BRATISLAVA. Bratislavský Dóm sv. Martina, Oravský a Spišský hrad aj košický Dóm sv. Alžbety dnes o 19:00 zhasnú svoje osvetlenie alebo vyvesia čiernu vlajku na protest proti novému stavebnému zákonu. Zaradia sa tak medzi viac ako 50 pamiatok.
Informovalo o tom občianske združenie Čierne diery vo svojom profile na sociálnej sieti.
Nová byrokracia, kratšie lehoty
Podľa neho môže totiž nový zákon paralyzovať ochranu pamiatok na Slovensku.
Upozornilo, že nový systém zahltí odborníkov ďalšou byrokraciou, ktorá je mimo ich záber, a keď nebudú mať námietky v krátkej lehote, bude sa to brať tak, že súhlasia a môže sa búrať alebo stavať.
Zároveň konštatovalo, že na Slovensku je dohromady zhruba 200 odborných zamestnancov na pamiatkových úradoch, pričom v susednej Českej republike je to viac ako 2 000.
Málo ľudí, nízke platy
Čierne diery priblížili, že krajský pamiatkar na Slovensku musí rozumieť všetkému od stredoveku, cez ľudové staviteľstvo, železničné stavby až po neskorú modernu, keďže činnosť je stanovená geograficky podľa regiónu, v ktorom pôsobí.
Špecializácia na jeden typ architektúry je tak nepredstaviteľná. Zároveň na Slovensku chýbajú metodiky obnovy.

„Na obrovské kraje na Slovensku pripadajú jednotky úradníkov, ktorí majú veľa práce za slabý tabuľkový plat. To, že rozhodujú o stavebnom zámere niekoľko mesiacov, nie je preto, že sú pomalí, ale zúfalo poddimenzovaní. Máme nedostatok ľudí. Jeden úradník má vedieť robiť metodiku, usmerňovať obnovu konkrétnych budov, má si stíhať ustriehnuť zámery na svojom území, dávať pokuty, robiť revízie, archívny výskum a teoreticky aj osvetu – a popri tom všetkom sa stretávať s vlastníkmi pamiatok, architektmi a stavebníkmi,“ vysvetlili.
V súvislosti s novelou stavebného zákona by mali získať väčšie právomoci, avšak podľa Čiernych dier ich pamiatkári nebudú mať kedy využiť. Nový zákon tak vnímajú ako veľké nepochopenie toho, čomu sa pamiatkari venujú a majú venovať.