SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Koronavírus na Slovensku: Rozbieha sa vlna omikronu, potvrdili ďalšie desiatky prípadov (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 890-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 459 obetí. Začali platiť nové pravidlá pre hromadné podujatia v blížiacej sa vlne variantu omikron.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

20:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

20:00 SVET - Portugalskí voliči chorí na Covid-19 alebo izolovaní po kontakte s osobou nakazenou koronavírusom budú môcť odísť z domu a odovzdať hlas v predčasných parlamentných voľbách, naplánovaných na 30. januára. Oznámenie vlády prišlo deň po tom, ako Portugalsko, ktoré má úplne zaočkovaných takmer 90 percent zo svojich desiatich miliónov obyvateľov, hlásilo denný rekord 43 729 prípadov nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka vnútra Francisca Van Dunemová na tlačovej konferencii povedala, že voliči nachádzajúci sa v karanténe by mali ísť do volebných miestností iba od 18:00 do 19:00. Zároveň vyzvala ľudí, ktorí nie sú infikovaní, aby išli voliť pred týmto časovým rozpätím.

Toto odporúčanie nie je povinné. Infikovaní voliči musia mať rúško, udržiavať sociálny odstup a môžu odísť z domu iba odvoliť. Personál pracujúci v hlasovacích miestnostiach dostane ochranné vybavenie.

19:15 SVET - Variant omikron spôsobuje v Maďarsku až 87 percent nákazy, pričom delta variantom je infikovaných 13 percent nakazených, informovala šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

"Aj zaočkovaní sa môžu nakaziť, ale vakcína zmierňuje ochorenie," zdôraznila v tejto súvislosti Müllerová vo videopríspevku zverejnenom na Youtube.

SkryťVypnúť reklamu

19:00 SVET - Cyprus zruší 1. marca všetky požiadavky vzťahujúce sa na zaočkované osoby vstupujúce do krajiny. Ako uviedlo tamojšie ministerstvo cestovného ruchu, bude sa to týkať všetkých ľudí s očkovacím preukazom potvrdzujúcim, že dostali posilňovaciu dávku vakcíny proti Covidu-19.

Na Afroditinom ostrove, ktorý je závislý od turizmu, v súčasnosti musia ľudia po príchode predložiť dôkaz o negatívnom teste na covid alebo zamieriť do karantény. Cyprus však plánuje zrušiť tieto požiadavky pre tých, ktorí sa nechali zaočkovať.

V prípade, že cestujúci prichádzajúci do krajiny ešte nedostali posilňovaciu dávku, ich očkovacie certifikáty budú akceptované, ak od poslednej dávky neuplynulo deväť mesiacov.

18:40 SLOVENSKO - Na odmenu za očkovanie čaká 1,2 milióna Slovákov, šeky zatiaľ dostali len plne očkovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Kde overiť, či je šek už na ceste, alebo čo robiť, ak vám prišlo dvesto eur namiesto tristo? Odpovede aj na tieto otázky sa dozviete v texte Kristíny Braxatorovej >>>>

17:58 SLOVENSKO - Organizátori môžu opäť od minulého týždňa pripravovať kultúrne podujatia pre živé publikum. Prevádzkari kultúrnych priestorov však majú z aktuálnych hygienických opatrení zmiešané pocity.

Zatiaľ čo niektorí sú radi, že sa môžu opäť vrátiť z online priestoru medzi ľudí, iní upozorňujú, že organizovať kultúru pre hŕstku návštevníkov je pre nich stratové. Niektorým chýba lepšie koncepčné riešenie zo strany vlády.

Prečítajte si viac v rozhovore >>>

Súvisiaci článok Pre hŕstku návštevníkov sa im neoplatí otvoriť. Aké riešenie by kultúrnym priestorom pomohlo? Čítajte 

17:24 SLOVENSKO - Obyvatelia z marginalizovaných rómskych komunít zomierali v druhej vlne pandémie nového koronavírusu dvakrát častejšie ako majorita.

SkryťVypnúť reklamu

V komentári s názvom Vplyv pandémie na marginalizované rómske komunity na to upozornili analytici Útvaru hodnoty za peniaze. Vzhľadom na veľmi nízku zaočkovanosť v populácii komunitách predpokladajú výrazne horší vplyv pandémie oproti priemeru krajín Európskej únie aj v tretej vlne.

"Oproti priemeru v období 2015 až 2019 narástli v roku 2021 počty úmrtí ľudí z marginalizovaných rómskych komunít až o 44 percent oproti 21 percent v majorite. Obyvateľstvo komunít má pritom mladšiu vekovú štruktúru ako väčšinová populácia. Ak by bol podiel starších ľudí nad 60 rokov v tejto populácii podobný ako v majorite, počet úmrtí by vzrástol trojnásobne," priblížili analytici.

Úmrtia boli výsledkom výrazného premorenia, ktoré podľa odhadov dosiahlo v komunitách minimálne 30 percent populácie.

SkryťVypnúť reklamu

17:12 SVET -Spojené kráľovstvo zaznamenalo ďalší rekordný nárast nakazených. Za včera pribudlo 108 069 pozitívnych a 359 úmrtí 28 dní od pozitívneho testu.

V predošlí deň hlásili 94 432 infekovaných a 438 úmrtí.

17:00 SLOVENSKO - Pandémia sa vo veľkej miere podpísala pod nárastom závislostí, nielen od alkoholu a drog, ale aj od tipovania, alebo mobilného telefónu. Upozorňuje na to klinický psychológ a psychoterapeut Tomáš Divéky.

Podľa jeho slov sa zo závislosti už človek nikdy naplno nevylieči, jedinou cestou k uzdraveniu je doživotná abstinencia.

O tom, aké závislosti najviac trápia Slovákov, ale aj o tom, aké sú prvé príznaky závislosti a ako ju liečiť, bližšie porozprával v rozhovore >>>

Súvisiaci článok Psychológ: Pandémia mnohým odštartovala závislosť od drog a alkoholu Čítajte 

16:50 SVET - Portugalskí voliči nakazení koronavírusom, ktorí sú v karanténe, budú môcť opustiť domov a odovzdať svoj hlas v predčasných voľbách 30. januára, uviedla v stredu vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámenie prišlo deň po tom, čo Portugalsko, ktoré má takmer 90 percent zo svojej 10-miliónovej populácie plne zaočkovaných, ohlásilo denný rekord 43 729 infekcií Covidom, ktorý je podnecovaný rýchlo sa šíriacim variantom omikron.

Počet hospitalizácií a úmrtnosť zostávajú výrazne pod úrovňami zaznamenanými v predchádzajúcich vrcholoch.

16:42 SVET - Japonská vláda schválila v stredu nové obmedzenia proti koronavírusu pre veľkú časť krajiny vrátane hlavného mesta Tokio. Snaží sa tak bojovať proti rekordnému počtu prípadov nákazy, pripisovanému variantu omikron. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Obmedzenia v 13 regiónoch, ktoré sú zacielené na nočný život a sú oveľa menej prísne než celoplošný lockdown, budú platiť od piatka 21. januára do polovice februára.

SkryťVypnúť reklamu

16:30 SVET - Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski sa v stredu vyjadril za to, aby boli potvrdenia týkajúce sa nákazlivého ochorenia COVID-19 povinné pre zamestnancov. Informáciu priniesla tlačová agentúra AP.

Pravicová vláda premiéra Mateusza Morawieckého tiež tento plán podporuje.

Minister zdravotníctva dodal, že takéto potvrdenia, spolu s prácou zamestnancov z domu všade tam, kde je to možné, sú vnímané ako lepšia možnosť boja proti pandémii než lockdown.

Proti koronavírusu je v Poľsku úplne zaočkovaných okolo 56,6 percenta z 38 miliónov obyvateľov a takmer deväť miliónov ľudí dostalo posilňujúcu dávku vakcíny. Krajina hlásila od začiatku pandémie takmer 4,4 milióna prípadov nákazy a vyše 103.000 úmrtí.

16:20 SLOVENSKO - Prešovský kraj má druhý najvyšší počet očkovacích výjazdov v rámci Slovenska. Doteraz ich v kraji absolvovali už 1 209 a podali 240-tisíc dávok vakcín.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci takéhoto výjazdu v kraji priemerne za deň zaočkujú zhruba 410 ľudí. Prvou dávkou bolo doteraz v obciach celkovo zaočkovaných viac ako 56-tisíc ľudí, druhou takmer 24-tisíc záujemcov a treťou cez 17-tisíc ľudí.

15:45 SVET Česká vláda zrušila platnosť vyhlášky, ktorá zavádzala povinné očkovanie pre osoby staršie ako 60 rokov a niektoré profesijné skupiny.

"Očkovanie proti Covidu-19 nebude povinné. Dôvody na zavedenie povinného očkovania nevidíme. Nechceme prehlbovať rozdiely,“ informoval premiér Petr Fiala.

15:23 SVET - Omikron zasiahne v nadchádzajúcich mesiacoch ekonomický rast USA, ale nevykoľají ho. Vyhlásila to v stredu americká ministerka financií Janet Yellenová.

"Áno, omikron predstavuje výzvu a pravdepodobne ovplyvní niektoré údaje v nadchádzajúcich mesiacoch, ale som si istá, že nevykoľají jedno z najsilnejších období hospodárskeho rastu za celé storočie," povedala Yellenová na konferencii starostov v stredu vo Washingtone.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenula, že "nič nie je zaručené" a existuje veľmi reálna hrozba, že omikron zasiahne zotavovanie sa hospodárstva. Tento variant koronavírusu už spôsobil prudký nárast počtu infikovaných a prípadov karantény, čo bráni mnohým Američanom ísť do práce.

15:20 SLOVENSKO - Štátna podpora podľa projektu Prvá pomoc plus aj s opatrením 3B pre firmy, ktoré zamestnávajú najviac 49 zamestnancov, bude pokračovať aj za január a február 2022. Rozhodol o tom v stredu vládny kabinet na návrh ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Vyžiada si to dodatočných vyše 260 miliónov eur.
Ministerstvo vo vlastnom materiáli spresnilo, že do celkového počtu zamestnancov (firma ich môže mať maximálne 49) sa na tento účel započítavajú zamestnanci v pracovnom pomere bez ohľadu na rozsah úväzku.

SkryťVypnúť reklamu

"Výška príspevku je určená ako 80 percent celkovej ceny práce zamestnanca v príslušnom mesiaci," napísalo v materiáli.

15:15 SVET - Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že väčšina protipandemických opatrení v Anglicku zameraných na boj proti aktuálnej vlne koronavírusu prestane platiť na budúci štvrtok.

Obyvatelia Anglicka tak už nebudú musieť nosiť rúška v uzavretých miestnostiach, pracovať z domu, ani sa preukazovať potvrdením o očkovaní či prekonaní covidu pred vstupom do verejných priestorov, napríklad do nočných klubov, priblížil Johnson v parlamente v Londýne.

Povinné rúška sa rušia i na stredných školách či vo verejnej doprave, uvádza BBC. Odporúčané bude stále ich nosenie v preplnených uzavretých lokalitách. Firmy budú môcť tzv. covidpasy kontrolovať u svojich zamestnancov i naďalej, ak sa rozhodnú toto opatrenie zachovať.

SkryťVypnúť reklamu

15:05 SVET - Počet nových potvrdených prípadov koronavírusu vo svete minulý týždeň stúpol o 20 percent na viac ako 18 miliónov, čo znamená spomalenie vlny
variantu omikron.

Počet úmrtí sa oproti predošlému týždňu nezmenil a zostal na úrovni približne 45-tisíc. Informovala o tom WHO. V predchádzajúcom týždni globálny prírastok infekcií vzrástol o zhruba 50 percent.

Súvisiaci článok Tempo šírenia koronavírusu vo svete sa podľa WHO spomalilo Čítajte 

15:03 SVET - Vďaka zavedeniu covidpasov stúpla zaočkovanosť vo Francúzsku o 13 percent, v Taliansku o takmer 10 percent a v Nemecku o vyše šesť percent. Vyplýva to z novej štúdie francúzskej Rady pre ekonomické analýzy (Conseil d'Analyse Economique, CAE), ktorá sa zamerala na vplyv očkovacích preukazov na zdravotníctvo a ekonomiku.

Odborníci porovnávali minuloročné dáta v krajinách, ktoré zaviedli digitálne certifikáty o covide v rovnakom čase. Výsledky štúdie v stredu zverejnili viaceré francúzske médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Tím vedcov z CAE odhaduje, že vďaka očkovaniu sa predišlo takmer 4000 úmrtiam vo Francúzsku a zároveň sa tým odľahčil tlak na jednotky intenzívnej starostlivosti. V Nemecku vakcíny zachránili vyše tisíc životov a v Taliansku asi 1300.

15:00 SLOVENSKO - Prezenčne sa momentálne v školách vzdeláva 93 percent žiakov, dištančne 6,9 percenta. Po rokovaní vlády to uviedol minister Branislav Gröhling (SaS). Dáta rezortu školstva nahlásilo viac ako 90 percent škôl.

Minister poznamenal, že zatiaľ z dôvodu variantu omikron neevidujú, že by nastal výrazný výpadok učiteľov. Víta, že sa diskutuje o skrátení karantény z terajších desiatich dní na polovicu.

14:43 SVET - Počet nových prípadov nákazy koronavírusom dosiahol dnes v Rakúsku zrejme nový rekord. Ako povedal kancelár Karl Nehammer, za uplynulých 24 hodín pribudlo viac ako 30 000 infekcií.

SkryťVypnúť reklamu

Presné údaje očistené od prípadných viacnásobne hlásených prípadov sa však podľa ministerstva zdravotníctva očakávajú až popoludní, informuje agentúra APA.

Súvisiaci článok V Rakúsku padol rekord, pribudlo viac ako 30-tisíc nakazených Čítajte 

14:16 SLOVENSKO - Na Slovensku je potvrdených 127 prípadov variantu omikron, pribudlo 73 nových prípadov, informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády. Minister hovorí o nástupe vlny omikron.

Oproti minulému týždňu stúpol počet infikovaných o 26 percent. Počet úmrtí na covid priemerne stúpol o takmer 60 percent. V 15 okresoch je týždenný rast nových prípadov vyšší ako 50 percent. Počet pozitívnych testov sa zdvojnásobil v okresoch Sabinov a Stropkov.

Podľa hlavného analytika ministerstva zdravotníctva Mateja Mišíka je omikron na Slovensku už dominantým variantom.

Karanténa by mohla byť podľa ministra skrátená na tri dni pre očkovaných a päť dní pre neočkovaných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Budúci týždeň sa začnú vytvárať triážne stany, kde sa budú prerozdeľovať pacienti podľa potreby liečenia covidu - hospitalizácia, monoklonalné protilátky alebo iné lieky. Stany majú znížiť nápor na nemocnice, kde má aj naďalej prebiehať biela medicína.

Načítavam video...

14:15 SVET - Múzeá a koncertné sály v Holandsku sa v stredu nakrátko otvorili na protest proti ich pokračujúcemu zatváraniu v rámci protipandemických opatrení.

Ponúkajú hodiny jógy pred obrazmi holandských maliarov a strihy vlasov v rytme živého symfonického orchestra.

Holandsko minulý víkend zmiernilo mesačný lockdown a umožnilo tak znovuotvorenie telocviční, kaderníctiev a obchodov. Kultúrne zariadenia však mali zostať pre verejnosť zatvorené najmenej do 25. januára.

14:04 SLOVENSKO - Richard Sulík je proti povinnému očkovaniu. Zvýšilo by podľa ministra korupciu, keďže nezaočkovaní by hľadali potvrdenia o očkovaní, aby sa vyhli pokute.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň oznámil skrátenie dĺžky karantény. "Dúfam, že to bude na päť dní," povedal Sulík po rokovaní vlády. Zatiaľ však termín nepovedal.

13:41 SLOVENSKO - Vlani v decembri zomrelo na covid 1 584 ľudí. Bolo medzi nimi 773 žien, z nich najmladšia mala 20 a najstaršia 100 rokov. Ochoreniu podľahlo aj 811 mužov, najmladší mal šesť a najstarší 100 rokov.

Informoval o tom Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Prvú dávku vakcíny proti novému koronavírusu malo 43 obetí. Priemerný čas od očkovania po úmrtie bol podľa ÚDZS 3,4 mesiaca. Vekový priemer zomretých bol 72 rokov.

"Plne zaočkovaných bolo 213 ľudí. Priemerný čas od očkovania po úmrtie v tejto skupine bol 5,7 mesiaca. Vekový priemer zomretých bol 72 rokov," spresnil úrad.

Tretiu dávku vakcíny malo 21 zomretých ľudí. Pri úmrtiach na COVID-19 očkovaných ľudí treťou dávkou vakcíny bol priemerný čas od očkovania 0,9 mesiaca. Vekový priemer zomretých bol 79 rokov.

"Nezaočkovaných obetí ochorenia COVID-19 bolo 1307, čo predstavuje 82,51 percenta, ich vekový priemer bol 73 rokov," uviedol ÚDZS.

13:23 SLOVENSKO - Prvých 148 detí vo veku od päť do 11 rokov zaočkovali v utorok vo vakcinačnom centre Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Ako informoval riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník, celý proces očkovania prebehol bez komplikácií.

"Mali sme prítomných klaunov a skúsený personál v práci s pediatrickým pacientom. Pripravené sme mali odpútavacie techniky ako rozprávky, maľovanky a sladkosti," poznamenal Šarník.

12:56 SLOVENSKO - Právna analýza k povinnému očkovaniu sa zaoberala otázkou zamestnania aj veku. Počas rokovania vlády to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá na analýze pracovala s ministrom Lengvarským.

"Podľa mňa, keď sa pozrieme na jednotlivé časti a závery, tak to nie tak, že by sa to dalo len tak ľahko odbiť, že povinné očkovanie už vôbec nemá zmysel a nejdeme o tom uvažovať," hovorí Kolíková.

12:30 SLOVENSKO - Dezinformačná stránka Bádateľ šíri hoax o tom, že ľudia nezomreli na ochorenie COVID-19, ale na "smrteľnú liečbu zlomyseľných" slovenských lekárov, ktorí pacientom v nemocnici podávali "experimentálnu liečbu smrteľným" remdesivirom.

Podľa policajtov stránka Bádateľ nepriamo "vraždí šírením hlúpostí".

12:06 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Martin zaznamenala zvýšený záujem o očkovanie detí proti ochoreniu COVID-19.

Podľa informácií hovorkyne nemocnice Kataríny Kapustovej zaočkovali počas prvých štyroch očkovacích dní 281 detí vo vekovej kategórii od päť do 11 rokov.

V nemocnici sú aktuálne hospitalizované tri deti nakazené koronavírusom.

11:46 SVET - Polícia v Nemecku vyšetruje 12-tisíc prípadov falšovania dokladov o vakcinácii proti koronavírusu. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra DPA.

Podľa DPA počet vyšetrovaní prudko stúpol v decembri po tom, ako nemecké úrady ohlásili nové reštrikcie, ktoré vo veľkej miere vylúčili nezaočkovaných ľudí z verejného života.

Ľuďom, ktorí poskytujú alebo používajú falošné doklady o očkovaní, hrozia vysoké tresty od pokút cez podmienečné odňatia slobody po stratu zamestnania.

Nemecká prokuratúra začala prešetrovať aj zabitie v súvislosti s prípadom ženy, ktorá použila falošný doklad o vakcinácii, aby mohla pokračovať v práci v domove dôchodcov napriek tomu, že členovia jej rodiny boli doma s ochorením COVID-19.

11:22 SVET - Prvým letom, ktorý po takmer dvoch rokoch pristál na Kiribati, sa do tejto tichomorskej ostrovnej krajiny dostalo 36 prípadov nákazy koronavírusom.

Informovala o tom v stredu tamojšia vláda, uvádza agentúra DPA.
Až do stredajšieho príletu lietadla evidovali na Kiribati od vypuknutia pandémie len dva prípady nákazy; oba zaznamenali v máji 2021 - na rybárskej lodi pri pobreží ostrova.

Vláda tiež uviedla, že všetci 54 pasažieri sa ešte pred odletom z Fidži nechali trikrát otestovať, keď boli v karanténe pred nástupom cesty. Boli tiež zaočkovaní proti covidu.

V dôsledku zistených prípadov infekcie bol v niektorých oblastiach Kiribati zavedený nočný zákaz vychádzania a povinné nosenie rúšok na tvári. Zakázané sú tiež spoločenské akcie ako napríklad "hranie binga či pitie alkoholu" ako aj všetky zhromaždenia viac ako desiatich ľudí.

11:06 SVET - Predseda Európskej rady Charles Michel sa nezúčastní na dnešnom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Oznámil to na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Dôvodom je, že bol v úzkom kontakte s osobou, ktorá mala pozitívny test na koronavírus.

Už začiatkom týždňa účasť na plenárnom zasadnutí vo Francúzsku pre COVID-19 zrušila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Ako v pondelok uviedla na Twitteri, pozitívny test mal jej šofér.

10:52 SVET - Česká vláda dnes rozhoduje, koho sa bude týkať povinné očkovanie od marca. Informuje o tom spravodajský portál idnes.cz.

Minister zdravotníctva Minister Válek avizoval úpravu vyhlášky už od nástupu novej vlády, vyradiť z nej chce prinajmenšom plošné očkovanie podľa veku. Predchádzajúca vláda totiž rozhodla, že od marca má byť očkovanie povinné pre ľudí nad 60 rokov.

Vyhláška teraz počíta aj s tým, že povinne by sa očkovali zamestnanci v zdravotníctve a sociálnych službách a študenti pripravujúci sa na prácu v týchto odboroch, policajti a mestskí strážnici, vojaci z povolaní aj v aktívnej zálohe, hasiči a to aj dobrovoľní, ľudia pracujúci u spravodajských služieb.

10:32 SLOVENSKO - Povinné očkovanie nie je podľa Igora Matoviča aktuálna téma. Povedal minister financií pred rokovaním vlády.

Nezaočkovaných "osobne zaočkuje omikron" povedal Matovič.

Minister je ochotný zvážiť povinné očkovanie pri starších ľuďoch, nie však u mladých, ktorí pracujú v kritickej infraštruktúre.

Vo štvrtok uplynie lehota na predstavenie analýzy o povinnom očkovaní.

Načítavam video...

10:30 SVET - V Maďarsku pribudlo za posledný deň 14 890 nakazených novým druhom koronavírusu a na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo 85 pacientov, kým v utorok potvrdili infekciu 6851 ľuďom a zomrelo 94 chorých. Vyplýva to z údajov zverejnených v stredu operačným štábom na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

V nemocničnom ošetrení je 2645 covidových pacientov, z ktorých 208 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Vakcínou proti covidu je v Maďarsku zaočkovaných vyše 6,3 milióna ľudí, dve dávky dostalo takmer 6,1 milióna osôb a tri dávky 3 430 445 z nich.

Od začiatku koronavírusovej pandémie zaznamenali v Maďarsku 1 369 974 infikovaných a počet obetí dosiahol 40 686.

10:01 SLOVENSKO - Tretiu dávku očkovacej látky dostalo včera 12 726 osôb (spolu 1 274 355), druhou dávkou vakcíny sa včera zaočkovalo 3 727 ľudí (spolu 2 628 143), no a prvú dávku vakcíny dostalo včera 2270 ľudí (spolu 2 781 361).

10:00 SLOVENSKO - Pribudlo 6183 ľudí s pozitívnym PCR testom, ide o najvyššie číslo od 14. decembra. Takmer 63 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Antigénové testy ukázali 718 pozitívnych.

Včera bolo ukončených 18 024 PCR a 26 017 antigénových testov.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (1119). Nasleduje Prešovský (1032), Bratislavský (794), Košický (716), Trnavský (704), Nitriansky (650), a Trenčiansky kraj (579). Najmenej pozitívnych pribudlo v Banskobystrickom kraji (517).

Covidu podľahlo 61 ľudí. Celkový počet obetí pandémie tak stúpol na 17 459.

V nemocniciach je 1643 pacientov s COVID-19, na JIS a OAIM je 329 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 171 osôb.

Viac ako 81 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

09:28 SLOVENSKO - Vo vakcinačnom centre nemocnice v Poprade zaočkovali prvých 26 detí do jedenásť rokov.

09:05 SVET - Vláda amerického prezidenta Bidena spustila v tichosti stránku, kde si Američania môžu objednať bezplatné testy na koronavírus. Oficiálne spustenie je naplánované na stredu. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová uviedla, že išlo o skúšku a že stránka funguje zatiaľ s obmedzenou kapacitou.

07:55 SVET - Hongkong pre nákazu koronavírusom utratí dvetisíc škrečkov. Aj napriek veľkej nevôli milovníkov zvierat nariadili zvieratá utratiť. U jedenástich škrečkov v hongkonských zverimexoch sa potvrdil koronavírus. Úrady majiteľov domácich miláčikov vyzvali, aby pri zaobchádzaní so zvieratami dodržiavali hygienické opatrenia a napríklad sa s nimi nebozkávali.

07:10 SVET - V Nemecku po prvýkrát od začiatku pandémie pribudlo za deň viac ako stotisíc nakazených. V krajine podľa inštitútu Roberta Kocha (RKI) pribudlo za posledných 24 hodín 112 323 nakazených. Ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 239 pacientov.

06:19 SVET - Epidémia v Česku naberá na sile. Testy zachytili rekordných 30 497 nakazených, a ďalších 2 028 reinfencií. Počet hospitalizovaných klesol na 1 635.

00:00 SLOVENSKO - Platia nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu zamerané na vlnu variantu omikron. V platnosti by mali ostať maximálne štyri týždne po vrchole štvrtej vlny.

Hlavnou zmenou je vytvorenie nového režimu OP+, ktorý sa vyžaduje na najviac rizikových podujatiach. To znamená, že na účasť na danom podujatí nebudú stačiť dve dávky vakcíny, ani prekonanie ochorenia.

Niektoré už skôr avizované zmeny však zatiaľ platiť nebudú. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien.

Súvisiaci článok Hygienici zasiahli do opatrení. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien Čítajte 
Opatrenia platné od 19. januára 2022Opatrenia platné od 19. januára 2022 (zdroj: SME/DC)

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 438
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 240
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 054
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 975
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 014
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 787
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 764
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 048
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico.

Pochybujem, že sa dočkáme reforiem školstva a zdravotníctva, tvrdí Ivan Mikloš.


1 h
Víťazom predčasných parlamentných volieb sa stala strana Smer.

Voľby dopadli zle, jednoducho musíme nájsť cestu von.


3 h
Sledujeme výsledky parlamentných volieb 2023 minútu po minúte

Volebná účasť dosiahla 68,51 percenta.


a 8 ďalší 13 h
V jednej z okrskových komisií na ZŠ Kúpeľná riešili vážny problém.

Výsledky volieb sú platné.


1 h

Neprehliadnite tiež

Erika Jurinová v centrále OĽaNO.

Najviac krúžkov mali Fico a Pellegrini.


1m
Zľava Denisa Saková (Hlas-SD), Lucia Plaváková (PS), Erika Jurinová (OĽANO a priatelia)

Slovensko je stále pod priemerom Európskej únie.


10m
Milan Uhrík (Republika)

Predseda hnutia si myslí, že ich voliči zmenili názor na poslednú chvíľu.


TASR 1 h
V jednej z okrskových komisií na ZŠ Kúpeľná riešili vážny problém.

Výsledky volieb sú platné.


1 h

Sportnet

Štart 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.

Rekordný čas trate považuje organizátor Branislav Koniar za odmenu.


TASR 55m
HC 19 Humenné - HK Spišská Nová Ves: ONLINE prenos zo zápasu 6. kola Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 6. kola Tipos extraligy: HC 19 Humenné - HK Spišská Nová Ves.


Sportnet 6 h
Futbalisti KFC Komárno.

Petržalka uspela na domácom ihrisku.


Sportnet a 1 ďalší 4 h
Michal Ďuriš sa teší po strelenom góle v drese FC Spartak Trnava.

Michal Ďuriš je novým členom Klubu ligových kanonierov.


30. sep
SkryťZatvoriť reklamu