Text je prepisom rozhovoru z podcastu Dobré ráno. Prepísala ho Karin Popovcová.
Ak by bol podobný výbuch sopky, aký zažil súostrovný štát Tonga, na Slovensku v oblasti vyhasnutej Poľany, erupčný mrak by prekryl celé Slovensko.
"Najvážnejšie dôsledky by boli v okruhu desiatok kilometrov. V oblastiach Zvolena, Banskej Bystrice a Brezna by boli dôsledky ničivé," hovorí vulkanológ Jaroslav Lexa z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.
Jaroslav Lexa
- vulkanológ a expert v oblasti geologického mapovania vulkanitov
- pracuje v Ústave vied o Zemi v Slovenskej akadémii vied
- je nositeľom viacerých ocenení Štátneho geologického ústavu D. Štúra, Ministerstva životného prostredia SR a Národného geologického komitétu za prínos k rozvoju geologických vied na Slovensku
- spolu s kolegom získal ocenenie za neoceniteľný prínos pre hlavné mesto San Salvador, pre ktoré zostavili geologickú mapu v mierke 1:50000
Všetci sme videli satelitné snímky, ktoré zachytávajú výbuch sopky v Tichom oceáne. Nad morskú hladinu sa zdvihol široký oblak popola, pary a sopečných plynov a siahal vraj až do výšky zhruba dvadsať kilometrov. Videli ste už niekedy niečo podobné?
Takéto erupcie sú veľmi zriedkavé. V roku 1991 na Filipínach vyprodukovala podobnú erupciu sopka Pinatubo. Známejšia je aj erupcia Krakatoy v roku 1883.
Konkrétne pri sopke Tonga odborníci odhadujú, že takáto erupcia nastane raz za tisíc rokov a nebola z ničoho nič. Je známe, že sopka je aktívna. Boli na nej zaregistrované erupcie.

V roku 2009 erupcia vytvorila akýsi ostrov, ktorý zmylo more. Bol vybudovaný z nesúdržného tufu (usadená hornina sopečného pôvodu, pozn. red.) a ľahko erodoval. V roku 2015 bola ďalšia erupcia. Tie predtým neboli také mohutné. Erupcie boli konštruktívne, čo znamená, že materiál, ktorý vyvrhovali, sa akumuloval a postupne rástol až nad hladinu mora.
Vytvorili sa ostrovy, ktoré dnes tvoria zvyšky z predchádzajúcich erupcií. Už v decembri a začiatkom januára sa začali prvé aktívne prejavy sopky. Až 15. januára došlo k mohutnej explozívnej erupcii.
Čo sa stalo? Prečo došlo k výbuchu sopky na ostrovnom štáte Tonga práve teraz?