SME
Pondelok, 17. január, 2022 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Ranný brífing: Reštaurácie aj Janíček z Fatimy majú dôvod na radosť

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Staré krivdy v známej kauze Fatima sa po dlhých rokoch začali naprávať. Kým Monika Jankovská smeruje pred súd, podnikateľ Ondrej Janíček sa zbavil stíhania. Od pondelka 10. januára sa skončí nočný zákaz vychádzania, vláda ho nepredĺži. Po ôsmej večer teda bude možné ísť do mesta či posedieť si v reštaurácii.

Minulý rok bol aj v znamení polarizácie. Nevieme sa rozprávať, nechceme sa rozprávať, alebo máme pocit, že sa nedá rozprávať. Rozdelené rodiny a polarizovaná spoločnosť sa ale dajú spájať. V dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno sa dozviete ako.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Jankovskej kauza Fatima sa rozpletá. Stíhanie Janíčka zrušili

Trvalo devätnásť rokov, kým sa začali naprávať staré krivdy v známej kauze Fatima, ktorá sa ťahá s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Kým ona sama dnes smeruje pred súd spolu s bývalými policajnými špičkami, poškodený podnikateľ Ondrej Janíček sa zbavil stíhania.

Skryť Vypnúť reklamu

Prokuratúra mu zrušila obvinenie za ohováranie sudcu Jozefa Janíka, ktorý v kauze vystupoval. Nielen tohto, ale aj ďalších sudcov označoval Janíček za komplicov Jankovskej.

„Je to veľké víťazstvo nad skorumpovanými sudcami a prvé na Slovensku, kde obyčajný človek zlomil sudcovskú zlomoc. Je to nielen moje víťazstvo, ale celého Slovenska,“ hovorí o zastavení stíhania Janíček.

Za ohováranie sudcu Janíka dostal podnikateľ pôvodne od Okresného súdu v Trenčíne finančný trest, zaplatiť mal päťtisíc korún (166 eur). Janíček sa však odvolal a spor sa naťahoval dodnes.

Uznesenie prokuratúry teraz hovorí, že sa nedopustil žiadneho trestného činu. Meno však ešte nemá očistené úplne. Trestné oznámenie na neho podali viacerí sudcovia vrátane Jankovskej, ktorá s ním predbežne uspela.

Skryť Vypnúť reklamu

Nočný zákaz vychádzania sa skončí, dotkne sa aj reštaurácií

PCR testy odhalili 3 579 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 15 324 testov. V nemocniciach aktuálne leží 2 267 pacientov. Pribudlo aj 48 obetí ochorenia Covid-19. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali 1 575 osôb.

Večerná vychádzka v meste či do prírody bude od pondelka 10. januára opäť dovolená, skončí sa totiž zákaz vychádzania po ôsmej večer. Opatrenia, ktoré budú platné od pondelka, oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Vláda zákaz vychádzania už nepredĺži, zasadne zrejme budúci týždeň.

V praxi zrušenie večerného zákazu vychádzania znamená aj to, že zákazníci by mohli v reštauráciách a pohostinstvách ostať aj po 20. hodine.

Zasiahnuť však môže ešte hlavný hygienik a otváracie hodiny reštaurácií môže obmedziť vo vyhláške. "Ak by došlo k zmene v tejto oblasti, v priebehu najbližších dní budeme o nej informovať," dodala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Skryť Vypnúť reklamu

Naďalej však platí, že do reštaurácií budú mať od pondelka povolený vstup iba zákazníci po zaočkovaní a po prekonaní covidu. Nezaočkovaní a tí, ktorí covid neprekonali, si môžu jedlo či nápoje kúpiť iba cez okienko alebo objednať cez donášku.

Okrem zrušenia zákazu vychádzania ostávajú podľa ministerstva zdravotníctva v platnosti všetky doterajšie opatrenia, ktoré sa týkajú aj fungovania obchodov, služieb, cestovania či lyžiarskych stredísk. Mnohé prevádzky tak aj naďalej ostávajú nedostupné pre tých, ktorí nie sú zaočkovaní a Covid-19 za posledný polrok neprekonali.

 • Riziková kategória 65+: Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje najviac hospitalizovaných pacientov vo vekovej kategórii 65 rokov a viac. Aktuálne je v tejto skupine hospitalizovaných 866 nezaočkovaných a 228 plne zaočkovaných pacientov.
 • Gröhling potvrdil otvorenie škôl: Po predĺžených zimných prázdninách sa začne prezenčné vyučovanie v plánovanom termíne. V pondelok 10. januára sa budú prezenčne vzdelávať materské, základné aj stredné školy. Od tohto termínu sa zároveň školy budú opäť riadiť takzvaným školským semaforom.

V krátkosti z domova:

 • Lipšic avizuje ďalšie obžaloby: Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vidí veľký pokrok, ktorý za posledný rok urobilo Slovensko v boji proti organizovanému zločinu tzv. bielych golierov. Aj preto je podľa neho Úrad špeciálnej prokuratúry pod "silnou paľbou od protistrany". Vyhlásil, že v súčasnosti sa končí vyšetrovanie viacerých závažných trestných vecí a budú podávané ďalšie obžaloby.
 • Žilinka odmieta dohodu s USA: Generálna prokuratúra uplatnila v medzirezortnom pripomienkovom konaní 35 zásadných pripomienok k návrhu dohody o obrannej spolupráci Slovenska s USA. Návrh dohody odmieta ako celok, informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ministerstvo obrany uviedlo, že pripomienky generálnej prokuratúry eviduje.
 • Kyseľ odstúpil z funkcie: Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Milan Kyseľ ponúkol svoju funkciu ministrovi Samuelovi Vlčanovi. Urobil tak v reakcii na "mediálny lynč" posledných dní, informuje komunikačný odbor ministerstva. Minister Vlčan sa mu poďakoval za prácu, ktorú na agrorezorte odviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Hypotéky už nemusia byť lacné. Oplatí sa zaistiť si úrok na desať rokov?

Ceny slovenských hypoték sú na historických minimách. Priemerný úrok sa podľa Národnej banky Slovenska v októbri dostal na 0,87 percenta. Ďalšie úrokové dno sa podarilo preraziť vďaka tomu, že na jeseň sa na trhu objavila hypotéka so sadzbou 0,365 percenta. Na porovnanie, v roku 2017 sa priemerné sadzby hypoték pohybovali okolo dvoch percent.

Nízke úroky lákajú ľudí zadlžovať sa, preto banky v októbri prepísali aj ďalší historický rekord. Počas jediného mesiaca poskytli hypotéky v objeme 1,37 miliardy eur. Doterajšie mesačné maximum dosiahli v júni 2021 (1,35 miliardy eur).

Otázka je, či v čase vysokej inflácie, ktorá má pretrvať aj v roku 2022, nedôjde k obratu. Európska centrálna banka síce o úprave svojich sadzieb neuvažuje, ale v roku 2023 bude utiahnutie menových kohútikov reálne. To by sa prejavilo aj na úrokoch úverov na bývanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako teda postupovať, ak si chcete v najbližšom období vziať hypotéku alebo refinancovať starý hypoúver? Oplatí sa vám viac úver s kratšou viazanosťou a úrokom 0,4 až 0,8 percenta alebo hypotéka s viazanosťou desať rokov, kde sa úrokové sadzby pohybujú od 0,99 percenta? Opýtali sme sa expertov na financie.

V krátkosti z ekonomiky:

 • Peniaze na účte za pár sekúnd: Chcete zaplatiť majstrovi za opravu umývačky a zistíte, že nemáte hotovosť. Od februára budúceho roka mu budete môcť zaplatiť do pár sekúnd aj bez toho, aby ste museli utekať k najbližšiemu bankomatu alebo on mal pri sebe platobný terminál. Najväčšie tri banky spúšťajú na Slovensku okamžité platby.
 • Prvú pomoc nahradí kurzarbeit: Podpora zamestnanosti v pandémii by mala od marca tohto roka fungovať na základe nového zákona o podpore v čase skrátenej práce. Vystrieda tak program Prvej pomoci podnikateľom. Zákon však, na rozdiel od Prvej pomoci, nezahŕňa pomoc samostatne zárobkovo činným osobám.
 • Ceny komodít sa utrhli z reťaze: Svižné tempo oživenia globálneho dopytu sa vlani odrazilo v prudkom zdražovaní energií, vzácnych kovov aj poľnohospodárskych plodín. Ich ceny pokorili mnohoročné maximá a spoločne s narušením globálnych dodávateľských reťazcov boli jedným z ťahúňov inflačných tlakov v Európe. INDEX analyzoval vývoj siedmich komodít.

V jadrovej vojne niet víťaza. Moskva, Washington aj Peking sa vzácne zhodli

Biely dom, Kremeľ, Westminster, Elyzejský palác, ale aj čínsky komunistický režim sa zhodli. Zjednotili sa síce v otázke, ktorá je samozrejmá, no svetové médiá aj tak hovoria o vzácnom súlade.

Skryť Vypnúť reklamu

Pätica najväčších jadrových mocností – Spojené štáty, Rusko, Veľká Británia, Francúzsko a Čína – totiž vydala spoločné vyhlásenie. V ňom sa štáty zhodli, že treba zabrániť jadrovej vojne a ďalším pretekom v zbrojení.

„V jadrovej vojne niet víťaza a nesmie sa nikdy rozpútať,“ uvádza sa v dokumente. Pätica mocností, ktoré sú zároveň stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN, sa zároveň zaviazala, že bude brániť rozširovaniu jadrových zbraní a že bude postupovať v rámci medzinárodných dohôd a dohovorov.

Ešte pred pol rokom pritom Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru varoval, že jadrové preteky vo svete pomerne nenápadne pokračujú a nezastavili ich medzinárodné zmluvy ani pandémia.

V skratke zo sveta:

 • Podvod namiesto revolúcie: Keď v roku 2003 ešte len osemnásťročná Elizabeth Holmesová zakladala firmu Theranos, chcela zmeniť spôsob, akým sa analyzujú krvné vzorky. Ukázalo sa, že jej analýza z krvi buď nefunguje, alebo využíva technológie iných firiem. Že všetko bol skrátka podvod. Súd ju v štyroch prípadoch klamania investorom uznal za vinnú, za každý prehrešok jej hrozí dvadsaťročné väzenie.
 • Nový variant koronavírusu: Vedci vo Francúzsku objavili nový koronavírusový variant, ktorému dali predbežne označenie "IHU". Vyznačuje sa vyšším počtom mutácií ako variant omikron. Približne 12 prípadov nového variantu detegovali neďaleko juhofrancúzskeho mesta Marseille. Zistený bol u cestujúcich, ktorí pricestovali do Francúzska z afrického Kamerunu.
 • Tablet za ryžu: Obyvatelia v čínskom meste Si-an, ktoré je už niekoľko týždňov v tvrdom lockdowne, sa uchýlili k výmennému obchodu s potravinami. V meste je totiž kvôli karanténe nedostatok potravín. Príspevky na sociálnych sieťach ukazujú, ako si obyvatelia vymieňajú zásoby či elektroniku za potraviny.

Zo zahraničných webov:


Vlhová vyhrala slalom v Záhrebe. Súperkám nedala šancu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová začala športový rok 2022 víťazstvom v slalome Svetového pohára v Záhrebe. Dosiahla 24. víťazstvo a 51. pódiové umiestnenie v pretekoch prestížneho seriálu.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo dosiahla už 16. slalomové víťazstvo v kariére. V úvodných pretekoch kalendárneho roka potvrdila, že je aktuálne najlepšou slalomárkou na svete.

V jarnom počasí na veternej zjazdovke posypanej opadaným lístím šla po suverénnom prvom kole v druhom ako úplne posledná a náskok z prvého zužitkovala na bezpečné polsekundové víťazstvo.

Za Snehovú kráľovnú ju korunovali tretí rok za sebou, čo dokázala ako prvá lyžiarka v histórii. Druhá skončila Američanka Mikaela Shiffrinová s odstupom pol sekundy, tretia bola Rakúšanka Katharina Liensbergerová s výraznou stratou 2,11 sekundy.


Najstarší oheň horí už šesťtisíc rokov. Tak skoro neuhasne

Popraskané, zarastené cesty, diery v zemi, posprejované opustené budovy. Americká Centralia pripomína mesto už len vzdialene. Spustnutá banícka oblasť je výsledkom dlhoročného požiaru, ktorý sa dá spoznať iba podľa horúcej pôdy a občasného dymu unikajúceho z pôdy.

Skryť Vypnúť reklamu

Pod mestom už roky horí vrstva uhlia, ktorú nevedomky zapálili ľudia. Vďaka ponurej atmosfére sa mesto v Pensylvánii stalo predlohou pre hororový film Silent Hill.

Takmer 60 rokov tlejúci podzemný oheň v Centralii je nič oproti tomu, čo sa deje v Austrálii na mieste príznačne zvanom Horiaca hora. Podzemné zásoby uhlia tu horia neprestajne už minimálne šesťtisíc rokov.

Podobné neviditeľné požiare ohrozujú nielen mestá a ich obyvateľov, ale prispievajú aj ku klimatickej kríze. Uhasiť ich je takmer nemožné.

V krátkosti z vedy a techniky:

 • Slováci vytvorili nezvyčajný materiál: Slovenskí vedci vytvorili materiál, ktorý by v bežných podmienkach neexistoval. Našli ho náhodou, keď sa snažili zdokonaliť prípravu grafénu v spoločnosti Danubia Nanotech. Išlo o jodid meďný, ktorého existencia je pri bežných laboratórnych podmienkach nemožná.
 • Slovenka robí vedu v zahraničí: Vedkyňu Natáliu Kučírkovú priviedol k čítaniu jej starý otec. Dnes je uznávanou profesorkou, ktorá nielen rodičom vysvetľuje nesmierne výhody čítania. Pre denník SME porozprávala o tom, aké knižky deťom prospievajú, prečo sú telefóny v rukách detí nie vždy škodlivé a ako by mali vyzerať dobré digitálne a personalizované knižky pre deti.
 • Digitálne odbalili múmiu faraóna: Je iba jedna kráľovská múmia, ktorú sa egyptológovia nikdy neodvážili odbaliť. Patrí faraónovi Amenhotepovi I. Má zachovanú krásnu pohrebnú masku, zdobenie a zábalové tkaniny. Ľudia sa tritisíc rokov nepozreli, čo sa pod obalmi skrýva a ako vyzerá zabalzamované telo faraóna. Teraz múmiu Amenhotepa I. odbalili digitálne a zistili viac o tom, ako faraón vyzeral.

Rozhovory ZKH

Ako zistiť, či máme problém s patologickým narcizmom? Dá sa liečiť? A je medzi politikmi viac narcisov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s psychológom Antonom Heretikom a psychiatričkou Andreou Marsalovou Heretikovou, ktorí napísali knihu o narcizme.

Skryť Vypnúť reklamu

Podcasty SME

 • Všesvet: Autom cez Saudskú Arábiu. Plány a tipy poslucháčov a tímu Všesvet podcastu

Karikatúra

Recept dňa

Kurací vývar inak: Vyskúšajte kuraciu polievku s bylinkovými knedličkami.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v piatok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 2. Marrákeš je červená perla Maroka
 3. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 5. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 6. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 7. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 9. Megatrendy ovplyvňujú život aj vaše investície. Poznáte ich?
 10. Cukrovkári a covid-19
 1. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 2. Marrákeš je červená perla Maroka
 3. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 4. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 5. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 7. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 891
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 3 869
 3. Cukrovkári a covid-19 3 684
 4. Predplatné SME.sk len za 29 eur 2 505
 5. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 483
 6. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 429
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 1 987
 8. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 421
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 242
 10. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac 1 028
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Paulíny v RTVS stále pracuje.


16 h
Zdravotná sestra kontroluje pacienta na covidovom oddelení v Berlíne.

PCR testy odhalili takmer 880-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 352 obetí. Lockdown pre kultúru sa skončil, 19. januára začnú platiť nové pravidlá pre hromadné podujatia v blížiacej sa vlne variantu omikron.


a 5 ďalší 11 h

Neprehliadnite tiež

Koniarekova v Trnave.

Železnice už poslali samospráve zmluvu na Koniarekovu.


1 h

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 25m
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Bolo vykonaných 4940 RT-PCR testov.


TASR 55m
Skryť Zatvoriť reklamu