SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 155 prípadov variantu omikron (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 903-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 577 obetí. Začali platiť nové pravidlá pre hromadné podujatia v blížiacej sa vlne variantu omikron.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sme sledovali minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

18:55 SVET - Nový covidpas, ktorý prakticky vykáže nezaočkovaných ľudí vo Francúzsku z verejného života, schválila Ústavná rada, najvyššia inštitúcia súdnej moci vo Francúzsku.

Ľudia vo veku nad 16 rokov budú musieť od pondelka 24. januára ukazovať potvrdenie o zaočkovaní, ak budú chcieť vstúpiť do množstva verejných priestorov.

Nový zákon ruší možnosť preukázať sa negatívnym testom na koronavírus pri vstupe do takých prevádzok, ako sú napríklad bary a reštaurácie. Ústavná rada rozhodla, že pas nebude požadovaný na politických mítingoch a prestane platiť hneď, keď už nebude potrebný.

18:25 SLOVENSKO V Trenčíne je aktuálne v karanténe 37 tried v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Informovala o tom hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

SkryťVypnúť reklamu

Neznamená to však, že všetci žiaci z týchto tried sú doma na dištančnom vzdelávaní. Žiaci, ktorí majú výnimku z karantény, chodia do školy a učia sa prezenčne. Z vyučovania sa realizuje online prenos, ktorý môžu sledovať deti v domácej karanténe, uviedla hovorkyňa.

Ako dodala, v trenčianskych materských školách je v karanténe osem tried.

17:50 SLOVENSKO Vláda zatiaľ neuvažuje o zavedení trojtýždňových prázdnin pre žiakov v súvislosti s variantom omikron a zhoršujúcou sa pandemickou situáciou.

Povedal to premiér Eduard Heger (OĽANO) počas pracovného výjazdu na východe Slovenska.

"Neviem o tom, že by sa takto uvažovalo. Zatiaľ sa v tomto duchu neuvažuje," uviedol Heger s tým, že je o tom v súčasnosti predčasné hovoriť. Podotkol, že je to hlavne otázka na odborníkov, ktorí situáciu sledujú.

SkryťVypnúť reklamu

17:40 SVET Vo Švédsku zaznamenali rekord v počte prípadov koronavírusu za deň - 39 928 infikovaných. Doterajší rekord 39 321 prípadov bol zaznamenaný 18. januára. Informovala o tom agentúra Reuters.

17:20 SVET Francúzska Ústavná rada dnes schválila väčšinu opatrení, ktoré zavádza nový koronavírusový zákon, vrátane povinného očkovacieho pasu.

Bez dokladu o očkovaní proti covidu nebude od pondelka možné chodiť napríklad do reštaurácií, kín alebo jazdiť diaľkovými vlakmi.

Naopak na politických stretnutiach vakcinačný pas povinný nebude.

Rada, ktorá je obdobou ústavného súdu, súhlasila aj s tým, že personál podnikov v gastronómii môže spolu s očkovacím pasom kontrolovať aj osobné doklady hostí, aby overil ich identitu.

Práve táto časť zákona budila vo Francúzsku veľké kontroverzie. Na Ústavnú radu sa obrátilo zhruba 60 poslancov, na čele ktorých stáli zástupcovia krajne ľavicovej opozičnej strany Nepodrobené Francúzsko, a tiež asi 60 ľavicových senátorov.

SkryťVypnúť reklamu

Členovia rady vzniesli požiadavku, aby vláda prestala vyžadovať vakcinačný pas čo najskôr, hneď ako to umožní vývoj pandémie.

Zákon pritom počíta s možnosťou predĺženia opatrení až do konca júla. Opatrenia "musia byť primerané zdravotným rizikám", zdôraznila rada.

17:05 SVET Bývalý poľský prezident a vodca nezávislých odborov Solidarita Lech Walesa, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri páde komunistických režimov, má koronavírus.

"Nemôžem tomu uveriť... Som infikovaný," napísal na Facebooku 78-ročný laureát Nobelovej ceny mieru.

Walesa dodal, že dostal tri dávky vakcíny proti covidu, ale napriek tomu sa cíti veľmi chorý – trpí bolesťami hlavy a nedokáže si zohriať telo.

