BRATISLAVA. Téma odluky cirkvi od štátu sa opakovane otvára od '89. Zmena financovania cirkví je jednou z posledných nesplnených požiadaviek hnutia Verejnosť proti násiliu.
Počet veriacich pritom ubúda, ukazujú to aj dáta zo sčítania obyvateľstva 2021. Za posledných desať rokov ubudlo viac než 300-tisíc katolíkov. Vzrástol počet neveriacich aj ad hoc hnutí, ako sú Svedkovia Liehovovi či Rytieri Jedi.
Na nehlásenie sa k veriacim vyzývala aj kampaň Bez vyznania. „Chceme umravniť cirkvi, aby sa nestarali do riadenia štátu,“ hovorí Andrej Lúčny, vedúci kampane.
V rozhovore dodáva, že cirkvi na Slovensku už stratili monopol na morálku.
Andrej Lúčny
- narodil sa v roku 1971,
- je informatik, vyučuje na oddelení umelej inteligencie na Katedre aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského,
- vedie občianske združenie Ethos, ktoré stojí za kampaňou Bez vyznania.
Štatistický úrad zverejnil podrobné výsledky sčítania obyvateľstva z roku 2021. Počet ľudí hlásiacich sa k rímskokatolíckej cirkvi klesol o 300-tisíc a, naopak, výrazne stúpol počet ľudí bez vyznania. Vy ste viedli kampaň Bez vyznania. Čo bolo jej cieľom?
Cieľom bolo, aby tí ľudia, ktorí k cirkvi nepatria, sa k nej nehlásili. Aby sa neveriaci nebáli povedať, že tu sú. Nešlo o presviedčanie veriacich, len o to, aby v sčítaní boli správne údaje.
Cirkev na Slovensku má aj mocenské ambície, ktoré podkladá tým, koľko ľudí sa k nej hlási. Je to aj na základe toho, koľko ľudí je pokrstených, no nezúčastňujú sa na náboženských aktivitách.

My ako združenie sekularistov považujeme za nesprávne, že sa moci v štáte cirkev vôbec domáha. Cirkev môže hovoriť svojim veriacim, čo majú robiť, ale ostatným nie.
Počas sčítania sa o podporu uchádzali viaceré recesistické cirkvi aj vy ako ateisti. Komunikovali ste spolu počas kampane?
My ich podporujeme, ale v tomto prípade nám klesali čísla a veriacim stúpali. (Ľudia, ktorí sa prihlásili k cirkvi Svedkov Liehovových sú formálne veriaci, pozn. red.)
Obe aktivity, aj naše, aj Svedkov Liehovových však vnímame ako prospešné. Sú paródiou, žiaľ, veľmi presnou.