SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Skvelý diplomat i človek. Politici spomínajú na Eduarda Kukana

Eduard Kukan zomrel vo veku 82 rokov.

Eduard Kukan.Eduard Kukan. (Zdroj: TASR)

Vo veku 82 rokov zomrel dlhoročný politik a diplomat Eduard Kukan. Prečítajte si reakcie politikov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zuzana Čaputová, prezidentka

Eduard Kukan vždy dôstojne reprezentoval Slovensko a bol najvýraznejšou tvárou našej diplomacie, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Kukan mal po 90. rokoch veľký podiel na nasmerovaní Slovenska na cestu zmeny a reforiem, poznamenala hlava štátu. Odišiel podľa nej skvelý diplomat, ktorý sa nezľakol "mečiarizmu".

"Práve vďaka odhodlaniu Eduarda Kukana sa podarilo Slovensko ukotviť v Európskej únii, v Severoatlantickej aliancii, ale aj v ďalších medzinárodných štruktúrach, ktoré sú dôležité pre naše ďalšie napredovanie a prosperitu," skonštatovala Čaputová. Dodala, že Kukan vždy konal s rozvahou, pokojom a gráciou jemu vlastnou.

SkryťVypnúť reklamu

Roberta Metsolová, predsedníčka EP

Kondolovala aj predsedníčka EP Roberta Metsolová, ktorá vyzdvihla Kukanovu angažovanosť a politickú rozhľadenosť.

"Som hlboko zarmútená zo smrti Eduarda Kukana, môjho kolegu a priateľa. Vaša angažovanosť bola príkladná a vaša múdrosť bola inšpirujúca," uviedla na sociálnej sieti Twitter Metsolová.

Poslednú vetu vo svojom príspevku napísala v slovenčine. "Odpočívajte v pokoji, pán Kukan," dodala.

Ivan Korčok, minister zahraničia

Bývalý minister zahraničných vecí, diplomat a poslanec Eduard Kukan bol vždy usmiaty a dobre naladený, napísal na sociálnej sieti šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS).

"Nemôžem tomu uveriť. Ešte minulý týždeň sme sa náhodou stretli v meste. Edo bol, ako vždy, usmiaty a dobre naladený. A dnes dlhoročný minister zahraničných vecí, diplomat a poslanec nášho aj Európskeho parlamentu Eduard Kukan už nie je medzi nami," povedal Korčok.

SkryťVypnúť reklamu

Rodine a manželke zosnulého vyjadril úprimnú sústrasť.

Eduard Heger, premiér

Eduard Kukan bol diplomat vysokých kvalít, zosobňoval slušnosť i rozhľad, napísal na sociálnej sieti premiér Eduard Heger (OĽANO).

Heger poukázal, že Kukan sa zaslúžil o vstup Slovenska do Európskej únie a NATO.

"Obzvlášť v dnešných dňoch sa javí, že jeho úsilie nebolo márne a prispelo k správnemu smerovaniu Slovenska," uviedol predseda vlády.

Mikuláš Dzurinda

Zomrel noblesný politik, ale najmä dobrý človek, povedal v súvislosti s úmrtím Kukana bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda.

Kukana označil za diplomata-elegána. "Zaslúžil sa o renesanciu Slovenska a jeho vstup do Európskej únie a NATO. Zdieľam bolesť manželky Zdenky a všetkých blízkych," uviedol Dzurinda, v ktorého vláde bol Kukan ministrom zahraničných vecí a boli aj členmi v strane SDKÚ-DS.

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Mikloš

Eduard Kukan bol nielen vynikajúci diplomat a politik európskeho formátu, ale aj skvelý človek, povedal bývalý minister financií Ivan Mikloš,

Kukan bol spolu s Miklošom vo vláde Mikuláša Dzurindu a boli aj členmi SDKÚ-DS.

Jozef Moravčík

Eduard Kukan reprezentoval kultúrne a politicky vyspelé Slovensko. Jeho strata je obzvlášť teraz viac pociťovaná, uviedol právnik, vysokoškolský pedagóg a bývalý politik Jozef Moravčík, ktorý bol ministrom zahraničných vecí ČSFR, neskôr ministrom zahraničných vecí Slovenska a od marca do decembra 1994 bol predsedom vlády.

Milan Kňažko

Eduard Kukan bol jedným z najlepších slovenských odborníkov na zahraničnú politiku. Bol to skvelý kariérny diplomat a neskôr veľmi umiernený a uvážlivý politik, povedal v reakcii na úmrtie exministra zahraničných vecí uviedol bývalý vysokopostavený politik a herec Milan Kňažko.

SkryťVypnúť reklamu

"Veľmi sme spolu komunikovali, hrávali sme spolu dokonca pravidelne tenis a mali sme veľa spoločných záľub," uviedol Kňažko, ktorý v novembri 1989 vstúpil do politického diania a neskôr aktívne pôsobil vo viacerých vysokých štátnych funkciách.

"Keď som na sklonku roka 1992 pretváral Ministerstvo medzinárodných vzťahov na Ministerstvo zahraničných vecí, pátral som po tom, koľko diplomatov pôvodom zo Slovenska pracuje na ministerstve zahraničných vecí ČSFR. Kukan bol vtedy zástupcom pri Organizácii Spojených národov (OSN) v New Yorku. Oslovil som ho, či by bol ochotný pracovať pre Slovensko po rozdelení (Česko-Slovenska) a on súhlasil," priblížil začiatky ich dlhoročnej spolupráce Kňažko.

V tejto súvislosti pripomenul, že ich politické dráhy sa prelínali niekoľko rokov. Okrem iného v roku 2000 spoluzakladali Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu (SDKÚ).

SkryťVypnúť reklamu

Miriam Lexmann, europoslankyňa

Europoslankyňa Miriam Lexmann pripomenula, že Eduard Kukan zohral dôležitú úlohu pri vstupe Slovenska do Európskej únie.

"Vďaka za Vašu špičkovú diplomatickú službu," napísala Lexmann.

Michal Šimečka, europoslanec

"Nebol to len diplomat s obrovským rešpektom v celom svete a politik, ktorý sa výrazne zasadil o to, že sme dnes členom EÚ a NATO. Všetku jeho profesionalitu podčiarkovala ľudskosť, slušnosť a živý záujem o človeka a dianie okolo. Je mi ľúto, že odišiel, z jeho skúseností mohla slovenská diplomacia ešte dlho čerpať," uviedol Michal Šimečka, ktorý je jedným zo 14 podpredsedov Európskeho parlamentu (EP).

Martin Hojsík, europoslanec

"S vďakou môžeme spomínať na prodemokratické smerovanie krajiny Eduarda Kukana a jeho dôstojnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí aj v Európskom parlamente," uviedol europoslanec Martin Hojsík.

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Bilčík, eurposlanec

Vladimír Bilčík uviedol, že s ním bol pred dvoma týždňami na europarlamentnej misii v Belehrade. Dodal, že s ním niekoľko rokov úzko spolupracoval na podpore demokracie a medzistraníckom dialógu v Srbsku.

"Odišiel múdry, rozvážny a vždy usmiaty elegán. Človek a politik, s ktorým sa skvele rozprávalo a ktorý mi vždy ochotne a s nadhľadom poradil. Pracoval na tom, čomu veril, až do konca," uviedol na Facebooku Bilčík.

Pavol Frešo

"Edo Kukan nesmierne pomohol Slovensku na ceste k demokracii a rešpektu vo svete. Skutočný vlastenec. Vďaka ti, Edo, odpočívaj v pokoji," uviedol Frešo na sociálnej sieti.

Ivan Šimko

Eduard Kukan má podľa Šimka veľkú zásluhu na tom, že Slovensko je dnes demokratický a otvorený štát. "Kukan opustil sľubnú a bezpečnú dráhu kariérneho diplomata, aby vstúpil do zápasov zákernej a nevypočítateľnej politiky," skonštatoval Šimko.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že ako predseda jednej z dvoch parlamentných opozičných strán dokázal potlačiť stranícky egoizmus a vlastné ambície a voviedol svoju Demokratickú úniu do Slovenskej demokratickej koalície.

"Iba vďaka tomu, že sa demokrati dokázali dohodnúť na spoločnom postupe, sa podarilo uhájiť na Slovensku demokratický režim," poznamenal s tým, že Slovensko môže byť na Kukana hrdé.

László Sólymos

Predseda republikovej rady mimoparlamentnej maďarskej strany Aliancia László Sólymos povedal, že Kukan patril k tým, ktorý do robenia politiky vnášali grandióznosť a ich rozhodnutia boli predložené odborne.

Kukan rozumel remeslu robenia politiky a pri hodnotových otázkach nezaváhal. Bolo to podľa neho rovnako potrebné v 90. rokoch minulého storočia, ako aj teraz.

SkryťVypnúť reklamu

"Kukan dlho nebol aktívny v politike, ale kto sledoval jeho vystúpenia za ostatnú dobu určite so mnou súhlasí, že nikdy neprestal byť politikom," skonštatoval Sólymos.

Marián Kéry

Predseda Zahraničného výboru Národnej rady Marián Kéry uviedol, že Kukal bol rozhľadeným a slušným politikom.

"Vždy som si vážil nielen jeho odbornosť, ale aj ľudskosť a slušnosť. Bol rešpektovaný v zahraničí, takže bol skúsený diplomat a na tomto poli zohral veľmi významnú úlohu," uviedol Kéry.

Peter Kmec

Pre podpredsedu výboru pre európske záležitosti Petra Kmeca (nezaradený) bol Eduard Kukan veľkým vzorom.

Kmec označil Kukana za "pravého profesionála, znalca medzinárodnej politiky a úspešného realizátora nášho integračného úsilia do EÚ, NATO a OECD".

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Drucker

Úprimnú sústrasť na sociálnej sieti vyjadrili aj predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba - Umiernení Tomáš Drucker.

"Pre mňa má takto vyzerať slušnosť, odbornosť a autorita. V politike veľmi vzácne," skonštatoval Drucker.

Strana Spolu

Eduarda Kukana si uctila aj strana Spolu. "Za jeho celoživotnú prácu v prospech Slovenska mu patrí – v mene celej strany Spolu - náš obdiv a úprimná vďaka," uviedla strana.

Eduard Burda, dekan PF UK

Eduard Kukan je pre Právnickú fakultu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave nenahraditeľný. Univerzite odovzdával obrovské skúsenosti a vzdelával mladších kolegov, povedal dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda.

"Pôsobil u nás po ukončení svojho pôsobenia v Európskom parlamente. Zásadným spôsobom sme využívali jeho potenciál a obrovské skúsenosti v oblasti medzinárodných vzťahov, ktoré u nás vyučoval, a vzdelával mladších kolegov," uviedol Burda.

SkryťVypnúť reklamu

Eduard Kukan vyučoval na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov UK v Bratislave a bol čestným predsedom Diplomatickej akadémie Karola Rybárika.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 794
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 13 790
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 409
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 171
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 291
 6. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 4 546
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 262
 8. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem 3 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nájomné byty na Bajkalskej ulici v Prešove.

Na byty s regulovaným nájmom by mali dosiahnuť aj lepšie zarábajúci.


14 h
Vojna na Ukrajine

Ukrajina hovorí o protiofenzíve.


a 1 ďalší 10 h
Predseda vlády Eduard Heger z OĽaNO.

Od 6. júla sa strany k vyriešeniu krízy kompromisom nepriblížili.


12 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


7 h

Neprehliadnite tiež

Spravodajský kvíz denníka SME.

Do kvízu sme vybrali správy z posledných dní.


a 1 ďalší 7 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


7 h
Ilustračné foto.

Ľudia z vlakovej súpravy neutrpeli žiadne zranenia a evakuovali ich do priestorov železničnej zástavky.


TASR 9 h
Podľa Úradu pre verejné obstarávanie košická župa i jej správa ciest kupovali prístroje, ktoré nechceli. Kontrolórom totiž nesedia technické parametre teplomerov s tým, čo požadovali obstarávatelia v zadaní.

Tí pochybenie priznali. Kraj sa odvolal.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu