BRATISLAVA. Národná rada nebude v utorok rokovať o návrhu na vyhlásenie referenda v súvislosti s obrannou dohodou s USA.
Poslanci totiž neschválili program mimoriadnej schôdze, ktorú inicioval Smer. Jediným bodom programu bol návrh opozičných poslancov na schválenie uznesenia o vyhlásení referenda.
Program schôdze podporili len opoziční poslanci, niektorí členovia klubov OĽANO a Sme rodina sa zdržali. Rokovanie inicioval Smer spoločne s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu.
V referende sa chceli pýtať občanov, či súhlasia, aby Národná rada vyslovila súhlas s Dohodou o spolupráci v oblasti obrany medzi slovenskou vládou a USA.
Neúcta k inštitútu referenda, tvrdí Fico
Koalícia podľa Roberta Fica prejavila neúctu k inštitútu referenda. „To, že sme to s tou mimoriadnou schôdzou Národnej rady mysleli vážne potvrdzuje skutočnosť, že sme prítomní do nohy, pokiaľ ide o členov poslaneckého klubu,“ reagoval Fico.
„Ak dohoda o základniach ozbrojených síl USA na území Slovenska vyvoláva toľko diskusií, je neuveriteľné, že vládna koalícia chce obísť názor občanov, ktorých sa to bude v budúcnosti dotýkať,“ dodal Fico.
Podľa jeho slov práve základne môžu v budúcnosti slúžiť na rôzne účely, ako napríklad používanie letísk ako východiskový bod pre ozbrojené sily v prípade vojenského konfliktu či zaťahovanie Slovenska do iných konfliktov.
Líder Hlasu Peter Pellegrini kritizoval koalíciu za neochotu diskutovať o dohode o obrannej spolupráci. Vláda podľa neho nechce, aby sa vymieňali argumenty za a proti, aby si ľudia urobili svoj názor. "Asi si nie je vláda ani istá, čo vyrokovala," povedal na tlačovej konferencii.
Malo by byť podľa Pellegriniho v záujme vlády, aby na pôde Národnej rady vyvrátila akékoľvek pochybnosti súvisiace s dohodou.
Fico podľa Bihariovej nehovorí pravdu
Predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Irena Bihariová uviedla, že referendum by sa nemalo zneužívať na návrat strany Smer k moci.
Snaha predsedu Smeru Roberta Fica opakovane používať inštitút referenda raz na vyhlásenie predčasných volieb, potom na zamietnutie obrannej zmluvy s USA je podľa Bihariovej priehľadný spôsob, ako sa chce vrátiť k moci. Dodala, že vôľu ľudí nemožno zneužívať ako nástroj politického marketingu.
Bihariová tvrdí, že Fico o obrannej zmluve s USA nehovorí pravdu. "Pýtať sa ľudí na štandardnú bilaterálnu zmluvu, ktorá Slovensku prinesie modernizáciu letísk a zvýšenie obranyschopnosti krajiny a zavádzať pritom o jej obsahu považujem za primitívne burcovanie protiamerických nálad v spoločnosti a nedôstojné lovenie hlasov zo strany bývalého premiéra," podotkla.
Na to, že sa Fico o obrannej dohode mýli, poukazuje aj poslanec Národnej rady a člen Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek.
"V snahe vyzerať ako štátnik a súčasne apelovať na antiamerické sily opakovane tvrdí, že táto zmluva nemá nič spoločné s NATO. Opak je pravdou. Má s ňou všetko spoločné," poukázal.
Je podľa Valáška nezmyselné chcieť obranné záväzky od NATO, ale zablokovať praktickú spoluprácu s najdôležitejším spojencom.
Protest pred parlamentom
Proti uzavretiu obrannej zmluvy s USA sa v utorok konal pred parlamentom aj protest. Akciu iniciovalo mimoparlamentné hnutie Socialisti.sk. Na proteste vystúpili viaceré osobnosti z mimoparlamentnej opozície i odborov.
"Zmluva obsahuje množstvo negatívnych dôsledkov pre Slovensko. Ukladá nám výhradne nejaké povinnosti, ale výrazne okliešťuje práva, ktoré bude Slovensko vo vzťahu k USA mať," povedal šéf strany Socialisti.sk Artur Bekmatov s tým, že ju odmietajú ako celok.
Predseda mimoparlamentnej SNS a bývalý šéf Národnej rady Andrej Danko je rád, že jeho strana v minulosti dohodu blokovala, hoci chce pre Slovensko dobré vzťahy s USA. Zmluvu považuje za narúšanie suverenity Slovenska. Tvrdí, že Slovensko nevyrokovalo lepší text dohody než iné krajiny a že zmluva navyše narušuje vzťah s NATO, pretože ňou povýšime dohodu s jednou krajinou nad záujmy ostatných.
SNS bude podľa jeho slov podporovať i ďalšie slušné protesty. "Určite ma nenájdete na tribúne s kotlebovcami a ich odídencami," podotkol s tým, že národná politika sa dá robiť aj inak. Ocenil, že mimoparlamentný Hlas zmenil svoje stanovisko a podporuje referendum.
Dohodu už schválila vláda
Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odobrila vláda v uplynulom týždni. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť parlament. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.
Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.