16:25 SLOVENSKO Karanténa by sa mala aj u nás skrátiť na päť dní, uviedol minister školstva Branislav Gröhling počas návštevy Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Konzultoval som to s epitímom, ako aj s ministrom zdravotníctva. Momentálne pri variante omikron netreba desaťdňovú karanténu. Verím, že Ministerstvo zdravotníctva SR a hlavný hygienik pristúpia k tomu, aby bola karanténa skrátená," vysvetlil minister.

15:55 SVET - Írsko sa rozhodlo rýchlo zrušiť takmer všetky obmedzenia v súvislosti s pandémiou.

Dnes sa zodpovedné úrady majú dohodnúť na časovom harmonograme rušenia reštrikcií, oznámila agentúra Reuters.

Írsko malo ešte minulý týždeň druhú najvyššiu mieru výskytu koronavírusu v Európe, ale vďaka vysokej miere zaočkovaných sa kapacity v nemocniciach udržali výrazne pod predchádzajúcim maximom.

Už cez tento víkend by sa mal prestať platiť zákaz vychádzania po 20. hodine, miernejšie pravidlá by mali zaviesť pre bary a reštaurácie.

SkryťVypnúť reklamu

V hre je aj zrušnie obmedzenia kapacity pre športové podujatia v exteriéri, čo by pomohlo aj významnému turnaju Six Nations v rugby.

15:45 SVET Rumunsko dosiahlo nový pandemický rekord s 19 649 potvrdenými prípadmi covidu v priebehu jedného dňa.

Hoci sú infekcie v krajine prudko na vzostupe, hospitalizácie a úmrtia zostávajú podľa oficiálnych údajov na značne nižšej úrovni ako v predošlej vlne pandémie.

Úrady hlásia len 49 nových úmrtí, z nich 43 osôb bolo nezaočkovaných.

Pred mesiacom Rumunsko evidovalo menej ako tisíc infekcií koronavírusom denne.

15:15 SVET Austrália nahlásila najvyšší počet obetí pandémie za jeden deň, a to 80.

Dominic Perrottet, premiér Nového Južného Walesu, ktorý je najľudnatejším austrálskym štátom, však uviedol, že mierny pokles hospitalizácií mu dáva nádej v súvislosti s tlakom, ktorý pre pandémiu vzniká v zdravotníckom systéme.

SkryťVypnúť reklamu

Predošlý rekordný počet úmrtí na covid Austrália zaznamenala v utorok, keď infekcii koronavírusom v krajine podľahlo 78 ľudí.

Od začiatku pandémie v Austrálii v dôsledku nákazy zomrelo len necelých tritisíc ľudí.

Načítavam video...

15:05 SVET Európska komisia v súvislosti s nárastom prípadov infekcie koronavírusom odporučila členským krajinám v prípade potreby očkovať aj štvrtými dávkami vakcíny, informovala agentúra Reuters.

Európska lieková agentúra tento týždeň uviedla, že by bolo vhodné podať štvrtú dávku ľuďom s vážne oslabeným imunitným systémom.

„Ak uvidíme údaje, ktoré potvrdia opodstatnenie očkovania štvrtými dávkami, musíme byť pripravení konať,“ povedala eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová ministrom počas videokonferencie.

14:50 SVET V Českej republike sa v pondelok 24. januára začne s registráciou na očkovanie detí nad 12 rokov posilňujúcou dávkou vakcíny proti Covidu-19. Bude možné po piatich mesiacoch. Informovala o tom Česká televízia.

SkryťVypnúť reklamu

14:48 SVET Zdravotnícke orgány v desiatkach krajín hlásia, že sa u nich čoraz viac šíri nová verzia koronavírusového variantu omikron, informovala česká stanica ČT24.

Súvisiaci článok V desiatkach krajín sa šíri nová verzia variantu omikron Čítajte 

Pôvodný variant omikron, objavený vlani v novembri v Juhoafrickej republike (JAR), dostal označenie BA.1, pripomína ČT24 s tým, že existuje aj subvariant BA.3, ktorý sa však zatiaľ takmer vôbec nešíri.

Subvariant BA.2 sa však v januári začal šíriť pomerne rýchlo, a to najmä v európskych krajinách, pričom bol objavený aj v Indii, Singapure, Austrálii a Kanade.

14:45 SLOVENSKO Nezaočkovaní obyvatelia Trenčína sa budú môcť zapojiť do štúdie na zisťovanie prítomnosti a hladiny protilátok voči koronavírusu.

