BRATISLAVA. Študentská rada vysokých škôl nepodporuje protest vysokých škôl proti novele vysokoškolského zákona.
Časť akademických senátov vysokých škôl a fakúlt sa pridala k výzve Rady vysokých škôl, pričom vedenie niektorých vysokých škôl a fakúlt dnes preruší vyučovanie na pár hodín alebo na celý deň.
Tlačovú správu poskytla podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou Študentskej rady vysokých škôl Ema Petriková.
„Je prirodzené, že proti zneniu protestujú akademické senáty, ktorých kompetencie sa novelou menia. Tieto zmeny však objektívne posilňujú samosprávu a autonómiu vysokých škôl,“ povedal predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran.
Zmeny v prospech efektivity
Podľa študentskej rady na univerzitnej úrovni prichádza k zmenám, ktoré zefektívnia rozhodovacie procesy. Zástupcovia študentov ešte 11. februára podporili novelu, ktorá podľa nich nepredstavuje ohrozenie samosprávy vysokých škôl.

Práve naopak – významne posilňuje ich autonómiu. Vysoké školy si napríklad môžu zvoliť orgány a kompetencie na fakultnej úrovni.
Ako vysvetlili, pri voľbe rektora sa nastavia transparentné lehoty a do volebného procesu sa zahrnie správna rada, čo vzhľadom na prínos externých členov pomôže k lepšej voľbe rektora.
Strata autonómie školám nehrozí
Na fakultnej úrovni si vysoká škola môže zvoliť akékoľvek orgány jej vyhovujú, už nie sú odkázaní na prísnu reguláciu súčasného zákona. Výber dekana sa významne profesionalizuje, pričom sa na výbere budú podieľať orgány akademickej samosprávy.
Študentská rada vysokých škôl preto vyhlásenia o zrušení autonómie a o politizácii vysokých škôl považuje buď za nepochopenie novely, alebo za účelové klamstvo.
Strašenie bez argumentov
Predstavitelia Študentskej rady vysokých škôl sa za posledný týždeň zúčastnili niekoľkých desiatok zasadnutí akademických senátov, pričom sú znepokojení, koľko dezinformácií sa na zasadnutiach vyskytlo.
„Je nepochopiteľné, ako niektorí akademici strašia svojich kolegov a študentov novelou bez konkrétnych argumentov. Sám som počul tvrdenia, že spolitizované správne rady budú predávať majetok vysokých škôl, alebo že dekani budú politickí nominanti. Je neprijateľné takto strašiť akademickú obec,“ dodal Šuran s tým, že Študentská rada vysokých škôl zorganizuje verejnú diskusiu, na ktorej sa bude o novele odborne diskutovať.
Študentská rada vysokých škôl zároveň poukazuje na fakt, že na niektorých zasadnutiach akademických senátov boli študenti prehlasovaní zamestnancami, niektoré akademické senáty dokonca na základe dlhej diskusie protest nepodporili.
Podľa Rady vysokých škôl novela zákona zásadným spôsobom útočí na samosprávu na verejných vysokých školách a ich fakultách a obmedzuje ich autonómiu a princípy, ktoré do vysokého školstva priniesli udalosti novembra 1989.
„Ide o rozhodovanie najmä o základných hospodárskych otázkach, o obsadzovaní miest vysokoškolských učiteľov, voľbu rektorov a dekanov. Práve vďaka transparentnosti a demokratickým princípom sa podarilo doteraz chrániť vysoké školstvo pred neprimeraným politickým vplyvom a vplyvom lobistických skupín, presadzujúcim nie verejné, ale svoje vlastné záujmy,“ vysvetľuje Lucia Sebechlebská, tajomníčka Rady vysokých škôl SR.
Rada ďalej nesúhlasí s plošnými tvrdeniami o nekvalite vysokých škôl a o tom, že stav slovenského vysokého školstva je dôsledkom samosprávneho systému ich riadenia.
„Rovnaký systém akademickej samosprávy s úspechom funguje v Českej republike, kam odchádza študovať najviac slovenských študentov,“ konštatuje.