Bratislava 3. júla (TASR) Rozšírením právomocí Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) o možnosť kontrolovať hospodárenie obcí a samosprávnych krajov a návrhom zákona o lobingu sa budú poslanci zaoberať na júlovej schôdzi parlamentu, ktorú predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský zvolal na stredu 6. júla.
Poslanci by mali prerokovať celkovo šesť bodov programu. V prvom čítaní prediskutujú vládny návrh ústavného zákona z dielne ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Ten navrhuje, aby Najvyšší kontrolný úrad mohol kontrolovať hospodárenie obcí a vyšších územných celkov. NKÚ podľa novely bude môcť skúmať, či peniaze obcí a vyšších územných celkov boli použité podľa zákona, účelne a efektívne. V súčasnosti je zabezpečená vonkajšia kontrola územných samospráv len pokiaľ ide o hospodárenie v rámci tzv. preneseného výkonu štátnej správy.
Podľa vládneho návrhu zákona o lobingu, ktorý upravuje podmienky lobovania, sa lobing na Slovensku stane oficiálnou podnikateľskou činnosťou. Cieľom je podľa rezortu spravodlivosti spriehľadniť komunikáciu medzi orgánmi štátnej správy a osobami, ktoré presadzujú záujmy podnikateľov alebo iných skupín spoločnosti. V súčasnosti totiž neexistuje právna úprava lobingu.
Lobing ako legálnu činnosť budú vykonávať zaregistrované osoby na základe živnostenského oprávnenia. Každé tri mesiace budú lobisti povinní zverejňovať správy o svojich vykonaných lobistických kontaktoch. Okrem toho raz ročne musí lobista zverejniť príjmy a výdavky súvisiace s jeho prácou. Lobovať budú môcť aj neregistrované osoby, lobistický kontakt však budú musieť nahlásiť do piatich pracovných dní Kancelárii Národnej rady SR, respektíve úradu vyššieho územného celku.
Žiaden lobista však nebude môcť pri lobovaní sľúbiť, ani poskytnúť dar alebo výhodu.
Na júlovej schôdzi bude plénum diskutovať aj o zákone o transformácii štátnych podnikov na akciové spoločnosti a poslaneckej novele zákona o prevádzke motorových vozidiel na pozemných komunikáciách.
Parlament by mal tiež vysloviť súhlas s Dohodou medzi Českom, Poľskom a SR o zrušení mnohonárodnostnej brigády. Poslanci sa budú zaoberať aj zmenami v zložení výboru pre európske záležitosti a voľbou náhradníkov tohto výboru.