SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Piskot, spev, strkanice aj zvuky sirén. Schôdzu k dohode s USA ukončili predčasne (minúta po minúte)

Žilinkovi neumožnili vystúpiť.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodovanie o obrannej dohode s USA sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo obrannej dohody s USA budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

22:01 Hlasovanie o obrannej dohode s USA bude v stredu o 11:00.

21:44 Rozprava k obrannej dohode sa skončila. Predseda Národnej rady Boris Kollár navrhol uzavrieť rozpravu o obrannej dohode s USA pre opätovné narúšanie schôdze poslancami ĽSNS. Rokovacou sálou sa stále ozýva zvuk sirény. Poslanci návrh schválili.

21:35 Schôdza je prerušená už hodinu, grémium stále prejednáva opätovné narušenie rozpravy poslancami za ĽSNS.

20:54 Predseda vlády Eduard Heger kritizuje opozíciu. Demokratické Slovensko dnes v parlamente podľa premiéra „udierali" extrémisti, od Fica cez Pellegriniho až po fašistov. Demokratické sily musia podľa Hegera znovu ukázať súdržnosť na základných ústavných hodnotách tohto štátu.

„Extrémisti, medzi ktorých sa už zaradili Fico a Pellegrini, tým, že sa nedokázali voči nim vymedziť, sa snažia urobiť z politiky bojovú arénu. Podarí sa im to len vtedy, ak im to dovolí demokratická väčšina," uviedol Heger a odkázal im, že tá neuhne.

SkryťVypnúť reklamu

20:31 Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík prerušil schôdzu a zvolal grémium. Poslanec z ĽSNS Stanislav Mizík počas vystúpenia Petra Osuského z SaS opäť narušil schôdzu, z reproduktorov pustil zvuk sirény.

20:20 Peter Krupa a Andrej Medvecký z ĽSNS aj naďalej držia slovenskú vlajku pred rečníckym pultom, priebeh rokovania už opozícia nenarúša piskotom a hlučným prejavom. Faktickými poznámkami na vystúpenie Fica reagujú najmä poslanci z jeho vlastnej strany.

19:55 Predseda Smeru na koniec svojho prejavu viackrát zopakoval, že ani jeden poslanec strany nepodporí obrannú dohodu s USA.

19:30 Fico za celý Smer hovorí, že strana rešpektuje členstvo v NATO a záväzky z neho vyplývajúce. Dodáva však, že sa nestotožňujú s bezpečnostnou stratégiou súčasnej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

19:27 Rozprava pokračuje, vyzerá to tak, že kotlebovci ju už nebudú blokovať. Za rečnícky pult sa postavil Robert Fico.

19:15 K Žilinkovmu prejavu sa teraz postupne vyjadrujú viacerí poslanci. Opoziční mu vyjadrujú podporu a vďaku, koaličný poslanec zo SaS Miroslav Žiak ho zasa nazval ruským agentom.

19:10 "Verím, vážené panie poslankyne a vážení páni poslanci, že ako zvolení zástupcovia občanov Slovenskej republiky aj na základe môjho vystúpenia ešte raz dôsledne zvážite dosah tejto dohody na Slovenskú republiku a záväzky z nej vyplývajúce pre našu súčasnosť a možno aj pre budúce generácie a že pri hlasovaní vyjadríte svoj nesúhlas s touto dohodou. (...)

Som presvedčený, že takúto dohodu, ako Vám bola predložená, by Slovenská republika nemala uzavrieť so žiadnym štátom," vyzval na záver svojho prejavu Žilinka. Podpredseda parlamentu Blanár ho čítal hodinu a trištvrte.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Okupačná zmluva aj plot pred ambasádou. Žilinka opäť napadol dohodu s USA Čítajte 

19:05 Ukrajinské veľvyslanectvo žiada ospravedlnenie za incident s ich vlajkou. Napísalo to na sociálnej sieti.

V parlamente poslanci ĽSNS Peter Krupa a Andrej Medvecký rozprestreli za rečníckym pultom slovenskú vlajku. Vzápätí poslanci strany SaS Jana Bittó Cigániková a Miroslav Žiak pred nimi rozvinuli ukrajinskú vlajku. Medvecký na to zareagoval tak, že oblial vodou Žiaka a aj ukrajinskú vlajku. Následne poslanec ĽSNS Marek Kotleba pristúpil k poslancom SaS a vlajku im vytrhol z rúk. Fotografie z incidentu nájdete vo fotogalérii na začiatku článku alebo aj vo videu tu >>>>

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok reagoval, že Slovensko sa za incident ospravedlní diplomatickou cestou.

"Rúbe sa hlava nehlava a nedotknuteľné už nie sú ani symboly nášho suseda, ktorý sa nachádza v ťažkej situácii. Je mi to ľúto a hanbím sa za to o to viac, že sa to stalo práve počas mojich rokovaní v Kyjeve," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

19:00 Polícia obnovila premávku v úseku od Šulekovej ulice po Mudroňovu ulicu v bratislavskom Starom Meste. Informuje o tom na sociálnej sieti.

Premávku obojsmerne dočasne prerušili z dôvodu bezpečnosti účastníkov protestného zhromaždenia pred budovou parlamentu. Podľa medializovaných informácií sa pred parlamentom zišli stovky ľudí.

18:51 Policajtov chrániacich budovu parlamentu zasiahol slzný plyn. "Chalani, nie je tu voda?," pýtal sa jeden z policajtov kolegu a pretieral si oči.

Viacero policajtov bežalo do budovy parlamentu, aby si prepláchli tvár. Pred prístupové schody pred budovou Národnej rady nastúpili ťažkoodenci.

Polícia proti protestujúcim aktívne nezasiahla.

18:45 Blanár číta Žilinkov prejav už viac ako hodinu. Celý čas stoja pri rečníckom pulte aj poslanci ĽSNS a držia cezeň prevesenú slovenskú vlajku.

SkryťVypnúť reklamu

Klasik by povedal, že tento prejav nebol písaný na území Slovenska.

Jaroslav Naď, minister obrany o prejave generálneho prokurátora Maroša Žilinku

18:35 V Žilinkovom prejave je podľa ministra obrany Jaroslava Naďa veľa neprávd a zavádzania. "Klasik by povedal, že tento prejav nebol písaný na území Slovenska," vyhlásil Naď. Podľa ministra ide o prejav človeka dezorientovaného v medzinárodnom prostredí.

18:20 Žilinka na viacerých miestach svojho prejavu tvrdí, že zmluva narušuje suverenitu Slovenskej republiky.

Píše napríklad, že "voľný pohyb lietadiel, plavidiel a vozidiel prevádzkovaných ozbrojenými silami USA alebo výlučne pre USA a zákaz prehliadky týchto vozidiel bez súhlasu USA porušuje suverenitu a zvrchovanosť Slovenskej republiky a hrubým spôsobom zasahuje do činnosti štátnych orgánov Slovenskej republiky, ktoré bez súhlasu USA si nebudú môcť plniť svoje povinnosti. Pritom, Slovenská republika ponesie zodpovednosť, ak dôjde k porušeniu jej záväzkov týkajúcich sa nakladania s vojenským materiálom, prepravou zbraní a nebezpečných materiálov".

SkryťVypnúť reklamu

Samotné Spojené štáty pritom vo svojej interpretačnej doložke uvádzajú, že spolupráca je založená na plnom rešpektovaní suverenity každej zmluvnej strany a vzájomných záväzkov zmluvných strán vyplývajúcich z iných medzinárodných zmlúv.

18:08 V poslaneckom klube OĽaNO sú stále traja poslanci, ktorí dohodu o obrannej spolupráci nie sú rozhodnutí podporiť. "Je to tak v poriadku, nebudeme nikoho lámať cez koleno," povedal šéf klubu Michal Šípoš.

18:05 Minister obrany Jaroslav Naď vystupuje na spoločnej tlačovej konferencii s poslancami OĽaNO, SaS a Za ľudí. Hovorí, že nikde vo svete sa proti takejto technickej zmluve neprotestuje a v parlamente ich bežne schvaľujú s výraznou väčšinou.

Opozíciu kritizuje za to, že keď má možnosť diskutovať o dohode, tak to odmieta a robí obštrukcie. Spomenul svoj výrok z minulosti, za ktorý bol kritizovaný, keď niektorých poslancov nazval opicami. "Čo urobí opica, keď jej dáte píšťalku? Píska," hovorí Naď v reakcii na niektorých poslancov opozície, ktorí narušovali schôdzu parlamentu píšťalkami.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová odsúdila agresivitu opozičných poslancov.

Načítavam video...

17:57 Žilinka v prejave poukazuje na - podľa jeho slov - nedostatky a tiež obsah a dosah už dojednanej dohody. Konkrétne ich je podrobne rozobraných 26. Blanár stále číta bod 2.

Žilinka v ňom napríklad tvrdí, že Slovensko má dlhoročné negatívne skúsenosti týkajúce sa užívania pozemku Veľvyslanectvom USA v Bratislave a s jeho oplotením. Dodnes tento problém podľa neho nie je riadne vyriešený napriek opakovanému ústretového prístupu zo strany Slovenskej republiky.

"Prečo teda by sme mali dôverovať, že Spojené štáty americké budú riadne hradiť podstatne vyššie náklady podľa tejto dohody, keď už v samotnom texte dohody je zakomponované, že sa možno dohodnúť aj inak?," pýta sa Žilinka.

SkryťVypnúť reklamu

17:47 Blanár zatiaľ naďalej číta Žilinkov prejav a bude ho čítať ešte niekoľko minút. Prejav má totiž 25 strán.

17:45 Boris Kollár na tlačovom brífingu vysvetľoval, čo sa dohodlo na poslaneckom grémiu. Zopakoval, že ak po Blanárovom prejave budú opoziční poslanci naďalej narúšať priebeh schôdze, využije svoje právomoci predsedu parlamentu, ukončí rozpravu a hlasovať sa bude zajtra bez predchádzajúcej rozpravy.

Načítavam video...

17:37 Žilinka v prejave tvrdí, že aj Zmluva medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Zväzu sovietskych socialistických republík o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk na území Československej socialistickej republiky, ktorá nadobudla platnosť 18. októbra 1968, bola výhodnejšia ako tá, ktorá je teraz v parlamente na odsúhlasenie.

SkryťVypnúť reklamu

Tiež tvrdí, že interpretačné vyhlásenie prezidentky právne nezaväzuje Spojené štáty americké, lebo to nie je uvedené v dojednanej dohode, ani v jej preambule, ani v jednotlivých článkoch, ani jednoznačne nevyplýva z jej obsahu.

"To znamená, že nedodržanie alebo porušenie tejto tzv. interpretačnej doložky nespôsobí neplatnosť dohody a nebude ani dôvodom na jej výpoveď počas počiatočného 10-ročného obdobia jej platnosti. Spojené štáty americké ako zmluvná strana tejto dohody nie sú povinné rešpektovať jednostranné vyhlásenie Slovenskej republiky a jej predstaviteľov, vôbec sa ním nemusia zaoberať, ak ich k tomu nezaväzuje text samotnej dohody."

17:27 Podpredseda Smeru Juraj Blanár dostal na základe rozhodnutia poslaneckého grémia možnosť prečítať prejav, ktorý mal predniesť generálny prokurátor Maroš Žilinka. V parlamente je ticho, zdá sa, že mu to umožnia aj poslanci, ktorí doteraz hlasno pískali a narušovali priebeh schôdze.

SkryťVypnúť reklamu

17:25 Kollár oznámil, že má podpisy 30 poslancov na to, aby bola rozprava ukončená. Sú teda podľa neho dve možnosti: buď bude schôdza pokračovať ďalej bez narušenia priebehu, alebo v prípade, že naďalej bude priebeh narušovaný, dá na základe podpisov hlasovať o ukončení rozpravy a zajtra o 11:00 prebehne hlasovanie.

17:20 Fico sa prihovára niekoľkotisícovému davu pred parlamentom heslom "V jednote je sila". Na pódiu mu umožnilo vystúpenie hnutie Republika odídencov od Kotlebovho ĽSNS. Smer pritom často opakuje, že je protifašistickou stranou.

Obranná dohoda s USA je podľa Fica provokáciou Ruska.

17:15 Hoci Kollár ohlásil pokračovanie rokovania na 17. hodinu, zatiaľ sa tak nedeje.

16:55 Robert Fico na tlačovej konferencii označil aktuálny priebeh rokovania za výsledok neschopnosti predsedu parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

"Situácia, keď časť opozície znemožňuje rokovanie Národnej rady, je spôsobená viacerými faktormi. Prvým je to, že koalícia nedovolila generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi vystúpiť v pléne so svojím prejavom, ďalším je znemožnenie aklamačného hlasovania, ktoré sme navrhovali. Opozícii dnes navyše v parlamente nebolo nič schválené," povedal Fico. Za najlepšie riešenie preto považuje prestať rokovať o obrannej dohode.

Fico tiež povedal, že na poslaneckom grémiu padol od koalície návrh, aby ukončili začatú rozpravu, čo by sa podľa jeho slov stalo prvýkrát v histórii slovenského parlamentarizmu.

16:49 Rokovanie bude pokračovať o 17:00, oznámil Kollár.

O tomto istom čase by sa zároveň malo konať zhromaždenie pri buste Alexandra Dubčeka pri Národnej rade, ktoré zorganizoval opozičný Smer. Nebude však prístupné pre verejnosť, polícia okolie sochy ohradila zátarasami. Má ísť o pietnu akciu poslancov Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf Smeru Fico na sociálnej sieti vyzval policajného prezidenta Štefana Hamrana, aby rešpektoval právo o zhromažďovaní.

Hovorca bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Matej Števove však povedal, že Smer žiadnu pietnu akciu v zmysle zákona o zhromažďovaní neoznámil. Pripomenul, že verejné zhromaždenia v okruhu 50 metrov od budovy Národnej rady sú v zmysle zákona zakázané.

16:22 Kollár schôdzu opäť prerušil a zvolal poslanecké grémium. Zdôraznil, že ak to bude takto pokračovať, bude ju prerušovať opakovane aj naďalej.

16:15 Poslanci sú späť na svojich miestach. Kollár uviedol vystúpenie Roberta Fica, ten však mlčí, keďže kotlebovci naďalej narúšajú schôdzu a pískajú.

"Pán Fico, beží vám čas. Ak ho nevyužijete, je to váš problém," odkázal mu Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

"To nemyslíte vážne," reagoval Fico. Kollár mu na to povedal, aby si urobili poriadok vo vlastnej opozícii.

Fico naďalej mlčí.

15:50 Generálny prokurátor Maroš Žilinka na sociálnej sieti napísal, že v rozprave chcel požiadať poslancov Národnej rady, aby pri hlasovaní vyslovili nesúhlas s obrannou dohodou.

15:45 Po skončení prestávky nasleduje opäť prestávka. Boris Kollár zvolal poslanecké grémium.

15:38 Kotlebovci pokračujú v narúšaní schôdze a pískaním píšťalkami aj pred vystúpením Roberta Fica. Jeden z koaličných poslancov na to reagoval slovami: "Ale veď ten je váš."

Blanár požiadal, aby sa upokojili, avšak neposlúchli. Fico reagoval, že v takejto situácii sa rokovať nedá a vyžiadal si prítomnosť predsedu parlamentu Borisa Kollára v parlamente, aby si urobil poriadok.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Pčolinský zo Sme rodina odvetil, že aktuálne predsedajúci Juraj Blanár v parlamente je a má všetky kompetencie, aby si urobil poriadok. Blanár následne vyhlásil krátku prestávku.

15:37 Protestujúcich pred parlamentom pribúda.

15:30 Rokovanie pokračuje, podľa slov podpredsedu parlamentu Juraja Blanára by už hlasovacie zariadenia mali byť funkčné.

15:15 Pellegrini zopakoval, že poslanci Hlasu za obrannú dohodu hlasovať nebudú.

15:08 Predsedovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu sa nepozdáva, prečo, ak je obranná zmluva v poriadku, ako tvrdia koaliční poslanci, musela byť dnešná schôdza zvolaná ako mimoriadna. Tiež kritizuje koaličných poslancov za to, že neumožnili vystúpiť Marošovi Žilinkovi.

Zároveň však kritizuje za ich správanie aj poslancov ĽSNS.

14:45 Strana Hlas ohlásila na 15:00 tlačovú konferenciu k aktuálnej politickej situácii.

14:32 Fico vystúpil s procedurálnym návrhom, aby mohol poslanec Smeru Juraj Blanár prečítať Žilinkov prejav. Keďže sú však údajne poškodené hlasovacie zariadenia, predsedajúci Gábor Grendel vyhlásil minimálne polhodinovú prestávku.

Načítavam video...

14:30 Poslanec OĽaNO Andrej Stančík poslal svoje stanovisko, v ktorom "odsudzuje násilie a hrubosť, ktoré predviedli fašisti v parlamente". Útok na niektorých koaličných poslancov je podľa jeho slov neakceptovateľný.

„Ako poslanec jasne odsudzujem násilie, ktoré fašisti predvádzajú v parlamente. Je to nehodné poslancov národnej rady. Hanbím sa za takéto prejavy nenávisti. Ubezpečujem všetkých, že sa nenecháme zastrašiť," odkázal.

„To, ako si odporcovia obrannej dohody predstavujú diskusiu, ukazujú na vypískavaní počas toho, ako minister Naď dohodu v parlamente predstavuje,“ dodal.

14:28 Väčšina koaličných poslancov sa po skončení Naďovho vystúpenia postavila a zatlieskala. Kotlebovi poslanci naďalej blokujú so slovenskou vlajkou rečnícky pult. Podporuje ich aj Kotleba, ktorý kričí cez celý parlament.

14:26 Naď ďalej poukázal na zmluvu medzi Slovenskou republikou a Českom o ochrane vzdušného priestoru, podľa ktorej by napríklad Česká republika nemusela platiť za škody spôsobené jej príslušníkom ozbrojených síl na slovenskom území.

Pravda - V zmluve sa píše, že „Za náhradu škody spôsobenú príslušníkom ozbrojených síl poskytujúcej strany v súvislosti so zasahovaním proti narušiteľovi vzdušného priestoru zodpovedá v plnom rozsahu žiadajúca strana.“

Minister obrany takisto upozornil, že aj v tomto prípade rieši trestné činy vojakov ich materská krajina.

Pravda - „Prípadné trestné činy príslušníkov ozbrojených síl poskytujúcej strany vyplývajúce z takéhoto konania alebo opomenutia budú riešené vo výlučnej trestnej jurisdikcii poskytujúcej strany,“ píše sa v zmluve.

14:24 Naď tiež vo svojom prejave povedal, že USA sú nespochybniteľne našim najsilnejším spojencom.

Pravda - Podľa rebríčka Global Firepower sú USA najsilnejšou armádou na svete a Slovensko ako člen NATO je ich spojencom.

Dohoda podľa Naďa neznamená, že si USA môžu na Slovensku robiť, čo chcú, prítomnosť armády aj aktivity sa smú vykonávať len so súhlasom Slovenskej republiky. Dohoda nedáva právo Američanom len tak na našom území rozmiestniť techniku, diskusia o jadrových zbraniach je nezmyselná a Slovensko sa nevzdáva svojho majetku. Dohoda ďalej podľa Naďa neumožňuje využívať priestory mimo letísk spomenutých v dohode a ide o štandardnú dohodu, ktorú má ďalších 23 štátov a nestratili svoju suverenitu.

Pravda - Výroky vzhľadom na obsah dohody a doložiek hodnotíme ako pravdivé.

14:23 Páni Fico a Pellegrini, vy ste sa vykašľali na našu bezpečnosť, odkázal opozičným politikom Naď.

Nepravda - Vlády Smeru na jednej strane na armáde šetrili, na druhej strane aj Naď vo svojom prejave spomenul, že schválili nákup stíhačiek F-16 či vrtuľníkov BlackHawk.

14:22 Jaroslav Naď vo vystúpení okrem iného povedal, že politici Hlasu a Smeru zmluvu dohadovali až do volieb v roku 2020 a neskôr vláda Igora Matoviča na to nadviazala.

Pravda - Naď napríklad zverejnil list zo začiatku roka 2018 od Petra Gajdoša, vtedajšieho ministra obrany SR za SNS, ktorý adresoval americkému veľvyslancovi. V liste sa tešil na americké investície v rámci obrannej dohody.

V marci 2019 o tom napríklad rokoval parlamentný výbor pre európske záležitosti, kde vytvorenie takejto dohody obhajoval vtedajší premiér Peter Pellegrini s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom. Nakoniec ich vysvetlenia uznal aj vtedajší šéf výboru Ľuboš Blaha zo Smeru.

„Tak dneska pán predseda vlády, ako aj pán minister zahraničných vecí potvrdil – žiadne základne, žiadni cudzí vojaci a žiadne dohody, ktoré by narúšali suverenitu Slovenskej republiky. Bodka. Vybavené,“ povedal vtedy Blaha.

Naď tiež pripomenul, že rodina Alexandra Dubčeka poslancov Smeru žiadala, aby nezneužívali Dubčekovo meno.

Pravda - Dubčekov syn Pavol Dubček v roku 2020 vyzval Smer, aby nespájal jeho otca so šéfom strany Robertom Ficom.

"Môj otec bol úprimný človek, mal ľudí rád a odovzdal sa im. Preto si neželám, aby bolo jeho meno spájané s pánom Ficom," vyhlásil Pavol Dubček.

14:20 Proti obrannej zmluve v parlamente protestujú opoziční poslanci, niekoľko desiatok ďalších ľudí protestuje pred parlamentom.

14:17 Obranná dohoda s USA Slovensko o suverenitu nepripravuje, tvrdí Naď. "Naopak, táto dohoda nám suverenitu garantuje."

14:10 Jaroslav Naď po prestávke pokračuje vo svojej obhajobe obrannej dohody, kritizuje v ňom najmä Roberta Fica. Musí hovoriť zvýšeným hlasom, opoziční poslanci totiž opäť narúšajú jeho prejav píšťalkami.

13:59 Po tom, ako parlament neumožnil generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi vystúpiť v pléne, zamestnankyne prokuratúry rozdali novinárom jeho prejav.

Vlastný názor a vôľa človeka sú vlastne jeho česť.

Maroš Žilinka, generálny prokurátor

Dokument má 25 strán. Vysvetľuje v ňom, prečo je zmluva pre Slovensko nevýhodná. Prejav sa končí citátom: "Vlastný názor a vôľa človeka sú vlastne jeho česť."

Tvrdí v ňom aj to, že zmluva o pobyte sovietskych vojsk po roku 1968 bola pre ČSSR výhodnejšia než súčasná obranná dohoda s USA.

Medzi novinárov Žilinka neprišiel a z budovy parlamentu odišiel.

13:58 Poslanci ĽSNS Peter Krupa a Andrej Medvecký stoja so slovenskou vlajkou za rečníckym pultom napriek tomu, že ich Boris Kollár vykázal zo sály.

Načítavam video...

13:45 Niekoľko opozičných poslancov narúšalo prejav ministra obrany Jaroslava Naďa píšťalkami. Predseda parlamentu Boris Kollár vykázal Mariana Kotlebu zo sály, prerušil rokovanie a zvolal poslanecké grémium.

13:41 Atmosféra v pléne sa vyostrila. Poslanci ĽSNS rozprestreli za rečníckym pultom slovenskú vlajku, na čo poslanci SaS Cigániková a Žiak reagovali podobne, ale s ukrajinskou.

Dvakrát odsúdený Kotlebov podpredseda Medvecký na to reagoval tým, že oblial Žiaka vodou.

13:38 Juraj Blanár zo Smeru ešte v úvode schôdze žiadal aklamatívne hlasovanie. Podľa neho by sa poslanci mali pri hlasovaní pozrieť do kamier a povedať, ako za zmluvu hlasujú. Vysvetlil to tým, že má byť jasné, ktorí poslanci hlasujú za dohodu, ktorá zbavuje Slovensko suverenity a umožňuje americké základne.

Nepravda - Odporuje to nie len dohode ale aj jej doložkám zo strany SR aj USA. „Dohoda je výrazom suverenity Slovenskej republiky, bude sa vykonávať spôsobom, ktorý nepredstavuje jej ohrozenie alebo obmedzenie, a ktorý neznižuje bezpečnosť Slovenska a jej obyvateľov,“ píše sa v slovenskej doložke.

Takisto sa v dohode nehovorí o základniach, ale o modernizácii letísk, strážení skladov a podobne.

„Táto dohoda nie je rozhodnutím o vytvorení vojenských základní na území Slovenskej republiky, ani rozhodnutím o prítomnosti ozbrojených síl Spojených štátov amerických a ich príslušníkov na území Slovenskej republiky,“ píše sa v slovenskej doložke.

13:35 Generálny prokurátor Maroš Žilinka v rozprave nevystúpi. Odhlasovali to poslanci. Žilinka následne podal Kollárovi ruku a odišiel z rokovacej sály.

13:34 Poslanci schválili program schôdze.

13:30 Pred budovou parlamentu protestuje do dvesto odporcov dohody. Dav skandoval meno generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý požiadal parlament o vystúpenie.

13:28 Poslanec György Gyimesi hovorí, že jeho pochybnosti o dohode rozptýlil minister obrany Jaroslav Naď. "Nepovažujem ju za takú, ktorá by ohrozovala suverenitu Slovenska, umožňovala sem naviesť chemické alebo jadrové zbrane. Všetky moje obavy zo zmluvy sa počas diskusie rozptýlili," povedal.

13:22 Za zmluvu nebude môcť hlasovať poslanec OĽaNO Vojtech Tóth, aj preto, že je celý nasledujúci týždeň leží doma s covidom. "Ja mám aj teploty," povedal s tým, že nevie, ako by hlasoval.

13:17 Predseda parlamentu Boris Kollár zvolal na základe návrhu poslanca Juraja Šeligu poslanecké grémium.

13:07 O obrannej dohode s USA sa má hlasovať v stredu o 11:00, poslanci o nej budú rokovať bez prerušenia do konca rozpravy. Podľa predsedu klubu Sme rodina Petra Pčolinského sa na tom dohodla koaličná rada. Informoval o tom Denník N.

13:04 Parlament je uznášaniaschopný, prítomných je 79 poslancov.

12:56 Fico tiež povedal, že dohoda prispieva k "zvýšeniu napätia v tomto komplikovanom období".

Nepravda: Súčasné geopolitcké napätie vyvolalo Rusko, ktoré od apríla 2021 zhromažďuje na ukrajinskej hranici svoje vojská.

Najprv to Rusi vysvetľovali vojenským cvičením, neskôr ruský prezident Vladimír Putin tvrdil, že naopak NATO stupňuje napätie svojimi cvičeniami v okolí hraníc Ruska a vyhlasoval, že Ukrajina nebude nikdy členom NATO.

Samotná obranná dohoda nevyvolávala vášne až do decembra 2021, keď sa z toho stala téma opozície a následne v januári ju v tom podporil generálny prokurátor Maroš Žilinka.

12:55 Dohoda podľa Fica neprispieva k zvýšeniu obranyschopnosti Slovenska.

Nepravda: Zmluva predpokladá investície do slovenských leteckých základní Sliač a Kuchyňa. Zároveň upravuje pravidlá, ako by tam Američania mohli mať svojich technikov stíhačiek F-16, ktoré nakúpila vláda Smeru, prevádzkovanie skladov paliva a podobne.

12:51 Fico taktiež poznamenal, že ide o bilaterálnu zmluvu, ktorá nevyplýva z našich doterajších záväzkov v NATO.

Pravda: Z doterajších zmlúv nevyplýva povinnosť mať uzavretú obrannú dohodu s USA, no viaceré krajiny v Európe ju majú, aby zjednodušili spoluprácu s americkou armádou.

12:45 Robert Fico na tlačovke pre hlasovaním v krátkosti načrtol svoje výčitky. Šéf Smeru povedal, že koalícia chce zo Slovenska guberniu USA.

Nepravda: Ak by mal Fico pravdu, tak by to znamenalo, že Slovensko by autoritatívne viedol akýsi americký šľachtic s pomocou polície a slovenská gubernia by podliehala cisárovi.

Gubernia bola vyššia územno-správna jednotka v Ruskej ríši. Tento systém fungoval od Petra I do 20-tych rokoch 20. storočia. Bol postavený na tom, že ríša sa rozdelila na gubernie, ktoré sa potom delili na menšie okresy. Gubernie najčastejšie viedol šľachtic a okresy boli pod správou vedúceho okresneh polície.

Cieľom obrannej dohody s USA je v podstate len zjednodušenie spolupráce s americkou armádou v priestoroch slovenských vojenských letísk.

12:40 Generálny prokurátor Maroš Žilinka požiadal o vystúpenie v pléne. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Generálna prokuratúra dohodu odmieta ako celok, v medzirezortnom pripomienkovom konaní uplatnila 35 zásadných pripomienok.

12:35 S dohodou má problém aj ďalší poslanec OĽaNO z Tvrdošína Milan Kuriak. "Zatiaľ som tak, že to nepodporím," hovorí Kuriak s tým, že Slovensku podľa neho stačí členstvo v NATO a "niečo navyše nie je potrebné".

12:32 Dohodu sa síce nechystajú podporiť všetci poslanci vládnej koalície, počet tých, čo sú za, by však mal stačiť na to, aby v parlamente prešla.

Jedným z poslancov OĽaNO, ktorý nevie, či dohodu podporí, je Peter Liba z Košíc. "Možné to je," odpovedá na otázku, či za dohodu nebude hlasovať.

12:24 Hlasovanie môže ešte ovplyvniť omikron. Ak by viacerí poslanci vypadli preto, že sa nakazia koronavírusom, hlasovanie by mohlo byť pomerne tesné.

Na schválenie dohody potrebuje koalícia aspoň 76 hlasov. Nestačí, aby za ňu hlasovala polovica prítomných poslancov.

Ak vypadnú viacerí poslanci, hlasovanie o obrannej zmluve môžu presunúť.

Súvisiaci článok Rozhodnutie o dohode s USA môže sťažiť omikron. Koalícia má záložný plán Čítajte 

12:22 Rokovanie o obrannej zmluve sa začne o 13. hodine. Zatiaľ sa nepredpokladá, že by poslanci stihli v utorok o zmluve aj hlasovať. Ak parlament dohodu schváli, zmluvu následne svojim podpisom ratifikuje prezidentka.

12:21 Parlament dnes začína rokovať o dohode o obrannej spolupráci Slovenska s USA.

Koalícia zmluvu až na niekoľkých vlastných poslancov podporuje, potrebných 76 hlasov, aby bola zmluva schválená, by jej nemalo chýbať. Vládni poslanci sú však pod silným tlakom opozície a časti verejnosti, aby dohodu nepodporili.

"Každý poslanec OĽaNO, ktorý bude hlasovať za zmluvu s USA, skončí," znelo vo výhražnom liste poslancom OĽaNO, v ktorom bola priložená nábojnica.

Polícia pred parlamentom očakáva protestujúci dav proti zmluve. Opoziční politici aj aktivisti už týždne mobilizujú ľudí zavádzajúcimi alebo klamlivými tvrdeniami, že dohoda povolí na Slovensku zriadenia americkej vojenskej základne, či dovoz jadrových aj chemických zbraní.

Zmluva by Spojeným štátom umožnila využívať dohodnuté vojenské priestory na letiskách Kuchyňa a Sliač. Príchod vojenského personálu Spojených štátov by aj naďalej vyžadoval súhlas parlamentu. Súčasťou zmluvy je aj modernizácia letísk na americké náklady za sto miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 7. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 8. Appka, ktorá hľadá predražené platby, je už v slovenskej verzii
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 367
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 453
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 5 841
 4. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 4 914
 5. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 839
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 763
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 3 057
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf rodinnej firmy Unipas Maroš Kara

Rodinná firma Unipas z Hornej Nitry má tridsaťročnú tradíciu a klientov od protinožcov.


23. jún
Michal Kaščák

Festival Pohoda oslavuje 25 rokov od svojho vzniku.


23. jún
Igor Matovič na tlačovej konferencii.

Ani Heger si nemyslí, že sa Matovič zmení, vraví politológ Baboš.


6 h
Ilustračná fotografia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 22 h

Neprehliadnite tiež

Igor Matovič na tlačovej konferencii.

Ani Heger si nemyslí, že sa Matovič zmení, vraví politológ Baboš.


6 h
Robert Fico.

Význam dohodu na spoločnom kandidátovi vidí aj SNS.


TASR 6 h
Milan Kaplan.

Považuje to za psychický nátlak.


6 h
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Matovič kritizuje Lengvarského pre výstavbu nemocníc a vyhlásenia o platoch zdravotníkov.


TASR 8 h
SkryťZatvoriť reklamu