BRATISLAVA. Posledný deň v roku 2021 potrápi celé územie Slovenska hmla. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tejto súvislosti výstrahu prvého stupňa pre takmer celé územie krajiny, pričom trvá do polnoci.
Na celom území Slovenska sa očakáva ojedinele výskyt hmiel s dohľadnosťou 50 – 200 metrov.
"Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt hmiel s uvedenou dohľadnosťou je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," uviedli meteorológovia.
Výstraha pred hmlou platí pre celú krajinu, okrem okresov Námestovo a Tvrdošín.
Bude veterno a niekde aj poľadovica
V piatok bude veterno aj na horách. Hydrometeorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred vetrom na horách, platí pre okresy Žilina, Martin, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno.
"Na horách v polohách nad pásmom lesa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu," uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav.
Meteorológovia varujú aj pred poľadovicou, a to najmä v okresoch na strednom a východnom Slovensku. Výstrahy platia do 15:00. "Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako je doprava, pohyb osôb, infraštruktúra - rôzne typy vedenia," dodali meteorológovia.
Na juhozápade bude teplo
V piatok bude zamračené, na západe postupne lokálne aj zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na východe spočiatku miestami, dážď alebo mrholenie.
Najvyššia denná teplota dosiahne 0 až 7 stupňov Celzia, v južnej polovici západného Slovenska miestami 7 až 14 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov.
Predpokladané množstvo zrážok do 2, na severe do 5 milimetrov.
Na horách je zvýšená lavínová hrozba
Vo všetkých slovenských pohoriach platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, a to hlavne v stredných polohách pod 1900 metrov nad morom.
Za posledných 24 hodín nepribudol takmer žiadny nový sneh, no vyskytovali sa dažďové zrážky. Snežilo iba vo vysokých polohách Vysokých Tatier. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
Prudké oteplenie a dážď spôsobili že nebezpečenstvo lavín vzrástlo. "Hlavným lavínovým problémom je teda mokrý sneh na všetkých orientáciách. Sneh stráca svoju súdržnosť. Uvoľnenie lavíny alebo mokrých splazov je možné už pri malom dodatočnom zaťažení," upozornil Krajčí.
Samovoľné lavíny sa podľa neho môžu objaviť prevažne na strmých svahoch nad 35 stupňov a tam, kde sa nachádzalo väčšie množstvo snehu vo forme dosiek a vankúšov. Zdôraznil, že na trávnatých svahoch sa môžu objaviť aj základové lavíny.