SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Koronavírus na Slovensku: Na Slovensku zachytili ďalších deväť prípadov omikronu (minúte po minúte)

Pandémia si vyžiadala 16 740 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

19:42 SVET - Takmer 90 percent pacientov s covidom na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) v Portugalsku nie je zaočkovaných proti koronavírusu. Vyjadril sa tak námestník tamojšieho ministra zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

António Lacerda Sales zároveň konštatoval, že vysoká zaočkovanosť Portugalska, ktorá dosahuje asi 87 % populácie, umožnila krajine vyhnúť sa tým najhorším následkom, aj napriek nedávnemu nárastu infekcií v dôsledku šírenia variantu omikron.

Oproti situácii pred rokom podľa neho Portugalsko registruje menej ako tretinu hospitalizovaných pacientov, menej ako štvrtinu pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti a menej ako pätinu úmrtí.

Ako ďalej uviedol, vláda neplánuje odložiť plánovaný budúcotýždňový návrat detí do škôl.

19:37 SVET - Variant omikron sa stal dominantným kmeňom koronavírusu v Nórsku.

Vysoko infekčný variant, ktorý bol prvýkrát objavený koncom novembra v južnej Afrike, mal na svedomí 65,4 percenta všetkých nových infekcií zaznamenaných v Nórsku za minulý týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz bolo v krajine zaregistrovaných viac ako 16 300 prípadov variantu omikron. Len za uplynulý týždeň pribudlo 6 143 prípadov.

Súvisiaci článok Omikron sa stal dominantným variantom v Nórsku Čítajte 

19:08 SVET - Všetky školy v najľudnatejšej kanadskej provincii Ontário zostanú zatvorené a vyučovať sa bude prostredníctvom internetu.

Dôvodom je rekordný počet infekcií koronavírusom, ktorých motorom je mimoriadne nákazlivý variant omikron. Oznámil to premiér provincie Doug Ford.

Zároveň ohlásil zatvorenie interiérov reštaurácií. Telocvične a kiná v provincii tiež zatvoria a nemocnice pozastavia všetky plánované operácie.

18:22 SVET - USA rozšírili vakcináciu posilňujúcou dávkou na mladších tínedžerov. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) schválil tretiu dávku vakcíny od Pfizeru pre deti vo veku od 12 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ v krajine posilňujúce vakcíny podávajú mládeži vo veku od 16 rokov. Rozhodnutie, ktoré prichádza zároveň s obnovením vyučovania po sviatkoch, však nie je definitívne.

O tom, či odporúčať posilňujúcu dávku očkovacej látky pre mladších tínedžerov, musí rozhodnúť aj americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Očakáva sa, že riaditeľka CDC Rochelle Walensky, rozhodnutie zverejní ešte tento týždeň.

Súvisiaci článok Americký Úrad pre kontrolu liečiv schválil tretiu dávku Pfizeru pre dospievajúcich Čítajte 

17:50 SVET Variant koronavírusu omikron má lepšiu schopnosť vyhýbať sa imunite ako variant delta, zistila dánska štúdia, ktorá skúmala, prečo sa omikron dokáže šíriť rýchlejšie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Po skúmaní takmer 12 000 dánskych domácností v polovici decembra vedci zistili, že omikron bol medzi zaočkovanými Dánmi 2,7 až 3,7-krát infekčnejší ako variant delta.

SkryťVypnúť reklamu

"Naše zistenia potvrdzujú, že rýchle šírenie omikronu možno pripísať skôr schopnosti vyhýbať sa imunite, než vyššej základnej prenosnosti. Hoci omikron bude stále schopný vyvíjať tlak na náš zdravotný systém, všetko nasvedčuje tomu, že je miernejší ako variant delta, zhruba o polovicu,“ povedala Tyra Groveová Krauseová, technická riaditeľka štátneho virologického inštitútu Statens Serum Institut.

Z 93 ľudí, prijatých do nemocníc na konci decembra s variantom omikron, nepotrebovalo intenzívnu starostlivosť ani päť z nich.

17:40 SVET Vysoký počet ľudí v karanténe a izolácii spôsobuje v Taliansku problémy v poskytovaní niektorých verejných služieb.

Nedostatok zamestnancov sa najviac prejavuje v hromadnej doprave, odvoze odpadu a čiastočne v zdravotníctve, informoval dnes denník La Repubblica.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý týždeň v krajine zaznamenali trikrát za sebou vyše 100 000 nových prípadov koronavírusu denne. Odvtedy išli čísla výrazne dole - dnes ohlásili 68 052 nových prípadov, čo je nárast o zhruba 7 000 oproti nedeli, kedy ich bolo 61 046. Do štatistiky dnes tiež pribudlo 140 úmrtí.

17:25 SVET V Holandsku sa žiaci a študenti vrátia do základných a stredných škôl 10. januára napriek vysokému prírastku prípadov koronavírusu. "Je to dobrá správa pre študentov a je to dôležité pre ich rozvoj a mentálnu pohodu," reagoval na rozhodnutie vlády minister školstva Arie Slob.

Vysoké školy podľa neho zatiaľ najmenej do 17. januára zostanú zatvorené. Od 19. decembra sú v krajine zatvorené aj reštaurácie, múzeá, športoviská aj ďalšie zariadenia. O tom, kedy sa znovu otvoria, má vláda rokovať 14. januára.

SkryťVypnúť reklamu

17:10 SVET Britský premiér Boris Johnson dnes počas návštevy očkovacieho centra povedal, že "tlak na nemocnice bude v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov značný" vzhľadom na šírenie variantu omikron.

Spojené kráľovstvo zaznamenalo v posledných dňoch roka 2021 rekordný prírastok nakazených. V súvislosti s covidom zomrelo už takmer 149 000 ľudí.

Johnson uviedol, že si je vedomý vysokej neprítomnosti zdravotníckeho personálu v nemocniciach a dodal, že sa hľadajú riešenia s cieľom presunúť ľudí do oblastí, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou.

Načítavam video...

17:00 SVET Francúzski zákonodarcovia uviedli, že sa nenechajú zastrašiť vyhrážkami smrťou, ktoré dostali v súvislosti s návrhom zákona o dostupnosti niektorých služieb len pre očkovaných proti covidu.

SkryťVypnúť reklamu

Nový zákon, ktorý by odstránil možnosť ukázať len negatívny výsledok testu namiesto absolvovania očkovania, má podporu väčšiny strán a je takmer isté, že ho dolná komora schváli, informuje agentúra Reuters.

Navrhované sprísnenie pravidiel spôsobilo nárast hnevu medzi anti-vaxxermi. Viacerí poslanci, uviedli, že čelili vyhrážkam. "Neustúpime, v stávke je naša demokracia," povedala v parlamente poslankyňa Yael Braunová-Pivetová.

Načítavam video...

16:35 SLOVENSKO V košických reštauráciách nebolo počas pondelkového poludnia rušno. A to napriek tomu, že od 3. januára môžu v obmedzenom režime mať opäť otvorené pre zákazníkov.

Súvisiaci článok Podniky sa trochu nadýchli. Majitelia sú nahnevaní, gastru predpovedajú ťažký rok Čítajte 

Niektoré podniky v pondelok na Hlavnej ulici ani neotvorili, v ostatných sa nachádzalo podstatne menej návštevníkov, ako to bývalo počas bežného pracovného obeda.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlenie je sčasti jednoduché, prvé týždne nového roka patria k tým najslabším.

16:28 SVET Denné prírastky nakazených koronavírusom v Česku sú v súčasnosti pomerne priaznivé, odborníci však podľa iDNES.cz situáciu nevidia optimisticky. Rýchly nástup variantu omikron predpovedajú už v prvých dvoch týždňoch januára.

Súvisiaci článok Českí odborníci čakajú raketový vzostup omikronu Čítajte 

„Omikron predstavuje 10 až 15 percent nakazených, dominanciu dosiahne za 7 až 10 dní. Pokiaľ môžete, zájdite si na 3. dávku, ešte to stihnete,“ upozornil vedúci Laboratória experimentálnej medicíny na Univerzite Palackého Marián Hajdúch.

16:20 SLOVENSKO Koniec roka bol vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica poznačený výrazným nárastom hospitalizácií pacientov s koronavírusom. Počas silvestrovského dňa bolo prijatých 13 pacientov .

Internú ambulanciu urgentného príjmu navštívilo posledný deň roka v pohotovosti 25 pacientov s tým, že väčšine pacientom s ochorením Covid-19 bola poskytnutá ambulantná liečba.

SkryťVypnúť reklamu

16:15 SVET Nákazlivejší variant omikron sa v Rakúsku koncom roka stal dominantnou mutáciou koronavírusu a nahradil variant delta, oznámila rakúska Agentúra pre zdravie a bezpečnosť potravín.

V 52. kalendárnom týždni bolo potvrdených 4 360 prípadov nákazy variantom omikron a 2 915 prípadov variantu delta. Týždeň predtým bola ešte dominantná delta.

15:50 SLOVENSKO Pri aktuálnej epidemickej situácii by mali školy po zimných prázdninách automaticky pokračovať vo vyučovaní. Otvorené by mali byť všetky školy, vo všetkých farbách okresov, pre všetky deti , uviedli z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

Súvisiaci článok Gröhling ráta s otváraním škôl. Zachová sa semafor aj dobrovoľné samotesty Čítajte 

"Epidemická situácia sa zlepšila, podľa aktuálnych dát Ministerstva zdravotníctva je počet hospitalizovaných nižší a rovnako klesá aj prírastok pozitívnych, a preto nevidím dôvod, aby sa žiakom neumožnilo prezenčné vzdelávanie," uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

SkryťVypnúť reklamu

15:32 SLOVENSKO Jeden prípad ochorenia na Covid-19 eviduje Prešovský samosprávny kraj v zariadeniach sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

"Evidujeme pozitivitu u jedného prijímateľa sociálnych služieb po PCR teste v zariadení Jasoň v Spišskej Starej Vsi, po antigénovom nula. Taktiež evidujeme pozitivitu u piatich zamestnancov v štyroch zariadeniach, a to po jednom prípade v zariadeniach – Centre sociálnych služieb Ametyst Tovarné, Garden Humenné, Domove sociálnych služieb Brezovička a dva prípady v domove sv. Jána z Boha v Spišskom Podhradí," uviedla Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja.

15:30 SLOVENSKO Situácia vo zvolenskej nemocnici je pre ochorenie Covid-19 aj naďalej vážna.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Koronavírus ustupuje pomaly, počet pacientov s covidom vo Zvolene neklesol Čítajte 

„Máme stále vysoké číslo pacientov s koronavírusom. Celkovo poskytujeme zdravotnú starostlivosť 63 pacientom. Stav troch je veľmi vážny a sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá

Zamestnanci nemocnice, ktorí boli v karanténe a práceneschopní, sa postupne vracajú. „Aktuálne chýba 15 ľudí, z toho dvaja sú lekári,“ povedala Veselá.

15:26 SLOVENSKO Od dnešného dňa môžu byť pre očkovaných a ľudí, ktorí v posledných 180 dňoch prekonali ochorenie Covid-19 (režim OP), otvorené všetky prevádzky verejného stravovania aj na konzumáciu na mieste.

Súvisiaci článok Gastroprevádzky opäť privítali zákazníkov. Pozrite si fotogalériu Čítajte 

Podmienkou na otvorenie v režime OP je obsadenosť maximálne do 50 percent kapacity zariadenia, obsadenie jedného stola najviac štyrmi osobami alebo osobami z jednej domácnosti a zabezpečenie dvojmetrových odstupov medzi stolmi. Konzumácia pokrmov alebo nápojov je povolená výlučne posediačky.

SkryťVypnúť reklamu

Maximálna kapacita 50 percent sa netýka závodných, školských a podobných jedální.

Prevádzky môžu v režime základ naďalej fungovať prostredníctvom výdaja jedál a nápojov zabalených na odber so sebou.

Načítavam video...

15:22 SVET Tragédia postihla pred vianočnými sviatkami početnú taliansku rodinu Pattiovcov žijúcu v Neuenbürgu v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko.

V priebehu iba 12 dní zomreli na nákazu novým koronavírusom traja jej členovia - otec, matka a najstarší syn. Informovali o tom dnes viaceré nemecké médiá.

15:15 SVET Na sociálnych sieťach sa množia sťažnosti týkajúce sa prísnej karantény v čínskom meste Si-an, ktorého 13 miliónov obyvateľov nesmie už viac ako týždeň opúšťať svoje domovy. Výnimky neplatia ani pre nákup základných potravín.

SkryťVypnúť reklamu

Vlnu rozhorčenia na adresu úradov vyvolala evakuácia z jedného z obytných blokov, kde ľudia dostali nariadenie na presun do karanténnych zariadení 1. januára krátko po polnoci, informoval spravodajský server BBC News.

Čínska vláda sa tak snaží maximálne potlačiť šírenie koronavírusu pred oslavami čínskeho Nového roka a zimnou olympiádou v Pekingu.

V meste Si-an na severe Číny sa od 9. decembra podľa úradov objavilo 1 600 prípadov koronavírusu.

15:10 SVET Rýchlo sa šíriaci variant omikron bude predmetom rokovania nemeckej vlády o skrátení karantény, aby sa krajina vyhla možnému kolapsu kritickej infraštruktúry, predovšetkým zdravotníctva.

Zrútenie by totiž mohlo nastať nie kvôli preťaženiu nemocníc infikovanými, ale kvôli nedostatku zdravotníkov, ktorí by museli zostať v izolácii.

SkryťVypnúť reklamu

S úpravou karantény súhlasí aj minister zdravotníctva Karl Lauterbach. Pre akú zmenu sa Nemecko rozhodne, bude jasné v piatok, kedy chce kancelár Olaf Scholz o epidemickej situácii rokovať s premiérmi spolkových krajín.

15:00 SLOVENSKO Očkovanie proti covidu bez predchádzajúcej registrácie naďalej prebieha vo viacerých vakcinačných centrách.

Podrobné informácie sú dostupné na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva.

Rezort zdravotníctva pripomína, že komfortným riešením pre ľudí je primárne očkovanie prostredníctvom registrácie.

"Človek si vyberie okresy, kde očkovanie preferuje, a následne mu pohodlne, formou SMS, príde informácia o mieste, termíne a čase očkovania," informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

SkryťVypnúť reklamu

14:50 SVET Výsledky šiestich doteraz publikovaných štúdií naznačujú, že nový variant koronavírusu omikron menej napadá pľúca, ale ľahšie infikuje horné dýchacie cesty, teda bunky v krku.

Súvisiaci článok Závery šiestich štúdií naznačujú, že omikron menej napadá pľúca Čítajte 

Podľa vedcov by to mohlo vysvetľovať, prečo omikron zrejme spôsobuje miernejší priebeh ochorenia Covid-19, je menej smrtiaci, ale zároveň je nákazlivejší ako predchádzajúce varianty, napísal denník The Guardian.

14:48 SVET Isté 17-ročné dievča z Rakúska bude musieť zaplatiť pokutu 320 eur za sfalšovanie negatívneho PCR testu na koronavírus, s ktorým sa v septembri pokúsilo dostať na diskotéku.

Súvisiaci článok Dievča z Rakúska sfalšovalo PCR test, aby mohlo na párty. Zaplatí pokutu 320 eur Čítajte 

Dievča si podľa súdu nezaobstaralo aktuálny PCR test, ktorý sa v tom čase vyžadoval pri vstupe na diskotéku, ale sa rozhodlo pomocou počítačového programu upraviť svoj starý PCR test. Podvod však odhalili pri snímaní QR kódu pred vstupom do lokálu.

14:45 SVET Vo Francúzsku, ktoré v súčasnosti zaznamenáva rekordné 24-hodinové prírastky nakazených novým koronavírusom, sa už nebudú zatvárať celé triedy, ak sa infikujú jednotliví žiaci.

V prípade, že pozitívny test na koronavírus bude mať nejaký žiak, celá trieda bude musieť absolvovať testy. Žiaci s negatívnymi výsledkami sa môžu vrátiť do školy, v nasledujúcich dňoch si však musia urobiť ďalšie dva samotesty.

Prestalo tak platiť doterajšie opatrenie, že celá trieda ide do karantény, ak sú pozitívni najmenej traja žiaci.

Pred začiatkom vianočných prázdnin sa z tohto dôvodu nevyučovalo vo viac ako 3 000 triedach.

14:40 SVET Počty prípadov ochorenia Covid-19 vo Francúzsku budú v nadchádzajúcich dňoch ďalej rásť.

Dnes to pre rozhlasovú stanicu FranceInter povedal tamojší minister zdravotníctva Olivier Véran.

Francúzsko čelí piatej vlne pandémie a hlási rekordné denné prírastky prípadov, ktoré v uplynulých dňoch prekonali hranicu 200-tisíc.

Véran uviedol, že dané čísla pritom odzrkadľujú oficiálne potvrdené prípady. „V skutočnosti môže byť každý deň možno 500-tisíc nových prípadov,“ povedal.

Načítavam video...

14:35 SVET Prvý pracovný týždeň tohto roku je v Portugalsku v znamení mnohých obmedzení. Do 9. januára je nariadená povinná práca z domu, školy zostali zatvorené a platí aj zákaz zliav pre obchody.

Cieľom je obmedziť šírenie koronavírusovej nákazy.

Minulý týždeň Portugalsko zaznamenalo opakovane najvyššie denné prírastky infekcií. Viac ako 80 percent nových prípadov je nakazených variantom omikron, uviedli zdravotnícke úrady.

14:22 SLOVENSKO Pandémia a jej dosahy zatienili ostatné problémy Slovenska. Pri bilancovaní roka 2021 to uviedol právnik Transparency International Slovensko Ján Ivančík.

Okrem iného poukázal na nedostatky pri udeľovaní tzv. koronadotácií či nenaplnené očakávania pri odpolitizovaní a sprehľadnení obsadzovania vrcholových pozícii v štátnej správe.

"Na väčšie kauzy sme poukázali ako pri čerpaní dotácii na nájomné, tak aj v prípade pomoci na zachovanie zamestnanosti. Problémom je taktiež slabá miera transparentnosti pri koronaúveroch a bankových zárukách," poznamenal Ivančík s tým, že v týchto prípadoch je okrem sumárnych štatistík minimálna možnosť verejnej kontroly.

14:15 SLOVENSKO Predseda vlády Eduard Heger je za otvorenie škôl od 10. januára. Aktuálne však bude kľúčové odborné stanovisko ministerstva zdravotníctva v kooperácii s ministerstvom školstva, uviedla v tlačovej správe Ľubica Janíková z tlačového odboru Úradu vlády.

14:05 SLOVENSKO Košický samosprávny kraj pokračuje v očkovaní proti covidu. Tento týždeň sú k dispozícii veľkokapacitné očkovacie centrá v Košiciach, Michalovciach aj v Spišskej Novej Vsi. S vakcináciou pokračujú aj v teréne.

Očkovanie detí do veku päť až 11 rokov spustia na budúci týždeň v Košiciach.

Takzvaná ambulancia na kolesách vyrazí v najbližších dňoch do 23 miest a obcí v kraji.

13:55 SVET Belgicko nakúpi 10 000 dávok antivírusových tabletiek proti Covidu-19 paxlovid od spoločnosti Pfizer a rovnaký počet antivirotika molnupiravir od firmy Merck&Co.

S odvolaním sa na vyhlásenie belgického ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra Reuters.

Vlády po celom svete sa snažia kúpiť Paxlovid. Spoločnosť Pfizer uviedla, že liek vykazuje takmer 90-percentnú účinnosť pri prevencii hospitalizácie a úmrtia u vysoko rizikových pacientov a laboratórne údaje naznačujú, že si liek zachováva účinnosť aj proti variantu omikron.

13:50 SLOVENSKO Už najbližší víkend vznikne nové dočasné očkovacie centrum v Prievidzi. Nachádzať sa bude v obchodnom centre Korzo. Informoval o tom hovorca Prievidze Michal Ďureje.

Súvisiaci článok V Prievidzskom obchodnom centre vznikne dočasné očkovacie centrum Čítajte 

„Vakcinačný tím Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach bude, počas víkendu 8.- 9.1.2022, v čase od 10.00 h do 19.00 h, podávať záujemcom bez registrácie vakcínu Comirnaty od spoločností Pfizer/BioNTech. Očkovanie bude pokračovať aj počas pracovných dní v čase od 16.00 h do 20.00 h,“ uviedol Ďureje.

13:40 SVET Izrael od nedele povolí vstup do krajiny cudzincom, ktorí sa preukážu certifikátom o prekonaní covidu alebo o očkovaní.

Krajina tak čiastočne uvoľní zákaz z novembra, ktorý zaviedla pre rýchle šírenie variantu omikron, napísala agentúra Reuters.

Povolenie sa týka 199 krajín na takzvanom oranžovom zozname. Cestujúci budú musieť od 9. januára pred a po príchode do krajiny podstúpiť PCR test. Pred cestou tiež musia doložiť, že boli očkovaní vakcínou proti Covidu-19 alebo ochorenie prekonali.

13:25 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva potvrdil ďalších deväť prípadov omikron variantu nového koronavírusu. Päť osôb nebolo zaočkovaných, štyri boli zaočkované dvoma dávkami vakcíny proti ochoreniu Covid-19. V súčasnosti je laboratórne potvrdených celkovo 20 prípadov variantu omikron.

13:18 SVET Školské odbory v Británii vyzvali úrady, aby urýchlene prijali opatrenia na zníženie rizika ďalšieho narušenia prezenčného vyučovania.

Justin McCamphill z odborového zväzu povedal, že exekutíva musí urobiť všetko, čo je v jej silách, aby nevznikli "významné personálne problémy", informuje britská spravodajská stanica BBC.

Odbory preto žiadajú pre škola prístroje na čistenie vzduchu, obmedzenie návštev v domácnostiach a viac zdrojov na zabezpečenie testovania žiakov v školách a zabezpečenie náhradných zamestnancov. Minimálne v jarnom semestri by sa mali na univerzitách pozastaviť všetky aktivity, pri ktorých sa zvyšuje riziko prenosu nákazy.

13:08 SVET Izraelské úrady v reakcii na variant koronavírusu omikron rozhodli o rozšírení podávania druhej posilňujúcej dávky očkovacej látky na obyvateľov krajiny vo veku nad 60 rokov. Informoval o tom izraelský premiér Naftali Bennett.

Už minulý týždeň úrady krajiny schválili podávanie štvrtej dávky vakcíny pre menšiu časť populácie so zdravotnými problémami.

Predseda vlády v izraelskej televízii v nedeľu uviedol, že podávanie druhej posilňujúcej, čiže už štvrtej, dávky vakcíny starším Izraelčanom poskytne „novú vrstvu“ ochrany.

Načítavam video...

13:00 SVET Pakistan ohlásil 708 prípadov kroronavírusu za jediný deň, čo je najvyšší počet za dva mesiace.

"Začína sa ďalšia vlna pandémie," uviedol na Twitteri Asad Umar, minister zodpovedný za dohľad pandémiou. Informuje o tom agentúra Reuters.

Umar oznámil, že sekvenovanie pozitívnych vzoriek odhalilo rastúci počet prípadov variantu omikron, najmä v najväčšom meste Karáčí.

Asi 70 miliónov ľudí v Pakistane, teda 32 percent populácie, dostalo dve dávky vakcíny.

Vláda povolila tretie dávky pre občanov starších ako 30 rokov. Deťom nad 12 rokov zabezpečujú očkovanie školy.

12:50 SVET Mnohé školy v USA, ktoré by za normálnych okolností privítali študentov späť v triedach po Vianočných prázdninách, odkladajú začiatok prezenčného vyučovania.

V hlavnom meste Washington musia všetci zamestnanci a 51 000 študentov verejných škôl nahrať negatívny výsledok testu na webovú stránku okresu predtým, ako prídu v stredu do triedy. Testy zadané pred utorkom nebudú akceptované.

Rodičia si môžu vyzdvihnúť rýchlotesty v školách alebo použiť svoje vlastné.

Podobné snahy prebiehajú v Kalifornii, ktorá sa zaviazala poskytnúť bezplatné súpravy na domáce testovanie všetkým svojim šiestim miliónom študentov verejných škôl, informuje agentúra Reuters.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom povedal, že zatvorenie škôl by malo byť poslednou možnosťou. Riaditelia škôl sa však obávajú, že vyučovací proces skomplikuje aj nedostatok učiteľov.

Načítavam video...

12:30 SVET Po zimných prázdninách sa začalo vyučovanie na všetkých školách v Maďarsku. Vo verejnom školstve je proti covidu nezaočkovaných len jedno percento učiteľov.

Zo 78 000 pedagógov tri percentá nie sú zaočkované na základe lekárskeho odporučenia a jedno percento pedagógov má ministerskú výnimku. Pritom jedno percento učiteľov nenastúpilo do práce pre chorobu, informoval spravodajský server 24.hu.

Učitelia štátnych škôl v Maďarsku sa mali do vlaňajšieho 15. decembra povinne zaočkovať proti covidu, v opačnom prípade ich poslali na neplatené voľno.

12:10 SLOVENSKO Pandemická situácia sa v Nemocnici Levoča za posledné dni výrazne zlepšila.

Ako nemocnica informuje v tlačovej správe, aktuálne sa zdravotníci starajú o štyroch pacientov pozitívnych na COVID-19, čo je o 22 menej ako koncom novembra.

Počas dvoch posledných decembrových týždňov sa vo vakcinačnom centre podalo 1 062 dávok vakcín Pfizer/BioNTech. Najväčší záujem bol o tretiu dávku vakcíny, ktorú dostalo 756 záujemcov.

11:50 SLOVENSKO Štátna agentúra Slovakia Travel spustila online kampaň na podporu zimnej sezóny postavenú na slogane "Dovolenka na Slovensku, samé plusy" a v susednom Česku pozýva na slovenské lyžiarske svahy lyžiarka Petra Vlhová.

"Pri turistoch zo zahraničia vidíme kontinuálny prepad od historicky najsilnejšieho roku 2019. Pripisujeme to najmä nejasným podmienkam cestovania na Slovensko. V roku 2021 sme prakticky nemali zimnú sezónu, preto som rád, že otvorením gastroprevádzok sa sezóna konečne rozhýbe," konštatoval Václav Mika, generálny riaditeľ Slovakia Travel.

11:47 SVET Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski dnes v rozhlase varoval, že vláda bude musieť v stredu alebo v piatok sprísniť reštrikcie, pokiaľ aj v ďalších dňoch porastú denné prírastky nakazených koronavírusom podobne ako v posledných troch dňoch.

V Poľsku počas uplynulých 24 hodín pribudlo 6 422 prípadov, a "to je bohužiaľ o štvrtinu viac ako pred týždňom", uviedol minister.

Pred týždňom ministerstvo zdravotníctva potvrdilo 5 029 prípadov nákazy, zatiaľ čo dnešný údaj je o skoro 28 percent vyšší, poznamenala televízia TVN 24.

Minister označil tieto čísla za "varovný signál". Vyjadril tiež poľutovanie nad tým, že úrovňou očkovania patrí Poľsko skôr k slabším štátom v Európskej únii.

11:40 SVET Počet prípadov nákazy koronavírusom v Austrálii síce v týchto dňoch láme rekordy, avšak austrálska vláda dnes oznámila, že v dôsledku miernejšieho priebehu ochorenia pri nákaze variantom omikron bude pokračovať v znovuotváraní ekonomiky. Informovala o tom agentúra Reuters.

V celej Austrálii bolo za predchádzajúcich 24 hodín potvrdených 37 150 prípadov nákazy, čo predstavuje nový rekord. Do tejto bilancie však neboli započítané údaje zo Západnej Austrálie a Severného teritória.

"Mali by sme prestať myslieť na počty prípadov a namiesto toho myslieť na vážne chorých, žiť s vírusom, starať sa o svoje zdravie, sledovať u seba príznaky a nechať ekonomiku fungovať," vyhlásil austrálsky premiér Scott Morrison.

Načítavam video...

11:25 SVET Letecká doprava na celom svete a obzvlášť v USA zápasila aj cez víkend s výraznými obmedzeniami spôsobenými nepriaznivým počasím, ako aj nedostatkom personálu zapríčineným koronavírusovým variantom omikron, informovala agentúra Reuters.

Zrušených bolo v nedeľu do 21.00 h SEČ celosvetovo viac ako 4 000 letov, z toho vyše polovica (viac ako 2 400 letov) sa týkala Spojených štátov.

Išlo buď o odlety z USA či prílety do tejto krajiny, vyplýva z údajov na monitorovacej webstránke FlightAware.com. Na celom svete zároveň došlo k omeškaniam vyše 11 200 letov.

Načítavam video...

10:55 SVET Nemecká výletná loď AIDAnova s ​​2 844 pasažiermi a 1 353 členmi posádky prerušila v Lisabone plavbu po tom, ako sa na palube rozšírila nákaza koronavírusu.

Loď zakotvila v Lisabone 29. decembra počas cesty na ostrov Madeira, kde mali turisti naplánované oslavy príchodu nového roka, informovala agentúra Reuters.

Po zistení 52 prípadov koronavírusu sa v nedeľu mala loď preplaviť na španielsky ostrov Lanzarote, ale medzitým sa nakazilo ďalších 12 osôb a loď napokon zostala v lisabonskom prístave.

"Infikovaní, ktorí sú asymptomatickí alebo vykazujú ľahké príznaky, boli okamžite izolovaní na lodi. Spoločnosť sa rozhodla ukončiť plavbu a vylodiť cestujúcich," povedal riaditeľ prístavu Diogo Vieira Branco.

10:45 SVET V Indonézii sa začne široká verejnosť očkovať posilňujúcimi dávkami vakcíny proti koronavírusu 12. januára.

Zdravotníci dostali posilňovacie dávky v júli a plán je teraz zaočkovať všetkých dospelých, ktorí dostali druhú dávku pred viac ako šiestimi mesiacmi.

V januári sa tak má zaočkovať približne 21 miliónov obyvateľov, uviedol podľa agentúry Reuters minister zdravotníctva Budi Gunadi Sadikin.

10:30 SVET Rastúci počet prípadov nákazy koronavírusom vedie k tomu, že v Nemecku sa zvyšuje počet zamestnancov pracujúcich z domu.

V decembri z domu aspoň čiastočne pracovalo 27,9 percenta nemeckých zamestnancov, čo bol rast v porovnaní s augustom, kedy to bolo 23,8 percenta.

Podiel zamestnancov pracujúcich z domu v Nemecku kulminoval vlani v marci na úrovni 31,7 percenta. Vyplýva to z prieskumu inštitútu Ifo.

10:15 SVET V uplynulých troch dňoch potvrdili v Maďarsku nákazu koronavírusom 5 865 ľuďom a v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 248 pacientov.

V rovnakom období pred týždňom pribudlo 7 989 infikovaných a 436 úmrtí, uvádza sa na vládnej stránke koronavirus.gov.hu.

O vyše 700 pacientov na terajších 3 313 klesol aj počet hospitalizovaných, z ktorých je 318 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Pred týždňom ich bolo o 91 viac.

Zaočkovaných proti covidu je vyše 6,2 milióna ľudí, dve dávky vakcíny dostalo takmer šesť miliónov osôb a tri dávky necelých 3,2 milióna z nich.

10:05 SLOVENSKO V priebehu včerajšieho dňa sa prvou dávkou vakcíny proti covidu zaočkovalo 511 osôb, ich počet stúpol na celkových 2 744 018, oznámilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 584 691 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5 617 ľudí. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 4 889 ľudí, dohromady 991 368.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 1 328 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 5 729 vzoriek (pozitivita 23,18 percenta). Viac ako 65 percent z nich nebolo zaočkovaných, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z 12 831 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 369 (2,87 percenta). Viac ako 68 percent z nich nemá očkovanie.

Na komplikácie spojené s ochorením Covid-19 zomrelo 39 osôb, od začiatku pandémie vzrástol počet obetí na 16 740, uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa s koronavírusom nachádza 2 293 pacientov. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny leží 453 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 221 osôb.

Takmer 84 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (288), nasleduje Košický (284), Bratislavský (198), Trenčiansky (179), Prešovský (158), Banskobystrický (117), Trnavský (79) a Nitriansky (25).

Je medzi nimi 652 mužov a 676 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 403 354 a žien 442 583.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 5 115 126 PCR testov, z toho 845 937 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 41 312 665, z toho 530 622 vykázalo pozitivitu.

9:40 SVET V USA sa cez víkend potvrdil vzostup pandémie koronavírusu. Denný nárast infekcií sa pohybuje okolo 400 000. Ukazujú to štatistiky Univerzity Johnsa Hopkinsa a denníka The New York Times.

Od polovice decembra stúpol priemerný prírastok za sedem dní zo zhruba 120 000 infekcií za deň na viac ako trojnásobok.

9:29 SVET Vlani zomrelo v Maďarsku v súvislosti s covidom takmer 30-tisíc ľudí, čo je trojnásobok obetí covidu v roku 2020.

