Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísal ho Dávid Wiltschka.
"O šesť mesiacov si veľmi rada pozriem odpočet vlády a zamyslím sa. Nie je správne, aby na neplechu pána Matoviča doplatili všetci ostatní. Vo vláde je viac ľudí, ktorí robia celkom dobrú robotu," hovorí o účasti na prípadnom referende za predčasné voľby predsedníčka Progresívneho Slovenska (PS) IRENA BIHARIOVÁ.
Opisuje, ako sa jej po dvoch rokoch podarilo vyhrať súdny spor s Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS) a tiež to, či bude opätovne kandidovať za predsedníčku hnutia.
Irena Bihariová
- predsedníčka hnutia Progresívne Slovensko od roku 2020,
- pred vstupom do politiky viedla občianskej združenie Ľudia proti rasizmu,
- študovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Rozsudok vo vašom spore s ĽSNS, ktorý zatiaľ nie je právoplatný, bol vynesený až po dvoch rokoch. Na okolnosti daného prípadu si preto už v súčasnosti zrejme nikto nepamätá. Netrvala spravodlivosť príliš dlho?
Nie každý si na ten článok a v ňom uvedený výrok pamätá. Na druhej strane si hovorím, že množstvo ľudí sa súdi dlhšie a nemá možnosti, ktorými som disponovala ja. Našťastie sa mi podarilo vyzbierať dostatok zdrojov, aby proces prebehol. Mala som šťastie aj na dobrých právnikov.
Peniaze na advokáta ste si vyzbierali. Koľko vás stálo jeho zastupovanie?
Nemám v hlave úplne presnú kalkuláciu. Hovoríme však o dva roky trvajúcom procese, na ktorý sa vyzbieralo zhruba deväťtisíc eur.
Verím, že okrem víťazstva nad extrémizmom zarezonuje v spoločnosti aj druhá stránka, ktorou sú okolnosti môjho prípadu ako dôkaz, že spravodlivosť nie je dostupná všetkým.
Súdil sa aj lekár Peter Sabaka, ktorý v spore s Milanom Mazurekom (Republika) predbežne vysúdil 20-tisíc eur. Je toto jediná účinná cesta, ako sa brániť?