SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Koronavírus na Slovensku: Registráciu na vakcínu od Novavaxu spustia od polovice februára (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 17 877 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

19:33 SVET - Spojené kráľovstvo dnes hlásilo ďalších 534 úmrtí súvisiacich s covidom. Je to najvyšší počet od vlaňajšieho 23. februára, keď bolo úmrtí 548.

Úrad Spojeného kráľovstva pre zdravotnú bezpečnosť však tiež informoval, že zmena v "ich mechanizme oznamovania" spôsobila "určité meškanie v hlásení denných úmrtí".

Dodal, že najnovšie údaje "zahŕňajú aj tieto nahromadené počty", a preto sú "úmrtia vyššie než obvykle"

Ďalšie denné údaje vlády ukazujú, že koronavírus sa veľmi šíri medzi deťmi vo veku žiakov základných škôl. Informovala o tom britská stanica Sky News.

Údaje tiež ukázali, že za posledných 24 hodín bolo zaznamenaných 88 085 nových prípadov nákazy koronavírusom, v porovnaní so 112 458 prípadmi v utorok. V stredu minulý týždeň bolo hlásených 102 292 infikovaných.

SkryťVypnúť reklamu

19:17 SVET - Fínsko v priebehu februára zruší pandemické obmedzenia.

Postupné odstraňovanie nariadení, ktoré obmedzovali počet návštevníkov v určitých lokalitách a vyžadovali od ľudí potvrdenie o očkovaní, sa pre reštaurácie a bary začne od 14. februára.

Pre kultúru a šport budú obmedzenia v tento deň úplne zrušené, povedala fínska premiérka Sanna Marinová. Nočné kluby však zatiaľ ostanú zatvorené.

18:42 SVET - Francúzsko začne tento týždeň podávať antivirotikum od spoločnosti Pfizer, ktoré je prvou tabletkou na liečbu covidu schválenou v rámci celej EÚ.

Krajina stále hlási najvyššie denné prírastky nových infekcií na počet obyvateľov. Počty hospitalizovaných pacientov na druhej strane klesajú a vláda v Paríži začala rušiť obmedzenia súvisiace s variantom koronavírusu omikron.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva dnes uviedlo, že krajina už získala prvých 10-tisíc dávok lieku paxlovid od spoločnosti Pfizer a tabletky budú v lekárňach k dispozícii od piatku.

17:28 SLOVENSKO Švajčiarsko začne uvoľňovať pandemické obmedzenia.

Vláda prestala mať obavy, že nárast v prípadoch infekcie spôsobovaný vysoko nákazlivým variantom omikron preťaží systém zdravotnej starostlivosti.

16:59 SLOVENSKO Pandemická situácia v košických základných školách sa zlepšuje.

Kým minulý piatok bolo v karanténe 32 percent žiakov, v stredu bol tento počet nižší približne o polovicu.

16:40 SLOVENSKO Zástupcovia cirkví a židovských obcí žiadajú, aby bohoslužby boli považované za esenciálne potreby a aby sa na nich mohli zúčastňovať aj nezaočkovaní a neprekonaní.

SkryťVypnúť reklamu

„Požiadavky aj obavy predstaviteľov cirkví plne chápem. Osobná prítomnosť na bohoslužbe je pre každého veriaceho veľmi dôležitá. Rovnako dôležitá je aj ochrana zdravia každého jedného z nás,“ skonštatoval premiér.

Uvoľnenie pravidiel si podľa Hegera vyžaduje dôslednú odbornú diskusiu. „Z tohto dôvodu zvolávam stretnutie, na ktorom sa zúčastnia tak odborníci, ako aj zástupcovia cirkví,“ oznámil premiér.

16:32 SLOVENSKO Andrej Danko má covid. Je to šialená choroba, vraví

Danko kritizuje, že celá debata o pandémii sa sústredí len na očkovanie.

Súvisiaci článok Andrej Danko má covid. Je to šialená choroba, vraví Čítajte 

16:05 SLOVENSKO V nemocniciach na Spiši rastie počet nakazených zamestnancov.

V nemocniciach v Kežmarku a v Poprade zaznamenali nárast pozitívne testovaných zamestnancov a ďalších pracovníkov v karanténe. V Kežmarku majú aktuálne 11 pozitívnych a štyroch zamestnancov v karanténe, v Poprade je v izolácii dohromady takmer 70 pracovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

15:51 SLOVENSKO Hlinikáreň Slovalco zatiaľ výpadok zamestnancov pre covid neeviduje.

Zaočkovanosť dvoma dávkami vakcíny proti covidu dosahuje v Slovalcu úroveň 83 percent. Troma dávkami je zaočkovaných 55 percent zamestnancov.

15:39 SLOVENSKO Počet prípadov vzrástol v Trnavskom kraji o 120 percent.

Nárast potvrdil aj monitoring odpadových vôd z čistiarne Zeleneč pri Trnave, kde zaznamenali zvýšenú koncentráciu vírusu.

15:12 SLOVENSKO V školách sa vzdeláva takmer 80 percent tried.

Pozitivita u zamestnancov škôl je podľa nej necelých päť percent, čo sa týka všetkých žiakov ide o 3,1 percenta.

Súvisiaci článok V školách sa vzdeláva takmer 80 percent tried Čítajte 

15:05 SLOVENSKO Zdravotnú starostlivosť poskytuje košická nemocnica pacientom bez ohľadu na očkovanie.

„Naši zdravotníci dôsledne dodržiavajú právny poriadok Slovenskej republiky na ochranu zdravia a života pacientov,“ reagovala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková. Ubezpečuje, že robia všetko pre záchranu každého ľudského života.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Košická nemocnica reaguje na slová lekárky: Pacientov ošetríme bez ohľadu na očkovanie Čítajte 

14:53 SLOVENSKO Testovanie zamestnancov už nebude povinné, oznámil Sulík.

Sulíka dodal, že variant omikron prichádza na Slovensko tak masívne, že testovanie bude na dobrovoľnosti každého.

„Zamestnávateľom sme dnes tu povinnosť zobrali a necháme na nich, ako k tomu budú pristupovať," objasnil minister.

14:44 SLOVENSKO Pre školy sa nakúpi päť miliónov kusov antigénových testov.

Ministerstvo zdravotníctva pôvodne odporúčalo zaistiť desať miliónov antigénových samotestov.

„Dohodli sme sa, že ak už budeme míňať týchto päť miliónov testov, následne príde ďalšie uznesenie, aby sme dokúpili ďalšie testy,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling s tým, že sa nevie ako sa bude situácia vyvíjať a či sa bude naďalej testovať. Uviedol, že momentálne majú pre školy dostatok testov.

SkryťVypnúť reklamu

14:32 SLOVENSKO Režim OP+ komplikuje situáciu hotelierom, kapacity vo Vysokých Tatrách sú vyťažené na 30 percent.

"V našom prípade nemôžeme hovoriť o uvoľnení opatrení, pretože fungujeme v režime OP+. Z vyhlášky vyplýva a pre nás to znamená, že ubytovať môžeme len ľudí, ktorí sú prekonaní a očkovaní, negatívny test prekonanému nestačí. Je to výrazná zmena oproti predošlému stavu. Vzhľadom na zrovnoprávnenie očkovaných a prekonaných pri vstupe do krajiny nerozumieme, prečo toto nie je aj pri ubytovaní. Prekonaný Poliak tak bude môcť vstúpiť do krajiny, ale nebude sa môcť ubytovať," povedala riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Považuje za nelogické, že na poľskej strane ľudí na lyžovačku v Tatrách lákajú reklamy, chýbajú im však základné informácie o pravidlách na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

14:00 SVET Český správny súd zrušil opatrenie, ktoré neočkovaným zakazovalo vstup do reštaurácií.

Rozhodnutie súdu má vstúpiť do platnosti o sedem dní. "Cieľom opatrení ministerstva zdravotníctva nemôže byť to, aby boli občania nútení do očkovania, ktoré je dobrovoľné," vyhlásil sudca Petr Mikeš.

Súvisiaci článok Český súd pustil nezaočkovaných do reštaurácií a barov Čítajte 

13:47 SLOVENSKO Ministerstvo neeviduje výrazný nárast hospitalizácií detí.

13:45 SLOVENSKO Povinné testovanie zamestnancov vo firmách bude podľa všetkého zrušené.

Pokiaľ dnes dôjde k dohode, tak bude prijaté uznesenie, ktoré hovorí o tom, že sa v podnikoch nebude testovať," uviedol minister s tým, že podniky kritickej infraštruktúry, ako napríklad elektrárne a vodárne, prešli na častejšie testovanie a v iných firmách to podľa neho v aktuálnej situácii už nemá taký význam.

SkryťVypnúť reklamu

13:42 SLOVENSKO Prihlasovanie na vakcínu od Novavaxu by mali spustiť 15. februára , povedal minister Lengvarský.

Slovensko zakontrahovalo celkovo 600-tisíc dávok. Vakcína je dvojdávková.

Súvisiaci článok Slovensko objednalo 600-tisíc dávok vakcíny od Novavaxu Čítajte 

13:36 SLOVENSKO Šírenie variantu omikron bude vyžadovať vyšší záujem o PCR testovanie. Testy sú zatiaľ dostupné. Minister zdravotníctva objasnil, že potenciálnym problémom môže byť obmedzená kapacita laboratórií, ktoré zatiaľ stíhajú, ale pravdepodobne narazia na svoje maximum.

Ministerstvo hľadá alternatívne možnosti testovania a zvažuje, že deti s pozitívnym antigénovým testom a ľudia, ktorí sa vrátili zo zahraničia nebudú mať prioritu pri testovaní.

13:33 SLOVENSKO Lengvarský nepredpokladá výrazné zmeny opatrení, reagoval tak na žiadosť zrušiť OP režim v kostoloch.

SkryťVypnúť reklamu

13:31 SLOVENSKO Nemocnice zatiaľ nie sú preťažené, oznámil Lengvarský. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo na omikronovú vlnu triážne stany.

13:24 SLOVENSKO Za posledný týždeň podali zdravotníci tretiu dávku 60-tisíc ľudom. V oblastiach s vysokou mierou zaočkovanosti je šírenie omikronu spomalené.

Richard Szabó z Inštitútu zdravotníckych analýz poznamenal, že vidieť exponenciálny nárast v počte pozitívnych prípadov, pričom priemer je 16 788 prípadov. Na Slovensku je podľa neho priemerne hospitalizovaných takmer 1700 pacientov a na umelej pľúcnej ventilácii je priemerne 138 ľudí. Denné príjmy stúpli na 133.

"Hospitalizovaní pacienti nám za posledné dva dni začínajú stúpať," uviedol. Zároveň dodal, že začínajú stúpať aj pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, avšak situácia je stabilná.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s minulým týždňom bol zaznamenaný nárast výjazdov záchraniek ku COVID-19 pacientom. Nárast je viditeľný vo všetkých krajoch Slovenska, pričom najvýraznejší je v Prešovskom, Žilinskom a Bratislavskom kraji, kde počet výjazdov stúpol takmer na dvojnásobok.

13:22 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o aktuálne epidemiologickej situácii.

Situácia je zatiaľ pod kontrolou, hodnotí situáciu Lengvarský. Nárast prípadov nie je nič, čo by ministerstvo podľa neho nepredpokladalo.

Načítavam video...

12:42 SLOVENSKO Počty nových prípadov v okrese Rožňava už prekonali doterajšie maximum.

V štvrtom kalendárnom týždni evidovali nárast ochorení covid o 130 percent. Sedemdňová incidencia dosiahla 924 prípadov na 100-tisíc obyvateľov

12:38 SLOVENSKO V Senici zatvárajú očkovacie centrum kvôli nízkemu záujmu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V Senici pre nízky záujem zatvárajú očkovacie centrum Čítajte 

12:34 SLOVENSKO Dobrá voľba a Umiernení žiada o preplácanie nákladov za testovanie.

Podnikatelia podľa nich úverujú štát tým, že sa snažili pomôcť pri posune pandemickej krivky odchytávaním infikovaných, a tým sa zabránilo hromadnejšiemu šíreniu vírusu.

Podpredseda strany Alojz Hlina tiež vyhlásil, že nesúhlasia so zmenou pandemickej PN.

12:23 SLOVENSKO Martinským lekárom pomáha pri liečbe pacientov s covidom mobilná aplikácia.

S využitím aplikácie MEDasistent už bolo odliečených 150 pacientov. Inovatívna technológia umožňuje monitorovať, analyzovať a vyhodnocovať stav pacienta v reálnom čase bez nutnosti hospitalizácie.

12:12 SVET Vo Francúzsku uvoľnilo pravidlá pre nosenie rúšok aj hromadné podujatia.

Práca z domu už nie je povinná, vláda ju však naďalej odporúča.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vo Francúzsku uvoľnilo pravidlá pre nosenie rúšok aj hromadné podujatia Čítajte 

11:53 SVET V Rakúsku pribudlo takmer 40-tisíc nových nakazených.

Za utorok pribudlo 39 410 nakazených a 16 obetí na životoch. Nárast počtu pacientov s covidom evidujú aj v nemocniciach. V súčasnosti je s covidom hospitalizovaných 1697 ľudí.

11:35 SLOVENSKO Veronika Remišová má pozitívny test na covid.

Ministerka investícií pracuje z domu, nemá žiadne symptómy. "Vzhľadom na to, že na ministerstve stúpa počet prípadov koronavírusu, objednala sa v pondelok preventívne na PCR test, napriek tomu, že nemala žiadne príznaky. Výsledok jej prišiel počas zasadnutia koaličnej rady, okamžite informovala zúčastnených a odišla domov," uviedol vedúci tlačového oddelenia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Andrej Ďuríček.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že vicepremiérka si vzhľadom na množstvo stretnutí v rámci pracovných povinností každý deň robí antigénový test.

11:17 SLOVENSKO Silu omikronu už pociťujú v kežmarskej nemocnici, rastie počet hospitalizovaných aj pozitívnych zamestnancov.

V nemocnici leží dvanásť pozitívnych pacientov, jeden z nich je na umelej pľúcnej ventilácii.

10:38 SLOVENSKO Po skončení vlny omikron čaká Slovensko uvoľňovanie opatrení.

„Táto vlna bude prudká a bude rýchla. V nemocniciach je situácia dobrá. Ten vývoj vyzerá tak, že prípady, ktoré prichádzajú do nemocníc, budú mať ľahšie priebehy ochorenia,“ povedal Heger, ktorý zopakoval, že na Slovensku máme stále dostatok vakcín proti koronavírusu.

Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského sa na Slovensku v súvislosti s koronavírusom v súčasnosti nič neočakávané nedeje.

SkryťVypnúť reklamu

10:31 SLOVENSKO V Trnavskom kraji budú cez víkend očkovať aj deti od päť rokov.

Neplnoletí záujemcovia musia prísť v sprievode svojho zákonného zástupcu, a to aj pri podaní druhej alebo tretej dávky vakcíny.

Súvisiaci článok Cez víkend budú v Trnave očkovať aj deti od päť rokov Čítajte 

10:10 SLOVENSKO Minister vnútra mal pozitívny test na covid.

Roman Mikulec sa nezúčastní na rokovaní vlády, je v karanténe. Minister má mierny priebeh ochorenia a je plne zaočkovaný. Mikulec mal ešte včera negatívny antigénový test. Informovali o tom tvnoviny.sk.

Súvisiaci článok Mikulec mal pozitívny test na koronavírus Čítajte 

10:06 SVET V Maďarsku pribudlo 19 690 nakazených, zomrelo 77 pacientov s covidom.

Počet očkovaných dosiahol takmer 6,4 milióna. Dve dávky dostalo vyše 6,1 milióna a tretiu dávku podali 3 693 859 z nich.

10:02 SLOVENSKO Zdravotníci zaočkovali v utorok 949 ľudí prvou dávkou.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 799 115. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 663 548 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2410 ľudí. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 5 765 ľudí, dohromady 1 487 881.

10:00 SLOVENSKO PCR testy odhalili nové maximum, pribudlo 20 224 nakazených.

Pozitívny PCR testy malo 20 224 ľudí, takmer 61 percent nebolo zaočkovaných. Laboratóriá spravili 38 506 PCR testov. Pozitívny antigénový test malo 2562 osôb, takmer 62 percent nemá očkovanie.

Informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Počet potvrdených obetí na covid vzrástol o 27 osôb. Celkový počet úmrtí je 17 877.

Počty pacientov v nemocniciach rastú podľa aktualizovaných dát NCZI štvrtý deň po sebe. Hospitalizovaných je 1698 pacientov s covidom, na JIS a OAIM je 283 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 138 osôb. Takmer 77 percent z pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku.

9:00 SLOVENSKO Fakultná nemocnica v Nitre sa pripravuje na nástup omikronovej vlny.

V týchto dňoch pristúpila k viacerým organizačným zmenám. Podľa hovorkyne nemocnice Tatiany Kubinec rozdelili logisticko-strategické úseky zdravotníckeho zariadenia tak, aby zamedzili masívnemu výpadku zamestnancov.

Nemocnica zabezpečila aj triážny stan, ktorý bude v prípade náporu pacientov na covidové pracoviská nemocnice k dispozícii pre pozitívnych pacientov.

7:12 SVET Testy potvrdili v utorok v Česku 57 195 nových prípadov koronavírusu. Je to najvyšší počet prípadov od začiatku pandémie.

České ministerstvo zdravotníctva hlási aj 9 775 reinfekcií. V nemocniciach leží 2 653 ľudí, zhruba o 700 viac ako minulý týždeň a z toho je 213 vo vážnom stave.

6:25 SVET Ostrovný štát Tonga, ktorý v januári zasiahol výbuch sopky, dnes uzatvoril svoje hranice po tom, ako na svojom území zaznamenal dva prípady koronavírusu.

Premiér krajiny oznámil, že tento týždeň mali pozitívne výsledky testov dvaja muži v hlavnom meste Nuku'alofa. Obaja sú v izolácii. Muži podľa premiérových slov pracovali v miestnom prístave, do ktorého v súčasnosti prichádza humanitárna pomoc z viacerých častí sveta.

6:00 SVET Konzorcium Pfizer/BioNTech požiadalo americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv o schválenie na núdzové použitie vakcíny proti koronavírusu určenej pre deti vo veku od šiestich mesiacov do piatich rokov.

V prípade schválenia to bude prvá očkovacia látka v USA prístupná pre túto vekovú skupinu obyvateľstva.

00:00 SVET - Počet ľudí nakazených koronavírusom vo svete prekonal hranicu 380 miliónov, ukazujú to údaje americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. Rýchly nárast počtu prípadov v roku 2022 pokračuje, desať miliónov nakazených pribudlo siedmykrát za sebou za tri dni.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Shell myslí na slovenské komunity
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 6. Agrokomplex 2022
 7. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 8. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 38 482
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 041
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 026
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 771
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 543
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 206
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 579
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľovnícka chata v obci Čifáre, v ktorej sa stretávali Robert Fico a spol.

Sťažnosť vyšetrovateľa Juhása zamietla prokurátorka, ktorá priťažila aj čurillovcom.


9 h
Sklamaný tréner Weiss.

Tréner Mostaru reagoval na trénera Slovana: Kolega Weiss je sebavedomý.


7 h
V Maďarsku postaví CATL svoju druhú európsku fabriku.

Fabrika firmy CATL za sedem miliárd eur prinesie Maďarsku dôležité know-how.


15 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Slovenský portál s výzvami začala preverovať generálna prokuratúra.


a 3 ďalší 38m

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Slovenský portál s výzvami začala preverovať generálna prokuratúra.


a 3 ďalší 37m
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


7 h
Poľovnícka chata v obci Čifáre, v ktorej sa stretávali Robert Fico a spol.

Sťažnosť vyšetrovateľa Juhása zamietla prokurátorka, ktorá priťažila aj čurillovcom.


9 h
Primárka ambulancií všeobecných lekárov Jana Kišidayová.

Už teraz je problém dostať sa k špecialistom.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu