SME

Užitoční idioti nie sú novinkou. Do Moskvy chodili po rozumy už pred sto rokmi

Propaganda z dovozu v čase teroru.

Na Prvom zjazde Zväzu sovietskych spisovateľov v roku 1934 sa chválil Stalin, diktatúra proletariátu, cenzúra a tendenčné diela, zúčastnili sa ho aj Ladislav Novomeský a Peter Jilemnický. (Zdroj: Univezitná knižnica v Bratislave)

V Moskve je v auguste roku 1934 horúco. Koná sa tu Prvý zjazd Zväzu sovietskych spisovateľov a mesto hostí stovky literátov, umelcov a kultúrnych pracovníkov.

Krajina má sympatie aj mnohých európskych umelcov, prišli francúzski, nemeckí aj škandinávski autori. Zo slovenských sú tu spisovatelia Peter Jilemnický a Laco Novomeský.

Všetci zúčastnení vnímajú sovietske Rusko ako krajinu splnených snov o rovnosti ľudí a odstránení biedy, šíriteľku mieru, pokroku a šťastnej budúcnosti ľudstva. Uznášajú sa, že nezávislá tvorba je prežitkom, odteraz budú písať len tendenčné diela v duchu socialistického realizmu a zvyšné ťažkosti prekonajú vďaka marxizmu-leninizmu.

S prejavom na zjazde vystúpi podľa stenografického záznamu aj Laco Novomeský. "Na Sovietsky zväz pozerajú zo všetkých končín sveta," hovorí, "odkedy ste pod vedením súdruha Stalina dokázali nesmierne prednosti socializmu." Zožne potlesk.

Realita je pritom tristná: násilná kolektivizácia a surové prenasledovanie roľníkov, hladomor končiaci sa až kanibalizmom, drastické deportácie celých národov, čistky a gigantické stavby postavené z otrockej práce väzňov v gulagoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nič z toho sa verejnosť po návrate hostí domov nedozvie.

​Obyčajné fake news

Výraz užitoční idioti sa pripisuje Leninovi, po druhej svetovej vojne sa používal pre nadšencov, ktorí z Moskvy vozili propagandu. V skutočnosti ich mala Moskva už pred sto rokmi. Patrili medzi nich aj slovenskí intelektuáli, ktorí v čase prvej demokratickej Československej republiky navštívili "vysnívaný raj" na východe.

"Kto ruší lode chod? Kto koristí, ten zhynie! Vopred, kormidelník - a zbytočnosti zhoď!" básnil po návrate zo Sovietskeho zväzu v roku 1932 ľavicový básnik Ján Poničan v zbierke Angara. Navštívil aj Sibír a z cesty vyťažil početné chválospevy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8PMS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu