BRATISLAVA. Zatiaľ čo je aktuálny súčet preferencií extrémistických strán so zastúpením v parlamente jedným z najvyšších v histórii, v Bytči hrozí, že extrémistom pomôžu vybudovať pútnické miesto.
Ak mesto odpredá ďalšiu polovicu rodného domu odsúdeného vojnového zločinca Jozefa Tisa pochybnému dejepisnému spolku, stane sa symbolom neschopnosti vyrovnať sa s hrôzami spáchanými na vlastných občanoch.
Prezident vojnovej Slovenskej republiky Jozef Tiso nezachránil pred smrťou v koncentračných táboroch stovky bytčianskych Židov.
Sám ako chlapec pritom medzi nimi vyrastal, už na svet mu pomohol židovský lekár Armín Polizér. Pred vojnou sa s miestnymi Židmi z mesta odfotila pri prechádzke aj Tisova mama.
"Tiso vyrastal v rodine, ktorá so židovskými spoluobčanmi udržiavala normálne susedské vzťahy. Aj Tiso hrával s chlapcami na námestí guľôčky. Aj so židovskými deťmi,“ píše v knihe Zápisky z Bytče Pavel Král.
Zatiaľ čo Židom neskôr majetky zarizovali, zo židovského cintorína spravili komunisti park a zo synagógy bola donedávna takmer ruina, na Ulici 1. mája doteraz stojí rodný dom Jozefa Tisa. Aj s pamätnou tabuľou a podobizňou.