Reakcie budeme postupne dopĺňať.
BRATISLAVA: Poslanci Národnej rady odsúhlasili dohodu o obrannej spolupráci Slovenska s USA.
Za hlasovalo 79 poslancov zo 140 prítomných, proti ich bolo 60. Potrebná je ešte ratifikácia dohody prezidentkou.
Prečítajte si reakcie politikov.

Eduard Heger, premiér
Premiér Eduard Heger (OĽANO) ocenil schválenie dohody o obrannej spolupráci Podľa neho išlo o odvahu. Uviedol to na sociálnej sieti.
"Ďakujem poslancom za ich odvahu postaviť sa za bezpečnosť Slovenska," povedal premiér.
Neskôr na tlačovej konferencii vyhlásil, že dohoda nepredstavuje koniec slovenskej suverenity. Zdôraznil, že na Slovensko neprídu tisíce vojakov za účelom napadnutia Ruska a ani sem nikto nenavozí žiadne jadrové zbrane.
Ako zhodnotil, debata o obrannej dohode demaskovala opozíciu. Neváži si podľa neho parlament ani občanov. "Strana, ktorej nominanti sa priznávajú k závažným trestným korupčným činom, a zároveň extrémisti sa spájajú," povedal.
Ivan Korčok, minister zahraničných vecí
Dnešné hlasovanie za obrannú dohodu so Spojenými štátmi americkými má podľa šéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka (nominant SaS) obrovský význam. Minister na sociálnej sieti zdôraznil, že išlo o hlasovanie za zodpovednosť a zároveň odmietnutie populizmu, hystérie a cynizmu v podaní opozície a extrémistov.
Korčok priznal, že jeho pocit je momentálne veľmi ďaleko od pocitu víťazstva. „Podpora dohody v parlamente je síce dobrou správou, ale to, čo sa okolo nej odohralo, je mementom pre celú demokratickú politickú scénu. Je precitnutím z ilúzie o tom, že naše miesto vo svete je vybavená vec. Nie je. Veľká časť spoločnosti je zmätená, nevie sa zorientovať, nevie, prečo patríme do NATO a EÚ,“ povedal.
Tiež podľa vlastných slov rozhodne nesúhlasí s tým, že sa debata o zmluve vymkla spod kontroly, pretože bola zle načasovaná. Podľa Korčoka by debata vyzerala rovnako aj o pol roka, o rok a aj vtedy, keby nebolo žiadne napätie okolo Ukrajiny.
„Slovenská politika zaštepila a evidentne ovplyvnila verejnú mienku až tak, že tu rokmi, určite v ostatnej dekáde, živila inštinkty o dekadentnom Západe, o tom, že EÚ sú hlavne peniaze, o tom, že pre Slovensko je najlepšie nepatriť nikde, o tom, že Amerika je síce garant bezpečnosti, ale inak s ňou nechceme mať nič spoločné a hlavne o tom, že NATO je agresívny vojenský pakt,“ vyhlásil.
“Toto vaše vysmievanie sa do tváre našich susedov a spojencov zostane u nich zapamätané. Pozametali ste s vlastnou krajinou ako s handrou.
„
Šéf slovenskej diplomacie skonštatoval, že vďaka dohode o obrannej spolupráci s USA dostalo Slovensko nepekný a reálny obraz toho, kde jeho občania vidia vlastnú krajinu.
„Uvideli sme, že nikde v našom priestore, len na Slovensku, nie je bezpečnosť a obrana tabu. A po tomto cirkuse už nie je tabu vôbec nič. Toto je tragédia toho, čo sa odohralo a nie, že sme dohodu dali práve teraz,“ povedal.
Korčok opozícii odkázal, že bezohľadnosťou a manipuláciou prekročila všetky červené čiary a že v zahraničí nezabudnú na to, čo schválenie dohody sprevádzalo. „Toto vaše vysmievanie sa do tváre našich susedov a spojencov zostane u nich zapamätané. Pozametali ste s vlastnou krajinou ako s handrou,“ uzavrel.

Jaroslav Naď, minister obrany
Minister obrany Jaroslav Naď hovorí, že Slovensko bolo na križovatke, či sa vyberie cestou demokracie alebo diktatúry.
"Som extrémne hrdý na to, že poslanci koalície napriek tlaku trollov, vymyslenému tlaku na sociálnych sieťach, napriek zorganizovaniu protestov, napriek tomu všetkému si uvedomili, čo je dôležité pre Slovenskú republiku a ďalšie generácie," povedal.
Zmluva s USA je podľa ministra obrany dôležitá pre budúcnosť Slovenska.
"Bolo to zásadné rokovanie aj pre mňa. Chcel som vidieť, či je vládna koalícia za to, aby tu naďalej bola demokracia, sloboda, prosperita a všetko to, čo sme chceli už od roku 1989. A stalo sa. Je to veľký moment," komentoval minister obrany.
Minister naznačil, že v prípade neschválenia dohody v parlamente uvažoval o demisii. „Ako by som mohol byť členom vlády, ktorá by nepodporila zásadnú hodnotovú otázku?“ pýta sa.
Zdôraznil, že boli ďalší poslanci, ktorí by hlasovali za, no nemohli z dôvodu pandémie prísť.
Ak prezidentka ratifikuje zmluvu, začnú sa rokovania o vykonávacích dohodách k rámcovej zmluve, priblížil Naď.
"Viac ako 100 miliónov amerických dolárov pôjde do našej slovenskej obrannej infraštruktúry," povedal. Predpokladá aj schválenie ďalších prostriedkov. "My si budeme stavať to, čo my potrebujeme, za americké peniaze," dodal.
Robert Fico, predseda Smeru
Ukončenie začatej rozpravy k dohode o spolupráci je podľa predsedu Smeru Roberta Fica hrubým porušením slovenského parlamentarizmu.
Fico na tlačovej konferencii povedal, že takéto konanie nemá v histórii Slovenska obdobu. Zopakoval, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nemá čo robiť na svojom poste, keďže nezvládol utorňajšiu ú situáciu v rokovacej sále.
O obrannej zmluve sa vyjadril ako o zradcovskej.
"Garantujem vám, že ani samotný minister obrany nemá zmluvu prečítanú a koaliční poslanci netušia, akú zradcovskú dohodu schválili, lebo táto zmluva zradcovská je," doplnil Fico.
Peter Pellegrini, predseda Hlasu
Prijatie obrannej dohody s USA a spôsob, akým bola schválená, je fatálnym zlyhaním troch najvyšších ústavných činiteľov štátu, povedal na tlačovej konferencii predseda strany Hlas Peter Pellegrini.
Prezidentka Zuzana Čaputová podľa neho nereagovala na jeho výzvu požiadať o stanovisko k zmluve Ústavný súd. V tejto súvislosti sa jej pýta, či je stále presvedčená o tom, že je všetko v poriadku a Slovensko je vo vyváženej a rovnocennej pozícii so Spojenými štátmi americkými.
Pellegrini vyzval hlavu štátu, aby dobre zvážila, či predmetnú zmluvu s čistým svedomím podpíše. Zároveň jej odporučil, aby si pred svojím rozhodnutím prečítala prejav generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý obrannú dohodu kritizoval.

Šéf parlamentu Boris Kollár zlyhal podľa Pellegriniho v spôsobe, akým v utorok prebiehala k zmluve mimoriadna schôdza. "Nechápem, prečo predseda Národnej rady neprerušil rokovanie parlamentu do ďalšieho dňa, ale rovno ukončil rozpravu o tak závažnom dokumente. Ak nemá predseda parlamentu a jeho vedenie autoritu, nepomôže tomu ani zriadenie parlamentnej stráže," myslí si líder Hlasu.
Pellegrini kritizoval aj premiéra Eduarda Hegera. Zdôraznil, že predseda vlády mal upokojiť slovenskú verejnosť, predstúpiť pred ňu a vysvetľovať obsah zmluvy. "Namiesto toho sa schoval niekde do kríčku a dnes sa bude víťazoslávne hrdiť schválením zmluvy," konštatoval predseda Hlasu.
Veronika Remišová, predsedníčka Za ľudí a ministerka pre investície
Strana Za ľudí víta schválenie obrannej dohody. Predsedníčka strany Veronika Remišová uviedla, že schválenie obrannej dohody sa stalo súčasťou boja o budúcnosť a charakter Slovenska.
“Ide o zmluvu, ktorú iniciovali politici a nominanti Smeru a Hlasu. Sú to tí istí ľudia, ktorí dnes neváhajú dohodu zneužívať na klamstvá a rozoštvávanie občanov, pretože sa veľmi boja trestného vyšetrovania ich káuz a nominantov. To je skutočný dôvod, pre ktorý sme boli svedkami nedôstojného cirkusu za asistencie fašistov a generálneho prokurátora. Z témy uzatvorenia obrannej dohody sa tak stala súčasť boja o demokratický a právny štát," povedala.
"V tejto chvíli je zrejmé, že Slovensko, podobne ako v ére Vladimíra Mečiara, čaká existenčný zápas o ďalšie smerovanie a charakter Slovenska. Jedna cesta vedie k demokratickému a právnemu štátu. Tá druhá cesta je cesta vedúca k rozkladu demokracie a právneho štátu, na ktorú chce Slovensko stiahnuť Robert Fico, Peter Pellegrini a fašisti. Dnes Slovensku reálne hrozí návrat politikov s antidemokratickým mentálnym nastavením, ako aj politikov, ktorí roky drancovali Slovensko a tolerovali zneužívanie štátu zločineckými skupinami. Je povinnosťou všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí, ktorí si ctia právny štát, aby chránili bezpečnosť, slobodu a národnú hrdosť slobodného a demokratického Slovenska," dodala.
Juraj Šeliga, podpredseda Za ľudí
Podpredseda strany Za ľudí a poslanec Národnej rady Juraj Šeliga deklaroval, že dohoda nám poskytne vyššiu mieru bezpečnosti v dnešnom neistom svete.
“Ide síce o štandardnú obrannú zmluvu, no opozícia ju neváhala prezentovať ako zradcovskú a okupantskú zmluvu, ktorou sa vzdávame svojej suverenity a časti svojho územia. Ich klamstvá zahatili mediálny priestor a úplne tak zaclonili akúkoľvek politickú a odbornú diskusiu. Som však rád, že sa v parlamente našlo 79 štátnikov, ktorým záleží na Slovensku, jeho obyvateľoch a na jeho budúcnosti,” vyhlásil Šeliga s tým, že demokracia je to najcennejšie, čo máme.
Šeliga zároveň dodal, že “hoci sme podpisom zmluvy posilnili našu vonkajšiu obranu, ukázali sa trhliny v našej obrane vnútornej. Musíme o ňu bojovať každý deň a chrániť ju pred tými, ktorí chcú zneužiť jej inštitúcie. Fašisti a Smer včera ukázali, že keď treba, vedia znefunkčniť Národnú radu a vedia používať aj strach. Preto nikdy nesmieme dopustiť, aby sa spolu či samostatne dostali k moci.”
Šeliga si myslí, že koalícia musí pridať pri odhaľovaní klamstiev, konšpirácií a strašenia, ktoré šíri opozícia. Postavil sa tiež za predsedu parlamentu, ktorý dal hlasovať poslancom o ukončení diskusie k obrannej dohode skôr, ako vystúpili všetci rečníci. Dôvodom boli obštrukcie.
Michal Šipoš, šéf klubu OĽaNO
Hlasovanie v parlamente podľa šéfa poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša ukázalo, kto stojí na strane slobody a mieru.
"Som rád, že sa Slovensko pridalo k 23 krajinám, ktoré majú takúto zmluvu s NATO," povedal.
O protestoch pred parlamentom Šipoš povedal, že boli zásnubami Fica a Kotlebu.
Slovenská národná strana
Mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS) považuje schválenie dohody za zradu národných záujmov. Uviedla to vo svojom stanovisku.
SNS tvrdí, že výsledkom zmluvy bude prítomnosť amerických ozbrojených síl na území Slovenskej republiky.
"V stredu 79 poslancov zradilo Slovensko a Slovenská národná strana verejne vyhlasuje, že v prípade, že bude v ďalšej vládnej koalícii, urobí všetky kroky k tomu, aby táto zmluva bola v celom rozsahu zrušená," zdôraznila SNS.
Vladimíra Marcinková, Šéfka Výboru pre európske záležitosti
Šéfka Výboru Národnej rady pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková sa vyjadrila, že opozícia sa zahráva s naším bezpečnostným zakotvením.
Marcinková je presvedčená, že hlasovanie o obrannej dohode presiahlo otázky bezpečnosti a obrany tejto krajiny. "Atmosférou, ktorú v spoločnosti vytvorila opozícia, nastolila úplne inú diskusiu. Úplne iný zápas, a to zápas, kam má Slovensko patriť," skonštatovala s tým, že 79 hlasov považuje za krehké víťazstvo vzhľadom na to, ako sa atmosféra v spoločnosti vybičovala.
"Títo politici sa zahrávajú s naším európskym a bezpečnostným zakotvením," povedala na margo opozície.
Anna Zemanová, šéfka poslaneckého klubu SaS
Odsúhlasenie dohody o obrannej spolupráci s USA je hlasom zodpovednosti a zároveň jasným "nie" populizmu, hystérii a cynizmu v podaní opozície a extrémistov. Vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.
"To, čo robili opoziční poslanci, bolo hanebné, ale zároveň vonku sa ukázalo, aká veľká časť spoločnosti je rozdelená, nevie sa zorientovať v informáciách a dezinformáciách," povedala na tlačovej konferencii Zemanová.
"Bezohľadná opozícia celé týždne manipulovala verejnou mienkou, klamala o našich spojencoch a prekročila všetky medze," dodala. Hlasovaním sa podľa Zemanovej potvrdilo, že Slovensko si plní svoje medzinárodné záväzky, že patrí na Západ, do EÚ a NATO.
Hoci predseda parlamentu Boris Kollár sa pri hlasovaní o dohode zdržal, Zemanová vníma ako kľúčové to, že dohodu schválili a podporilo ju 79 poslancov.
Šéfka klubu SaS si myslí, že parlamentná stráž nie je potrebná. Treba však podľa nej zabezpečiť, aby sa nemohlo stať, že poslanci prídu do pléna NR SR so zbraňou, keďže pri vstupe do budovy neprechádzajú kontrolou.
"Táto diskusia na grémiu odznela a boli reálne obavy, či v ten deň, keď sa rokovalo o zmluve, náhodou nemajú pri sebe zbrane," dodala.
Milan Uhrík, Milan Mazurek, Marián Kotleba
Nezaradený poslanec Národnej rady Milan Mazurek a europoslanec Milan Uhrík hovoria o vlastizrade v súvislosti s odsúhlasením dohody o obrannej spolupráci Slovenska s USA.
"Vláda pošliapala niekoľkokrát elementárne pravidlá politiky aj slušného správania," vyhlásil Uhrík s tým, že vláda "umlčala" ich iniciatívu na vyhlásenie referenda o dohode. Zmluva bola podľa neho pretlačená nasilu, a to aj médiami a policajnými obuškami.
Podotkol, že vláda zmluvu pretláčala aj preto, aby zakryla iné témy, ako napríklad zdražovanie cien energií a potravín. Kritizoval aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.
Podobne to vníma i predseda ĽSNS Marian Kotleba. "Schválenie dohody o obrannej spolupráci v navrhovanom znení nebude ničím iným ako parlamentom schválenou vlastizradou," povedal tesne pred hlasovaním. Dohoda podľa neho spraví z občanov SR občanov druhej kategórie na ich vlastnom území. Hovorí aj o vzdávaní sa časti suverenity Slovenska.
Obranná dohoda s USA:
Dohoda má umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného.
Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť Slovenskej republiky. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku.
Prezidentka Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporila. V snahe zmierniť obavy časti verejnosti doložila k splnomocneniu na podpis interpretačné vyhlásenie. Obsahuje výklad častí zmluvy vyvolávajúcich najviac otáznikov.
Vlastnú interpretačnú doložku priložila aj americká strana, podľa prezidentky je obsahovo v súlade so slovenskou.