Dobrovoľné testovanie pre svojich obyvateľov pripravila trenčianska radnica v spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (SAV).

SkryťVypnúť reklamu

14:30 SLOVENSKO Konzílium odborníkov bude mať 24 členov. Členmi budú podľa rezortu zdravotníctva epidemiológovia, infektológovia, hygienici, lekári z nemocníc aj ambulancií.

Súvisiaci článok Konzílium odborníkov bude mať 24 členov Čítajte 

"Jeho členmi budú aj odborní pracovníci ministerstva zo sekcií zdravia a farmácie, analytici Inštitútu zdravotných analýz ministerstva zdravotníctva, ale aj ďalší odborníci z nemedicínskych odborov," vymenoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR.

14:15 SLOVENSKO Fakultná nemocnica v Nitre prijala vnútorné opatrenia na úrovni logistických a strategických úsekov pred očakávanou vlnou omikronu.

Súvisiaci článok Tímy v nitrianskej nemocnici rozdelili na tretiny. V karanténe je vyše 4 600 detí Čítajte 

„Postupy a tímy sú rozdelené na tretiny, aby v prípade veľkého výpadku zamestnancov nebol ohrozený chod nemocnice na jednotlivých strategických úrovniach,“ povedala hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

SkryťVypnúť reklamu

14:11 SVET Poliaci sa budú môcť od 27. januára bezplatne testovať na covid v lekárňach.

Dnes to uviedla vláda po tom, ako krajina ohlásila rekordných 36 665 prípadov nákazy. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Máme za sebou týždeň, o ktorom môžeme povedať, že bol výbuchom pandémie," povedal minister zdravotníctva Adam Niedzielski.

Podľa agentúry Reuters má Poľsko jednu z najvyšších smrtností na Covid-19 na svete v dôsledku nižšej miery zaočkovanosti (57 percent) v porovnaní s priemerom Európskej únie.

14:00 SVET Nové prípady koronavírusu vo viacerých štátoch USA klesajú. Ide o náznaky ústupu vlny spôsobenej variantom omikron, informuje agentúra Reuters.

Na severovýchode, kde bol zaznamenaný najvyšší počet prípadov, klesli prírastky zhruba o 36 percent v porovnaní s predchádzajúcemu týždňu.

SkryťVypnúť reklamu

Pokles bol miernejší na národnej úrovni, pričom sedemdňový priemer nových prípadov klesol od stredy o 1 percento.

"Vývoj trajektórie omikronu je pre nás dobrou správou," povedal Wafaa El-Sadr, profesor epidemiológie a medicíny na Kolumbijskej univerzite v New Yorku.

Na celoštátnej úrovni dosahujú prípady v priemere stále vysokých 765 000 denne, čo je pokles z vrcholu 805 000 z 15. januára.

Denný priemer zosnulých s covidom predstavuje 1 950. Pre rokom zomieralo až 3 300 Američanov denne.

Načítavam video...

13:45 SVET Agentúra pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva dnes uviedla, že označila podskupinu dominantného a vysoko prenosného variantu koronavírusu omikron. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Povahou vírusov je vyvíjať sa a mutovať, takže sa dá očakávať, že budeme aj naďalej svedkami objavovania sa nových variantov,“ povedala doktorka Meera Chandová.

SkryťVypnúť reklamu

Subvariant označený BA.2, ktorý sa objavil pred niekoľkými týždňami, vedci identifikovali najmä v Európe. Rovnako ako predchádzajúci variant delta, aj omikron vytvoril subvarianty, ktoré majú jednu alebo dve odlišné mutácie oproti pôvodnému genómu.

13:15 SVET Francúzsky premiér Jean Castex uviedol, že v pondelok 24. januára vstúpi do platnosti nový certifikát Covid-19, ktorý výrazne obmedzí verejný život tých, ktorí sa odmietnu dať zaočkovať.

Takéto osoby nebudú môcť lietať v rámci Francúzska, vstúpiť do reštaurácií či chodiť na športové podujatia alebo iné miesta.

Podľa Castexa je preukaz potrebný, ak chce Francúzsko „zachovať a zvýšiť zaočkovanosť v prípade nových variantov“. Dodal, že takzvaný očkovací preukaz „jasne obmedzuje neočkovaných“.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň pripustil, že opatrenie by sa mohlo pozastaviť, „ak počet infekcií prudko klesne a zaťaženie nemocníc sa výrazne zníži“.

Načítavam video...

13:10 SLOVENSKO V sociálne vylúčených rómskych skupinách rástol počet úmrtí v skorších vlnách epidémie koronavírusu dvojnásobne rýchlejšie ako u väčšinovej populácie.

Epidémia zároveň zastavila zvyšujúcu sa zamestnanosť Rómov a negatívne dopady koronavírusovej krízy môžu byť pre rómske obyvateľstvo výraznejšie, pretože až štyri pätiny Rómov už pred pandémiou čelilo riziku chudoby. Upozornili na to vládni analytici.

13:06 SVET Britská popová speváčka Adele odložila 24-dňovú koncertnú sériu v Las Vegas niekoľko hodín pred jej začiatkom.

Ako dôvod uviedla oneskorenie príprav spôsobená pandémiou a nákazu koronavírusom vo svojom štábe. Informovala o tom agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Tridsaťtriročná speváčka uviedla, že je "zdrvená". Fanúšikom sľúbila, že koncerty preložia na iný dátum. "Je mi to veľmi ľúto, ale moja šou nie je pripravená," odkázala Adele.

Načítavam video...

12:30 SLOVENSKO Počet sekvenovaním potvrdených prípadov koronavírusového variantu omikron priebežne stúpol na 282. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR.

Vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu v dňoch 17. a 18. januára mal variant omikron zastúpenie 59 percent spomedzi úspešne sekvenovaných vzoriek.

Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva v spolupráci s Vedeckým parkom UK v Bratislave a Biomedicínskeho centra SAV sekvenovaním potvrdili výskyt ďalších 155 prípadov.

"Výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek potvrdzujú stúpajúci trend variantu omikron, pričom z priebežných výsledkov sekvenácie možno konštatovať, že variant omikron sa stal dominantným v tunajšej populácii. Očakávame, že ešte výraznejšie zastúpenie variantu omikron potvrdia budúce priebežné výsledky sekvenácie," informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

SkryťVypnúť reklamu

11:15 SVET Pandémia koronavírusu v mnohých ohľadoch zhoršila situáciu vo svete. Uviedol to Antonio Guterres, ktorý začína svoje druhé funkčné obdobie generálneho tajomníka OSN.

Portugalský diplomat pripomenul, že svet je horší ako pred piatimi rokmi v dôsledku pandémie, klimatickej krízy a geopolitického napätia, ktoré vyvolalo konflikty, cituje Guterresa agentúra AP.

Načítavam video...

11:02 SVET Rusko za posledných 24 hodín eviduje 49 513 nových prípadov koronavírusu, čo je najviac od začiatku pandémie. S diagnózou Covid-19 zomrelo ďalších 692 ľudí, informovala dnes agentúra TASS s odvolaním sa na operatívny štáb na boj s nákazou.

10:50 SVET Prvýkrát od začiatku pandémie sa koronavírus dostal aj na argentínsku výskumnú základňu v Antarktíde.

Súvisiaci článok V Antarktíde vyčíňa covid, evakuovali deväť výskumníkov Čítajte 

Evakuovali z nej už deväť nezaočkovaných výskumníkov, ktorí mali pozitívny výsledok testu na koronavírus, informovala agentúra AFP.

Patricia Ortúzarová z vládneho riaditeľstva pre Antarktídu spresnila, že na argentínskej základni La Esperanza je infikovaných 24 z 43 vedcov a príslušníkov vojenského personálu. Deväť nakazených, ktorí nemajú žiadne príznaky a neboli zaočkovaní, preventívne evakuovali do Buenos Aires vrtuľníkom.

10:45 SLOVENSKO Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlásili do stredy v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu 10 414 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1457 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.

10:30 SVET V hlavnom meste Indie Naí Dillí zrušia víkendový zákaz vychádzania a umožnia čiastočný návrat zamestnancov z home office do kancelárií, uviedol v piatok predstaviteľ mestskej samosprávy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Počet nových prípadov v meste klesol o viac ako polovicu z maxima 28 867 z 13. januára a podľa vládnych údajov bolo viac ako 80 percent lôžok na covidových oddeleniach v mestských nemocniciach voľných.

"Vzhľadom na klesajúci počet prípadov covidu hlavný minister Arvind Kejriwal návrh schválil," uviedol predstaviteľ mesta.

10:10 SLOVENSKO Polovica Slovákov vo veku od 18 do 60 rokov deklaruje, že v súvislosti s koronakrízou zmenila svoj prístup k financiám.

Najčastejšie tak, že obmedzili svoje výdavky a začali míňať menej peňazí (33 percent). Ďalších 13 percent respondentov si začalo pravidelne sporiť, 6 percent začalo investovať vo fondoch a rovnako 6 percent si zrušilo nejaký typ poistenia.

O odklad splátok požiadali 4percenta opýtaných a 3 percentá uzatvorili životné alebo neživotné poistenie.

Vyplýva to z prieskumu1 agentúry Focus, ktorý zrealizovala pre mBank.

10:05 SLOVENSKO Počas včerajšieho dňa sa nechalo prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu zaočkovať 2 823 osôb, ich počet tak stúpol na 2 786 053. Počet plne zaočkovaných osôb sa zvýšil 5 059 na 2 633 823. Tretiu dávku vakcíny včera dostalo 29 153 ľudí. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

10:00 SLOVENSKO Za uplynulý deň pribudlo 7 035 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 19 274 vzoriek (pozitivita 36,5 percenta). Viac ako 61 percent z nich nebolo zaočkovaných

Ide o najvyšší prírastok od 8. decembra 2021.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z 21 387 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 755 (3,5 percenta). Viac ako 57 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Na následky ochorenia Covid-19 zomrelo 57 osôb, od začiatku pandémie vzrástol počet obetí na 17 577, uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa s koronavírusom nachádza 1 566 pacientov. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny leží 313 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 164 pacientov.

Plne zaočkovaných nie je viac ako 81 percent hospitalizovaných pacientov.

Najviac pozitívnych prostredníctvom PCR testovania zistili v Žilinskom kraji (1288). Nasledujú Prešovský (1184), Bratislavský (940), Trnavský (917), Košický (769), Nitriansky (737), Trenčiansky (710) a Banskobystrický (490).

Od začiatku pandémie vyhodnotili 5 333 793 PCR testov, z toho 903 833 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 41 886 787, z toho 543 234 vykázalo pozitivitu.

9:48 SLOVENSKO V prípade pozitivity žiaka môže príslušnú triedu uzatvoriť riaditeľ školy.

Rozhodnutie o zatvorení celej školy v prípade nepriaznivej situácie však môže spraviť len regionálny hygienik, napríklad pokiaľ je na škole značná časť tried v karanténe či pre vysoký počet nakazených osôb.

Školy sa riadia manuálom školský semafor. Potvrdil to odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

9:45 SVET V uplynulých 24 hodinách v Maďarsku potvrdili testy nákazu koronavírusom 15 957 ľuďom a na komplikácie spôsobené covidom zomrelo v tomto čase 65 pacientov, informoval vládny web koronavirus.gov.hu.

Aktuálne je infikovaných 167 425 osôb. Hospitalizovaných je 2 674 pacientov, z ktorých 201 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Pandémia si vyžiadala 40 822 úmrtí.

9:40 SLOVENSKO Košická Detská fakultná nemocnica je jedným z medzinárodných centier na monitorovanie nežiaducich účinkov u detí po podaní vakcíny proti covidu.

Rodičia môžu to, ako ich deti tolerovali podanie vakcíny, hlásiť prostredníctvom krátkeho elektronického dotazníka.

Medicínsky námestník nemocnice Martin Mráz povedal, že na úvodnej štúdii, ktorá viedla k odporúčaniu detských vakcín na bezpečné použitie v pediatrii, sa zúčastnilo viac ako 2 000 participujúcich.

9:13 SVET Poľsko za posledný deň zaznamenalo 36 665 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to najviac od začiatku pandémie, uviedol podľa agentúry Reuters námestník ministra zdravotníctva Waldemar Kraska.

Načítavam video...

8:41 SVET Covid spôsobuje u časti pacientov dlhodobé zdravotné problémy a komplikácie. Svetová zdravotnícka organizácia (regionálny úrad pre Európu) vydal príručku v ktorej odborníci radia, ako zvládnuť zdravotné komplikácie po prekonaní ochorenia a návrate z nemocnice.

Príručka Podpora samorehabilitácie po chorobe súvisiacej s COVID-19 je na stiahnutie dostupná na stránke Úradu verejného zdravotníctva >>>

SVET Hongkonská vláda upozornila miestnych milovníkov zvierat, aby nebránili prebiehajúcemu usmrcovaniu vybraných malých zvierat, s ktorým sa začalo, keď škrečky z obchodu so zvieratmi boli pozitívne testované na koronavírus.

Hongkong totiž dodržiava prísnu politiku "nulového výskytu covidu", v ktorej rámci sú aj tie najmenšie náznaky ohnísk SARS-CoV-2 eliminované pomocou sledovania kontaktov, cielených lockdownov a dlhých karantén.

7:52 SVET Počet ľudí nakazených koronavírusom vo svete podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa prekonal hranicu 340 miliónov. Prvenstvo v absolútnom počte infikovaných držia USA, druhá je India a tretia Brazília.

7:44 SVET Nemecko za posledný deň potvrdilo 140 160 prípadov, je to najviac za 24 hodín v tejto pandémii. Rovnako je opäť rekordná sedemdňová incidencia, prvýkrát prekročila 700.

7:30 SVET Denný nárast potvrdených prípadov koronavírusu v Česku sa drží v blízkosti rekordných hodnôt, vo štvrtok pribudlo 30 538 nakazených, ide o druhý najvyšší nárast v tomto týždni. Nových infekcií bolo 26 907 a reinfekcií 3 631.

Počet hospitalizovaných s covidom klesol pod 1 600.

7:17 SVET Nákaza už viac nemá ochromovať každodenný život. Covid by sa mal stať iba ďalšou z chorôb, s ktorými sa ľudia naučili žiť - taký prístup k pandémii sa rozhodli zaujať v Španielsku aj vo Veľkej Británii.

Stále podľa WHO nie je jasné, ako variant omikron skomplikuje situáciu v krajinách s nízkou zaočkovanosťou, pričom New York Times ako príklad uvádzajú krajiny východnej Európy >>>

7:00 SVET Krajiny, ktoré už zažili nástup omikronu, ho prirovnávajú k vlne cunami. Je rýchly, ľahko sa šíri a počty novonakazených sú v priebehu niekoľkých týždňov enormné.

Po mesiaci prívalovej vlny sa však krivka omikronu začala v niektorých krajinách lámať. Zlom hlási Veľká Británia, niektoré štáty Spojených štátov amerických (USA) a v blízkom období ho očakáva aj Dánsko. Ďalšie grafy nájdete tu >>>

6:20 SVET Zatiaľ čo na tichomorské súostrovie Tonga zdevastované sopečnou erupciou a vlnou cunami začína postupne prichádzať pomoc, jeden austrálsky humanitárny let sa musel vrátiť na základňu kvôli pozitívnemu testu na koronavírus u člena posádky.

00:00 SLOVENSKO - Platia nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu zamerané na vlnu variantu omikron. V platnosti by mali ostať maximálne štyri týždne po vrchole štvrtej vlny.

Súvisiaci článok Hygienici zasiahli do opatrení. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien Čítajte 

Hlavnou zmenou je vytvorenie nového režimu OP+, ktorý sa vyžaduje na najviac rizikových podujatiach. To znamená, že na účasť na danom podujatí nestačia dve dávky vakcíny, ani prekonanie ochorenia.

Niektoré už skôr avizované zmeny však zatiaľ do platnosti nevstúpili. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien.

Opatrenia platné od 19. januára 2022 Opatrenia platné od 19. januára 2022 (zdroj: SME/DC)

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 2. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 3. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 2. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 3. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 4. Prešovský Fragaria Cup oslavuje 20 rokov
 5. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 6. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 7. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 8. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 28 219
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 106
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 7 848
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 987
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 895
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 853
 7. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 1 882
 8. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 1 586
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Gymnázium Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave.

Za gymnázium platili nájomné 3 centy.


TASR Teraz

V nemocniciach je aktuálne 182 pacientov.


11m
Príčiny úmrtí v máji 2022.

Na Slovensku v máji zomrelo 4,2 tisíca osôb, čo bolo o jedno percento menej než päťročný priemer rokov 2015 až 2019.


SITA 37m
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu