BRATISLAVA. Ratifikáciu obrannej dohody so Spojenými štátmi americkými momentálne nemieni podporiť zhruba päť až šesť poslancov Národnej rady z klubu hnutia Sme rodina.
V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal člen predsedníctva hnutia Sme rodina a poslanec Igor Kašper s tým že diskutovať by o nej mali ešte budúci týždeň.
Podpredseda strany Hlas a poslanec parlamentu Erik Tomáš v relácii povedal, že poslanci z ich strany zahlasujú proti dohode.
Zároveň doplnil, že strana podporí referendum, ktoré bude riešiť aj danú otázku. Tiež potvrdil, že sa zúčastnil na protestnom stretnutí pred Prezidentským palácom v Bratislave, ktorý organizovala opozičná strana Smer proti obrannej dohode, zdražovaniu a za predčasné voľby.

Korčoka sa pýtali na štyri veci
Kašper poukázal na to, že na minulotýždňový poslanecký klub si zavolali ministra zahraničných vecí a európskych vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) a ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO).
Spresnil, že ich zaujímali štyri veci: aby na území Slovenska neboli budované žiadne americké základne a aby nevstupovali príslušníci amerických ozbrojených síl bez súhlasu Národnej rady; aby tu nebol vytvorený priestor na dovoz jadrových a iných zbraní; aby mestá a obce, ktoré sú zasiahnuté priamo neprišli o svoje dane; aby bolo zachované civilné letisko na Sliači.
„Odpovede na mnohé tieto otázky sme dostali, samozrejme, že si ich ešte verifikujeme,“ povedal a dodal, že je podľa neho všeobecne známe, že piati – šiesti poslanci z ich poslaneckého klubu s tým v takejto forme majú problém. Podotkol, že sú otvorené aj otázky kompenzácií.

Tomáš kritizoval prezidentku
Tomáš ozrejmil, že dohodu s USA odmietajú, pretože bola podľa nich amatérsky vyrokovaná, je nevyvážená a v neprospech Slovenska a môže ohrozovať jeho suverenitu a nie je v súlade s ústavou.
Za nesmierny alibizmus považuje, že sa prezidentka Zuzana Čaputová neobrátila napriek ich výzve v súvislosti so zmluvou na Ústavný súd, ale že vypracovala interpretačnú doložku.
„Ak by neboli žiadne pochybnosti o tej zmluve, na čo je potrebná interpretačná doložka? Ak by bola tá zmluva taká jasná, na čo by ju bolo potrebné interpretovať? Čiže pani prezidentka touto doložkou potvrdila naše obavy,“ zhrnul.
Kašper vyvrátil, že by Slovensko zmluvou mohlo stratiť suverenitu, no zároveň dodal, že nechápe dôvod interpretačnej doložky, keďže nie je záväzná.
Spor medzi Ruskom a Ukrajinou? Tomáš hovorí o napínaní svalov
V otázke možného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou sa obaja poslanci zhodli, že je potrebné ho vyriešiť diplomatickou cestou a predísť vojne i ohrozeniu Slovenska.
Situáciu podľa Kašpera netreba zľahčovať a prioritou je národná bezpečnosť. Tomáš upozornil, že Slovensko nemôže byť vťahované do konfliktu, s ktorým nič nemá.
"Čakáme, ako sa situácia vyvinie, a veríme, že sa upokojí. Dúfame, že diplomati tento konflikt zažehnajú," vyhlásil Kašper. Deklaruje, že ak by sa niečo dialo, vláda i parlament na to budú promptne reagovať.
“Ak by neboli žiadne pochybnosti o tej zmluve, na čo je potrebná interpretačná doložka? Ak by bola tá zmluva taká jasná, na čo by ju bolo potrebné interpretovať?
„
Tomáš nerozumie, prečo sú ľudia na Slovensku strašení a vyvoláva sa tu zbytočné napätie. "Nemyslím si, že by Slovenská republika mala byť v tomto smere proaktívna. Nemôžeme nechať Slovensko vtiahnuť do konfliktu," vyhlásil Tomáš.
Spor medzi západnými krajinami a Ruskom vníma ako "napínanie svalov" a taktiež verí, že sa vyrieši diplomatickou cestou.
Prípadné umiestňovanie vojakov NATO do východnej Európy nepovažuje momentálne za správnu cestu. Slovensko, ako tvrdí, by sa malo momentálne sústrediť na iné aspekty, a to potenciálnu energetickú či migračnú krízu.

Naďalej sú proti povinnému očkovaniu
V prípade pandémie koronavírusu poslanci dúfajú, že nastupujúca štvrtá vlna spôsobená variantom omikron bude záverom pandémie.
"Omikron má iný priebeh. O pár týždňov by to mohlo prehrmieť," myslí si Kašper. Deklaroval, že Sme rodina je naďalej za dobrovoľné očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Opozícii vyčíta, že v prípade očkovania vytĺka politické body na úkor zdravia ľudí. Tomáš tvrdí, že v Hlase sú proti povinnej vakcinácii.
Miernejší priebeh ochorenia pri omikrone podľa neho dáva nádej, že Slovensko zvládne štvrtú vlnu pandémie. "Dôležité je, aby neskolaboval štát a služby," podotkol Tomáš.