SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Kuciak bol hrozbou pre systém, ktorý stále bojuje o prežitie (reakcie)

Politici si pripomínajú štvrté výročie vraždy investigatívneho novinára a jeho partnerky.

Dom s pietným miestom, kde boli pred štyrmi rokmi zavraždení Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Dom s pietným miestom, kde boli pred štyrmi rokmi zavraždení Ján Kuciak a Martina Kušnírová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

Súvisiaci článok Prezidentka si vo Veľkej Mači uctila pamiatku Kuciaka a Kušnírovej Čítajte 

Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

Politici si pripomínajú výročie ich vraždy. Reakcie priebežne dopĺňame.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mária Kolíková (ministerka spravodlivosti)

Prešli štyri roky odvtedy, čo som neveriacky krútila hlavou s tým, že predsa Slovensko nemôže byť krajina, kde vraždia novinárov. Bol to šok, mimoriadne hlboký zásah, ktorý som si nevedela predstaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Novinársku obec vnímam trochu inak, keďže som prežila v televízii podstatnú časť svojho detstva vďaka mojim rodičom, ktorí tam pracovali. Vážim si novinárčinu.

V súvislosti s tragédiou spred štyroch rokov a následnú lavínu udalostí, ktorá sa ňou vo veľkej miere aj vďaka práci novinárov spustila, sme sa začali pozerať aj na význam spojenia „právny štát“ inak. Mali sme tu veľké vzopätie ľudí a verejnej mienky v boji za právny štát.

Roman Mikulec (OĽANO, minister vnútra)

Ján Kuciak bol čestný novinár, ktorý hľadal a odhaľoval pravdu a nedal sa zastrašiť. Jeho práca má presah, ešte viac dnes. Strata jeho života pri boji s korupčnou chobotnicou nad nami visí ako memento.

Vlna nenávisti, ktorú živia niektorí politici dnes, je desivým prepojením s minulosťou. Pred štyrmi rokmi to bol novinár, v týchto dňoch a týždňoch sú adresátmi atakov ďalšie skupiny ľudí, a to len preto, že si poctivo robia svoju prácu. Chcem ubezpečiť všetkých, že polícia si nebude zakrývať oči pred útokmi na novinárov, zdravotníkov a najnovšie aj poslancov Národnej rady SR..

SkryťVypnúť reklamu

Jaroslav Naď (OĽaNO, minister obrany)

Pred štyrmi rokmi, sme všetci neveriacky čítali tú hrozivú správu, že zavraždili dvoch mladých, nevinných ľudí. Skutok sa preto, že Ján a Martina chceli, aby bolo Slovensko lepšou a spravodlivejšou krajinou - túžili teda len po tom, čo chce hádam každý z nás pre seba a svoje deti.

Roky a dni bežia, no odkaz Jána a Martiny volajúci po pravde zostáva silným impulzom aj pre nás a prácu v prospech lepšieho a bezpečnejšieho Slovenska tak, aby k niečomu podobnému už nikdy nedošlo.

Nedovolíme návrat k moci mafii, ktorá aj v dnešných dňoch hazarduje s bezpečnosťou tejto krajiny. Politika strachu je to jediné a zároveň zúfalé, čo im ostalo. No pravda vždy zvíťazí.

Veronika Remišová (líderka Za ľudí)

Dnes, štyri roky od vraždy dvoch nevinných ľudí, stojí naša krajina opäť na križovatke. Vidíme nástup extrémistov, ale aj snahu o návrat zločineckých štruktúr, ktorým Ján Kuciak stál v ceste Korupciu, krivenie spravodlivosti a mafiánske skupiny porazíme iba spoločne. Nepotrebujeme len zmenu systému, ale aj zmenu našej spoločnosti, čestný a odvážny prístup k dianiu okolo nás.

SkryťVypnúť reklamu

Zodpovednosť za zmenu spoločnosti nesieme všetci. Nedovoľme návrat zla, boj za slušné a spravodlivé Slovensko je v rukách každého z nás. Dlžíme to nielen pamiatke Jána a Martiny, ich príbuzným a priateľom, ale aj našim deťom a Slovensku.

Juraj Šeliga (Za ľudí)

Ján Kuciak bol novinár, ktorý hľadal pravdu, prinášal ju do verejného priestoru, aby ľudia videli, kto a ako im vládne, a najmä, snaží sa rozkrádať ich verejné peniaze. V dobe, keď sa šíri toľko dezinformácií, toľko nepravdy a nenávisti, je našou úlohou vytrvalo a pevne brániť pravdu. Pravda je to, čo nám dáva slobodu, nesmieme dopustiť, aby klamstvo a zlomoc opäť zachvátila štát.

Natália Milanová (OĽaNO, ministerka kultúry)

Ján Kuciak sa stal obeťou hľadania pravdy. Kuciak napriek vyhrážkam a zastrašovaniu nevzdával a odhaľoval prepojenia mafie na štát. Byť investigatívnym novinárom nesmie znamenať žiť v strachu o svoj život a život svojich blízkych. Práca, ktorú robia, je pre spoločnosť nezastupiteľná.

SkryťVypnúť reklamu

Nie každý novinár a novinárka spĺňa všetky atribúty vyváženej a pravdu hľadajúcej žurnalistiky, je dôležité, aby všetci mali vytvorené podmienky na bezpečné, slobodné a nezávislé prostredie.

Boj s mafiou ešte zďaleka neskončil. Jej zažratosť je podobná ropnej škvrne. Na jej odstránenie musíme spojiť sily a nedopustiť, aby sa história opakovala. Nech sú Slovensku v tomto nápomocné aj slobodné a nezávislé médiá.

Daniel Lipšic (špeciálny prokurátor, advokát poškodených v kauze vraždy Jána Kuciaka)

Ján Kuciak vnímal svoju prácu ako poslanie. Poslanie zlepšovať spoločnosť a upozorňovať na nespravodlivosť a nezákonnosť. Oceňujem jeho odvahu. Pre pamiatku Jána a Martiny však boj za spravodlivosť a rovnosť pred zákonom nesmieme nikdy vzdať. Obidvaja obetovali to najcennejšie – vlastný život."

SkryťVypnúť reklamu

Branislav Gröhling (SaS, minister školstva)

Rodiny Jána a Martiny sa dodnes nedočkali spravodlivosti. Napriek tomu, že boli potrestaní vykonávatelia vraždy, stále neboli potrestaní objednávatelia. Hoci ani to dva mladé životy nevráti, ide o kľúčovú požiadavku na naplnenie spravodlivosti. Dva mladé životy pvyhasli pre systém beztrestnosti a korupcie, ktoré sa tu dlho pestovali.

Gábor Grendel (OĽaNO, podpredseda parlamentu)

Ján Kuciak bol hrozbou pre systém. Až jeho smrť otvorila aspoň niektorým členom tohto systému oči, kam to až môže zájsť. Viacerí ľudia z článkov Jána Kuciaka sú obvinení, obžalovaní, väzobne stíhaní. Potvrdzuje to, že to bol Pán novinár.

Sloboda a Solidarita

Vražda Jána Kuciaka je čierny deň našej modernej histórie. Ján Kuciak bol človek, ktorý vždy hľadal pravdu. Bol to novinár, ktorý poznal silu slova a vážil každé, ktoré povedal aj napísal. Nebál sa ani nepríjemných situácií, na zodpovednosť volal mocných. Ozval sa tam, kde iní nie. Nezabúdajme na to.

SkryťVypnúť reklamu

Progresívne Slovensko

Od vraždy novinára a jeho snúbenice sa zmenilo veľa, niečo k lepšiemu, niečo k horšiemu. Nemusíme si klamať - vojna v polícii a nezhody na prokuratúre našej krajine nedávajú veľkú nádej na to, že došlo k zásadnej očiste systému. Aj novinári a novinárky naďalej zažívajú vyhrážky a nenávisť, súdy sa stále nevysporiadali s objednávateľom vraždy a rodiny stále nemajú svoj pokoj. Smrť Jána a Martiny si treba pripomínať nielen preto, že ich chladnokrvná vražda otvorila Slovensku oči, ale aj preto, čo v živote robili.

Milan Majerský (predseda KDH)

"Túžili po pravde a životom zaplatili za to, že ju chceli skúmať a vynášať na svetlo. Treba pokračovať v zápase za slobodu a pravdu. Chráňme ju dennodenne - každý tak, ako môže a tam, kde je.

SkryťVypnúť reklamu

Mária Patakyová (verejná ochrankyňa práv)

Život a smrť Jána Kuciaka pripomínajú, aká podstatná, no zároveň aj riskantná je novinárska práca. Bez slobodnej novinárskej práce nemôže fungovať žiadna demokratická spoločnosť a úlohou každého demokratického štátu je preto zabezpečiť ich ochranu a slobodu tlače. Práve vražda Jána a Martiny však upozornila na nedostatky v zabezpečení týchto princípov. Ján Kuciak bojoval za spravodlivosť a ukázal nám, že demokracia a ochrana ľudských práv a slobôd nie sú samozrejmosťou. Na to, aby sme mohli žiť v slobodnej a spravodlivej spoločnosti, si tieto princípy musíme chrániť. V medzinárodnom rebríčku slobody tlače, ktorý každoročne zostavuje organizácia Reportéri bez hraníc, sa Slovensko v predchádzajúcom roku umiestnilo na 35. mieste, čo je oproti roku 2020 pokles o dve priečky.

SkryťVypnúť reklamu

VIA IURIS

Najskôr nás zasiahol smútok, boli sme šokovaní a vystrašení. Už o niekoľko dní sa strach a hnev premenili na obrovskú silu. Desaťtisíce ľudí stáli na námestiach, aby politikom ukázali svoje odhodlanie zmeniť Slovensko na slušnejšiu krajinu. Stáli sme tam každý piatok, lebo sme už ďalej nechceli žiť v krajine, kde môžu novinára zavraždiť len preto, lebo odkrýval pravdu o tých najmocnejších.

Počas vyšetrovania sa začal odkrývať obraz„ brutálneho únosu“ štátu, aký nemá v Európe obdobu. Dozvedeli sme sa o systematickej korupcii, o zlyhaniach množstva sudcov, prokurátorov, policajtov a o prepojení vrcholových politikov s organizovaným zločinom. Až vražda celkom obnažila to, čo Jano ako novinár tušil a celé roky odkrýval. Tá cena za pravdu však bola privysoká.

SkryťVypnúť reklamu

Pre rodičov Jána a Martiny, aj pre celú spoločnosť, je nesmierne dôležité, aby boli odsúdení a potrestaní nielen vykonávatelia, ale aj objednávatelia vraždy. Ľudia na námestiach vybojovali pre Slovensko šancu na zmenu, aká príde možno raz za generáciu. Napriek mnohým zlyhaniam tých, ktorí sa šance chopili, stále veríme, že nádej ešte nezomrela. Dnes záleží na každom z nás, či budeme žiť v slušnej, tolerantnej a spravodlivej krajine. Nevzdávajme to.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 2. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 3. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 5. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 6. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 7. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 8. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 2. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 3. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 4. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 7. Aké typy cukrovky poznáme?
 8. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 1. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 269
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 101
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 5 958
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 407
 5. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 234
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 194
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 051
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 987
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Rusku hrozí najprudší ekonomický pokles od rozpadu ZSSR.


17 h
Štvornásobný víťaz Stanleyho pohára Kris Draper.

Rozhovor s Krisom Drapperom.


2 h
Komentátor SME Peter Schutz.

Lobistický výtlak samospráv, ktorým tu ide údajne až o pol miliardy, prinúti Matoviča kľaknúť.


17 h
Dušan Kováčik prichádza na súdne pojednávanie.

Vo štvrtok Dušan Kováčik prvýkrát vypovedal pred sudcom.


a 2 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu