BRATISLAVA. Medzi tlakovou výšou nad západným Stredomorím a tlakovou nížou so stredom nad polostrovom Kola postupuje od severozápadu cez našu oblasť nevýrazný studený front. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.
Dnes bude na Slovensku veľká, na západe a v Banskobystrickom kraji miestami bude zmenšená oblačnosť. Na severe a východe na mnohých miestach, inde ojedinele, dážď alebo prehánky. Zrána možnosť tvorby poľadovice.
Najvyššia denná teplota dosiahne 3 až 8, na západe a v južnej polovici Banskobystrického kraja 9 až 14 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m bude okolo dvoch stupňov Celzia.
Fúkať bude severozápadný vietor 4 až 10 m/s (15 až 35 km/h), na Spiši a spočiatku aj na juhozápade ojedinele okolo 13 m/s (45 km/h), s nárazmi 15 až 22 m/s (55 až 80 km/h), k večeru zoslabne.
Na Gemeri, v Above a na Zemplíne po celý deň slabý vietor. Na horách nad pásmom lesa môže byť búrlivý vietor až víchrica.
Meteorológovia predpokladajú zrážky do dvoch milimetrov, na severe a na Dolnom Zemplíne do dvoch až 10 milimetrov.
Výstrahy pred povodňami
Pre štyri okresy na severnom Slovensku vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahu prvého stupňa pred povodňami.
Ako uvádza na svojej internetovej stránke, ide o okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Čadca. Príčinou možných záplav je dážď a topiaci sa sneh.
„Vzhľadom na topenie sa snehu a dažďové zrážky pri pretrvávajúcom oteplení je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," uvádza ústav. Dodal, že výstrahy platia až do odvolania.
Platí mierne lavínové nebezpečenstvo
Vo všetkých pohoriach platí dnes mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň). Za posledných 24 hodín nepribudol takmer žiadny nový sneh. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke. Vyskytovali sa ale dažďové zrážky. Snežilo iba vo vysokých polohách Vysokých Tatier. P
rudké oteplenie a dážď spôsobili že nebezpečenstvo lavín vzrástlo. Objavili sa mokré samovoľné lavíny a splazy. Hlavným lavínovým problémom je teda mokrý sneh na všetkých orientáciách, hlavne v polohách pod 1700, kde teplé počasie s kladnými teplotami bude pokračovať aj dnes.
Celkovo sa však situácia zlepšila, pretože sa mierne ochladilo. V najvyšších polohách Vysokých Tatier nad 2000 m dnes už mrzne. Miestami sa tam môžu vyskytovať snehové dosky a vankúše z nového snehu.
Dnes je na horách zamračené prevažne veľkou oblačnosťou alebo hmla. Teplota sa pohybuje od -3 (na Lomnickom štíte) do +5°C na podhorí. Fúka severozápadný vietor s rýchlosťou 5 až 10 m/s, v nárazoch do 30 m/s.
Počas minulej noci sa objavili dažďové zrážky, čo spolu s výrazným oteplením spôsobilo, že sneh sa premočil aj v polohách do 2000 metrov nad morom.
Voda v tekutom skupenstve z topenia a dažďa spôsobuje, že sneh stráca svoju súdržnosť a v prípade, že tekutá voda dosiahne staršiu slabú vrstvu, lavína sa uvoľní práve po nej. Ak voda dosiahne až povrch pôdy, môže spôsobiť aj základové lavíny.
Oproti včerajšku sa o niečo ochladilo a vo vysokých polohách nad 2000 metrov je už teplota pod bodom mrazu. Tam sa objavilo aj sneženie. Celkovo ale snehová pokrývka výrazne poklesla. Miestami až o 30 centimetrov za deň.