BRATISLAVA. Na základe zistení Najvyššieho kontrolného úradu SR pri kontrole Múzea SNP zvažuje ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) podať trestné oznámenie.
Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva kultúry SR Zuzana Viciaňová.
Najvyšší kontrolný úrad pri svojej kontrole totiž identifikoval viacero prípadov nehospodárnosti a netransparentnosti.
Potvrdené podozrenia
Milanová podotkla, že od svojho nástupu upozorňovala na nedostatky, ktoré sa diali ešte za predchádzajúceho vedenia Viery Laššákovej (Hlas-SD).
Dodala, že súčasné vedenie sa nebálo mediálneho tlaku a odvolalo vtedajšieho generálneho riaditeľa Múzea SNP.

„Výsledky Najvyššieho kontrolného úradu SR potvrdzujú, že sme od začiatku mali pravdu. Z toho dôvodu zvážime s právnikmi podanie trestného oznámenia. Pani poslankyni Laššákovej v téme Múzea SNP išlo o jediné, zamedziť proces, ktorým príde o svoj nástroj totálne neefektívneho a nehospodárneho rozdeľovania státisícov eur daňových poplatníkov,“ dodala k tejto téme.
Predražená digitalizácia
Medzi prípady nehospodárnosti a netransparentnosti zaradil Najvyšší kontrolný úrad SR napríklad neefektívne preplácanie nákladov za servis digitalizačných zariadení v objeme milión eur, alebo viac ako 310-tisíc za predražené pódium na oslavy 75. výročia SNP.
Kontrolóri tiež upozornili na vysoké odhadované výdavky múzea do projektov, ktoré neboli kryté v jeho rozpočte. Práve pre takéto konanie bola zmarená investícia za viac ako 280-tisíc eur, ktorá súvisela najmä s vytvorením kultúrneho a kreatívneho centra v Banskej Bystrici.
Vzhľadom na porušenie pravidiel finančnej disciplíny v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách, zistenia odstúpili národní kontrolóri Úradu vládneho auditu na ďalšie správne konanie.
Laššáková kritizuje samotnú správu kontrolórov
Exministerka kultúry Ľubica Laššáková (Hlas) sa ohradzuje voči vyjadreniam terajšej šéfky rezortu Natálie Milanovej (OĽANO) v súvislosti s kontrolou hospodárenia Múzea SNP v rokoch 2018-2020.
Podľa Laššákovej nimi verejnosti podsúva, že sa exministerka priamo podieľala na zlom hospodárení inštitúcie, ktoré vyhodnotil Najvyšší kontrolný úrad.
Laššáková zároveň kritizuje aj samotnú správu kontrolórov, ktorí podľa nej porovnávali neporovnateľné udalosti.
Naráža na výčitku NKÚ o predražení technického zabezpečenia osláv 75. výročia SNP, keď sa zásahom ministerstva mala v porovnaní s ostatnými ročníkmi trojnásobne predražiť zákazka na pódium pre oslavy.
Bývalá šéfka rezortu pripomína, že išlo o jubilejné výročie, ktorému zodpovedala účasť oficiálnych hostí, ale aj záujem návštevníkov, ktorých počet prekročil 20-tisíc.
"Preto aj pódium bolo vzhľadom na bohatý viacdňový program a počet návštevníkov a hostí násobne väčšie ako v predchádzajúcich rokoch," zdôraznila. "Podmienkam zodpovedala aj adekvátna obrazová a zvuková technika a ďalšie technické náklady, v súvislosti s charakterom podujatia a samotného programu oveľa vyššie než iné roky," dodala.
Sporná je podľa nej aj výčitka NKÚ, týkajúca sa servisu digitalizačnej techniky.
"Servisná zmluva bola výsledkom verejného obstarávania, ktoré bolo uzatvorené v septembri 2016," upozornila Laššáková, ktorá bola na poste ministerky od marca 2018. Poukázala tiež na to, že rovnakú zmluvu na servisné služby mali uzatvorené aj ďalšie organizácie ministerstva, napríklad Slovenská národná galéria v Bratislave či Slovenská národná knižnica v Martine.
"Pochybenia však NKÚ uvádza len pri Múzeu SNP," čuduje sa Laššáková, ktorú ešte väčšmi zaráža fakt, že záverečná správa NKÚ z marca 2020, týkajúca sa práve projektov digitalizácie kultúrneho dedičstva, nehovorí o žiadnych pochybeniach.