BRATISLAVA. Krajský súd síce povedal, že elitní vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zoskupení okolo Jána Čurillu ani nemali byť obvinení, no Generálna prokuratúra odmietla zrušiť ich obvinenia.
Čurilla a jeho kolegovia Pavol Ďurka, Milan Sabota, Štefan Mašin a tiež bývalý šéf policajnej inšpekcie Peter Scholtz tak zostávajú obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa aj po tom, ako sa rozhodlo o ich sťažnostiach. Generálna prokuratúra na čele s Marošom Žilinkom ich zamietla.

Prokuratúra avizovala rozhodnutie už v piatok a na jeho obsah upozornili v utorok Aktuality.sk.
Pätica vyšetrovateľov tak naďalej čelí obvineniam, že sa chystali účelovo stíhať ľudí z policajnej inšpekcie a tajnej služby, a to len preto, aby sa sami vyhli stíhaniu z opačnej strany.
Prokuratúra ustúpila sťažnostiam proti stíhaniu skupiny len čiastočne, keď zrušila obvinenie Čurillu a Ďurku za marenie spravodlivosti a zneužívanie právomoci v druhom skutku. Týkal sa údajného ovplyvňovania výpovede kajúcnika Csabu Dömötöra blízkeho mafii a tiež toho, že vyšetrovatelia údajne nechceli, aby sa takáčovec Martin Mikulec vrátil z Chorvátska a vypovedal.
Čurillu pritom nedávno povýšili a je z neho zástupca šéfa bratislavskej NAKA. Poverený policajný prezident Štefan Hamran na rozhodnutie prokuratúry reagoval slovami, že jeho pohľad na kariérny postup Čurillu to nemení.
„Rozhodnutie Generálnej prokuratúry vo vzťahu k štyrom vyšetrovateľom NAKA berieme na vedomie a rešpektujeme ho. Na základe tohto rozhodnutia nevidím dôvod na to, aby som prehodnotil svoje personálne kroky realizované na NAKA,“ povedal Hamran.
Na jeho stranu sa postavil aj minister vnútra Roman Mikulec. Vyhlásil, že Hamranovi dôveruje a pripomenul, že vyšetrovanie stále pokračuje.
Anonymizovanú podobu uznesenia k čurillovcom, ktoré má 103 strán, zverejnila Generálna prokuratúra už aj na svojom webe.