SME

Víkendový výber: Lekársky podcast ponižoval rodiace ženy

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Krásny víkend! Vtipy o menštruujúcich ženách aj reči o tom, že „mamičky niekedy veľmi vymýšľajú“ a chcú byť pri pôrode „hrdinkami“, zneli v známom podcaste. Prinášame vám aj rozhovor so šéfom súkromnej pôrodnice Vladimírom Cupaníkom, ktorý v podcaste vystupoval. Kníhkupec a vydavateľ Vladimír Michal zas rekapituluje 30 rokov fenoménu menom Artforum. A prinášame vám aj ďalšie zaujímavé čítanie, medzi iným aj o slovenských intelektuáloch, ktorí už pred storočím slúžili Moskve na propagandu.


Mamičky veľmi vymýšľajú. Známy podcast ponižoval rodiace ženy

Že si mamičky pri pôrodoch veľmi vymýšľajú, že chcú rodiť bez tlmenia bolestí, lebo si myslia, že budú hrdinky, ale aj o tajnom dohadovaní podania liekov rodičke bez jej vedomia, sa zhovárali traja muži v známom lekárskom podcaste Doktor má Filipa. Nevynechali ani vtipkovanie o menštruácii či smiech pri zmienke o žene, ktorá hoci užívala antikoncepciu, používala pri pohlavnom styku aj kondóm.

SkryťVypnúť reklamu

Hosťom podcastu bol riaditeľ bratislavskej súkromnej pôrodnice Sanatórium Koch, lekár Vladimír Cupaník. Autormi a moderátormi podcastu sú lekár z urgentného príjmu v galantskej nemocnici Jozef Fatrsík a zdravotný brat z Polikliniky Karlova Ves v Bratislave Filip Machala, ktorí sa v ňom rozprávajú o rôznych zaujímavostiach zo zdravotníckej praxe, často neformálnym a odľahčeným spôsobom.

V kontexte posledných rokov, keď sa o porušovaní práv žien pri pôrodoch a pôrodníckom násilí hovorí aj na Slovensku čoraz intenzívnejšie, môže takto „humorne“ ladená diskusia troch zdravotníkov-mužov vyznievať pre ženy ponižujúco až neempaticky.

Na podcast kriticky reagovala organizácia Ženské kruhy, ktorá sa dlhoročne zaoberá právami žien pri pôrodoch. Podľa nej epizóda podcastu môže slúžiť ako prípadová štúdia toho, ako sa nerozprávať o svojich klientkach. Autori aj hosť sa bránia, že ide o nedorozumenie a zlé vyznenie.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf pôrodnice Koch: Partner rodiacej ženy by nemal do pôrodu zasahovať

Riaditeľ bratislavskej súkromnej pôrodnice Sanatórium Koch Vladimír Cupaník v podcaste okrem iného hovorí aj o tom, že ženy si do ich nemocnice nosia pôrodné plány, no nemocnica sa riadi svojím vlastným. V rozhovore pre SME reaguje aj na ďalšie vyjadrenia z podcastu.

V rozhovore sa o ženách hovorí aj povýšenecky. Zaznie napríklad veta, že "mamičky niekedy veľmi vymýšľajú". Tiež sa spochybňuje ich rozhodnutie porodiť prirodzene, keď aj tak si nakoniec zvolia epidurál, ak bolesti nevydržia.

Či mu pripadajú v poriadku reči moderátora v podcaste o tom, ako dohadoval poza chrbát svojej partnerky počas pôrodu podanie liekov, sa vyjadril: „Samozrejme, že mi to nepripadá v poriadku, avšak podať epidurál na „tajňáša“ sa jednoducho nedá, s tým musela rodička súhlasiť, takže som túto tému nechcel ďalej rozvádzať.

SkryťVypnúť reklamu

V podcaste aj spomínal, že muži a partneri pri pôrode niekedy rozhodujú za ženy. Ja s tým nesúhlasím, lebo žena je autonómna na to, aby povedala, čo chce alebo nechce. Muž do toho pôrodu nemá veľmi čo zasahovať, on kontrakčné bolesti neprežíva. Nemal by mať rozhodujúci vplyv, on je tam najmä na to, aby ju podržal.“

Párová terapeutka: Rozbíjať dobrý vzťah pre motýliky v bruchu nie je logické

Aby vo vzťahoch boli možné záväzky, je podľa dlhoročnej párovej terapeutky Jolany Kusej potreba učiniť vedomé rozhodnutie - pre niekoho a pre dlhodobý vzťah.

V dlhodobých vzťahoch ľudia po čase stoja pred rôznymi otázkami. Tí, ktorí majú strach zo záväzkov, sa môžu pýtať, či vôbec chcú byť v dlhodobom partnerstve, či je to ten pravý, alebo pravá, či sú vlastne na vzťah pripravení.

SkryťVypnúť reklamu

„Výber partnera je ťažká záležitosť, aj preto máme pomôcku – zamilovanie sa. Ľudia sa zamilujú, pritiahnu sa k sebe ako magnety a vtedy si takéto otázky nekladú. Keď sú zamilovaní, žiadna pochybnosť neexistuje. Tá príde časom, po mesiacoch až rokoch. Tak to máme emocionálne vybudované. Partnerské vzťahy idú cez zamilovanosť a až potom môže prísť trvalejšia láska, pri ktorej sú prítomné viaceré zložky, ako napríklad osobnostná kompatibilita, vzájomný rešpekt a úcta,“ hovorí v rozhovore Kusá, ktorá na Slovensku, resp. v bývalom Československu zakladala prvé rodinné a párové poradne.

Vladimír Michal rekapituluje 30 rokov Artfora

Za iných okolností by to vyznelo ako reklamný text. Ibaže Artforum nie je len kníhkupectvo, ktoré sa z nezávislej aktivity rozrástlo a expandovalo aj do ďalších slovenských miest. Je to fenomén, ktorý čoskoro oslávi 30 rokov existencie.
Vydavateľ a kníhkupec Vladimír Michal spomína, ako začínali na „zelenej lúke“.

SkryťVypnúť reklamu

„Hľadali sme nový priestor a rozhodili sme siete, priestor na Kozej ulici nám pridelilo mesto. Bolo to v septembri 1992, teda čoskoro to bude tridsať rokov. Predtým tam bolo mäsiarstvo, na oknách ešte viseli cedule Mäso - údeniny. Keď som tam prišiel prvý raz s kľúčmi, stále boli na stenách pulty a háky, chýbalo len mäso a zamestnanci. Vyhodili sme obrovskú chladničku, otĺkli steny a staré kachličky a začali sme.“

Boli to porevolučné časy, keď ešte stále platili zákony minulého režimu, na svojich miestach sedeli úradníci z čias komunistického režimu a tak fungovala aj byrokracia. „V úplných začiatkoch sme fungovali bez účtovníctva, boli skrátka dve päťlitrové fľaše a do jednej sa hádzali účtenky, do druhej peniaze. Dosť rýchlo sme sa zhodli, že takto nemožno fungovať,“ hovorí s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu

Najťažšie časy zažili v polovici 90. rokov. „Nevychádzalo nám to finančne, nemali sme dosť peňazí, aby sme načas platili faktúry. Dá sa povedať, že Vladimír Michal vtedy ešte celkom nerozumel tomu, čo robí. Dovtedy som si myslel, že robím kultúrno-osvetovú prácu a chvíľu mi trvalo, kým som pochopil, že podnikám a to má svoje pravidlá,“ rozpráva. Bolo to tak trochu ako začať na zelenej lúke a zároveň to bolo práve preto aj najlepšie obdobie, dodáva.

Pohľad do dejín: Užitoční idioti chodili do Moskvy po rozumy už pred sto rokmi

Výraz užitoční idioti sa pripisuje Leninovi, po druhej svetovej vojne sa používal pre nadšencov, ktorí z Moskvy vozili propagandu. V skutočnosti ich mala Moskva už pred sto rokmi. Patrili medzi nich aj slovenskí intelektuáli, ktorí v čase prvej demokratickej Československej republiky navštívili "vysnívaný raj" na východe.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetci do jedného mali spoločného menovateľa – nekritický obdiv k sovietskej spoločnosti, súhlas s politikou boľševickej strany, ospravedlňovanie jej zločinov proti vlastnému ľudu a podiel na šírení dezinformácií o živote v Sovietskom zväze," konštatuje Jozef Jambrich v štúdii.

Intelektuáli v Moskve podľa neho "získavali deformovaný pohľad na realitu, nechceli vidieť, za akú cenu dosahoval boľševický režim svoje klamlivé úspechy, vracali sa vyzbrojení dostatočným propagandistickým materiálom na ďalšie šírenie sympatií a tým preukazovali najväčšiu službu komunistickej manipulácii a rastúcim sovietskym mocenským záujmom."

Najväčším paradoxom je, že si vôbec neuvedomovali, že sú figúrkami v rukách Kremľa a šíria naservírovanú propagandu, dnešným slovníkom hoaxy a dezinformácie.

SkryťVypnúť reklamu

Víkendový recept

Symbol domácej pohody je bábovka. Vyberte si z najlepších receptov.

Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 056
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 100
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 674
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 869
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 154
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 920
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 148
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Záložník Arsenalu Declan Rice strieľa gól Realu Madrid z priameho kopu.

Obhajca titulu prehral na londýnskej pôde rozdielom triedy.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Interu Miláno.

Tréner talianskeho klubu upozorňuje, že odohraný je len polčas.


Montreal Canadiens - Detroit Red Wings: ONLINE prenos zo zápasu NHL

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Detroit Red Wings.


Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

V tejto sezóne za áčko nastúpil aj Marek Hamšík.


SkryťZatvoriť reklamu