.

13:20 SVET Adriana Pistolová, riaditeľka rumunského Národného centra pre dohľad a kontrolu prenosných chorôb, varovala, že krajina môže počas očakávanej ďalšej vlny pandémie koronavírusu evidovať až približne 25-tisíc prípadov denne.

„Aj keď variant omikron nebude mať rovnakú úroveň závažnosti, zdravotnícky systém bude aj tak preťažený ako tomu bolo počas tohtoročného októbra,“ uviedla Pistolová.

12:58 SLOVENSKO Mierne zlepšenie situácie zaznamenali v uplynulých dňoch v súvislosti s pandémiou v nemocnici v košickej Šaci.

SkryťVypnúť reklamu

"Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 17 pacientom s koronavírusom, 15 sú umiestnení na štandardnom covidovom lôžku, pričom dvaja z nich sú pripojení na vysoko prietokový kyslík, tzv. hi-flow. Stav dvoch ďalších pacientov je veľmi vážny a vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie," uviedol riaditeľ šačianskej nemocnice Pavol Rusnák.

12:51 SVET Optimizmus je v Nemecku na prelome rokov slabý, len 15 percent ľudí je presvedčených, že koronavírusová pandémia bude z veľkej časti alebo úplne ukončená v roku 2022.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu YouGov, o ktorom informovala agentúra DPA.

Približne 79 percent účastníkov prieskumu, ktorý sa uskutočnil od 21. do 23. decembra, sa domnieva, že koronavírus bude aj v nasledujúcom roku prinajmenšom čiastočne ovplyvňovať všeobecný život. Tridsaťštyri percent očakáva, že vplyv bude značný.

12:48 SVET V dôsledku nárastu prípadov nákazy koronavírusom je Anglicko pripravené na otvorenie dočasných poľných nemocníc, uviedla britská Národná zdravotná služba.

Súvisiaci článok Anglicko je pripravené na otvorenie poľných nemocníc Čítajte 

Počty nakazených koronavírusom vrátane jeho variantu omikron denne stúpajú, len v stredu ich bolo viac ako 183 000.

Rýchlo rastie aj počet pacientov v nemocniciach, ktorý v stredu v Anglicku prekročil 10 000, čo je najviac od marca, poznamenala agentúra AFP.

12:44 SVET V Nemecku pribudlo za predchádzajúci deň 42 770 nových infekcií koronavírusu a 383 úmrtí spojených s covidom.

Pred týždňom bolo 44 927 nových prípadov a počet úmrtí predstavoval 425, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na Inštitút Roberta Kocha.

Počet nových prípadov za posledných sedem dní na 100 000 obyvateľov mierne stúpol na 207,4 oproti predchádzajúcemu dňu (205,5).

12:30 SVET Posilňovacia dávka jednodávkovej vakcíny proti covidu od spoločnosti Johnson & Johnson mala úspešnosť 84 percent pri prevencii hospitalizácie u zdravotníckych pracovníkov v Južnej Afrike, ktorí sa nakazili variantom omikron, informuje agentúra Reuters.

Štúdiu vykonali na 69 092 zdravotníkoch v období od 15. novembra do 20. decembra.

Ochrana vzrástla zo 63 na 84 percent v priebehu 14 dní a účinnosť dosiahla 85 percent jeden až dva mesiace po podaní druhej dávky.

11:45 SLOVENSKO Infolinka Košického samosprávneho kraja k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19 funguje už 11 mesiacov, pričom za tento čas vybavila viac ako 70 000 hovorov.

Telefónne číslo 0850 122 085 je k dispozícii od polovice februára tohto roka.

Obyvatelia sa na operátorov obracajú s rôznymi otázkami, pričom dĺžka hovoru sa pohybuje od 15 sekúnd po dve minúty.

Počas druhej vlny pandémie pomáhali operátori volajúcim najmä s registráciou na vakcináciu či otázkami k druhej dávke očkovania.

11:38 SVET Talianska vláda kvôli nárastu počtu prípadov nákazy koronavírusom sprísnila protiepidemické opatrenia.

Od 10. januára zatiaľ do konca marca, kedy končí v krajine núdzový stav, budú môcť jazdiť verejnou dopravou, ubytovať sa v hoteli či použiť vleky a lanovky v lyžiarskych areáloch len ľudia s potvrdením o očkovaní proti Covidu-19 alebo s potvrdením o prekonaní.

11:30 SVET Tisíce ľudí zanechali správy na sociálnej sieti konta zosnulého čínskeho lekára Wenlianga Liho v deň výročia, keď sa dozvedel o možných prípadoch vírusu spôsobujúceho zápal pľúc vo Wu-chane a podelil sa o túto informáciu s kolegami.

Wenliang pôsobil ako oftalmológ v nemocnici vo Wu-chane, kde prvýkrát zachytili prepuknutie vírusu Sars-CoV-2, informovala agentúra Reuters.

Začiatkom januára, po zdieľaní informácií o prípadoch nákazy v skupine WeChat, bol podľa príspevku na sieti Weibo napomenutý miestnou políciou.

Od 12. januára bol hospitalizovaný s koronavírusom a 7. februára 2020 zomrel.

Načítavam video...

11:00 SLOVENSKO Nitriansky samosprávny kraj nechá počas nastávajúceho víkendu väčšinu svojich veľkokapacitných očkovacích centier zatvorených. Očkovať sa bude iba počas nedele 2. januára v Nitre na Slančíkovej ulici. Tu sa bude očkovať od 8.00 do 16.00 h.

„Prednostne sa očkujú registrovaní pacienti, neregistrovaných záujemcov zaočkujeme v rámci kapacít centra,“ uviedol Nitriansky samosprávny kraj.

10:50 SVET Španielsko skrátilo z desiatich na sedem dní povinnú izoláciu bezpríznakových osôb a ľudí s miernym priebehom ochorenia Covid-19. Opatrenie vstupuje do platnosti od štvrtka 30. decembra, informovala agentúra DPA.

Španielske ministerstvo zdravotníctva a ministri zdravotníctva v jednotlivých španielskych autonómnych spoločenstvách sa na skrátení tejto izolácie dohodli ešte v stredu.

Priebeh ochorenia týchto osôb však musí byť mierny a po ukončení izolácie musia byť bezpríznakové.

10:30 SVET Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjadril obavy, že varianty koronavírusu omikron a delta vytvoria „cunami“ prípadov.

To podľa jeho slov vytvorí „obrovský tlak na vyčerpaných zdravotníkov a zdravotné systémy, ktoré sú na pokraji kolapsu“.

Keďže 92 zo 194 členských krajín organizácie nesplnilo cieľ dosiahnutia 40-percentnej zaočkovanosti populácie do konca tohto roka, Tedros Adhanom Ghebreyesus všetkých vyzval, aby urobili „novoročné predsavzatie“ zaočkovať 70 percent populácie krajín do začiatku júla budúceho roka.

Stále však dúfa, že v roku 2022 bude mať svet najhoršie obdobie pandémie za sebou.

Načítavam video...

10:15 SVET V Izraeli pribudlo za minulý deň takmer 4 000 nových infekcií koronavírusu. Pozitivita testov predstavuje zhruba tri percentá.

Vláda v snahe vyhnúť sa veľkému počtu ľudí v karanténe oddnes zmiernila pravidlá izolácie. Očkovaným a tým, ktorí Covid-19 prekonali, bude po kontakte s nakazeným stačiť iba negatívny antigénový test, aby sa vyhli karanténe. Doteraz sa požadoval test PCR test.

Nákaza sa v krajine rýchlo šíri a miestna televízia oznámila, že sa na ministerstve zdravotníctva uvažuje o "modele masovej nákazy" populácie, teda hromadnom premorení.

10:05 SLOVENSKO V priebehu včerajšieho dňa sa prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu nechalo zaočkovať 2 687 osôb, ich počet tak vzrástol na 2 740 685, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 565 142 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 668 ľudí. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 41 156 ľudí, dohromady 958 315.

10:00 SLOVENSKO Za uplynulý deň pribudlo 3 190 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 11 697 vzoriek (pozitivita 27,27 percenta). Viac ako 68 percent nebolo zaočkovaných.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z 17 510 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 484 (2,76 percenta). Takmer 71 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Na ochorenie Covid-19 zomrelo 44 osôb, od začiatku pandémie vzrástol počet obetí na 16 598, uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa s koronavírusom nachádza 2 382 pacientov, o 17 menej ako v predchádzajúcom dni.

Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných viac ako 83 percent. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny je 463 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 235 osôb.

PCR testovaním zistili najviac nových nakazených v Žilinskom kraji (543). Nasledujú Trenčiansky (429), Bratislavský (404), Trnavský (401), Banskobystrický (390), Košický (378), Nitriansky (347) a Prešovský (298).

Je medzi nimi 1 515 mužov a 1 675 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 399 927 a žien 438 811.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 5 085 694 PCR testov, z toho 838 738 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 41 249 035, z toho 528 623 vykázalo pozitivitu.

9:50 SVET Priebeh ochorenia Covid-19 po nákaze variantom omikron sa "zdá menej závažný" a vysoké počty úmrtí sú "už minulosťou".

Povedal to imunológ John Bell, informoval britský denník The Guardian.

Bell v rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC pripomenul, že počty ľudí prijatých do nemocníc s covidom v Británii sa v posledných týždňoch zvýšili.

Priebeh ochorenia po nákaze variantom omikron sa podľa jeho slov "zdá menej závažný a mnoho ľudí v nemocnici strávi pomerne krátky čas".

Takisto menej pacientov potrebuje prísun kyslíka a priemerná dĺžka hospitalizácie sa skrátila na tri dni. "Toto nie je tá istá choroba, ktorú sme zažívali pred rokom," povedal.

9:40 SVET Austrália od piatku zúži definíciu blízkeho kontaktu s človekom nakazeným covidom-19 a uvoľní pravidlá testovania.

Týmito krokmi chce znížiť tlak na testovacie kapacity v čase, keď počet nakazených prvýkrát od začiatku pandémie prekročil 20 000 za deň, informovala agentúra Reuters.

Zmiernenie pravidiel má tiež zabrániť tomu, aby museli izoláciu absolvovať nakazení ľudia, ktorí nemajú žiadne symptómy – predovšetkým v oblasti zdravotnej starostlivosti, pohostinskom sektore a letectve.

Väčšina austrálskych štátov na prelome leta a jesene zmiernila prísne protikoronavírové opatrenia a teraz čelí rýchlemu šíreniu variantu omikron.

Načítavam video...

8:40 SVET V Ústeckom kraji potvrdili prvé dva prípady omikronu. Hygienici tento nový variant zaznamenali podľa portálu idnes.cz u cestovateľa, ktorý bol na Zanzibare a používateľky drog z ústeckej štvrti Neštěmice.

8:30 SVET USA prekonali s takmer dvojnásobným počtom prípadov v porovnaní s najhoršími dňami minulej zimy rekord v nových denných prípadoch koronavírusu.

Tento míľnik však nemusí dostatočne ilustrovať rýchle šírenie variantov delta a omikron, pretože testovanie sa počas sviatkov spomalilo.

Podľa databázy New York Times presiahol v stredu počet nových denných prípadov 488-tisíc. Rekordnú hodnotu dosiahol aj sedemdňový priemer nových prípadov – 301-tisíc.

Prudký nárast čísel spôsobil vysoko nákazlivý variant omikron, ktorý je v USA dominantným od minulého týždňa. Počet hospitalizácií však vzrástol len o 11 percent a úmrtia za posledné dva týždne sa mierne znížili.

8:21 SVET Mexiko schválilo pre núdzové použitie na očkovanie proti covidu kubánsku vakcínu Abdala. Táto trojdávková vakcína zatiaľ nie je uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou, podľa mexického liekového regulátora je však účinná a bezpečná.

8:12 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský by sa vytváraním nového covid automatu ešte neponáhľal. Ako uviedol v rozhovore pre TASR, dôjde k miernej úprave pôvodného materiálu.

Lengvarský povedal, že nový covid automat bude počítať aj so žolíkmi pre jednotlivé okresy. Tie budú môcť získať pri dostatočnej zaočkovanosti obyvateľov nad 50 rokov.

Súvisiaci článok Lengvarský: S novým covid automatom by som sa ešte neponáhľal Čítajte 

Spôsob manažovania pandémie v rámci opatrení je podľa ministra komfortnejší z hľadiska štátu, ktorý môže plošne otvárať alebo zatvárať to, čo potrebuje.

7:50 SVET V stredu pribudlo v Česku 6 145 potvrdených prípadov koronavírusu, je to o pätinu menej ako pred týždňom. Oproti predchádzajúcej strede však skoro o polovicu klesol počet testovaných. Hospitalizovaných je 3 363 pacientov.

7:44 SVET Počet potvrdených prípadov na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 5 930 na celkových 3 660 620.

COVID-19 podľahlo za tento čas ďalších 278 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie na Ukrajine stúpol na 95 690.

7:00 SVET V Belgicku sa od dnes môžu opätovne otvoriť kiná, divadlá, koncertné sály a ďalšie kultúrne inštitúcie.

Vláda bola nútená - v nadväznosti na utorňajšie rozhodnutie belgického najvyššieho správneho sudu - uvoľniť takýmto spôsobom obmedzenia zavedené len minulý týždeň.

Belgická Štátna rada pozastavila v utorok platnosť kráľovského výnosu, na ktorého základe boli v krajine zavreté koncertné sály, kiná divadlá a ďalšie zábavné podniky. V rozhodnutí uviedla, že úrady nepreukázali, "akým spôsobom sú zábavné podniky obzvlášť nebezpečnými miestami pre zdravie (ľudí)... tým, že by sa v nich šíril koronavírus v rozsahu vynucujúcom si ich zatvorenie".

6:24 SVET Grécka vláda zakázala hranie hudby v baroch a reštauráciách v snahe obmedziť silvestrovské oslavy.

"Omikron je už dominantným variantom a verejné zdravotníctvo je pod tlakom," povedal grécky minister zdravotníctva Thanos Plevris.

Ďalej priblížil, že od štvrtka do 16. januára bude môcť sedieť v reštauráciách a zábavných podnikoch pri jednom stole maximálne šesť ľudí a bude tam tiež zakázané púšťať hudbu.

"Bary a reštaurácie sa zatvoria o polnoci, avšak 31. decembra budú môcť byť otvorené do 2.00 h - taktiež ale bez hudby," dodal.

6:00 SVET Prekrytie horných dýchacích ciest bude od piatka opäť povinné na vonkajších priestranstvách v Paríži.

Vzťahovať sa bude na všetky osoby staršie ako 11 rokov okrem ľudí v automobiloch, cyklistov, či používateľov iných dvojkolesových dopravných prostriedkov, a tých, ktorí športujú, uviedla vo vyhlásení parížska polícia.

Súvisiaci článok Paríž zavedie povinné rúška na verejnosti, minister hovorí o prívalovej vlne Čítajte 

Vo Francúzsku zaznamenali za posledných 24 hodín 200 008 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie. Vysoký počet nakazených súvisí so šírením omikronu.

"Šírenie omikronu by som už neoznačoval len ako ďalšiu z vĺn (pandémie), ale ako prívalovú vlnu... Vírus cirkuluje príliš intenzívne," povedal minister zdravotníctva Olivier Véran.

Načítavam video...

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 707
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 14 269
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 518
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 160
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 234
 6. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 4 535
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 257
 8. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem 3 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná foto.

Minulý rok si meno alebo priezvisko zmenilo 1 912 ľudí.


17. aug
Nájomné byty na Bajkalskej ulici v Prešove.

Na byty s regulovaným nájmom by mali dosiahnuť aj lepšie zarábajúci.


9 h
Predseda vlády Eduard Heger z OĽaNO.

Od 6. júla sa strany k vyriešeniu krízy kompromisom nepriblížili.


7 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


2 h

Neprehliadnite tiež

Spravodajský kvíz denníka SME.

Do kvízu sme vybrali správy z posledných dní.


a 1 ďalší 2 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


2 h
Ilustračné foto.

Ľudia z vlakovej súpravy neutrpeli žiadne zranenia a evakuovali ich do priestorov železničnej zástavky.


TASR 4 h
Podľa Úradu pre verejné obstarávanie košická župa i jej správa ciest kupovali prístroje, ktoré nechceli. Kontrolórom totiž nesedia technické parametre teplomerov s tým, čo požadovali obstarávatelia v zadaní.

Tí pochybenie priznali. Kraj sa odvolal.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu