SME

Stavali ho 25 rokov, po štyridsiatich zaniká. Príbeh Istropolisu

Mramor od Castra mal vydržať veky.

Príbeh Istropolisu sa končí rovnako ako PKO. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Prvé kusy mramorového obkladu už ležia na zemi, okolie Istropolisu ohraničuje drevený plot. Na plátne prehodenom na jednej zo zábran visí nápis Vraciame kultúru na Trnavské mýto.

Posledná kultúrna inštitúcia opustila Dom odborov pred dvomi rokmi, práve pre predaj brutalistickej budovy. Ani gobelíny Kvety a Ladislava Gandlovcov či keramický reliéf Imricha Vaneka už na mieste nezostanú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na mieste vyrastie kongresové centrum s obytnými a administratívnymi budovami či kongresovým hotelom.

Developerská spoločnosť Immocap kúpila Istropolis v roku 2017 od Jednotného majetkového fondu zväzov odborových organizácii. Búrať ho začala, keď dostala povolenie od bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Ako vyrástol Istropolis

Pred 66 rokmi sa konala architektonická súťaž na stavbu Domu odborov, techniky a kultúry. Tri víťazné súťažné projekty pripravila trojica architektov Iľja Skoček, Ferdinand Konček a Ľubomír Titl.

Výstavba trvala 25 rokov. Najskôr, v roku 1967, dostavali 16-podlažnú organizačnú budovu, o štyri roky neskôr Dom techniky a v roku 1974 Dom detí a mládeže. Ako posledný vznikol Dom Revolučného odborového hnutia, ktorý je dnes známy ako Istropolis.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Práve budovu Istropolisu museli počas výstavby opraviť podľa požiadaviek komunistickej strany. Trvalo deväť rokov, kým projekt dostal finálnu podobu.

Vládna strana chcela, aby vznikla veľká reprezentatívna stavba pre zjazdy a kongresy a tak trojica architektov musela zväčšiť kapacitu objektu. Istropolis mal veľkú sálu, do ktorej sa zmestilo viac než 1280 ľudí, malú sálu, kinosálu a mnoho ďalších priestorov.

Najväčšia sála Paláca kultúry v Prahe, zvaného Pakul, ktorý tiež dala postaviť na svoje zjazdy komunistická strana, mala kapacitu 2800 divákov.

Tri víťazné projekty a mramor z Kuby

"Svedectvom zručnosti a umu robotníkov, technikov a inžinierov je nový Dom ROH, ktorý je od 13. februára pýchou obyvateľov Bratislavy," napísala v roku 1981 agentúra TASR. "Na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnil člen Predsedníctva ÚV KSČ a predseda ÚRO Karel Hoffmann."

Do architektonickej súťaže sa zapojilo 25 architektov. Cieľom víťaznej trojice Skoček, Konček a Titl bolo pretvoriť Trnavské mýto z križovatky na námestie, čo sa nikdy nepodarilo. Trojica si neskôr vyslúžila medzi architektmi pomenovanie Lordi.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8NEQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu