BRATISLAVA. Vojaci, základne, zbrane? Parlament po týždňoch verejných diskusií schválil obrannú dohodu medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými.
Keďže sa okolo tejto zmluvy vytvorilo na Slovensku veľa hoaxov, dezinformácií a opozícia na čele s Robertom Ficom aj fašistické strany proti zmluve vystupovali, prezidentka Zuzana Čaputová pripojila k zmluve takzvanú interpretačnú doložku, ktorá hovorí o tom, ako si Slovensko zmluvu vykladá.
Rovnakú interpretačnú doložku k zmluve pripojili aj Spojené štáty.
Pre ruskú agresiu proti Ukrajine v roku 2014 začali Spojené štáty vytvárať so svojimi spojencami v Európe vrátane Slovenska obranné dohody, ktorými chceli posilniť garanciu ich bezpečnosti. Sériu zmlúv nazvali Európska iniciatíva odstrašenia. Zmluvy má dnes podpísaných spolu so Slovenskom 24 členských krajín NATO vrátane Poľska a Maďarska.
Hlavným cieľom dohody je vopred upraviť technické podmienky pomoci Spojených štátov pre Slovensko v prípade, ak ju ako krajina budeme potrebovať a požiadame o ňu.

Odporcovia zmluvy tvrdia, že podpisom zmluvy príde Slovensko o svoju suverenitu. Často sa spomínalo budovanie amerických základní na slovenskom území.
Dohoda upravuje využívanie niektorých zariadení - napríklad letisko na Sliači alebo v Kuchyni, ale tieto sú vo výlučnej správe slovenskej strany. Spojené štáty sa zaväzujú investovať do infraštruktúry týchto zariadení, ale tá aj potom bude majetkom a v správe slovenskej armády.
Prečítajte si, čo obe krajiny prostredníctvom svojich interpretačných doložiek hovoria na hlavné body, ku ktorým vznikli rôzne hoaxy, klamstvá a nepravdy.
Základný účel dohody
Slovensko: Uzavretím tejto dohody sa vytvorí právny rámec obrannej spolupráce medzi Slovenskou republikou a USA a zároveň sa posilnení bezpečnosť a obrana štátu, ako aj efektívne plnenie spojeneckých záväzkov a posilňovanie bezpečnostných záruk.
Spojené štáty americké: Dohoda vytvorí právny rámec pre posilnenú obrannú spoluprácu medzi Spojenými štátmi americkými a Slovenskou republikou, dopĺňajúc tak ustanovenia zmluvy medzi štátmi, ktoré sú stranami Severoatlantickej zmluvy, vzťahujúcej sa na štatút ich ozbrojených síl, podpísanej vo Washingtone 4. apríla 1949 (NATO SOFA)