SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Ranný brífing: Bödör si môže na súd za úplatok policajtovi počkať doma

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Zadržanie nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra krátko po prepustení polícii nepomohlo. Ani v tretej kauze oligarcha s väzbami na Smer nemusí ísť do väzby, rozhodol súd. Prokurátor podal voči rozhodnutiu sťažnosť, definitívne slovo tak bude mať Najvyšší súd. Bödöra vo februári čaká súd v korupčnej kauze Dobytkár.

O dva mesiace si rozsudok v kauze šekov s nacistickou symbolikou vypočuje aj predseda ĽSNS Marian Kotleba. Prvostupňový súd mu pred viac ako rokom vymeral symbolický trest štyri roky a štyri mesiace. Rozsudkov voči extrémistom odvtedy pribudlo a vždy boli v ich neprospech. Téme sa venuje dnešné vydanie podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bödöra budú stíhať na slobode, sudca nevyhovel návrhu prokurátora

Sudca špecializovaného trestného súdu v Pezinku Marián Mačura nevzal oligarchu Norberta Bödöra do väzby ani v tretej kauze. Prokurátor špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška o väzbu žiadal potom, čo Bödöra zadržala tesne po prepustení polícia pre kauzu Valčeky.

SkryťVypnúť reklamu

Je obvinený, že podplácal policajtov, aby nevyšetrovali príbuzného niekdajšieho ministra životného prostredia a hospodárstva za vlád Smeru Petra Žigu.

„Môj klient je nevinný,“ povedal po približne hodinovom výsluchu pred súdom jeho obhájca Marek Para. Sudca podľa Paru vzal do úvahy viaceré pochybenia v celom procese s oligarchom, preto ho nevzal do väzby. Proti rozhodnutiu sudcu podal prokurátor Hruška sťažnosť, posledné slovo tak bude mať Najvyšší súd.

Nitrianskeho oligarchu prepustil Najvyšší súd na slobodu len tento štvrtok. Bol v nej od 9. júla 2020 za kauzu Dobytkár. Ide v nej o korupciu pri prideľovaní eurodotácii cez Pôdohospodársku platobnú agentúru.

Okrem kauzy Dobytkár je Bödör obžalovaný aj v kauze Očistec. Vyšetrovatelia v rámci nej riešia vytvorenie organizovanej zločineckej skupiny na najvyšších miestach polície, ktorá stopila rôzne kauzy. Oligarcha bol podľa obžaloby jej súčasťou.

SkryťVypnúť reklamu
 • Fico prekrúca rozhodnutie: Príbeh oligarchu Norberta Bödöra prezentuje šéf Smeru Robert Fico ako veľkú neprávosť a bájku, ktorú musel vyvrátiť až Ústavný súd.Tvrdil, že došlo k hrubému porušeniu Bödörových práv. V skutočnosti však Ústavný súd nič také nepovedal. Denník SME analyzoval nález súdu, na základe ktorého Bödöra prepustili na slobodu.

Tretie dávky sprístupnia aj neplnoletým. Staré očkovanie už mnohých nechráni

PCR testy odhalili 3 208 nakazených, laboratóriá celkovo vyhodnotili 12 981 testov. V nemocniciach je aktuálne 1 803 pacientov, pribudlo aj 48 obetí ochorenia Covid-19. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali 1 718 ľudí.

Nerozumie, prečo jej štát bráni doočkovať sa treťou dávkou ešte pred očakávanou štvrtou vlnou pandémie vo februári. Sedemnásťročná Katarína Mudríková bude mať nárok na posilňujúcu dávku podľa súčasných pravidiel až v marci, keď dovŕši 18 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

"Bojím sa omikronu, bojím sa o seba aj o mojich rodičov a starých rodičov. Chcem byť zodpovedná, ale nemám tú možnosť. Tomu vôbec nerozumiem," vraví Mudríková.

Je jednou z viac ako 10-tisíc ľudí od 12 do 17 rokov, ktorým už uplynulo pol roka do druhej dávky. Druhú dávku dostala ešte v júni a podľa vedeckých poznatkov jej ochrana pred koronavírusom po takom čase klesla na menej ako 40 percent.

Do dvoch týždňov uplynie polročná lehota od očkovania vyše 23-tisíc detí a tínedžerov, kedy sa už pod vplyvom omikronu očakáva prudký rast infikovaných.

SME zistilo, že spustenie plošného očkovania treťou dávkou pre mladších ako 18 rokov je na Slovensku otázkou niekoľkých dní a rezort zdravotníctva ho spustí v predstihu.

 • V krajine akože: Hráme sa na Slovensku takú hru – my akože kontakty regulujeme a vy akože nariadenia rešpektujete. A dej sa vôľa božia, píše Peter Schutz.

V krátkosti z domova:

 • Chachaland ide pred súd: Prešli už takmer tri roky, odkedy Katarína Danová v marci 2019 zverejnila na blogu svoj príbeh, ako ju zneužíval vedúci detského tábora Roman Paulíny, keď mala 13 rokov. Prokuratúra má množstvo svedkov a posudky, chce dokázať sexuálne zneužívanie. Paulíny obvinenia popiera, tento utorok sa začne vo veci hlavné pojednávanie.
 • Prasatá, darcov srdca, u nás nemáme: Na transplantáciu sŕdc nie sú na Slovensku vhodné prasatá. Na to, aby pacient dlhodobo prežil, musí srdce pochádzať z geneticky upravenej ošípanej. Na genetickej úprave prasiat pracovala špecializovaná firma v USA vyše desať rokov, u nás na to nemáme laboratóriá. Na Slovensku sa v priemere urobí 20 transplantácií sŕdc ročne, čakateľov je dvojnásobok.
 • Vrahovia z Martina nezabíjali zo zvedavosti: Začiatkom minulého roka mladíci Rudolf Dorčík a Milan Jesenský zavraždili murára Jozefa v bunkri civilnej ochrany v Martine. Dorčík neskôr po dolapení polícii tvrdil, že chcel spoznať pocit, aké to je niekoho zabiť. Jeho skutočný motív bol však iný, tvrdia znalci v rozsudku, ktorý má denník SME k dispozícii. V texte rozsudku sa spomína aj detstvo a rodinné zázemie oboch páchateľov aj obete.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia sa búrili, že im zobrali parkovisko. Projekt pýta povolenia

„Je to šialené.“ Aj takto reagovali obyvatelia bratislavskej Palkovičovej ulice, keď zo dňa na deň prišli o parkovisko, ktoré využívali desiatky domácich. Zmena prišla rýchlo. Až taká prekvapivá a nečakaná však nebola. Nešlo totiž o mestské či štátne pozemky.

Už pri udalostiach v roku 2016 začal majiteľ pozemkov hovoriť o výstavbe nového projektu, ktorý by doplnil ponuku pri rušnej Záhradníckej ulici. A práve v týchto dňoch sa na úradoch objavil zámer, ktorý počíta s výstavbou polyfunkčného projektu na uvedenom parkovisku.

Projekt Zelenka by mal mať jednu podnož s dvoma vystupujúcimi vežami. Kým prvá má mať 11, druhá sedem podlaží.

V podnoži sú naplánované obchody a služby, od druhého podlažia počíta developer s vybudovaním obytných jednotiek. Celkovo by malo v projekte vzniknúť 109 bytov. Až 33 z tohto počtu majú predstavovať trojizbové jednotky, dvojizbových má byť 30 a jednoizbových 22.

SkryťVypnúť reklamu

Investor počíta aj s vytvorením 11 veľkometrážnych bytov s rozlohou nad 90 štvorcových metrov. Ponuku má dopĺňať päť apartmánov. Objekt by malo obsluhovať parkovisko s celkovou kapacitou pre 344 automobilov.

V krátkosti z ekonomiky:

 • Európske dôchodky: Európska únia pred niekoľkými rokmi prišla s návrhom vytvoriť sporenie na dôchodok, ktoré by odzrkadľovalo migráciu obyvateľstva za prácou do iných členských štátov. Cieľom bolo vytvoriť celoeurópske dôchodkové sporenie, do ktorého sa dá prispievať bez ohľadu na to, kde v Európe sa nachádzate. S jeho zavedením do slovenskej legislatívy počíta návrh zákona z dielne ministerstva práce, ktorý schválila vláda.
 • Príbeh ženy, ktorá oklamala svet: Elizabeth Holmes odsúdili za podvody, ktoré spôsobila prostredníctvom svojej spoločnosti Theranos. Tá sľubovala revolúciu v krvnej diagnostike. Vo videu od Ekonómie ľudskou rečou sme sa bližšie pozreli na jej príbeh a príbeh spoločnosti, ktorej hodnota 9 miliárd dolárov sa rozplynula za pár týždňov.
 • Rast dôchodkov: Dôchodky na Slovensku by sa mohli od začiatku budúceho roka zvýšiť o viac ako šesť percent. Rast penzií je totiž naviazaný na tzv. dôchodcovskú infláciu, ktorá by mala za prvý polrok tohto roka dosiahnuť rekordnú úroveň. Analytici odhadujú, že medziročný rast cien za domácnosti dôchodcov by za prvý polrok tohto roka mohol presiahnuť šesť percent.

Rusko naďalej sníva o návrate do minulosti. Rokovania zlyhali, vyhráža sa silou

Štyri dni rokovaní v troch mestách, no bez výsledku. Rozhovory Ruska so západnými štátmi o zmiernení napätia na hranici s Ukrajinou sa nedostali ani cez úvodné požiadavky Moskvy, ktoré Západ od začiatku odmietal ako neprijateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Rusi totiž žiadali záruky, že NATO sa už nebude rozširovať na východ, čo sa z ich pohľadu týka najmä Ukrajiny a Gruzínska, bývalých sovietskych republík, a že západné krajiny nebudú rozmiestňovať zbrane a jednotky na území štátov bývalej Varšavskej zmluvy, čo sa zas týka aj Slovenska.

Kým sa o týchto požiadavkách rokovať nebude, Rusko sa už nechce na rozhovoroch zúčastňovať. „Vojensko-technickou odpoveďou,“ odpovedal novinárom námestník ruského ministerstva zahraničných vecí Sergej Rjabkov, keď sa ho ako vedúceho ruskej delegácie pýtali, ako bude reagovať Rusko.

„Ešte nevieme povedať, akú cestu si Vladimir Putin vyberie,“ povedal pre MSNBC po neúspechu rokovaní americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. „Vyberie si cestu diplomacie a dialógu, aby vyriešil tieto problémy, alebo sa vyberie cestou konfrontácie a agresie?“

SkryťVypnúť reklamu

Rusko v posledných mesiacoch zhromaždilo pri hraniciach s Ukrajinou viac ako stotisíc vojakov, požiadavku západných krajín na ich návrat do kasární odmietlo. Čaká sa, ako teraz zareaguje. Prinášame možné scenáre vývoja.

V krátkosti zo sveta:

 • Peking chce zachrániť olympiádu: Tri týždne pred začiatkom zimných olympijských hier v Pekingu sa Čína musí porátať nielen s politickými bojkotmi, ale aj s rastom nových prípadov koronavírusovej infekcie vo viacerých lokalitách. Celá olympiáda bude fungovať systémom izolovaných bublín s vlastnou dopravou, službami aj ubytovaním. Keď niekto do bubliny vstúpi, odísť z nej môže len pri odlete z Číny alebo odchode do inej provincie, pričom domáci musia zostať v karanténe.
 • Šimečkove šance v EP: Europoslanec Michal Šimečka sa môže stať historicky najvyššie postaveným Slovákom v Európskom parlamente. V utorok si bude europarlament voliť nové predsedníctvo a Šimečka je jedným z troch nominantov liberálnej frakcie Renew Europe na funkciu podpredsedu. Denník SME sa rozprával so znalcami európskej politiky o tom, aké sú jeho šance na zvolenie.
 • Výbuch podmorskej sopky: Obrovský výbuch podmorskej sopky pri pobreží ostrovného štátu Tonga bol taký silný, že ho zaznamenali po celom svete a vyvolal prívalovú vlnu cunami, ktorá zaplavila tichomorské pobrežia od Japonska až po Spojené štáty. Hlavné mesto Tongy Nuku'alofa utrpelo pri cunami značné materiálne škody, ale zatiaľ neboli hlásení žiadni mŕtvi ani zranení.

Zo zahraničných webov:


Djokovič si na Australian Open nezahrá, už opustil krajinu

Novak Djokovič nebude obhajovať titul na grandslamovom Australian Open. Srbský tenista totiž neuspel na federálnom súde v Melbourne s odvolaním sa proti opätovnému zrušeniu jeho víza.

SkryťVypnúť reklamu

To nariadil austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke. Lídra svetového rebríčka tak čakala deportácia z krajiny. Trojčlenný senát potvrdil ministerské rozhodnutie zrušiť Djokovičovi vízum z dôvodu verejného záujmu. Navyše, príkaz na deportáciu zvyčajne obsahuje aj trojročný zákaz vstupu do Austrálie.

"Rešpektujem rozhodnutie súdu a budem spolupracovať s príslušnými orgánmi v súvislosti s mojím odchodom z krajiny," citovala Djokoviča agentúra AFP.

Ten sa podľa austrálskych médií v nedeľu neskoro večer nachádzal na letisku v Melbourne a Austráliu opustil linkou do Dubaja o 22:51 h miestneho času. Jeho odchod z krajiny potom potvrdil aj minister Hawke.

 • Urobil príliš veľa nevynútených chýb: Djokovič, ktorý v optimálnej forme patrí medzi najlepších hráčov v defenzíve, tentokrát slovné returny väčšinou pálil do autu. A tak sa stalo, že zrejme dosiahol neprekonateľný rekord, keď v priebehu dvoch týždňov klamal, podvádzal a nerešpektoval pravidlá, vyhlášky a zákony až v troch krajinách, píše Jozef Foltýn.

SkryťVypnúť reklamu

Záhadné ochorenia v Kanade nevedia vysvetliť. Postihuje aj mladých

Kanaďanka Gabrielle Cormierová chodila ešte na strednú školu, keď sa u nej v roku 2019 prvýkrát objavili nezvyčajné neurologické symptómy. Predtým zdravé dievča začali trápiť bolesti svalov, mala problémy s pamäťou, zrakom a strácala rovnováhu. Gabrielle trpí ochorením mozgu, ktoré nikto nedokáže vysvetliť. A nie je sama.

V kanadskej provincii New Brunswick je 48 pacientov, ktorí majú podobné symptómy. Podľa neoficiálnych zdrojov ich môže byť dokonca až 150. Gabrielle a iní pacienti sú čoraz viac frustrovaní. Nielen z choroby, ale aj z prístupu miestnych úradov.

Lekári prípady zvláštneho ochorenia pozorujú už viac ako dva roky. Na verejnosť pritom informácie o chorobe unikli iba minulý rok. Provinčná vláda podľa vedcov a pacientov nerobí dosť, aby našla príčinu neurologických symptómov.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z vedy a techniky:

 • Do boja na poníkovi: Vojenské kone, na ktorých jazdili pri výpravách stredovekí bojovníci, zrejme neboli žiadne mohutné desivé tvory. Väčšina z nich dosahovala výšku moderných poníkov, ukazuje výskum zverejnený v časopise International Journal of Osteoarchaeology. Kone dnešných veľkostí by stredovekým ľuďom pripadali nadrozmerné.
 • Prvý človek dostal prasacie srdce: Pacient David Bennett nemal veľmi na výber. Buď umrie, alebo si nechá do tela transplantovať srdce prasaťa. To môže v tele človeka prežiť bez okamžitého odmietnutia ľudským organizmom. K dosiahnutiu tohto medicínskeho pokroku lekári nemohli použiť len tak hocijaké srdce prasaťa.
 • Šiesty najteplejší rok: Aj keď bol minulý rok mierne chladnejší ako tie predchádzajúce, na Slovensku sa napríklad lyžovalo ešte v máji, ani leto nebolo až také horúce a sneh sa objavil už v novembri, rok 2021 sa zaradil na šieste miesto v rebríčku najteplejších rokov. A posledných osem rokov je zároveň najteplejších od začiatku meraní v roku 1850.

Rozhovory ZKH

Prečo PS nemá žiadnych kandidátov v krajských mestách a na županov? Prečo kritizovala rozhovory s kajúcnikmi? Verí už vyšetrovateľom z tímu Očistec? A bude opäť kandidovať za predsedníčku strany? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedníčkou Progresívneho Slovenska Irenou Bihariovou.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Sladké, slané, s mäsom aj vegetariánske. Ponúkame vám recepty na nákypy.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 352
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 347
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 5 078
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 666
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 688
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 411
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 072
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 991
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pásku strihá trojica Pellegrini, Kollár, Obický a primátor Ragan.

Vranovská športová hala stála 1,6 milióna eur.


11 h
Tréner Craig Ramsay na lavičke slovenskej reprezentácie.

Tréner vysvetlil stiahnutie Pospíšila.


9 h
Týždeň Petra Schutza

Podvodníci s ropou a s „pomocou rodinám“.


19. máj
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


9 h
SkryťZatvoriť reklamu