BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová podporuje prijatie obrannej dohody s USA. Považuje ju za štandardný spôsob, ako zlepšiť obrannú spoluprácu s partnermi.
Povedala to dnes na tlačovej konferencii v Prezidentskom paláci.
"Sme členskou krajinou Severoatlantickej aliancie a táto dohoda má prispieť k spolupráci," povedala Čaputová.
Čaputová má podmienku
Prezidentka pripomenula, že 23 z 29 štátov NATO má túto zmluvu uzavretú a majú ju uzavreté aj všetky hraničné štáty.
Akceptácii zmluvy by však podľa prezidentky pomohlo, keby bola naformulovaná spôsobom, ktorý by nevzbudzoval interpretačné nedorozumenia.
Čaputová si nemyslí, že dohoda akýmkoľvek spôsobom ohrozuje Slovenskú republiku, skôr naopak.
Súčasťou plnomocenstva, ktoré prezidentka udelí členovi vlády k podpisu textu dohody, bude však aj interpretačné vyhlásenie. V rámci neho budú vysvetlené všetky sporné body dohody.
Zmluvu prezidentka ratifikuje iba s interpretačnou doložkou.
Niektoré body z interpretačnej doložky
- Dohoda sa bude vykonávať spôsobom, ktorý nepredstavuje ohrozenie alebo obmedzenie Slovenskej republiky
- Dohoda nie je rozhodnutím o vytvorení vojenských základní na území krajiny
- Dohoda nie je rozhodnutím o prítomnosti ozbrojených síl USA na území Slovenskej republiky
- Súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl sa riadi výlučne Ústavou SR, a tak ako doposiaľ podlieha rozhodnutiu Národnej rady alebo vlády
- Dohoda neumožňuje na území Slovenska prítomnosť jadrových alebo biologických zbraní
"Spolu s právnikmi sme sa zaoberali všetkými vznesenými pripomienkami. Žiaden rozpor s ústavou sme v zmluve neidentifikovali," povedala ďalej Čaputová.
V prípade, ak by bola prezidentke doručená petícia za vypísanie referenda, ktorá bude spĺňať všetky ústavné požiadavky, referendum vypíše. "Ja sama však nepovažujem za potrebné o tomto vypisovať referendum," dodala Čaputová.
Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odsúhlasila minulý týždeň vláda, ešte ho musí odobriť Národná rada. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.
Zmluva by americkým vojakom umožnila využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory.
Premiér rozhodnutie privítal
Predseda vlády Eduard Heger podporu prezidentky víta, je to podľa neho správny signál našej verejnosti i naším spojencom v Severoatlantickej aliancii.
"Dohoda posilňuje obranyschopnosť a suverenitu Slovenska i Európskej únie. Schválením dohody v parlamente a jej následným podpísaním pani prezidentkou sa Slovensko pripojí k európskym štátom vrátane Poľska a Maďarska, ktoré už takúto rámcovú dohodu s USA majú uzavretú," odkázal Heger. Premiér dodal, že sa tým posilní aj obranyschopnosť východnej hranice Európskej únie.
„Jej interpretačné vyhlásenie reaguje na dôležité otázky, ktoré zaznievajú vo verejnej a politickej diskusii o tejto dohode a potvrdzuje, že tento dokument nepredstavuje narušenie suverenity a plne rešpektuje procesy dané Ústavou pri schvaľovaní vstupu a pobytu cudzích vojsk na našom území,“ zhodnotil minister zahraničia Ivan Korčok (nom. SaS).
Minister zahraničia zopakoval, že celé úsilie v súvislosti s touto dohodou má jeden jediný cieľ, a tým je posilnenie bezpečnosti a obrany štátu, ako aj schopnosť plniť spojenecké záväzky a vzájomné bezpečnostné záruky.
Stanovisko Čaputovej ocenil aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), s doložkou problém nemá. "Ak ma prezidentka poverí, som pripravený ísť podpísať túto zmluvu za Slovensko," povedal Naď.
Stanovisko prezidentky potešilo stranu Za ľudí. "Ide o dôležitý signál pre členské štáty NATO, ktoré dohodu už podpísali," uviedla šéfka strany Veronika Remišová s tým, že Za ľudí obrannú dohodu s USA podporí aj v parlamente.
Rozhodnutie prezidentky podporiť obrannú dohodu rešpektuje aj šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Svoje rozhodnutie hlava štátu dostatočne odôvodnila a vyargumentovala, povedal Kollár v relácii televízie Joj Na hrane s tým, že ak by sa aj prezidentka obrátila na Ústavný súd, hnutiu Sme rodina by to neprekážalo.
„Ona je zodpovedná, je vrchná veliteľka ozbrojených síl, a preto má na svojich pleciach zodpovednosť s tým spojenú," doplnil Kollár.
Fico i Pellegrini sú sklamaní
Opozičný Hlas je z postoja prezidentky sklamaný. Kritizuje najmä to, že sa nedá návrh zmluvy posúdiť Ústavnému súdu.
"Je to doteraz najvážnejšie zlyhanie pani prezidentky vo vzťahu k slovenským občanom,“ vyhlásil predseda Hlasu Peter Pellegrini.
Podobný názor má aj mimoparlamentná strana SNS, ktorá upozornila, že dlhé roky Slovensko dokázalo fungovať bez tejto zmluvy. "Je na zamyslenie, prečo práve teraz sme tak tlačení, prečo taká rýchlosť, a prečo taký alibizmus našich ústavných činiteľov," tvrdí strana v stanovisku.
Problém s tým, že prezidentka nedá zmluvu posúdiť Ústavným súdom, má aj mimoparlamentné KDH. Využitie všetkých právnych prostriedkov by podľa hnutia viedlo k väčšej právnej istote. "Upokojila by tým napätú situáciu v spoločnosti a pomohla by vyvrátiť pochybnosti," tvrdia kresťanskí demokrati.
Líder Smeru Robert Fico prezidentku za jej stanovisko kritizuje a tvrdí, že žiadna doložka nemôže nič zmeniť na tom, že Slovensko zmluvu nepotrebuje a že dohoda nijako nepomáha zvýšiť obranyschopnosť Slovenska. Fico označil Čaputovej postoj za dôvod na čo najskoršie referendum.

Vyjadrenie Spojených štátov
Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických (DCA) nevytvára na Slovensku stále americké základne ani neumožňuje americkým silám vstup na Slovensko bez súhlasu, uviedla Tara Hallová, hovorkyňa Veľvyslanectva USA na Slovensku.
"Dohoda posilní postavenie Slovenska v rámci Severoatlantickej aliancie, vlastné obranné kapacity Slovenska a umožní krajine profitovať z investícií financovaných USA do slovenskej obrannej infraštruktúry. DCA nevytvára na Slovensku stále základne ani neumožňuje americkým silám vstup na Slovensko bez súhlasu," uviedla Hallová.
Hallová odmietla argumenty slovenskej opozície, že americkým vojakom pôsobiacim na Slovensku nebude hroziť trestnoprávna zodpovednosť.
"Nie je to pravda. Ustanovenia DCA o jurisdikcii sú v súlade s tým, na čom sa iní spojenci NATO bilaterálne dohodli so Spojenými štátmi. Dohoda uznáva slovenské právo a jurisdikciu, pričom je v súlade s dohodami NATO o disciplinárnych opatreniach voči ozbrojeným silám. Podľa Dohody o štatúte vojsk (SOFA) NATO a podľa DCA budú Spojené štáty počas vyšetrovaní a príslušných súdnych konaní úzko spolupracovať s miestnymi úradmi," uviedla.
"O DCA sa rokuje už štyri roky. Ako som už uviedla, žiadne americké jednotky nevstúpia na Slovensko bez výslovného povolenia a súhlasu slovenskej vlády," uviedla hovorkyňa a dodala, že Veľvyslanectvo USA na Slovensku nevníma aktuálnu diskusiu o DCA na slovenskej politickej scéne ako problém. Zdravú diskusiu považuje za nevyhnutnú súčasť demokracie.

Beata
Balogová
