BRATISLAVA . Záchranárske vrtuľníky slovenských a českých posádok pomohli v uplynulom roku 3 101 pacientom.
Zásahy spoločnosti Air-Transport Europe (ATE) boli vykonané zo siedmich stredísk na Slovensku a dvoch v Českej republike.
V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ATE Zuzana Hopjaková.
K nehodám na cesty aj do hôr
Slovenské posádky pomohli ľuďom v tiesni v roku 2021 dohromady 1 987-krát, čo predstavuje oproti roku 2020 11-percentný nárast. Primárne zásahy na pomoc pacientom v teréne tvorili 896 prípadov, zvyšných 1 091 tvorili medzinemocničné, teda takzvané sekundárne transporty.
„Do terénu boli vrtuľníky najčastejšie privolávané k dopravným nehodám vozidiel, cyklistov, či chodcov. V lesnom teréne, na lyžiarskych svahoch, či turistických chodníkoch pomohli 117 pacientom a do ťažko prístupného vysokohorského terénu leteli 95-krát ,“ zdôraznila Hopjaková.
Najčastejšie sa lieta za pacientmi s infarktom
Techniku vysadenia priamo do terénu pomocou palubného navijaka využili v roku 2021 posádky celkovo 161-krát, z toho 101-krát len popradská základňa, pre ktorú sú charakteristické práve zásahy v horách.
„Štatistika leteckej záchrannej služby už niekoľko rokov po sebe potvrdzuje, že najčastejšou indikáciou pre vzlet záchranárskeho vrtuľníka býva diagnóza akútny infarkt myokardu. Viac ako 600 pacientov sa s týmto ochorením v roku 2021 viezlo na palubách záchranárskych vrtuľníkov, ktoré smerovali priamo do špecializovaných kardiocentier,“ dodáva hovorkyňa ATE.
Druhou najpočetnejšou skupinou tvoria pacienti s cievnou mozgovou príhodou.
Na palube prúdového lietadla Cessna Citation 550 Bravo previezol v roku 2021 kapitán so svojím záchranárskym tímom celkovo 33 pacientov.
Osemnásti z toho boli prevážaní medzi jednotlivými nemocnicami v rámci územia SR, 15 pacientov smerovalo do zahraničia, z toho najčastejšie išlo o detských pacientov, ktorí potrebovali prevoz do špecializovanej kliniky na transplantáciu pečene detí v nemeckom Essene.