SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Voči nenávistným prejavom musíme byť podľa Korčoka ostražití už pri ich zárodku

Sociálne siete, dezinformácie a pandémia prehlbujú nenávistné prejavy.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok.Minister zahraničných vecí Ivan Korčok. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Sociálne siete, dezinformácie a pandémia COVID-19 prehlbujú nenávistné prejavy v našej spoločnosti. Musíme byť voči nim ostražití už pri ich zárodku.

Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Našou povinnosťou je byť ostražití

"Je potrebné mať na pamäti, že to, čo sa začalo slovami, v minulosti vyústilo do fyzického násilia a v prípade Židov aj do masového vraždenia. Je našou povinnosťou byť ostražití voči všetkým nenávistným prejavom už pri ich zárodku. Preto jednou z priorít slovenskej diplomacie je pokračovať v boji proti všetkým formám rasizmu, xenofóbie a intolerancie a podporovať slobodu náboženského vyznania," skonštatoval šéf slovenskej diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že Slovensko je od roku 2005 stálym členom Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu IHRA a podieľa sa na medzinárodnom projekte obnovy miesta pamäte v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor, v ktorom zahynula časť slovenských Židov.

Nasvietia Bratislavský hrad

Na hrade bude v podvečer o 17:30 svietiť nápis #WeRemember. Národná rada sa takto zapojí do kampane. Na nasvietení sa zúčastní aj predseda parlamentu Boris Kollár.

Je nutné pripomínať si následky holokaustu

Vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO), že príčiny a následky holokaustu je potrebné neustále si pripomínať.

„Zbavenie miliónov ľudí dôstojnosti, ich zotročenie a zavraždenie, je zločinom, ktorý už nesmieme viac dopustiť. Zodpovednosť leží na každom z nás. Preto si musíme príčiny i následky holokaustu neustále pripomínať, pretože stále platí, že tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k jej zopakovaniu," pripomenul premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhé desaťročia v mieri a v prosperite, ktoré zažila väčšina Európy vrátane Slovenska, nie sú podľa jeho slov samozrejmosťou. „Vážme si ich. A vedomí si zverstiev, ktoré spúšťa vojna, buďme práve dnes súčasťou koalície štátov, ktoré vyznávajú a bránia slobodu, demokraciu, právny štát a ľudskosť," dodal Heger.

Zvolenský podporil kampaň

Bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský tiež podporil kampaň. S nápisom #WeRemember sa odfotografoval počas stretnutia s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Richardom Dudom.

Zvolenský uviedol, že nemožno zabudnúť na to, čo sa stalo. "Zastavme sa dnes na chvíľku, rozmýšľajme o tom. Zotrvajme v mlčaní a modlitbe. Buďme vnímaví. Nepodľahnime týmto pokušeniam znova. A pomodlime sa za všetkých, ktorí stratili svoje životy, alebo zostali natrvalo poznačení tragédiou holokaustu," povedal Zvolenský.

SkryťVypnúť reklamu

Kolíková sa pripojila k iniciatíve #WeRemember

Miera nenávisti a agresie v spoločnosti a na internete prekračuje únosné hranice. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

"V koncentračných táboroch zahynuli mnohí Hitlerovi politickí oponenti, celé rómske komunity, hendikepovaní a chorí, ľudia rôznych etník a vierovyznaní, ale o systematické vyhladzovanie celého národa išlo až v prípade Židov," povedala s tým, že holokaust vznikol ako produkt nenávisti a kolektívneho ticha či ľahostajnosti.

"Aj dnes, po niekoľkých desiatkach rokov, sú, žiaľ, útoky voči menšinám, hľadanie nepriateľa, šírenie nenávisti, predsudkov nezriedkavé," podotkla.

Kolíková sa v tejto súvislosti pripojila k medzinárodnej iniciatíve #WeRemember, ktorej cieľom je pripomenúť si nevinné obete holokaustu. Tiež apel na boj s antisemitizmom a rasizmom.

SkryťVypnúť reklamu

Naď vyzdvihuje solidárnosť a nápomocnosť

Na obete holokaustu, ako ani na udalosti, ktoré k nemu viedli, nemôžeme nikdy zabudnúť. Tieto činy netreba zľahčovať, spochybňovať ani popierať. Na sociálnej sieti to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

"Aj dnes rozprávajú jeden z najkrutejších príbehov poslední preživší a aj z úcty k nim nesmieme tieto činy zľahčovať, spochybňovať, a dokonca popierať," zdôraznil Naď.

V tejto súvislosti pripomenul hlavné motto projektu, ktoré dáva jasný odkaz aj v kontexte súčasnej bezpečnostnej situácie vo svete: "Učme sa z minulosti, aby sme ochránili budúcnosť." Vyzdvihuje solidárnosť, nápomocnosť a rešpektovanie sa navzájom.

Kollár položil na Rybnom námestí veniec

Je dôležité nikdy nezabudnúť na hrôzy a genocídu, ktorá sa stala počas druhej svetovej vojny. Uviedol to predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). K Pamätníku holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave tiež položil veniec.

SkryťVypnúť reklamu

"Takéto niečo už v našom priestore nechceme. Je veľmi dôležité poukazovať na to, čo sa udeje, ak sa spustí vojna. Dejú sa tam ďalšie zverstvá, trpia nevinní ľudia, ženy, deti a toto nesmieme dopustiť," povedal Kollár.

Uviedol, že pri príležitosti medzinárodného dňa bude tiež osvetlený Bratislavský hrad.

Post Bellum pripravilo kampaň

V dňoch, keď antivaxeri prirovnávajú očkovanie proti ochoreniu COVID-19 k holokaustu, je dôležité si pripomínať jeho skutočnú podobu. Konštatuje to riaditeľka občianskeho združenia Post Bellum Sandra Polovková.

Združenie zároveň pripravilo kampaň, ktorou chce príbehy preživších priniesť verejnosti.

"Boli by sme radi, keby sa nám kampaňou podarilo ľudí vyrušiť a v preplnenom mediálnom prostredí im tak umožnili venovať tichú spomienku obetiam, ktoré museli zomrieť iba pre to, že sa narodili v 'nevýhodnom' čase a s 'nevhodným' pôvodom," vysvetľuje Polovková.

SkryťVypnúť reklamu

Na najnavštevovanejších slovenských spravodajských a lifestylových weboch od štvrtka presne 69-tisíc užívateľov uvidí fotografiu predlaktia s vytetovaným číslom a s informáciou, že toto číslo nie je šťastné. Každé zobrazenie predstavuje jednu obeť holokaustu na Slovensku.

Po kliknutí na bannerovú reklamu si návštevník môže prečítať zdokumentované autentické spomienky preživších. Koho si kampaň nenájde sama, môže si príbehy kedykoľvek prečítať na stránke občianskeho združenia.

Kampaň pripravilo Post Bellum v spolupráci s partnerskými organizáciami aj v Česku, Maďarsku a Chorvátsku, pripomína 771-tisíc obetí holokaustu zo štyroch krajín.

Je nevyhnutné spájať sa v boji proti zlu

Znalosť hrôzy, ktorá sa odohrala počas holokaustu a uznanie toho, čo boli ľudia schopní urobiť druhým, je pripomienkou povinnosti tejto a budúcich generácií zachovať dôstojnosť jednotlivca za každú cenu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero.

SkryťVypnúť reklamu

So splnomocnencom vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóom Bukovszkym upozorňujú, že tento pamätný deň pripomína nevyhnutnosť spájať sa v boji proti zlu a zabrániť tomu, aby sa podobné zločiny opakovali.

Hero zároveň vyzval verejnosť na uctenie si pamiatky obetí holokaustu. "Najväčším uctením bude, keď budeme pokračovať v boji proti nenávisti, ochraňovať tých najzraniteľnejších a pokúsime sa urobiť zo sveta lepšie miesto pre každého,“ uviedol.

Upozornil, že na Slovensku naďalej pretrvávajú rasizmus a predsudky voči Rómom a jeho obyvatelia vykazujú jednu z najvyšších mier protirómskych postojov zo všetkých štátov EÚ.

Aj Bukovszky vníma pamätný deň ako príležitosť pre budovanie citlivejšej a tolerantnejšej spoločnosti. “Tento deň nám má pripomenúť, že sa aj naďalej musíme spájať proti zlu, pripomínať si našu minulosť a budovať lepšiu budúcnosť pre všetkých,” zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 2005 ako deň spomienky na šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Dátum pripomína 27. január 1945, keď Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 2. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 3. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 4. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 5. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 6. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 7. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 8. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 091
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 220
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 461
 4. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 3 868
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 965
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 003
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 694
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 302
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ivan Korčok.

Maďarsko nás pri šiestom balíku sankcií zablokovalo, hovorí minister.


26. máj
Marián Varga z Collegium Musicum.

V Skalici bude v sobotu spomienkový koncert na počesť skvelého muzikanta.


4 h
Ilustračné foto.

Aby im neublížil online svet.


23. máj
Ilustračná fotografia

Pozrite si model obsadenia regionálnych súťaži po reorganizácii.


12 h
SkryťZatvoriť reklamu