BRATISLAVA. Poslanec Národnej rady (NR) za OĽANO György Gyimesi si myslí, že ak sa ministerka spravodlivosti Mária Kolíková nenaučí robiť kompromisy a bude naďalej presadzovať súdnu mapu tak, ako doteraz, reforma neprejde, a dočká sa tak vyjadrenia nedôvery.
Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. S nezaradeným poslancom z Hlasu Erikom Tomášom sa zhodli, že s Kolíkovej reformou nesúhlasí ani jeden sudca.
Gyimesi očakáva kompromisy
Tomáš ministerku kritizuje za "držanie sa stoličky zubami-nechtami". Každý minister vo vyspelej krajine by podľa neho odstúpil, ak by mu neprešla jeho najzásadnejšia reforma.
"Ministerka nemá jediný patent na to, ako má justícia vyzerať. Bude sa musieť naučiť robiť kompromisy. Ak sa to nenaučí a ak naďalej bude týmto štýlom presadzovať súdnu mapu, tak si osobne myslím, že súdna mapa neprejde a tým pádom jej bude vyjadrená nedôvera," povedal Gyimesi.
Pochybuje o jej vyjednávacích schopnostiach, nie však o jej arogancii. Podčiarkol, že koalícia nikdy nepovedala, že súdna mapa neprejde, ale že neprejde v jej predloženej podobe.
Ministerka podľa neho nemôže hádzať vinu na tých, ktorí reformu nepodporili, keďže výhrady zaznievali dlhodobo.
Gyimesi si myslí, že k neschváleniu častí reformy prispelo i to, že Kolíková mala prísť pol hodinu pred hlasovaním na stretnutie a dať písomné záruky, že zmeny v druhom čítaní budú zapracované a neurobila tak. Kolíková to počas týždňa odmietla, podľa Gyimesiho však nehovorí úplne pravdu. "Prišla štyri minúty pred hlasovaním povedať, že nič s tým neurobí," vyhlásil.
Tomáš trvá na tom, že Kolíková reformu pripravila spôsobom, ktorý ohrozuje čerpanie fondov z plánu obnovy.
"Kolíková ohrozila nielen reformu ako takú, ale aj čerpanie týchto prostriedkov, napriek tomu sa postaví na tlačovú konferenciu a vyhlási, že nikam neodchádza," podotkol s tým, že reformu robí ministerka sama pre seba.
"Ak by mala byť funkčná, tak by asi neprotestovali sudcovia a justiční zamestnanci," dodal. Vidí v tom jej záujem obsadiť súd personálne svojimi ľuďmi a tiež záujmy z hľadiska realitného biznisu. Kritizuje náznaky, že sa zmeny môžu pretlačiť napokon v druhom čítaní tzv. prílepkami k tej časti reformy, ktorá prešla.
Podpisy na referendum ešte nezbierajú
Začiatok referendovej iniciatívy, avizovanej opozíciou, je otázkou týždňa či dvoch, vraví Tomáš. V referende sa chce opozícia pýtať na zmeny Ústavy SR v súvislosti so skrátením volebného obdobia parlamentu, obrannú dohodu s USA a na sociálne otázky.
Tomáš považuje za potrebné umožniť referendum o predčasných voľbách, aby mohli poslanci dôstojne skrátiť svoje volebné obdobie. Poukázal pritom na situáciu v súčasnej koalícii.
"Sme v úzkej komunikácii s Konfederáciou odborových zväzov a už to máme vo finále," uviedol Tomáš. Okruh tém pre sociálne otázky v referende sa podľa jeho slov zúžil na tri - dôchodkový strop, stanovenie minimálnej mzdy a príplatky za prácu počas noci a víkendov.
"Vy, vládna koalícia máte strach z výsledku referenda, pozrite sa, aká vysoká miera nedôvery voči vám je," povedal poslancovi za OĽANO Györgyovi Gyimesimu a kritizoval odmietnutie zmien ústavy predložených do Národnej rady..
Gyimesi by doprial opozícii fiasko v podobe neúspešného referenda o predčasných voľbách. "Avšak takáto dohoda v koalícii nebola, preto sme hlasovali tak, ako sme hlasovali," dodal na margo odmietnutých zmien ústavy v parlamente. Pripomenul i výroky expremiéra Roberta Fica (Smer), že sa politika robí v parlamente a nie na ulici.
Poslanci sa venovali aj odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Gyimesi podčiarkol, že minister nikam neodchádza.
Odmieta slová opozície, hovorí o vytrhávaní z kontextu aj v súvislosti s odposluchmi vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí čelia obvineniu z marenia vyšetrovania. Priznal, že ich slová neboli slušné a možno by mali byť disciplinárne potrestaní.
Tomáš skonštatoval, že ak koalícia i minister vedia, či ide o vytrhávanie z kontextu, tak musia mať k dispozícii celé odposluchy. Mikulec teda podľa neho musel o všetkom vedieť a mal by vyvodiť zodpovednosť.