BRATISLAVA. Ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (nom. SaS) neteší, že návrh poslancov k zmierneniu trestov za marihuanu predbieha komplexnú novelu Trestného zákona.
Zmiernenie trestnej sadzby navrhla v parlamente skupina poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
Kolíková rozumie mediálnej pozornosti
Tému zníženia trestov za drogy rieši aj novela Trestného zákona, ktorú predstavila aj šéfka rezortu spravodlivosti.
„Je z toho vytiahnutá len jedna časť. Rozumiem, že tá je tak mediálne aj spoločensky najzaujímavejšia,“ povedala na adresu návrhu poslancov Kolíková.
Zdôraznila však, že aj keď prejde len táto časť, bude to dobré.

„Tento návrh nerieši jednoznačne, čo sa stane s odsúdeniami, ktoré spadajú pod iné posúdenie. V tomto tá komplexná právna úpravu riešila celý proces, aby bolo jasné aj do budúcna v akýchkoľvek veciach, keď dôjde k zmene kvalifikácie daného skutku, ako sa má vyhodnotiť daná vec,“ povedala Kolíková.
SaS sa prikláňa ku komplexnejšiemu riešeniu
Tomáš Lehotský z klubu SaS na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že novelu z dieľne OĽaNO podporuje, ale nepovažuje ju za dostatočnú. Jeho stranícka kolegyňa Jana Bittó Cigániková dodala, že strana je naďalej za dekriminalizáciu marihuany.
"Podporili sme novelu z dielne poslancov OĽANO, pretože si myslíme, že ide o krok správnym smerom. Rovnako treba povedať, že ju považujeme za nedostatočnú. Preto sme radi, že ministerka spravodlivosti pripravila komplexnú novelu trestného zákona, ktorá rieši aj drogovú problematiku," povedal Lehotský.
Kolíkovej novela bude podľa neho lepšia aj preto, lebo má jasne určiť definovanie obchodníkov, teda dílerov, ale aj užívateľov. "Takáto definícia dnes v zákone nie je," poznamenal.
Aj preto podľa neho veľa koncových užívateľov končí vo väzení s prísnymi trestami.
Novela z dielne rezortu spravodlivosti má priniesť jasné a presné vymedzenie aj gramáže pri držbe drog. "Treťou významnou zmenou je to, že za jeden gram marihuany nebudú ukladané tresty odňatia slobody," dodal.
Ide o nižšie tresty, nie o dekriminalizáciu
Poslanec za Sme rodina Ľuboš Krajčír je rád, že v koalícii našli v tejto téme kompromis. "Nejdeme dekriminializovať marihuanu, ale ideme znižovať drakonické tresty," povedal.
Nepovažuje za spravodlivé, pokiaľ sa mladí ľudia napríklad zo zvedavosti dostali do kontaktu s marihuanou a dostávali tresty osem a viac rokov.
"Na základe tejto úpravy si budú môcť už odsúdení požiadať o prehodnotenie uložených trestov," skonštatoval poslanec Kristián Čekovský (OĽANO) s tým, že tresty pre dílerov sa nemenia a ostávajú prísne. Verí, že v marci prejde novela definitívne.
Označil ju za prvý krok pre spravodlivejšie Slovensko. "Nie je normálne, aby v 'base' sedeli užívatelia marihuany s rovnakými trestami ako vrahovia či ťažkí zločinci," dodal.
Novela podľa Čekovského znižuje neprimerané trestné sadzby za držanie marihuany, zavádza pomoc štátu vo forme ochranného liečenia, ktoré bude v prípade bežných užívateľov alternatívou k trestu.
Krajčír zároveň vyzval ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, nech už sa nevenuje tejto téme, ale nech radšej sa zameria na exekučnú amnestiu. Kolíková avizovala komplexnú novelu Trestného zákona, ktorá má riešiť aj drogovú problematiku.
Zákon je v druhom čítaní
Plénum NR SR v utorok posunulo do druhého čítania novelu Trestného zákona z dielne OĽANO.
V zmysle legislatívnej zmeny by sa mohla na Slovensku zaviesť osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu za zachovania súčasných množstevných limitov.
Horná hranica trestnej sadzby by v takomto prípade mohla byť jeden, respektíve dva roky. Zaviesť by sa tiež mala možnosť takzvaného ochranného liečenia.