V decembri minulého roka hospitalizovali polročného syna Márie Kulískovej s akútnou laryngitídou na detskej klinike nemocnice v Lučenci. Ju ako sprevádzajúcu osobu prijali na oddelenie spolu s ním.
Po príchode okrem iného podpísala dokument, v ktorom sa zaviazala, že nebude venovať pozornosť iným pacientom než svojmu synovi, deti nebude vyberať z postieľky a podávať im hračky či cumeľ.
Vtedy ešte netušila, čo ju čaká v spoločnej izbe s dvojročnou detskou pacientkou, ktorá bola hospitalizovaná bez rodičov.
Bola priviazaná a nemohla sa hýbať
"V ruke mala zavedenú kanylu a neustále jej tiekla infúzia. S výnimkou jedla bola celý čas pripútaná oboma rukami k postieľke a často plakala. Keď sa, najmä v noci, pokúšala zmeniť polohu, nemohla, pretože jej v tom bránili priviazané ruky. Vždy, keď to skúsila, zobudila sa. Mala som pocit, že teda vôbec nespí," opisuje situáciu Kulísková.
Že je dievčatko tam, plače a nikto sa jej nevenuje, ju veľmi znepokojovalo.
"Dokonca som jej venovala asi viac myšlienok ako môjmu synovi, ktorý sa našťastie rýchlo zotavoval. Snažila som sa jej aspoň čítať, púšťala som z mobilu rozprávky a pesničky," opisuje.
Dievčatko na susednej posteli veľmi emotívne reagovalo na každú návštevu personálu v bielom plášti.
"Vždy, keď ju prišli skontrolovať alebo zmerať teplotu, bránila sa, kričala a bolo vidno, že sa ich bojí. Zarazilo ma, keď sestry povedali, že je hrozná a že podobne nespolupracujúce dieťa tu už dlho nemali," hovorí Kulísková.
Dievčatko bolo podľa nej rómskeho pôvodu. Keď sa mu sestry prihovárali po slovensky, pravdepodobne im nerozumelo. "Raz som sa ich spýtala, či sú si isté, že im dieťa rozumie. Zdali sa veľmi prekvapené, akoby túto možnosť vôbec nezvážili."
Pre Kulískovú bolo emočne náročné sledovať dieťa, ktoré sa nemôže hýbať, je v strese a plače. Keď sa nárek začal k večeru stupňovať, išla požiadať sestry, aby dieťaťu pomohli. "Ich riešenie spočívalo v tom, že dievčatko previezli na koniec chodby, aby nebolo pri mne," vraví.
Podľa zistení denníka SME nie sú takéto prípady v slovenských nemocniciach ojedinelé.