SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Koronavírus na Slovensku: Hygienici skrátili dĺžku domácej izolácie (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 17 675 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

19:47 SVET - Britská vláda dnes oznámila, že ruší povinnosť testov pre vakcinovaných ľudí, ktorí zo zahraničia prichádzajú do Anglicka.

Premiér Veľkej Británie Boris Johnson uviedol, že „táto krajina je otvorená podnikaniu, otvorená cestovaniu, preto prichádzajúci ľudia už nebudú musieť absolvovať test, ak sú vakcinovaní dvomi dávkami".

SkryťVypnúť reklamu

Britský minister dopravy Grant Shapps informoval, že táto zmena nadobudne účinnosť 11. februára.

18:42 SVET - Holandsko plánuje znova otvoriť reštaurácie i kultúrne zariadenia vrátane divadiel, kín či múzeí. Dnes sa na tom dohodla holandská vláda.

Kaviarne, reštaurácie a kultúrne zariadenia budú môcť byť otvorené do 22.00 h, avšak povinné budú rúška, ako aj potvrdenie o očkovaní proti covidu.

Verejnosť sa takisto bude môcť opäť zúčastňovať na športových podujatiach, akými sú napríklad futbalové zápasy.

18:00 SVET - Federálna belgická ministerka zdravotníctva a jej regionálni partneri schválili použitie štvrtej dávky vakcíny proti koronavírusu s cieľom lepšie chrániť ľudí s oslabeným imunitným systémom pred covidom.

Približne 77 percent z takmer 11,5 miliónovej populácie Belgicka je podľa najnovších údajov už úplne vakcinovaných a zhruba 6,3 milióna Belgičanov dostalo posilňujúcu dávku.

SkryťVypnúť reklamu

V krajine bolo k pondelku s covidom hospitalizovaných 2 851 pacientov. Z toho 364 infikovaných pacientov bolo na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Od začiatku pandémie v Belgickuzomrelo najmenej 28 800 ľudí.

17:55 SLOVENSKO - Koronavírusový subvariant BA.2 je už aj na Slovensku. O tom, aký vývoj tu môže spôsobiť, povedal viac virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho ústavu Slovenskej akadémie vied.

Súvisiaci článok Omikron má verziu 2, v Dánsku predlžuje aktuálnu vlnu. A čo Slovensko? Čítajte 

17:50 SLOVENSKO - Klub 500 víta rozhodnutie skrátiť štátom nariadenú karanténu pri pozitivite na COVID-19 z desiatich na päť dní.

Podľa výkonného riaditeľa Klubu 500 Tibora Gregora totiž hrozilo v strategických podnikoch odstavovanie kľúčových prevádzok.

Súvisiaci článok Päť dní pre očkovaných aj nezaočkovaných. Od zajtra bude platiť skrátená izolácia Čítajte 

"Zabezpečenie plynulej prevádzky priemyselnych podnikov v krízovom režime umožní zachovanie pracovných miest a príjmov pre zamestnancov, plnenie záväzkov voči odberateľom a voči štátu, a zabráni výpadkom v rozpočte na daniach a odvodoch," reagoval na rozhodnutie Úradu verejného zdravotníctva SR Gregor.

SkryťVypnúť reklamu

17:25 SLOVENSKO - Rokovanie Ústredného krízového štábu sa uskutoční v utorok 25. januára o 17.00 h v priestoroch hotela Bôrik v Bratislave. Témou bude aktuálna pandemická situácia a nástup nového variantu omikron.

17:03 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj aplikoval počas uplynulého týždňa v rámci 31 očkovacích termínov spolu viac ako 3 100 vakcín proti covidu.

Z celkového počtu zaočkovaných a preočkovaných osôb tvorila skupina nad 60 rokov 17 percent, prvoočkovaných evidoval kraj 363. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského kraja Daša Jeleňová.

16:55 SVET - Japonská vláda plánuje uplatniť vo väčšej časti krajiny stav, ktorý je len krok od núdzovej situácie, keďže stúpa počet prípadov nákazy variantom koronavírusu omikron a ohrozené sú základné služby ako prevádzka nemocníc a fungovanie škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Fumio Kišida v pondelok povedal, že sprísni protipandemické opatrenia v ďalších 18 prefektúrach. Kišida dodal, že vláda prikázala výrobcom testov zvýšiť výrobu, aby sa testovacia kapacita krajiny zväčšila na 800-tisíc testov denne.

16:30 SVET - Sarah Palinová, republikánska kandidátka na viceprezidentku USA z roku 2008 a bývalá guvernérka Aljašky, mala pozitívny test na koronavírus pred začiatkom súdneho procesu, v ktorom zažalovala denník The New York Times za ohováranie, informovala agentúra Reuters.

Pozitívny test Palinovej oznámil okresný sudca Jed Rakoff na Manhattane, ktorý prípadu predsedá. "Je samozrejme neočkovaná," ​​povedal sudca.

Palinová obvinila Times a ich bývalého redaktora rJamesa Benneta z poškodzovania jej povesti.

SkryťVypnúť reklamu

V úvodníku 14. júna 2017 redaktor spájal 57-ročnú političku so streľbou v Arizone z roku 2011, pri ktorej zahynulo šesť ľudí zranenie utrpel zástupca Demokratickej strany Gabby Giffords.

Úvodník s titulkom „Americká smrteľná politika“ bol uverejnený po streľbe na tréningu bejzbalu v Alexandrii vo Virgínii, kde bol zranený americký politik Steve Scalise, popredný republikán z Louisiany.

V úvodníku sa píše, že motív strelca z roku 2011 je "jasne prepojený s politickým podnecovaním," s dokumentom z dielne Palinovej výboru pre politickú akciu. V dokumente ostro kritizovali a 20 demokratov vrátane Giffordsa.

Načítavam video...

16:10 SVET - Taliansko už pravdepodobne dosiahlo vrchol vlny pandémie spôsobený šírením omikronu, keďže počet nových prípadov klesá.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámil to komisár Francesco Paolo Figliuolo, ktorý je v Taliansku zodpovedný za protipandemické opatrenia. Správu priniesla agentúra AFP.

"Máme dobré správy. Zdá sa, že sme dosiahli vrchol krivky, čo sa týka omikronu, a počet infekcií klesá," povedal komisár novinárom v Miláne.

"Za uplynulé dva dni je dokonca aj v Lombardii počet pacientov prijatých do nemocnice nižší ako počet prepustených. To je dobré," dodal Figliuolo.

16:05 SLOVENSKO - Domáca izolácia pozitívnej osoby na koronavírus sa skráti na päť dní. Týkať sa to bude všetkých pozitívnych bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá nadobúda účinnosť od utorka 25. januára.

15:20 SLOVENSKO - Aj napriek narastajúcemu počtu osôb pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19 sa situácia s hospitalizovanými pacientmi v regióne Zemplína zatiaľ nezhoršuje.

SkryťVypnúť reklamu

Obsadenosť covidových lôžok v rámci regiónu je na podobnej úrovni ako pred siedmimi dňami, keď bolo v nemocniciach 69 pacientov, aktuálne ich je 67.

15:10 SLOVENSKO - Zdravotníci Nemocnice Zvolen evidujú zlepšenie pandemickej situácie. Počet pacientov s COVID-19 je už druhý týždeň pomerne stabilný a drží sa na čísle okolo 30.

„K dnešnému dňu poskytujeme zdravotnú starostlivosť 33 pacientom s potvrdeným alebo pravdepodobným ochorením COVID-19, z nich 16 je na štandardných kyslíkových lôžkach, deviati sú umiestnení na pracovisku v Krupine, šiesti ležia na jednotke intenzívnej starostlivosti, jeden podporuje podporu hi-flow. Máme jedno suspektné dieťa a štyroch pacientov s podozrením na toto ochorenie,“ hovorí riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

SkryťVypnúť reklamu

Prvýkrát po veľmi dlhom čase nemajú pacienta s COVID-19 napojeného na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne chýba nemocnici osem zamestnancov, dvaja ďalší sú suspektní a jeden je na OČR.

15:00 SVET - Očkovaní ľudia nebudú musieť po príchode do Anglicka podstupovať test na koronavírus, oznámil dnes premiér Boris Johnson. Neupresnil však, odkedy bude nové opatrenie platiť.

Cieľom rozvoľnenia je podľa premiéra ukázať, že je krajina otvorená turistom aj obchodu.

Škótsko, Wales a Severné Írsko si svoje pravidlá určujú samostatne, v minulosti však často nasledovali príklad centrálnej vlády, ktorá stanovuje opatrenia pre Anglicko.

Všetci ľudia prichádzajúci zo zahraničia do Anglicka za súčasných podmienok musia podstúpiť do 48 hodín po príchode antigénny alebo PCR test.

SkryťVypnúť reklamu

Neočkovaní cestovatelia starší ako 18 rokov navyše potrebujú aj test mnie starší ako 48 hodín pred odchodom.

14:55 SVET - Počet úmrtí s diagnózou Covid-19 v Rakúsku dosiahol 14 000, keď za uplynulý deň pribudlo deväť zosnulých.

Testovanie odhalilo 25 610 nových prípadov koronavírusu, čo je podľa agentúry APA druhý najvyšší prírastok od začiatku pandémie. Je to takmer o 10 000 viac ako minulý pondelok. Sedemdňový priemer počtu denne nakazených je teraz na hodnote 23 764 prípadov.

14:30 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach má momentálne obsadených 26 percent covidových lôžok.

Nemocnica už očakáva nástup variantu omikron.

"Hospitalizácie nám totiž prestali klesať. Počas víkendu dokonca ich počet mierne stúpol. To naznačuje, že sa situácia začína meniť a v najbližšom období môžeme opäť očakávať zhoršenie situácie a nárast počtu pacientov, tak ako sa počas omikronovej vlny predpokladá,“ uviedol generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

SkryťVypnúť reklamu

14:10 SVET - Ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní proti koronavírusu, už nemôžu vo Francúzsku navštevovať reštaurácie, bary, turistické a športové zariadenia, ak v poslednom období neprekonali ochorenie COVID-19.

Zároveň sa vo Francúzsku môžu dať posilňujúcou dávkou vakcíny zaočkovať aj deti vo veku od 12 do 17 rokov.

Načítavam video...

13:44 SLOVENSKO - Informácie o falošnom COVID pase, ktorý mal mať jeden z pacientov Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice, sa nezakladajú na pravde.

V súvislosti s prípadom z minulého roka to ppotvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová.

Nemocnica začiatkom vlaňajšieho decembra informovala o podaní trestného oznámenia. Po tom, ako sa zdravotný stav pacienta hospitalizovaného v tejto nemocnici zhoršil, tvrdil, že doklad o očkovaní dvomi dávkami je falzifikátom, ktorý mu vystavil konkrétny lekár.

SkryťVypnúť reklamu

13:40 SVET - Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že od prvej identifikácie variantu omikron pred niečo vyše deviatimi týždňami bolo OSN nahlásených viac ako 80 miliónov prípadov, čo je viac, ako bolo hlásených za celý rok 2020, oznámila agentúra Reuters.

„Podmienky sú ideálne na to, aby vznikli nové varianty,“ dodal Ghebreyesus s tým, že je nutné využívať vakcíny proti covidu na celosvetovej úrovni spravodlivejším a komplexnejším spôsobom.

13:25 SLOVENSKO - Aliancia slovenskej gastronómie kritizuje pomocné schémy pre gastrosektor. Tvrdí, že sú deravé a novovzniknuté prevádzky nimi prepadávajú.

Okrem predloženia univerzálneho odškodňovacieho zákona sektor naďalej trvá aj na zvýšení podpory pre cestovný ruch z aktuálnych 10 na 20 percent z poklesu tržieb a na zavedení 10-percentnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) pre gastroslužby maximálne od 1. apríla 2022.

SkryťVypnúť reklamu

12:55 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby podal tretiu, posilňujúcu dávku vakcíny už takmer 80 percentám klientov vo všetkých svojich zariadeniach sociálnych služieb.

„Percento zaočkovaných klientov treťou dávkou v zariadeniach sociálnych služieb neustále narastá. Prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby a vďaka pomoci všeobecných lekárov sme ju v 21 našich zariadeniach podali už viac ako 1 100 klientom. Najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľov sme očkovali aj v 25 obecných zariadeniach a v 25 neverejných pobytových zariadeniach. Plánujeme v tom pokračovať,“ uviedol Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja.

12:45 SLOVENSKO - Za uplynulý týždeň pribudlo v Trenčianskom samosprávnom kraji 3 886 ľudí s pozitívnym PCR testom na nový koronavírus. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ich počet stúpol o 2 416. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac prípadov, 958, odhalili testy v okrese Trenčín. Nasledovali okresy Prievidza (617), Považská Bystrica (567), Nové Mesto nad Váhom (373), Ilava (348), Partizánske (332), Púchov (274), Bánovce nad Bebravou (249) a Myjava (168).

12:40 SLOVENSKO - V uplynulom týždni pribudlo 40 751 osôb s pozitívnym PCR testom. Je to o 23 897 viac ako v týždni predtým.

Najviac ich bolo v Žilinskom samosprávnom kraji (7467), najmenej v Banskobystrický samosprávny kraj (2932), oznámilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

12:25 SLOVENSKO - V nemocnici v Starej Ľubovni majú hospitalizovaných osem pacientov s covidom, jeden nich je na umelej pľúcnej ventilácii.

Riaditeľ nemocnice Peter Bizovský poukázal však na rastúcu incidenciu pozitívnych prípadov v okrese, nedostatočné kapacity PCR vyšetrení, aj otázku personálneho zabezpečenia poskytovania nielen červenej, ale aj bielej zdravotnej starostlivosti v prípade zhoršenia situácie.

SkryťVypnúť reklamu

12:05 SVET - Spoločný kandidát maďarskej opozície na post premiéra Péter Márki-Zay už nie je infikovaný koronavírusom. Politik to oznámil na Facebooku.

Márki-Zay minulú stredu uviedol, že v utorok večer po návrate z rozhovoru pre komerčnú televíziu ATV pocítil škrabanie v hrdle.

Pri vstupnej kontrole v televízii pritom nemal zvýšenú teplotu, avšak výsledok doma urobeného testu bol už pozitívny. Dodal, že je už zaočkovaný tromi dávkami vakcíny a má iba mierne príznaky.

11:55 SVET - Polícia upozorňuje na dezinformáciu, ktorú šíri facebooková stránka "nocomment.sk". Ide o manipuláciu s faktami a vytrhávaním informácií z kontextu v súvislosti s výpoveďou izraelského lekára o vplyve vakcíny na koronavírus.

11:50 SVET - Poľské ministerstvo zdravotníctva skrátilo povinnú karanténu pre osoby, ktoré boli v úzkom kontakte s človekom nakazeným koronavírusom. Bude trvať o tri dni kratšie, teda sedem dní.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo v hodnotení vplyvu nového nariadenia uviedlo, že skráteniu doby karantény predchádzala analýza klinického priebehu infekcie.

Rezort sa rozhodol nasledovať príklad Francúzska, či Portugalska, kde tiež platí sedemdňová karanténa po úzkom kontakte s nakazenou osobou.

11:35 SLOVENSKO - Call centrum Národného centra zdravotníckych informácií kontaktujú ľudia najčastejšie medzi 10.00 a 12.00 h dopoludnia. V tom čase zaznamená v priemere 5500 telefonátov.

"Do tohto času sme preto presunuli kolegov z menej vyťažených večerných hodín. Call centrum je volajúcim k dispozícii od 8.00 do 18.00 h. "Od 10.00 h do 16.00 h posilňujeme služby a k dispozícii tak bude viac operátorov," priblížilo Národné centrum zdravotníckych informácií na sociálnej sieti.

11:15 SLOVENSKO - Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík privítal väčšie právomoci pre Európsku agentúru pre lieky, ktoré Európsky parlament schválil 20. januára.

"Počas pandémie sme sa na Slovensku spoľahli na nezávislosť, zodpovednosť a profesionalitu Európskej agentúry pre lieky pri schvaľovaní vakcín a liečiv proti covidu," povedal europoslanec.

Celoeurópska koordinácia liekových agentúr podľa Bilčíka už teraz pomáha zachraňovať množstvo životov na Slovensku aj v Európe.

11:05 SVET - Svet sa nachádza v „kritickom bode“ pandémie. Uviedol to Tedros Adhanom Ghebreyesus, riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý vyzval krajiny, aby spolupracovali na ukončení akútnej fázy pandémie v čase, keď sú na to už dostupné nástroje, informovala agentúra Reuters.

„Pandémia vstupuje do tretieho roku a my sme v kritickom bode,“ povedal Ghebreyesus na tlačovej konferencii spolu s nemeckou ministerkou rozvoja Svenjou Schulzeovou.

"Musíme spolupracovať, aby sme ukončili akútnu fázu tejto pandémie. Nemôžeme dovoliť, aby sa situácia predlžovala a kolísala niekde medzi panikou a podceňovaním.

Tedros ďalej uviedol, že Nemecko je významným podporovateľom Svetovej zdravotníckej organizácie.

10:45 SVET - Nemecký kancelár Olaf Scholz s premiérmi 16 spolkových krajín sa budú dnes radiť o ďalšom postupe v súvislosti s pandémiou.

„Nepotrebujeme zmenu kurzu. V žiadnom prípade určite nie je vhodné plošne uvoľňovať pravidlá uprostred omikronovej vlny,“ povedal Scholz.

Očakáva sa, že v prípade najohrozenejších skupín populácie uprednostnia používanie PCR testov.

Rýchly nárast prípadov znížil zásoby testov, preto by po novom mali mať prioritu zamestnanci v zdravotníctve, starší ľudia a ďalší ohrození obyvatelia.

Počas minulého týždňa zachytili 840,3 prípadu na 100-tisíc obyvateľov.

10:15 SVET - V uplynulých troch dňoch odhalili testy v Maďarsku 39 928 prípadov nákazy koronavírusom a na komplikácie spôsobené covidom zomrelo 122 pacientov, informoval operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Aktuálne je infikovaných 191 312 osôb. Z 2 921 hospitalizovaných s covidom je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu 176 chorých.

Bilancia koronavírusovej pandémie je doteraz 1 441 385 infikovaných a 40 944 úmrtí. Z vyše 6,3 milióna zaočkovaných dostalo dve dávky vakcíny takmer 6,1 milióna a tretiu dávku podali 3 554 502 ľuďom.

10:10 SLOVENSKO - Pediatri v Nitrianskom krajiočakávajú, že ich odstaví omikron. Majú zoznamy na krízové zastupovanie.

Súvisiaci článok Pediatri očakávajú, že ich odstaví omikron. Majú zoznamy na krízové zastupovanie Čítajte 

„Prichystali sme sa na krízový režim, lebo omikron je tak infekčný, že sa prakticky všetci nakazíme, od malých detí po dospelých,“ hovorí Bohuslav Kolčák, krajský odborník na všeobecné lekárstvo pre deti a dorast.

Počet detí, ktoré pre koronavírus museli zostať doma, narástol. na 321. Údaj je za okresy Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce.

10:05 SLOVENSKO - V priebehu včerajšieho dňa absolvovalo prvé očkovanie proti covidu 341 osôb. Ich počet tak vzrástol na 2 788 590. Plne zaočkovaných je 2 500 690 osôb, z nich včera 3 618. Tretiu dávku prijalo 1 404 544 ľudí, včera sa nechalo očkovať 3861, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 3 503 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 9 684 vzoriek (pozitivita 36,17 percenta). Z nich takmer 62 percent nebolo zaočkovaných.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z 15 430 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 909 (8,89 percenta). Takmer 64 percent z nich nemá očkovanie.

Na následky ochorenia Covid-19 zomrelo 32 osôb, od začiatku pandémie vzrástol počet obetí na 17 675, uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa s koronavírusom nachádza 1 497 pacientov. Z nich nie je plne zaočkovaných vyše 81 percent.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny leží 308 pacientov.

Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 156. Z nich 11 má ukončené očkovanie.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami sa vyskytlo v Bratislavskom kraji - 862. Nasledujú Žilinský kraj (654), Košický (516), Trenčiansky (337), Nitriansky (327), Trnavský (299). Prešovský (626) a Banskobystrický (246).

Je medzi nimi 1 701 mužov a 1 802 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 440 513 a žien 480 909.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 5 381 914 PCR testov, z toho 921 4223 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 41 949 583, z toho 546 483 vykázalo pozitivitu.

8:37 SVET - Dnes vstúpili vo Francúzsku do platnosti prísne opatrenia pre ľudí, ktorí neboli doposiaľ zaočkovaní proti koronavírusu. Sprísnenie obmedzení prichádza v čase prudkého nárastu prípadov nákazy v krajine.

Francúzi, ktorí sa nedali zaočkovať alebo sa nezotavili z ochorenia Covid-19, už nebudú môcť ísť do reštaurácií, barov, kultúrnych zariadení alebo na športové podujatia. Rovnako nebudú môcť cestovať diaľkovými vlakmi. Výnimky budú spočiatku platiť pre tých obyvateľov Francúzska, ktorí sa rozhodnú nechať sa zaočkovať v blízkej budúcnosti. Táto skupina sa bude môcť preukazovať výsledkom negatívneho testu pri prístupe k službám, píše agentúra DPA.

8:20 SVET - Čínske úrady dnes zrušili mesiac trvajúcu uzáveru mesta Si-an v severnej časti krajiny, v ktorom žije 13 miliónov obyvateľov.

Zároveň necelé dva týždne pred začiatkom zimných olympijských hier v Pekingu vláda nariadila otestovať dva milióny obyvateľov pekinskej štvrti Feng-tchaj po tom, čo sa tu objavilo 25 prípadov nákazy.

8:00 SVET - Včera pribudlo v Česku 12 889 nových nakazených, čo je najvyššie číslo za nedeľu od začiatku pandémie.

České laboratóriá tiež odhalili 3 545 prípadov opätovnej nákazy, ktoré však do vyššie spomenutej bilancie nie sú započítané. Dokopy tak úrady za nedeľu evidujú 16 434 prípadov.

Počet hospitalizovaných s covidom klesol na 1 448.

7:00 SVET - Štvrtá dávka vakcíny poskytuje ľuďom starším ako 60 rokov trikrát vyššiu ochranu pred vážnym priebehom covidu než tri dávky vakcíny. Informovalo o tom v nedeľu izraelské ministerstvo zdravotníctva. Štvrtá dávka zároveň u týchto ľudí v porovnaní s troma dávkami zdvojnásobuje aj ochranu pred nákazou.

Zistenia sú podľa izraelského ministerstva výsledkom odbornej analýzy niekoľkých zdravotníckych a vzdelávacích inštitúcií, ktoré porovnávali osoby staršie ako 60 rokov očkované štyrmi dávkami s ľuďmi v rovnakej vekovej kategórii, ktorí dostali tretiu dávku pred aspoň štyrmi mesiacmi. Údaje vychádzajú zo zdravotných záznamov 400-tisíc Izraelčanov, ktorí dostali štvrtú dávku, a 600-tisíc, ktorí dostali tri dávky.

6:30 SVET - V Nemecku pribudlo za posledný deň 63 393 nakazených a 28 obetí. Z hľadiska počtu nových prípadov je to skokový nárast oproti minulému týždňu, pred siedmimi dňami evidovali 34 145 novoinfikovaných.

Rastie aj sedemdňová incidencia, ktorá udáva priemerný počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov za jeden týždeň. Aktuálne vystúpila na 840,3, pričom o deň skôr bola na hodnote 806,8, pred týždňom 528,2 a pred mesiacom 222,7.

00:00 SVET - Počet prípadov covidu vo svete prekonal 350 miliónov, ukazujú údaje americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. Najviac nakazených doteraz evidujú Spojené štáty, kde sa covidom nakazilo 70,5 milióna ľudí.

Opatrenia platné od 19. januára 2022 Opatrenia platné od 19. januára 2022 (zdroj: SME/DC)

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 2. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 3. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 6. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 7. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 8. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 1. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 4. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 5. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 8. Kraj Sveta má novú atrakciu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 639
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 16 242
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 935
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 248
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 695
 6. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 335
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 960
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 312
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu