BRATISLAVA. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) je presvedčený, že poslanci Národnej rady schvália obrannú dohodu so Spojenými štátmi americkými (USA). Povedal to dnes po rokovaní Ústavnoprávneho výboru.
Väčšina súhlasí
Šéfa rezortu obrany oveľa viac trápi to, koľko poslancov parlamentu sa nebude môcť zúčastniť na hlasovaní pre covid. Podľa Naďa je však drvivá väčšina poslancov za dohodu.
Na rokovaní výboru hlasovali proti dohode poslanci hnutia Sme rodina.
„Zhodou okolností členovia tohto výboru sú presne tí, ktorí deklarujú, že budú proti. S nimi počítame, že budú proti, aj keď na rokovaní boli ich otázky zodpovedané. Jednoducho je to ich politický postoj alebo geopolitické cítenie,“ uviedol Naď s tým, že poslanci však nemajú principiálny problém so zmluvou.

Minister obrany vo štvrtok 3. februára za účasti ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nom. SaS) podpísal vo Washingtone s ministrom zahraničných vecí Spojených štátov amerických Antonym Blinkenom Dohodu medzi vládou a vládou USA o spolupráci v oblasti obrany (DCA). Parlament bude dohodu schvaľovať na schôdzi, ktorá sa začne v utorok.
Hlas nezahlasuje za dohodu
Hlas Petra Pellegriniho nepodporí dohodu. Strana podľa jeho slov vyzýva predstaviteľov vládnej koalície k stiahnutiu dohody z rokovania parlamentu. "Urobte toto výrazné politické gesto na upokojenie vnútropolitickej situácie na Slovensku," povedal. Ako ďalej dodal, efektívna zahraničná politika sa nedá robiť bez silnej vnútropolitickej dôvery a zahraničnopolitickej zhody naprieč celým spektrom.
"Ide o nevýhodnú zmluvu," vyhlásil Pellegrini s tým, že ani interpretačné doložky nevyvrátili dodnes ich odborné výhrady. Vyzval k hľadaniu zahraničnopolitického konsenzu. Presadenie tejto zmluvy úzkou skupinou politicky vyvolených demontuje podľa neho dôveru verejnosti.
"Dosiahnu na chvíľku želaný cieľ, avšak hodnotové vedomie spoločnosti je a bude rozvrátené. Výsledkom toho je polarizujúca sa spoločnosť s radikálnou náladou," uviedol.