BRATISLAVA. Vo veku 91 rokov zomrel známy architekt a urbanista Iľja Skoček starší. Informoval o tom portál archinfo.sk.
Medzi budovy, ktoré projektoval, patrí aj bratislavský Istropolis.
"Spolu so svojimi domami odchádza generácia architektov, ktorá budovala moderné Slovensko. Iľja Skoček patril medzi nich – vzdelaných a tvorivých ľudí, ktorí formovali náš životný priestor, aktérov heroickej generácie 60. a 70. rokov 20. storočia. Tak ako oni, aj on vždy stál na strane architektúry, na strane tvorivej práce bez ohľadu na aktuálnu politickú situáciu," napísala na sociálnej sieti Slovenská národná galéria.
Návrhy stavieb Iľju Skočeka a jeho súpútnikov, ktoré sú v starostlivosti Zbierky architektúry SNG, budú môcť záujemcovia postupne nájsť zdigitalizované na webovej stránke webumenia.sk.
Iľja Skoček st. je viacnásobným laureátom Ceny Dušana Jurkoviča a laureátom Ceny Emila Belluša za celoživotné dielo.
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si architekta Iľju Skočeka pripomenie v nedeľu 6. februára o 16.10 h na Dvojke v dokumente zo série Ikony, oznámil PR manažér Filip Púchovský.
Profil Iľju Skočeka
Iľja Skoček starší sa narodil 12. júna 1930. V rokoch 1948 – 1952 absolvoval štúdium na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva na Slovenskej vysokej škole technickej. Po roku praxe v Stavoprojekte (1952 - 1953) študoval v rokoch 1953 – 1956 na Špeciálnej škole architektúry Akadémie výtvarných umení v Prahe.
Po skončení tohto štúdia pracoval naďalej v Stavoprojekte – od roku 1956 až do roku 1968. Ďalšie roky (1968 – 1970) pôsobil ako vedúci ateliéru v Združení projektových ateliérov pri Zväze slovenských architektov, a tiež v Projektovom ústave spoločenských stavieb (1970 – 1973).
Potom pracoval v Štátnom projektovom a typizačnom ústave (1973 – 1989). V rokoch 1977 – 1982 bol členom predsedníctva Zväzu slovenských architektov (ZSA). Niekoľko rokov (1981 – 1984) strávil v Alžíri, hlavnom meste Alžírska.
V neskoršom období, v rokoch 1989 – 1992, pôsobil v Ateliéri A70 a v Ateliéri S&S (1992 – 2006). Na viacerých projektoch spolupracoval so svojimi rovesníkmi Ferdinandom Končekom a Ľubomírom Titlom.
Je autorom známych stavieb ako napríklad Hotel Sorea (predtým Dom kultúrnej rekreácie) v Bratislave – projekt vznikol v roku 1960, hotel bol dokončený o šesť rokov neskôr. Vytvoril Študentský domov Jura Hronca, takisto v hlavnom meste (1960, výstavba 1961 – 1967).
V širšom kolektíve (vrátane Ľubomíra Titla, Ferdinanda Končeka, Ferdinanda Milučkého a ďalších) projektoval Urbanistický koncept mesta pre 60.000 obyvateľov – na jeho základe vznikli v 60. rokoch 20. storočia bratislavské sídliská Štrkovec a Ružová dolina, projekt získal cenu Dušana Jurkoviča. Podobne sa Iľja Skoček st. podieľal koncom 60. rokov aj na návrhu sídliska Dúbravka. V tatranskom prostredí je jeho dielom zotavovňa (dnes hotel) Máj v Liptovskom Jáne a hotel Baník na Štrbskom Plese (dnes Hotel Sorea Trigan).
Spolu s Končekom a Titlom projektoval aj Dom odborov Istropolis (v minulosti Dom Revolučného odborového hnutia) v Bratislave na Trnavskom mýte, ktorý developer v súčasnosti rozoberá.
"Spolu so svojimi domami odchádza generácia architektov, ktorá budovala moderné Slovensko. Iľja Skoček patril medzi nich, vzdelaných a tvorivých ľudí, ktorí formovali náš životný priestor, aktérov heroickej generácie 60. a 70. rokov 20. storočia," uviedla vo svojom vyhlásení Slovenská národná galéria (SNG), ktorá TASR informovala o úmrtí architekta. SNG tiež pripomenula, že Iľja Skoček vždy stál na strane architektúry a tvorivej práce, bez ohľadu na aktuálnu politickú situáciu.
Iľja Skoček starší bol viacnásobným laureátom Ceny Dušana Jurkoviča, dva razy získal Cenu Cypriána Majerníka a bol tiež laureátom Ceny Emila Belluša za celoživotné dielo (spolu s kolegami Končekom a Titlom).
Mal šesť detí, tri išli v jeho stopách a venujú sa architektúre. Iľja Skoček mladší je predsedom Slovenskej komory architektov.

Beata
Balogová
