BRATISLAVA. Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR) vyzvala vysoké školy, aby na znak protestu symbolicky 21. februára prerušili výučbu a počas rokovania Národnej rady SR o novele zákona o vysokých školách zvážili pokračovanie protestu. Uviedla to vo svojej výzve, ktorú zverejnila na svojom webe.
K protestnému prerušeniu vyučovania na vysokých školách sa zatiaľ pridali viaceré univerzity a fakulty. Medzi nimi je Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave, Trnavská univerzita v Trnave, niektoré fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach aj Vysokej školy múzických umení v Bratislave či Ekonomickej univerzity v Bratislave. Novelu zákona o vysokých školách by mal parlament prerokovať v marci.

Rada svoju výzvu zdôvodňuje tým, že zásadné výhrady vysokoškolských reprezentácií k novele zákona o vysokých školách neboli v doterajšom legislatívnom procese akceptované.
Aj keď RVŠ SR pozitívne vníma viaceré zmeny, ktoré prináša návrh novely, upozorňuje, že ak tento návrh novely zákona bude schválený v predloženej forme, zruší demokratické princípy fungovania slovenského vysokého školstva, ustanovené po Novembri 1989.
Zároveň konštatuje, že predložený návrh novely nerieši zásadné problémy vysokého školstva, medzi ktoré patrí napríklad odchod študentov do zahraničia.
RVŠ SR žiada v novele zákona ponechať voľbu kandidáta na rektora verejnej vysokej školy vo výhradnej kompetencii jej akademického senátu za podmienok určených štatútom vysokej školy.
Mala by sa tiež ponechať zákonná úprava samosprávy na úrovni fakúlt tak, aby kandidáta na dekana volil akademický senát fakulty.
Rozhodovanie o metodike rozpisu dotácie, rozpočte verejnej vysokej školy a o nakladaní s jej majetkom by malo byť aj v kompetencii akademického senátu verejnej vysokej školy. V správnej rade má mať zastúpenie aj zamestnanecká časť akademickej obce verejnej vysokej školy.
V kompetencii vysokej školy sa má ponechať stanovenie kritérií v oblasti pedagogickej a tvorivej činnosti na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov.
Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis (SaS) v súvislosti s výzvou RVŠ SR k novele zákona o vysokých školách poznamenal, že právo na vyjadrenie názoru a na protest je jedným z atribútov demokratickej spoločnosti a ministerstvo ho rešpektuje.
„So slobodou ale prichádza aj zodpovednosť za to, aký odkaz akademické prostredie vyšle smerom k verejnosti, ale aj smerom k študentom, ktorí majú záujem o obnovenie výučby. Prejaviť názor alebo nesúhlas je absolútne správne. Je ale škoda, že v prípade pondelkového protestu si tieto vysoké školy vzali za rukojemníkov študentov, ktorým neumožnia sa vzdelávať. Voči nim mi to príde nefér, a to ešte navyše v situácii, keď študentská rada podporuje novelu a prijatie reformy,“ zhodnotil.
Paulis zároveň podotkol, že ministerstvo pripravenou novelou zákona o VŠ smeruje ku skvalitňovaniu vysokoškolského štúdia. Rieši ňou kvalitné obsadzovanie funkčných miest docentov a profesorov, študijné pobyty, motivačné štipendiá, transparentnejšie hodnotenie grantových projektov a aj zmeny v riadení vysokých škôl.
Vysoké školy by sa mali otvoriť a prepojiť s požiadavkami spoločnosti. Dodal, že v priebehu rozhovorov bol zákon výrazne modifikovaný a dospel do súčasnej kompromisnej podoby, ktorú podporila aj Študentská rada vysokých škôl.