V Rakúsku, ktoré maďarská vláda v oblasti protiepidemických opatrení dlho označovala za svoj vzor, zaznamenali štvrtinu tohto počtu, upozornil spravodajský server 24.hu.

Na komplikácie súvisiace s covidom zomrel vlani v prepočte jeden pacient každých 18 minút.

8:36 SLOVENSKO Platnosť vstupeniek na podujatia, ktoré sa z dôvodu protipandemických opatrení nebudú môcť v roku 2022 uskutočniť, budú môcť organizátori predĺžiť až do konca roka 2023.

Alternatívou môže byť poukážka alebo vrátenie peňazí.

7:55 SVET Počet ľudí infikovaných koronavírusom vo svete podľa najnovších údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa prekonal hranicu 290 miliónov.

Prvenstvo v absolútnom počte infikovaných držia od vlaňajšieho marca Spojené štáty, kde celkový počet nakazených od začiatku šírenia vírusu dosiahol 55,1 milióna.

Druhá je India (34,9 milióna) a tretia Brazília (22,3 milióna). V Európe sa najviac nakazených v absolútnych číslach preukázalo v Británii (13,3 milióna).

Tempo rastu počtu nakazených teraz opäť výrazne zrýchľuje. Posledných desať miliónov nakazených pribudlo za sedem dní, predtým to bolo za 15 dní.

6:38 SVET Česko hlási za nedeľu 1 919 prípadov nákazy koronavírusom. Je to asi o stovku menej ako pred týždňom, ale testovalo sa menej.

V nemocniciach leží s covidom 2 640 pacientov, z toho 536 v ťažkom stave. Covidu podľahlo 20 pacientov. Reprodukčné číslo vzrástlo na hodnotu 0,99.

6:32 SVET Americký minister obrany Lloyd Austin oznámil, že mal pozitívny test na koronavírus.

Priebeh ochorenia je uňho mierny a najbližších päť dní bude v domácej karanténe, priblížil Austin vo vyhlásení.

Šéf Pentagónu zároveň poznamenal, že je plne zaočkovaný a dostal aj posilňovaciu dávku proticovidovej vakcíny, "čo spôsobilo, že (priebeh) infekcie je oveľa miernejší oproti tomu, aký by bol," keby bol nezaočkovaný.

6:13 SVET Twitter natrvalo zrušil osobný účet americkej republikánskej kongresmanky Marjorie Taylorovej Greeneovej pre opakované porušovanie pravidiel, ktoré zakazujú šírenie dezinformácií o chorobe Covid-19 >>>

6:00 SVET V Izraeli začnú podávať štvrtú dávku protikoronavírusovej zdravotníkom a ľuďom vo veku 60 a viac rokov.

Izrael zažíva prudký nárast nakazených spôsobený šírením vysokonákazlivého koronavírusového variantu omikron.

"Je tu vlna omikronu a my sa musíme chrániť," povedal premiér Naftali Bennett.

Izraelské úrady hlásili v nedeľu 4 206 nových prípadov nákazy, ktoré v krajine pribudli za uplynulých 24 hodín, ako aj 195-percentný nárast v denných prípadov počas uplynulého týždňa.

0:00 SLOVENSKO Od dnes už môžu byť pre očkovaných a ľudí, ktorí v posledných 180 dňoch prekonali covid, otvorené všetky prevádzky verejného stravovania aj na konzumáciu na mieste.

Súvisiaci článok Reštaurácie a krčmy po ôsmej zatvoria, aj terasy budú iba pre ľudí po očkovaní a covide Čítajte 

Podmienkou na otvorenie v režime OP je obsadenosť maximálne do 50 percent kapacity zariadenia, obsadenie jedného stola najviac štyrmi osobami alebo osobami z jednej domácnosti a zabezpečenie dvojmetrových odstupov medzi stolmi.

Konzumácia pokrmov alebo nápojov je povolená výlučne posediačky. Maximálna kapacita 50 percent sa netýka závodných, školských a podobných jedální.

Prevádzky môžu v režime základ naďalej fungovať prostredníctvom výdaja jedál a nápojov zabalených na odber so sebou.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 3. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Do Prešova prišli e-kolobežky TIER
 2. Cvičenie po prekonaní ochorenia COVID-19
 3. Aké sú mýty a pravdy o našom zraku v letných mesiacoch?
 4. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 5. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 6. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 7. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 8. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 604
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 15 732
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 650
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 050
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 675
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 969
 7. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 4 587
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 263
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nie sme ochotní akceptovať všetko len aby sme vládli.


a 1 ďalší 5m

Nie sme ochotní akceptovať všetko len aby sme vládli.


a 1 ďalší 5m
Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


1 h
Konateľ štátnej eseročky Miloslav Durec.

Manažéri investora sú už na východe.


a 1 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu