BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady (NR) SR Ján Ferenčák (nezaradený) a Jana Majorová Garstková (OĽANO) kritizujú návrh súdnej mapy, pretože predpokladá zrušenie okresného súdu v Kežmarku, respektíve jeho presunutie pod Okresný súd v Poprade.
Ferenčák, ktorý je zároveň primátorom Kežmarku, uviedol, že neexistuje presvedčivá analýza na takýto krok.
Boj za zachovanie súdu v Kežmarku
Podľa návrhu má ostať zachované pracovisko súdu v Kežmarku, no Majorová Garstková žiada vysvetlenie významu pojmu pracoviska pod okresným súdom.
Vyčítala ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, že jej neodpovedala na list a nenavštívila kežmarský súd.

Poslankyňa podporí posunutie návrhu do druhého čítania a počká na pozmeňujúci návrh. Žiada zachovanie pracoviska súdu v Kežmarku, inak nebude môcť návrh v druhom čítaní podporiť.
Poslanec Lukáš Kyselica (OĽANO) dúfa, že pozmeňujúci návrh nepríde na poslednú chvíľu, ale v predstihu, aby sa s ním mohol každý oboznámiť.
Ferenčák: Chýbajú presvedčivé dáta
Ferenčák víta cieľ reformy, no hovorí, že okrem radikálneho zásahu do existujúceho stavu nedáva presvedčivú odpoveď na jeho dosiahnutie. V návrhu mu chýbajú presvedčivé dáta, vyčíta mu vágne argumenty.
"Súdna mapa by v prípade jej uskutočnenia predstavovala len experiment," dodal.
Okresný súd v Kežmarku má podľa neho opodstatnenie. Jedným z cieľov reformy je špecializácia súdov. Ferenčák reagoval, že sudcovia na kežmarskom súde už sú špecializovaní na jednotlivé agendy. Kritizoval tiež problematickú časovú dostupnosť cestovania do Popradu.
Od Kolíkovej žiadajú dôvody rušenia súdov
Poslanec Tomáš Lehotský (SaS) reagoval, že žiaden súd sa nebude rušiť, ani ten kežmarský. Keďže sídlo súdu má byť v Poprade, nedá sa podľa neho hovoriť o ťažšej dostupnosti. "Žiadna časová dostupnosť sa týmto spôsobom nezhorší," povedal Lehotský.
Čo sa týka výhrad koaličných partnerov, ide podľa šéfky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej skôr o výhrady jednotlivcov, než celých klubov. Myslí si, že v súvislosti s reformou treba aj voličom vysvetľovať, že nebude schválená v tej podobe, v akej bola predložená, rovnako aj stavebný zákon. "V marci bude na ďalšej riadnej schôdzi druhé čítanie a tam bude jasné, čo sa dohodlo," uzavrela.
"Diskutujeme o tom, aby boli zapracované naše pozmeňujúce návrhy, aby sa návrh, ktorý prišiel do parlamentu, mohol ešte opraviť. Verím, že čiastočne súdna mapa prejde minimálne v bodoch, ktoré sú dôležité pre plán obnovy," uviedol predseda klubu OĽANO Michal Šipoš.
Poznamenal, že niektoré pripomienky je ministerka ochotná zapracovať, niektoré nie. "Musíme sa dohodnúť na klube, či sme ochotní podporiť reformu, aj keď v niektorých veciach nie je ochotná ustúpiť," dodal.
Pred parlamentom protestujú desiatky ľudí
Majorová Garstková považuje reformu za veľmi dôležitú, no problematický je návrh, ako ciele dosiahnuť. Zmeny sa podľa nej výrazne dotýkajú okresov Kežmarok, Poprad a Stará Ľubovňa. Dodala, že ešte v októbri listom vyjadrila nesúhlas a znepokojenie, no nedostala odpoveď.
Poslankyňa a primátorka Skalice Anna Mierna (OĽANO) takisto kritizuje návrh súdnej mapy. Tvrdí, že od roku 2016 je skalický súd v prvej desiatke najviac aktívnych súdov na Slovensku.
Nevidí dôvod na rušenie tejto inštitúcie a nedostala podložené konkrétne dôvody. Spolu s Majorovou Garstkovou vidia v návrhu politický kontext.
Pred budovou parlamentu protestujú proti návrhu súdnej mapy desiatky ľudí, skandujú heslá ako napríklad "Stop súdnej mape".
Hlasovať by sa malo vo štvrtok
Kolíková deklarovala, že každý sudca si môže byť istý svojím miestom. Poslancov požiadala o podporu reformy. Je podľa nej kľúčová preto, aby bola spravodlivosť dostupná v najlepšej kvalite pre všetkých.
Súdnou mapou sa má dosiahnuť špecializácia sudcov a zabezpečiť ich náhodný výber. Návrh sa nepripravoval "od stola", ale na základe dát, ktoré sa zbierali roky. Reformou sa odstraňuje základná chyba z 90. rokov, keď sa "atomizovala" súdna sústava, povedala v pléne počas diskusie Kolíková.
Dodala, že chce len dosiahnuť, aby sa sudcovia mohli venovať svojej agende. Spravodajca k návrhu zákona Lukáš Kyselica (OĽANO) oznámil, že o súdnej mape by malo plénum hlasovať vo štvrtok.
Kolíková rozumie, že debata nie je ľahká, najmä, ak sa týka regiónov, kde pôsobia poslanci. Dodala, že reforma sa pripravila po dôslednom zanalyzovaní toho, koľko sa ľudia v danom regióne súdia a za čo. Čerpali tiež z prieskumu medzi sudcami.
"To nie je tak, že si tu niekto niečo vymyslel. Samotní sudcovia chcú byť špecializovaní na agendy, ale súčasná súdna sústava im to neumožňuje," povedala.
Na viacerých súdoch je podľa ministerky málo agendy na to, aby sa naplnila kapacita viacerých sudcov a aby sa zabezpečil náhodný výber. "Chceme, aby o agende rozhodoval sudca, ktorý sa venuje tejto oblasti práva. Lebo sudca nebude musieť prechádzať z jednej oblasti práva na druhú," poznamenala
Odstrániť chce chybu z 90. rokov, keď sa súdna sústava chcela umelo prispôsobiť územno-správnemu členeniu. Doplnila, že pri príprave komunikovali s viacerými dotknutými orgánmi. "Prispôsobovali sme obvody tomu, čo si praje prokuratúra," dodala.
Pracoviská súdov si budú podľa nej navzájom vypomáhať. "A kým nedôjdeme k dohode, aby bolo v rámci obvodu jedno sídlo, budeme pracovať na viacerých pracoviskách," uzavrela ministerka.