SME
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Lipšic: Vyšetrovanie Búrky a Víchrice finišuje. Aj pri Jankovskej

Lipšic je rok špeciálnym prokurátorom.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

V utorok uplynul rok od nástupu DANIELA LIPŠICA do funkcie špeciálneho prokurátora. Toto obdobie poznačilo najmä vyšetrovanie veľkých korupčných káuz, ktoré dozoruje špeciálna prokuratúra, ale aj napäté vzťahy s Generálnou prokuratúrou a jej šéfom Marošom Žilinkom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo funkcii špeciálneho prokurátora ste presne rok. Čo vás za ten čas najviac prekvapilo?

Zrejme to, že sa časť orgánov presadzovania práva priklonila k skupinám obvinených a podozrivých, ktorí spochybňujú integritu trestných konaní. Chápem, že keď ideme v trestných konaniach čoraz vyššie vo vzťahu k predstaviteľom verejného života, podnikateľskej sféry či justície, tak tlaky a agresivita proti nám rastú. Je to pochopiteľné a musíme s tým počítať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale to, že k tejto skupine sa pridá časť orgánov presadzovania práva, je pre mňa tým najhorším prekvapením a skúsenosťou.

Naopak, za ten rok si najviac cením, že som mal možnosť spolupracovať s veľkým počtom špičkových prokurátorov, ktorí ma mimoriadne obohatili odborne aj ľudsky.

Súvisiaci článok Sťažnosť u Žilinku nepomohla. Čurillovcov stíhajú ďalej Čítajte 

Skúsme bližšie rozobrať to, že k "spochybňovačom" sa pridali aj niektoré inštitúcie na presadzovanie práva. Pôsobí to, akoby sa zámer súčasnej garnitúry robiť očistu spoločnosti nedarilo celkom napĺňať.

Podľa mňa sa to darí, len akcia priniesla reakciu. Nečakal som, že naratív o účelových stíhaniach, čo je úplný nezmysel, prebrala časť orgánov presadzovania práva.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu