Bratislava 20. marca (TASR) - Za neoprávnené nakladanie s cudzím majetkom, únik utajovaných informácií a neoprávnené poskytnutie dokumentácie považujú predstavitelia akciovej spoločnosti Kerametal prezentáciu slovenského prototypu ľahkého obrneného vozidla Aligátor 4x4 PVS na jednom z najvýznamnejších výstav obrannej techniky. Na veľtrhu IDEX 2001 v saudskoarabskom Abú Dhabí totiž Aligátora vystavuje nemecká spoločnosť Rheinmetall DETEC AG.
Podľa informácií priamo z veľtrhu ide o jediný z dvoch funkčných prototypov ľahkého obrneného vozidla, ktoré vlani úspešne absolvovalo vojskové skúšky. V tomto roku sa má prvých osem kusov zaradiť do Armády SR. Jedna policajná verzia je v užívaní Ministerstva vnútra SR a bola napríklad používaná pri nedávnom súdnom procese s Mikulášom Černákom.
Vývoj ľahkého kolesového vozidla, určeného ako pohyblivé veliteľské stanovište, ale aj na odvoz zranených, na chemický a iný prieskum si pred niekoľkými rokmi objednala Armáda SR. Okrem Ministerstva obrany SR spolufinancovali jeho vývoj Ministerstvo hospodárstva SR, výrobca prototypov ZŤS Martin a Kerametal. Realizácia projektu sa uskutočnila v martinskej firme Transmisie a.s.
Po skúškach a rozhodnutí o zaradení do Armády SR sa práve na "ceste" do jedného z útvarov na Záhorí v októbri 2000 spomínaný jediný Aligátor pokazil. Predstavitelia spoločnosti Transmisie podpísali zmluvu s terajším nositeľom výrobnej licencie ZŤS TEES Defence o oprave s tým, že po nej ho prevezme Armáda SR a podpíše o tom príslušný protokol. Spoločnosť ho však naspäť neodovzdala, ale postúpila ho práve nemeckej firme Rheinmetall DETEC AG. Jej konštruktéri urobili na stroji niektoré menšie úpravy ako napríklad zmenu koncových svetiel, strešných príklopov, obloženie panciera či vnútorné obklady a teraz ho pod hlavičkou svojej firmy a dokonca pod pôvodným názvom Aligátor 4X4 PVS vystavujú v Abú Dhabí.
Zástupcovia Kerametalu, ktorí si neželajú byť menovaní, za ďalší paradox považujú, že na Slovensku vyvinutý a odskúšaný produkt tzv. špeciálnej výroby plánuje Rheinmetall DETEC AG nielen prezentovať na výstavách, ale aj predávať záujemcom z celého sveta. Už na minulých veľtrhoch vojenskej techniky, na ktorých prezentovali Aligátor slovenskí producenti, bol oň veľký záujem. Nemeckí vystavovatelia však argumentujú tým, že vystavovanie a predaj Aligátora majú podložené dohodami so slovenskými subjektmi.
Kto tieto dohody uzatvoril a akým spôsobom sa Aligátor dostal k nemeckej firme, zatiaľ nie je známe. Podľa zástupcov Kerametalu je otázne, či licenčná komisia pri Ministerstve hospodárstva SR, ktorá povoľuje vývoz špeciálnej techniky, nerozhodla na základe žiadateľmi zamlčaných informácií. Ďalšou nezodpovedanou otázkou zostáva podľa predstaviteľov Kerametalu to, na základe čoho urobila nemecká firma na Aligátore zmeny v konštrukcii. V zmluve medzi nositeľmi licencie a výrobcom sú totiž predmetom utajenia aj výkresy a technická dokumentácia vozidla a narábanie s licenciou pre tretie subjekty je v nej presne definované. Aligátor doposiaľ neprebrala Armáda SR a tak jeho vlastníkom sú MH SR, MO SR, Kerametal a.s. a Transmisie a.s. Iba oni mohli dať súhlas na akúkoľvek manipuláciu s prototypom.
Ako ďalej pre TASR povedal zdroj, ktorý nechcel byť menovaný, "k tejto situácii došlo práve v čase, keď po zložitom a finančne náročnom vývoji, na ktorom sa veľkou mierou podieľal aj štát, sa na základe odporúčania MH SR rozhodlo o domácom výrobcovi a dodávkach pre slovenské ozbrojené sily. Nehovoriac o tom, že táto skutočnosť môže negatívne ovplyvniť rozbehnuté a prebiehajúce rokovania o dodávkach obrneného vozidla Aligátor zahraničným zákazníkom".