BRATISLAVA. V Severoatlantickej aliancii (NATO) uvažujú o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko.
Potvrdil to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) po zahraničnom výbore v Národnej rade. Zdôraznil, že žiadne rozhodnutie urobené nebolo.
O úvahách NATO informovala vo štvrtok britská stanica Sky News s tým, že po tisíc vojakov by mohlo byť vyslaných do Rumunska, Bulharska, Maďarska a na Slovensko.
Situácia je napätá ale riešiteľná
"To nie je požiadavka zo slovenskej strany, je to súčasť normálneho obranného plánovania v reakcii na vzniknutú situáciu,“ povedal minister.
NATO sa má otázkou zaoberať v najbližších dňoch a týždňoch. "Takéto vojenské štruktúry sú v Pobaltí, Poľsku a sú tam v reakcii na to, čo sa dialo v roku 2014. Keďže sme si mysleli, že nedôjde k takejto eskalácii ako v roku 2014, tak prítomnosť štruktúr NATO sa nebudovala ďalej," uviedol.
Návrh na prípadné posilnené spoločné pôsobenie ozbrojených síl členských krajín NATO v oblasti východnej hranice Aliancie je len jednou z možných alternatív.
Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných ozbrojených síl nebolo prijaté, doplnila hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Dodala, že o akomkoľvek rozmiestnení cudzích ozbrojených síl na našom území rozhodujú príslušné ústavné orgány Slovenska.
Korčok na štvrtkovom neoficiálnom rokovaní zahraničného výboru informoval štyroch prítomných poslancov o dianí na Ukrajine a jej hranici, prebiehajúcich diplomatických rokovaniach.
"Môj záver bol v tom, že situácia je naozaj napätá, ale riešiteľná. Musia byť však určite kroky k deeskalácii, musíme dostať zo stola reálnu hrozbu toho, že tu môže byť vykonaná vojenská akcia voči Ukrajine, toto je neakceptovateľné," zhodnotil. Zároveň vyzval opozíciu, aby sa jasne vyjadrila, kde stojí v potenciálnom konflikte.
Podpredseda parlamentu a člen zahraničného výboru Milan Laurenčík (SaS) povedal, že na výbore ani stredajšom zasadnutí Bezpečnostnej rady sa o úvahách o prípadnom vyslaní síl na územie SR nediskutovalo.
Vyslanie posíl, je v rovine úvah
Prípadné vyslanie posíl aj na Slovensko je zatiaľ v rovine úvah. O vyslaní ďalších stoviek vojakov do východnej Európy uvažuje aj Spojené kráľovstvo - chce tak urobiť pred prípadnou inváziou Ruska na Ukrajinu, ktoré zhromaždilo popri ukrajinskej hranici desaťtisíce svojich vojakov a zbrane.
Takáto misia sa podľa britskej stanice pod záštitou NATO uskutoční, len ak s tým bude súhlasiť všetkých 30 členských štátov aliancie - dokonca aj v prípade, že dotknuté krajiny nenasadia vlastných vojakov.

Moskva pred vyše mesiacom požiadala Spojené štáty a organizáciu NATO o rozsiahle bezpečnostné záruky vrátane toho, aby sa Aliancia nerozšírila o Ukrajinu.
Rusko v poslednom období blízko hraníc s Ukrajinou zhromaždilo viac ako 100-tisíc svojich vojakov, čo Západ považuje za možnú prípravu na inváziu na Ukrajinu.
Spojené štáty a ich spojenci Rusku pohrozili, že ak zaútočí na Ukrajinu, zavedú proti nemu tvrdé sankcie. Rusko plány napadnúť Ukrajinu odmieta.