SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Koronavírus na Slovensku: V základnom režime budú po novom fungovať všetky obchody, hygienici upravia vyhlášky (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 1,1 milióna nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 18 040 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sme sledovali minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

19:55 SVET - Český Senát po celodennom rokovaní neschválil vládnu novelu pandemického zákona. Podľa viacerých senátorov je v rozpore s ústavou.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanecká snemovňa však môže veto Senátu prehlasovať a zákon je pripravený podpísať aj prezident Miloš Zeman, informuje TASR na základe správy spravodajského servera Novinky.cz.

Za zamietnutie legislatívy hlasovalo 32 zo 61 prítomných senátorov. Predtým Senát hlasoval o schválení zákona, na to však chýbal jeden hlas za zákon bolo iba 30 senátorov zo 61. Legislatíva sa tak vráti do Poslaneckej snemovne, ktorá by o nej mala hlasovať už na budúci týždeň.

16:30 SLOVENSKO - Prešovský kraj aktuálne realizuje očkovanie v pozmenenom režime. Podobne ako uplynulý týždeň, aj tento ostávajú krajské veľkokapacitné očkovacie centrá Prešov, Poprad a Humenné pre nízky záujem verejnosti zatvorené.

Zmenený režim sa týka očkovacích miest v nákupných domoch v Prešove a v Poprade, kde sa od tohto týždňa uskutočňuje vakcinácia miesto siedmich už len počas troch dní. A to v piatok, sobotu a v nedeľu.

SkryťVypnúť reklamu

16:25 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva aktualizuje na základe uznesenia vlády znenie vyhlášok. Ich účinnosť by mala byť od 15. februára.

Po novom budú môcť všetky prevádzky maloobchodu fungovať v režime základ a byť otvorené po 22.00. Služby, napríklad gastro, ostávajú okrem výnimiek v režime OP, niektoré v režime OP plus.

Doplní sa tiež definícia OP plus osoby, ktoré prekonali koronavírus pred nie viac ako 180 dňami a majú negatívny výsledok PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 48 hodín.

15:25 SLOVENSKO - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlásili do stredy v súvislosti s očkovaním 10 776 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1523 ako závažné.

Ústav o tom informuje na svojom webe.

SkryťVypnúť reklamu

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a v troch ako pravdepodobný. Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných súvis vylúčili.

ŠÚKL pripomína, že vakcíny sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne počas niekoľkých dní odznievajú.

14:55 SLOVENSKO - Päť dní? Ako dlho som po prekonaní omikronu infekčný? Na otázky denníka SME odpovedá primár Milan Kulkovský.

Súvisiaci článok Päť dní? Ako dlho som po prekonaní omikronu infekčný (Otázky a odpovede) Čítajte 

14:30 SLOVENSKO - Doba poskytovania pomoci pre cestovný ruch a gastro sa predĺži. V prípade malej schémy "de minimis" sa bude poskytovať aj za december 2021, pri veľkej schéme budú môcť podnikatelia žiadať aj za mesiace september až december.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Doba poskytovania pomoci pre cestovný ruch a gastro sa predĺži Čítajte 

14:15 SVET - Belgické úrady oznámili, že zakážu takzvané "konvoje slobody", ktoré sa na budúci týždeň chystajú vydať na cestu do Bruselu.

Starosta belgického hlavného mesta Brusel Philippe Close na Twitteri napísal: "Rozmiestnili sme prostriedky, ktoré zabránia blokovaniu Bruselského regiónu."

Konvoj vozidiel inšpirovaný hnutím proti covidovým obmedzeniam, ktoré vzniklo v Kanade, má do Bruselu doraziť v pondelok 14. februára. Vyplýva to z výzvy na protest, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach.

13:45 SLOVENSKO - Neesenciálne obchody by mali fungovať v režime "základ". Vláda to odporučila hlavnému hygienikovi SR Jánovi Mikasovi na on-line zasadnutí.

V prípade neesenciálnych služieb odporúča ponechať režim OP.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda tiež na návrh ministerstva zdravotníctva schválila odporúčanie, aby zamestnávatelia v maximálne možnej miere využívali režim homeoffice a tým znížili riziko prenosu covidu v pracovných kolektívoch.

Súvisiaci článok Neesenciálne obchody by mali fungovať v režime základ Čítajte 

13:30 SVET - Princ Charles bol pozitívne testovaný na koronavírus a momentálne je v karanténe.

Je to už druhýkrát, čo bol 73-ročný následník britského trónu infikovaný.

12:40 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva v najbližších dňoch spustí registráciu mladých na tretiu dávku očkovania. Požiadať o očkovanie neplnoletého bude musieť rodič.

Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

"Rodič prihlási dieťa na očkovanie prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk a následne príde s dieťaťom na termín očkovania do vakcinačného centra, kde podpíše formulár, že ide o očkovanie na žiadosť rodiča. Dieťa bude následne zaočkované," ozrejmila hovorkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo podľa jej slov bude po spustení registrácie informovať o všetkých detailoch.

Súvisiaci článok V najbližších dňoch sa spustí očkovanie detí treťou dávkou na žiadosť rodiča Čítajte 

12:35 SVET - Úrady v Grónsku zrušili takmer všetky obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu. Ľudia nie sú povinní nosiť rúško a vo verejných priestoroch ako reštaurácie, kaviarne a športové haly už neplatia žiadne obmedzenia.

Jedinými platnými opatreniami sú tie, ktoré sa týkajú výletných lodí a ďalších osobných plavidiel, pričom ľudia bez trvalého pobytu v Grónsku musia mať pri vstupe do krajiny absolvované všetky odporúčané očkovania.

12:25 SLOVENSKO - Na infekčnom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je aktuálne hospitalizovaných 115 pacientov s ochorením Covid-19.

Súvisiaci článok Prešovskej nemocnici chýba 164 zamestnancov, čo je viac ako pacientov s covidom Čítajte 

12:15 SLOVENSKO - Kapacity štátneho testovania zvýši mobilné testovanie LAMP-testami. Na vyhodnocovanie bezplatného štátneho testovania, na ktoré sa ľudia môžu registrovať cez portál korona.gov.sk, sa prvýkrát použijú mobilné odberové a laboratórne jednotky.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom kole budú nasadené od štvrtka v Trnave, Prešove a Brezne.

12:00 SVET - Talianska vláda plánuje v lete zmierniť protipandemické opatrenia i v oblasti cestovného ruchu zahraniční turisti sa nebudú musieť preukazovať povinným potvrdením o zaočkovaní proti koronavírusu, prekonaní ochorenia Covid-19 či negatívnym výsledkom testu.

Ako povedal minister cestovného ruchu Massimo Garavaglia, zrušiť sa má i pravidlo, ktoré umožňuje prenocovanie v hoteloch len zaočkovaným turistom a tým, čo sa z covidu uzdravili.

11:55 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice eviduje nárast výpadku zamestnancov, problémy to zatiaľ nespôsobuje. Uviedla to jej hovorkyňa Monika Krišková s tým, že takzvané covidové lôžka sú obsadené na 47 percent.

Nemocnica od januára zaevidovala dokopy 145 zamestnancov v karanténe. V karanténe sú najmä ženy sestričky a lekárky.

SkryťVypnúť reklamu

11:35 SLOVENSKO - Peter Pellegrini mal pozitívny test na koronavírus. Oznámil to na sociálnej sieti, kde dodal, že sa cíti dobre a zostáva v karenaténe.

11:05 SVET -Ostrovný štát Tonga v južnej oblasti Tichého oceánu prvýkrát zaznamenal omikron po tom, čo ho v januári zasiahol výbuch sopky. Počet prípadov infekcie v kráľovstve sa zároveň takmer zdvojnásobil na 64.

Minister zdravotníctva Saia Piukala uviedol, že za posledných 24 hodín zaznamenali 31 nových prípadov, čo je rekord ostrovného štátu, ktorý až do minulomesačného výbuchu sopky nemal žiadnych infikovaných.

Zdroj nákazy je zatiaľ neznámy, ale podozrenie padá na lode dovážajúce pomoc z krajín ako Austrália, Čína, Francúzsko, Japonsko a Nový Zéland aj napriek prísnym karanténnym pravidlám platným pri zaobchádzaní s tovarom.

SkryťVypnúť reklamu

10:55 SVET - Filipíny po dvoch rokoch opäť vítajú zahraničných návštevníkov. Tamojšie úrady zrušili dlhodobý zákaz vstupu do krajiny, čím sa snažia o naštartovanie cestovného ruchu a súvisiacich odvetví, z ktorých pred vypuknutím pandémie žili státisíce Filipíncov.

10:45 SVET - Polícia vo francúzskom hlavnom meste Paríž zakázala protestnú akciu inšpirovanú protestom kamionistov proti pandemickým opatreniam, ktorý paralyzoval kanadskú metropolu Ottawa.

Parížska polícia uviedla, že je pripravená zabrániť blokovaniu hlavných ciest a zatkne každého, kto príslušný zákaz poruší. Pripomenula, že ľuďom blokujúcim cesty hrozia až dva roky väzenia, pokuta vo výške 4 500 eur a trojročný zákaz šoférovania.

Súvisiaci článok Parížska polícia zakázala protest nazvaný Konvoj slobody Čítajte 

10:30 SLOVENSKO - Trnavský kraj zaznamenáva od začiatku tohto roka vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách v Dunajskej Strede, Skalici a v Trnave výrazné zníženie záujmu o očkovanie, najmä o prvé dávky vakcín. Z tohto dôvodu sa v nich nebude ani počas nadchádzajúceho víkendu očkovať, informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Úradu TTSK Natália Petkáčová.

SkryťVypnúť reklamu

10:14 SVET - Za uplynulých 24 hodín v Maďarsku hlásili 12 885 nových prípadov koronavírusu. V spojitosti s covidom zomrelo 99 osôb.

Aktuálne je v krajine infikovaných 231 613 ľudí. Z 5 198 hospitalizovaných s covidom je na umelú pľúcnu ventiláciu napojených 198 pacientov.

Od vypuknutia pandémie evidujú 1 684 432 nakazených a 42 269 úmrtí. Proti covidu je aspoň jednou dávkou vakcíny zaočkovaných necelých 6,4 milióna z takmer desiatich miliónov obyvateľov Maďarska.

10:01 SLOVENSKO - PCR testy za včerajšok odhalili 20 160 infikovaných, takmer 61 percent z nich nebolo zaočkovaných. Laboratóriá otestovali 35 106 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Žilinskom kraji, najmenej v Košickom.

Vykonalo sa tiež 25 017 antigénových testov, ktoré odhalili 2 982 pozitívnych. Takmer 58 percent z nich nebolo zaočkovaných.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vyvíja pandémia na Slovensku? Pozrite si grafy >

Koronavírusu podľahlo 26 ľudí, celkový počet obetí tak stúpol na 18 040.

V nemocniciach je momentálne s ochorením Covid-19 hospitalizovaných 2 009 ľudí. Na JIS je 234 pacientov a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 96 osôb.

10:00 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo už 2 828 834 osôb. Druhú dávku dostalo už celkovo 2 567 313 a tretiu 1 576 725 ľudí.

9:48 SVET - V roku 2021 opäť došlo v dôsledku pandémie a rastúcej podpory autoritárskych režimov na celom svete k poklesu demokratických štandardov. Iba niečo vyše 45 percent svetovej populácie žije v demokracii.

Vyplýva to z výročného hodnotenia stavu globálnej demokracie, ktoré zverejnila výskumná divízia spoločnosti Economist Group so sídlom v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa svetového indexu demokracie Economist Intelligence Unit žije rovnako ako v roku 2020 (49,4 percenta) menej ako polovica svetovej populácie v demokracii, pričom tento trend sa naďalej zhoršuje.

Súvisiaci článok Pandémia negatívne vplýva na demokraciu vo svete Čítajte 

9:46 SLOVENSKO - Prešovský kraj pripravil v súvislosti s rastúcim počtom pozitívnych prípadov vo svojich okresoch viaceré opatrenia, ktoré môžu prispieť k liečbe covidu v domácom prostredí.

Najnovšie vydal Manažment Covid-19 pozitívneho pacienta, ktorý zaslal všetkým zdravotníckym zariadeniam a ambulanciám v kraji. V súvislosti so silnejúcou vlnou omikronu zaktualizoval tiež svoju podstránku o koronavíruse.

9:45 SVET - Španielsko zrušilo povinnosť nosenia rúška v exteriéri. Nové nariadenie neplatí len v prípade, ak nie je možné na hromadných podujatiach udržať bezpečnú vzdialenosť 1,5 metra.

SkryťVypnúť reklamu

9:40 SVET - Platnosť európskeho očkovacieho certifikátu po zaočkovaní treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu má v Taliansku neobmedzenú platnosť.

Ministerstvo zahraničných vecí o tom informuje na svojej webovej stránke.

Súvisiaci článok Platnosť Covid pasov v Taliansku je po tretej dávke vakcíny neobmedzená Čítajte 

9:10 SVET - Britská Metropolitná polícia osloví prostredníctvom elektronickej pošty viac ako 50 ľudí v rámci vyšetrovania večierkov, ktoré sa v sídle britského premiéra na Downing Street 10 a na ulici Whitehall v Londýne uskutočnili v období lockdownu.

Policajné vyšetrovanie s názvom Operation Hillman má za cieľ potvrdiť možne porušenie pandemických opatrení na zhromaždeniach v ôsmich rôznych termínoch počas pandémie. Na niektorých z nich sa mal zúčastniť aj britský premiér Boris Johnson.

08:49 SVET - V Nemecku za posledný deň vzrástla sedemdňová incidencia na 1 465 nakazených na 100-tisíc obyvateľov a nachádza sa tak na najvyššej úrovni od začiatku pandémie. Za posledný deň pribudlo v Nemecku 247 862 nových prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

07:00 SVET - Novozélandská polícia zatkla niektorých demonštrantov, ktorí sa utáborili pred parlamentom vo Wellingtone na protest proti obmedzeniam a očkovaniu proti covidu."Polícia opakovane vyzývala demonštrantov, aby opustili areál," oznámil šéf polície okresu Wellington Corrie Parnell. "Polícia síce uznáva právo ľudí na protest, ale musí to byť uplatnené spôsobom, ktorý nespravodlivo neovplyvní širšiu verejnosť," vysvetlil.

06:23 SVET - V hlavnom meste Turkménska Ašchabade a v dvoch z piatich administratívnych oblastiach krajiny môžu ľudia nosiť len rúška bielej farby, napísal servere Turkmen.news a dodal, že dôvod nariadenia nie je jasný.

Napriek tomu, že sa v Turkménsku nosia rúška, vedenie krajiny popiera, že by sa tam vyskytoval koronavírus SARS-CoV-2.

SkryťVypnúť reklamu

06:12 SVET - V americkom štáte New York končí platnosť povinného nosenia rúšok vo vnútorných verejných priestoroch vrátane obchodov či kancelárií. Ich nosenie bude ale naďalej povinné na školách či v zdravotníckych zariadeniach, oznámila guvernérka Kathy Hochulová.

"Vzhľadom na klesajúce počty prípadov a hospitalizácií si môžeme dovoliť toto zrušiť s účinnosťou od zajtra," uviedla Hochulová. Počet novoinfikovaných podľa jej slov v porovnaní so začiatkom januára poklesol o 93 percent. "To je dôvod, prečo vstupujeme do novej fázy tejto pandémie," povedala novinárom.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 128
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 777
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 386
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 288
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 124
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 802
 7. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 305
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Študenti pred zničeným hotelom v Černihive.

Kedy začať s obnovou Ukrajiny? Je skoro, no zároveň neskoro.


28. jún
Manželia Houdekovci, Pavel a Jasmína, sa venujú Modernej sebaobrane.

Jasmína a Pavel Houdekovci tvrdia, že každá žena zažila sexualizované násilie.


29. jún
Peter Sagan dnes na Tour de France 2022 - 2. etapa LIVE cez online prenos.

Sledujte Sagana naživo.


Sportnet 7 h
Hlavná ulica v roku 1965.

Kotolniam odzvonilo pred 60 rokmi.


a 1 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu